راهنمای خرید اتو ؛ از انواع اتو تا مشخصاتی که هنگام خرید باید به آن ها توجه کرد

راهنمای خرید اتو ؛ از انواع اتو تا مشخصاتی که هنگام خرید باید به آن ها توجه کرد
بدون نظر

اتو کردن همواره کاری سخت و ناخوشایند برای هر کسی بوده و به طور معمول سعی کرده ایم به نحوی از زیر بار آن خود را خلاص کنیم. اما اتو کردن لازم نیست حتمام پر از استرس و زمان بر باشد، به شرطی که بهترین اتو برای نیازها و بر اساس شرایطتان را پیدا کنید. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با انواع اتو و شرایط آن ها و نکاتی که هنگام خرید اتو باید به آن ها توجه کنید آشنا کنیم.

اتوی ایده آل باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • کنترل کامل و قابل اطمینان بر دما برای اتو کردن پارچه های مختلف
 • تولید مقدار کافی و مناسب بخار بدون چکاندن یا تف کردن قطرات آب
 • لغزیدن آرام و بی زحمت روی لباس

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با انواع اتو و شرایط آن ها و نکاتی که هنگام خرید اتو باید به آن ها توجه کنید آشنا کنیم.

جزییات اتو که هنگام خرید باید به آن ها توجه کرد:

بخار

 • بخار متغیر به شما اجازه می دهد تا مقدار بخاری که هنگام اتو کردن تولید می شود را کنترل کنید، به نحوی که برای از بین بردن چروک های روی لباس آن را روشن کرده و هنگام اتو کردن پارچه های ظریف و حساس آن را خاموش یا کم کنید.
 • بخار عمودی به شما اجازه می دهد که لباس ها و اقلام سنگین مانند پرده را در حالت آویزان اتو نمایید
 • پاشیدن بخار به شما اجازه می دهد با فشار دادن یک دکمه، بخار بیشتری به پارچه برساند و بدین ترتیب چروک های مقاوم را از بین ببرد

ترموستات

دنبال اتویی باشید که کنترل دقیق و قابل اتکایی بر روی دمای کف خود دارد تا بتوانید انواع مختلفی از لباس ها در جنس های مختلف را با اتو بخار جدید خود اتو نمایید. این کنترل باید کاملاً در دسترس و در معرض دید بوده و طوری تنظیم شود که بتوانید به راحتی اتو کنید.

وزن

اتوهای سبک باعث می شوند هنگام کار با آن ها راحت باشید و با کمی فشار حرکت کنند اما هنگام استفاده باید فشار بیشتری به سمت پایین و روی لباس وارد کنید، در حالی که اتوهای سنگین تر نیاز کمتری به فشار دادن به سمت پایین دارند.

کف اتو

کف نچسب معمولاً برای تمیز کردن نسبت به کف های ضد زنگ بهتر هستند اما در مورد کف های نچسب باید بسیار مواظب باشید که دچار خراش و آسیب نشوند زیرا این کار می تواند باعث خرابی کف و احساس کشیدگی و اصطکاک هنگام اتو کردن شوند. اتوهای با کف فولاد پولیش خورده نیز خوب کار می کنند اما در مقابل جرم گرفتگی و خراش گرفتن مقاومت زیادی ندارند.

جلوگیری از چکه کردن آب

این قابلیت از چکه کردن آب از طریق کف او جلوگیری کرده و بدین ترتیب مانع از لکه گرفتن لباس ها به ویژه در دمای پایین می شود.

تانک آب شفاف

این قابلیت نیز باعث می شود سطح آب در اتو بخار راحت تر دیده شود، چه برای زمان پر کردن و چه زمانی که در حال خالی شدن است.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با انواع اتو و شرایط آن ها و نکاتی که هنگام خرید اتو باید به آن ها توجه کنید آشنا کنیم.

تمیز کردن خودکار

این کارکرد باعث می شود اتو بتواند خودبخود تمیز شده و جرم هایی که می توانند مسیر لوله بخار یا سوراخ های کف را مسدود می کنند از بین ببرد.

محفظه یا نگهدارنده کابل 

دنبال اتوهایی باشید که یک تکه مجزا و ویژه برای پیچاندن کابل به دور آن که اهرمی که آن را نگه دارد تعبیه شده باشد.

خاموش کردن خودکار

این قابلیت باعث خاموش شدن خودکار اتو می شود در صورتی که برای مدت خاصی به حال خود رها شده و بدون حرکت بماند. بسیاری از اتوهای دارای این قابلیت، هنگام خاموش شدن سیگنالی قابل شنیده شدن تولید می کنند.

چراغ روشن بودن

این قابلیت ایمنی نیز به شما اجازه می دهد که از روشن بودن اتو باخبر باشید و بدین ترتیب مواظف کف داغ آن باشید.

شیار مخصوص دکمه

شکاف بین بدنه اتو و کف آن باعث می شود که اتو کردن قسمت هایی از لباس که در اطراف دکمه قرار دارند آسان تر شده و از ذوب شدن این دکمه ها در هنگام اتو کردن نیز جلوگیری می کند.

بی سیم

اتوهای بی سیم به شما اجازه می دهند که بدون محدودیت و هر جایی را اتو کنید. همچنین اتوهای بی سیم دیگر دردسر و مزاحمت کابل هنگام اتو کردن را ندارند.

ضد رسوب و ضد جرم

این قابلیت باعث می شود که از تجمع رسوب و جرم در اتو جلوگیری شود.

