راهنمای خرید مبل ؛ هنگام تصمیم گیری در مورد خرید مبلمان چه نکاتی باید مد نظر باشد

راهنمای خرید مبل ؛ هنگام تصمیم گیری در مورد خرید مبلمان  چه نکاتی باید مد نظر باشد

یک دست مبل جدید چیزی است که نمی توان به سادگی از آن گذشت و بدون تحقیق و سخت گیری در صدد خرید آن برآمد. خریدن مبل مانند یک سرمایه گذاری چند ساله است و در اکثر اوقات، مبل چیزی است که هر روزه از آن استفاده می کنید. سوزان کاسلر که یک طراح دکوراسیون داخلی است می گوید: «مبلمان شما قطعه بزرگی از ترکیب داخلی یک خانه است که فضای داخلی خانه شما را تعریف می کند». بدون شک شما نیز در مورد مبل طرح و الگویی در ذهن خود دارید که الگوی محبوب شماست اما اگر تاکنون خرید مبلمان را تجربه نکرده اید و می خواهید برای اولین بار یک دست مبل بخرید یا حتی اگر از خرید قبلی مبلی خود پشیمانی شده اید، شاید به کمی راهنمایی نیاز داشته باشید. این مطلب با عنوان راهنمای خرید مبل به شما کمک خواهد کرد بهترین مبلی که دوست دارید را خریداری کنید و همزمان مبل هایی باکیفیت بخرید که سال ها بتوانید از آن ها استفاده کنید.

این مطلب با عنوان راهنمای خرید مبل به شما کمک خواهد کرد بهترین مبلی که دوست دارید را خریداری کنید و همزمان مبل هایی باکیفیت بخرید

چه چیزی یک دست مبل را باکیفیت و خوش ساخت می سازد؟

برای ساخت یک دست مبل از وسایل و اقلام متعددی استفاده می شود و برخی از این اقلام از دیگران بهتری هستند، یا دستکم طول عمر بیشتری دارند. مبل هایی که با نئوپان ساخته شده و کوسن های آن ها نیز از فوم ساخت شده اند ارزان ترین گزینه به شمار می آیند اما این نوع مبلمان باکیفیت ترین و بادوام ترین مبلمانی نیست که می توانید بخرید. اما اگر قصد مبل های باکیفیتی دارید باید بدانید که مبل های باکیفیت دارای ویژگی های زیر هستند:

۱- قاب چوبی

نکته اصلی در خرید مبل مناسب و با کیفیت داشتن قاب چوبی است اما فاکتورهای متعدد دیگری در مورد قاب وجود دارند که می توانند دوام آن را تعیین کنند.

مطمئن شوید که با تنور خشک شده باشد

خشک شدن با تنور بدین معناست که چوب به کار رفته در قاب مبل در کوره قرار داده شده و آنقدر داغ و خشک شده باشد که ۷ تا ۸ درصد رطوبت در آن باقیمانده باشد. چوب هایی که به شکل طبیعی خشک شده اند چنین درصد خاصی از رطوبت ندارند و بدین ترتیب در معرض تغییر و تاب برداشتن خواهند بود. چوب هایی که درون آن ها رطوبت کمی داشته باشد بهترین گزینه برای ساخت قاب مبل هستند.

چوب های با مغز پر (چوب سخت و معمولی) یا چوب های مهندسی شده (مانند ام دی اف) را انتخاب کنید

چوب هایی با مغز پر یا چوب هایی صنعتی و مصنوعی بهترین گزینه ها هستند. چوب های با مغز پر بهترین گزینه هستند زیرا کاملاً صاف بوده و به خاطر استحکامی که دارند گزینه مناسبی برای ساخت قاب های کلفت هستند. چوب های صنعتی و مهندسی شده، از طرف دیگر در واقع چوب هایی هستند که در آن درخت به کارگاه های صنعتی برده شده و طوری از آن استفاده شده که کمترین میزان دورریز را داشته باشد. این نوع چوب قاب مبلمانی بسیار بسیار محکمی را خواهد ساخت به دلیل خم شدن های ترکیبی که در مورد آن صورت می گیرد. می توان این چوب ها را در هنگام ساخت مبلمان برش داده و سپس به هم متصل کرد و به همین دلیل تکیه گاه ها و نقاط تقویت بسیاری در این گونه قاب ها وجود دارد. در آخر نیز تکه های کوچک باقیمانده نیز بازیافت می شوند.

این مطلب با عنوان راهنمای خرید مبل به شما کمک خواهد کرد بهترین مبلی که دوست دارید را خریداری کنید و همزمان مبل هایی باکیفیت بخرید

اتصالات را فراموش نکنید

بعد از آن نوبت چگونگی اتصال قاب چوبی مبلمان است. قاب ها معمولاً به هم پرچ می شوند، در هم قفل می شوند، به هم چسب زده می شوند یا ترکیبی از این موارد برای متصل کردن آن ها به یکدیگر به کار گرفته خواهد شد. همچنین در مواردی برای اینکه قاب محکم و کلفت باشد، گوشه های آن ها را به هم متصل می کنند. در برخی از موارد نیز از تیرک های عمودی برای تقویت ساختار قاب استفاده می شود که با استفاده از چسب های آب پایه به آن متصل شده و بعد از طریق گرما و اصطکاک آن چسب ذوب شده و دو تکه را به شکلی بسیار محکم به هم می چسباند. سپس قاب ها فارسی بر شده و گوشه های آن ها روی هم قرار می گیرد و در ادامه نیز بست هایی در تمام طول قاب به آن اضافه می شوند.

چگونگی اتصال پایه های مبل نیز مهم است. به دنبال مبل هایی باشید که پایه ها یا جزیی از قاب هستند یا تکه هایی چوبی که با میخ و قلاب به قاب اصلی متصل شده باشند. هر چه قاب مستحکم تر و کفت تر باشد، دوام مبلمان شما نیز بیشتر خواهد بود.

این مطلب با عنوان راهنمای خرید مبل به شما کمک خواهد کرد بهترین مبلی که دوست دارید را خریداری کنید و همزمان مبل هایی باکیفیت بخرید

۲- تعلیق مناسب

هر مبلی یک سیستم تعلیق دارد (حلقه ای، شبکه ای، یا گره دار) و نوع سیستم تعلیق برای کیفیت و راحتی مبل بسیار مهم است. دو مورد از محبوب ترین و راحت ترین سیستم های تعلیق به توصیه کارشناسان سیستم هشت ضلعی دستی و فنری سینوسی است.

هشت ضلعی دستی: اگر به دنبال بهترین سیستم تعلیق برای مبل خود هستید، به سراغ سیستم های فنری هشت ضلعی که به صورت دستی بسته شده اند بروید که کاملاً با دست ساخته شده و هر گونه حرکتی را پشتیبانی می کنند. سیستم تعلیق هشت ضلعی دستی بدین معناست که فنرها جداگانه در هر طرف بسته شده اند. در صورتی که فنرهای شبکه های به هم متصل شوند توزیع وزن بهتری صورت خواهد گرفت. این نوع مبل ها همچنین گرانقیمت ترین مبل ها هستند زیرا پیچیده تر بوده و ساخت آن ها دقت و وقت بالایی می طلبد.

فنر سینوسی: مبل های دارای سیستم تعلیق فنر سینوسی سبک تر و ارزان تر هستند اما کارکرد مناسبی نیز دارند. در این سیستم، یک سری سیم فلزی ضخیم به قاب چوبی مبله متصل می شوند تا نقش حمایت کننده را داشته باشند که یکی از پراستفاده ترین سیستم های تعلیق در ساخت مبل ها به شمار می آید. سیستم تعلیق فنر سینوسی با فنرهایی به شکل S که نزدیک به هم قرار گرفته اند وزن را مساوی تر در کل سطح مبل توزیع می کنند و باعث می شوند مبل راحت تری داشته باشید.

۳- کوسن و پشتی های راحت

داشتن قاب و سیستم تعلیق خوش ساخت و مناسب برای اینکه مبل شما فونداسیون و ساختار خوبی داشته باشد حیاتی هستند. اما اگر کوسن و پشتی های راحتی روی آن ها قرار نگیرند از نتیجه نهایی خوشتان نخواهد آمد. در مورد ترکیب کوسن و پشتی مبل، کوسن های فومی پیچیده شده در پارچه داکرونی محبوب ترین و پراستفاده ترین هستند اما راحت ترین نوع کوسن نخواهند بود. از طرف دیگر در صورتی که تمام کوسن از پر ریز باشد، هنگام نشستن خیلی پایین رفته و در هنگام بلند شدن دچار مشکل خواهید شد. به همین خاطر است که به شما توصیه می کنیم به دنبال اجناس ترکیبی بروید. برای مثال یک هسته فومی با تراکم نرم یا متوسط که در یک ترکیب ۸۰ به ۲۰ از پرهای ریز و پرهای درشت پیچیده شده باشد مناسب است.

البته سبک های کوسن متفاوت و متنوعی برای انتخاب وجود دارند که راحتی شما را تحت تاثیر قرار داده و البته بیشتر به علاقه شخصی مرتبط هستند تا کیفیت.

این مطلب با عنوان راهنمای خرید مبل به شما کمک خواهد کرد بهترین مبلی که دوست دارید را خریداری کنید و همزمان مبل هایی باکیفیت بخرید

خرید بهترین مبل

جدای از نحوه ساخت، دو نکته بسیار مهمی که در هنگام خرید مبل باید به آن ها توجه کنید سبک زندگی و مقدار استفاده از مبل است. بدون شک شما نیز تنها به خاطر ظاهر زیبای مبل قصد خرید آن را ندارید بلکه می خواهید مبلی بگیرید که هم راحت باشد و هم مناسب نحوه استفاده ای باشد که انتظارش را دارید.

۱- سبکی را انتخاب کنید که مناسب سبک زندگی شماست

خرید مبل را با این سوال آغاز کنید که چگونه از مبل جدید خود استفاده خواهید کرد. آیا مبل در یک اتاق پذیرایی رسمی قرار خواهد گرفت، جایی که دور هم نشستن و سرگرمی اصلی ترین اتفاقی است که رخ می دهد یا مبل در اتاق بچه ها قرار گرفته که هر روز روی آن ها جست و خیز خواهند کرد؟ پاسخ شما به این سوال نوع مبلی که باید بخرید را تعیین می کند. سوال بعدی این است که استفاده کنندگان از مبلی که می خواهید بخرید چه کسانی خواهند بود. بدون شک می خواهید فرزندان یا حتی حیوانات خانگی تان نیز از این مبل ها استفاده کنند اما چیزی که معمولاً هنگام خرید مبل فراموش می شود شبوه لمیدن روی مبل است.

اگر شما هم از آن دسته آدم هایی هستید که دائماً روی مبل لم می دهید و روی آن می خوابید، بدون شک باید به دنبال مبلی باشید که پشتی آن از پر ریز پر شده باشد یا فوم های بسیار باکیفیت. همچنین در این مورد نباید به سراغ پشتی های کاملاً فومی بروید زیرا اگر به طور مرتب روی مبل می خوابید، پشتی ها دچار تورفتگی شده و از نتیجه ناراحت خواهید شد. همچنین در مورد پارچه رویه مبل نیز باید فکر کنید. باید به سراغ پارچه هایی بروید که نم و رطوبت و چربی ها را پس می زنند. همچنین در این مورد بهتر است به سراغ رنگ های تیره تر با کف برجسته بروید تا جرم ها و کثیفی ها راحت تر مخفی بمانند.

حجم مبل نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و بسته به جمعیت خانواده یا فضایی که مبل در آن قرار می گیرد باید حجم مبل انتخاب شود.

این مطلب با عنوان راهنمای خرید مبل به شما کمک خواهد کرد بهترین مبلی که دوست دارید را خریداری کنید و همزمان مبل هایی باکیفیت بخرید

کوسن ها و بالشتک

وقتی پای راحتی به میان می آید، استایل نیز به اندازه جنس اهمیت پیدا می کند. مبل ها معمولاً دارای کوسن یا بالشتک شل هستند یا سفت و یک تکه و برخی نیز پشتی دارند.

بالشتک سفت و یک تکه: اگر قسمت نشستن مبل دارای یک بالشتک یک تکه است به آن بالشتک یک تکه یا بالشتک نیمکتی خواهند گفت. این نوع بالشتک ها برای میزها و سالن های پذیرایی مناسب هستند. همچنین این نوع بالشتک ها مناسب جاهایی هستند که تماشای تلویزیون در آن ها صورت گرفته و دائماً به صورت نشسته از آن ها استفاده می کنید. این نوع مبل محکم ترین و سفت ترین نوع بوده و علیرغم زیبایی ظاهری به خاطر طول زیادی پارچه سریع تر چروک می شوند.

بالشتک شل و نرم: اگر بالشتک ها از هم جدا باشند و برای مثال شبیه صندلی هایی باشند که کنار هم قرار گرفته اند به آن ها بالشتک شل خواهند گفت. این نوع بالشتک بیشترین راحتی را داشته و مناسب اتاق های نشیمن و اتاق های خانوادگی هستند. همچنین این نوع بالشتک مناسب لم دادن و ریلکس کردن است.

همین موضوعات در مورد پشتی ها نیز صدق می کند هر چند بالشتک های یک تکه و سفت بیشتر استفاده می شوند اما بالشتک های شل و نرم بسیار راحت و لوکس هستند.

عمق مبل نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و هر چه عمق آن بیشتر باشد احساس راحتی بیشتری روی آن خواهید داشت. به طور کلی هر چه عمق قاب مبل بیشتر بوده و بالشتک آن بزرگ تر باشد مبل برای لم دادن و راحت دراز کشیدن مناسب تر خواهد بود.

این مطلب با عنوان راهنمای خرید مبل به شما کمک خواهد کرد بهترین مبلی که دوست دارید را خریداری کنید و همزمان مبل هایی باکیفیت بخرید

جنس پارچه

اگر در خانه کودک یا حیوان خانگی ندارید و امکان ریختن مایعات روی مبل ها کم است، می توانید مبل ها را بدون سخت گیری در مورد جنس پارچه خریداری کنید. اما اگر می خواهید مبل هایتان سال های زیادی عمر کنند، باید سراغ پارچه های باداوم تر و پارچه هایی که راحتتر تمیز شده و قدیمی بودن و فرسودگی را بهتر پنهان می کنند بروید. در این مورد پارچه های پرفورمنس یا پارچه های عملکردی که مصنوعی هستند را به شما توصیه می کنیم که باعث شده اند دیگر نیازی به نگرانی در مورد انتخاب مبل های روشن نباشد و خرید شما را در برای پشیمانی تضمین می کنند. تکنولوژی به کار رفته برای ساخت این پارچه ها تا جایی پیش رفته که اکنون می توانید مبل های با رنگ های روشن داشته باشید بدون اینکه نگران چیزی باشید.

اگر از پارچه های روکشی قابل شستشو خوشتان می آید باید بدانید که ایده خوبی است زیرا شستشوی آن ها راحت بوده و همیشه تمیز به نظر می رسند. در این مورد می توانید با خرید روکش های تعویضی، همیشه ظاهری تمیز و تازه به مبل هایتان ببخشید.

روکش چرمی یکی دیگر از گزینه هایی است که باعث می شود تمیز کردن مبل راحت باشد و به همین دلیل مبل های با روکش چرمی گزینه مناسبی برای خانواده های دارای کودک یا حیوان خانگی باشد هر چند راحت تر از دیگر مبل ها خراشیده می شوند. روکش پشمی نیز بافت و الگوهای ظریف و زیبایی داشته و لکه ها و کثیفی را راحت تر پنهان می کنند. پارچه های میکروفیبر و مخمل مصنوعی نیز کمتر بو به خود گرفته و بهترین گزینه ها برای کسانی هستند که به بوی مبل اهمیت زیادی می دهند.

این مطلب با عنوان راهنمای خرید مبل به شما کمک خواهد کرد بهترین مبلی که دوست دارید را خریداری کنید و همزمان مبل هایی باکیفیت بخرید

سبک مبل

سبک