دریچه اضافه کردن مداوم آب

این قابلیت باعث می شود که در صورت تمام شدن آب مخزن اتو در هنگام اتو کردن، نیازی به خاموش کردن آن نبوده و با باز کردن دریچه کوچک روی مخزن آب، به آن آب اضافه کرد.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با انواع اتو و شرایط آن ها و نکاتی که هنگام خرید اتو باید به آن ها توجه کنید آشنا کنیم.

انواع اتو

به طور کلی سه نوع اتو برای مصارف خانگی وجود دارند:

 • اتو خشک
 • اتو بخار
 • اتوی مسافرتی

اتو بخار

در روزگاران قدیم اتوها خشک بودند. اما برای اتو کردن لباس های سنگین کتانی یا لباس های جین، نیاز بود که مقداری آب به شکل قطره ای در هنگام اتو کردن روی آن ها پاشید. این دردسر با به وجود آمدن اتوهای بخار به کلی از بین رفت. اتو بخار محفظه ای برای ریختن مقداری آب داشت که روی خود آن نصب می شد. با طراحی خاصی که دارند، اتوهای بخار با یک فاصله زمانی معین بخار تولید و آزاد می کنند که اتو کردن را راحت تر و کارآمدتر کرده است.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با انواع اتو و شرایط آن ها و نکاتی که هنگام خرید اتو باید به آن ها توجه کنید آشنا کنیم.

تفاوت بین اتوهای خشک و بخار

اتوی خشک:

 • مناس برای پارچه ای ابریشمی و پارچه های ظریف
 • نامناسب برای لباس های قطور مانند جین، کتانی و پشمی
 • اقتصادی و کم هزینه

اتوی بخار:

 • آزاد کردن بخار در هنگام اتو کردن
 • مناسب برای تمام انواع لباس ها و می توان به عنوان اتوی خشک نیز از آن استفاده کرد
 • سریع تر و موثرتر در از بین بردن چروک لباس
 • قیمت بالاتر نسبت به اتو خشک

اتوهای مسافرتی

اتوهای مسافرتی اتوهای کوچکی هستند که عمدتاً از نوع خشک بوده و یک دستگیره تاشو دارند. اتوهای مسافرتی سایز بسیار کوچکی دارند و به همین خاطر می توان آن ها را در سفر و در داخل یک کیف کوچک جای دارد. اتوهای مسافرتی گزینه مناسبی برای کسانی است که می خواهند در سفر خودشان لباس هایشان را اتو کرده و هزینه اضافی ندهند.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با انواع اتو و شرایط آن ها و نکاتی که هنگام خرید اتو باید به آن ها توجه کنید آشنا کنیم.

کف اتو چقدر مهم است؟

هنگام خرید اتو، نوع کف آن مهم ترین چیزی است که باید به آن توجه کرد و البته مهم ترین فاکتوری است که خریداران در مورد آن سوال می کنند. کف یا Soleplate در واقع رویه اتو بوده که با لباس ها هنگام اتو کردن تماس پیدا می کند. کارکردهای کف اتو به شرح زیر هستند:

 • انتشار گرما و بخار به شکل مساوی روی سطح لباس در هنگام اتو کردن
 • مسئول آسانی و نرمی اتو کردن
 • کف اتوی خوب از ایجاد چروک روی لباس جلوگیری می کند
 • کف اتوی خوب به راحتی روی لباس حرکت کرده و اتو کردن را به یک تجربه بی دردسر تبدیل می کند

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با انواع اتو و شرایط آن ها و نکاتی که هنگام خرید اتو باید به آن ها توجه کنید آشنا کنیم.

انواع کف اتو

به طور کلی سه دسته کف اتو وجود دارد:

 • آلومینیومی
 • نچسب
 • سرامیکی

از خریدن اتوهای با کف آلومینیومی به شدت خودداری کنید زیرا با کمی اصطکاک روی لباس حرکت کرده، خیلی راحت خراش برداشته و تمیز کردن آن ها دشوار است. در واقع اتوهای دارای کف آلومینیومی بعد از مدتی به لباس می چسبند که باعث ایجاد چروک روی لباس می شوند. با این وجود، به دلیل قیمت ارزان، اتوهای آلومینیومی بسیار شایع و پرطرفدار هستند. نقاط ضعف اتوهای دارای کف آلومینیومی به شرح زیر است:

 • لغزیدن روی لباس با کمی اصطکاک
 • تمیز کردن کف آلومینیومی بسیار دشوار است
 • کف آلومینیومی می تواند خیلی راحت در اثر برخورد با دکمه یا قلاب لباس ها دچار خراشیدگی شود
 • کف آلومینیومی دواام کمی داشته و بعد از مدتی به لباس می چسبد
 • کف آلومینیومی باعث ایجاد چروک روی لباس می شود

کف های نچسب

اتوهای دارای کف نچسب از یک کف آلومینیومی یا فلزی با لایه ای از مواد نچسب تشکیل شده است. این نوع از کف اتو باعث می شود که اتو به لباس نچسبیده و راحت روی لباس بلغزد.

کف های سرامیکی

اتوهای سرامیکی دارای لایه ای از سرامیک روی کف آلومینیومی یا فلزی هستند. این نوع اتوها ذاتاً از نظر انتشار گرما و بخار کارآمد بوده و بهترین نوع لغزش و تجربه اتو کردن را ایجاد می کنند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید یخچال فریزر ؛ هر آنچه که هنگام خرید این قلم از لوازم خانگی باید بدانید

راهنمای خرید بخاری ؛ مزایا و معایب انواع بخاری های گازی، برقی، رادیاتور و دیواری

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 4.3 / 5. تعداد رای: 3

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

منبع: argos ، choice ، zelect
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود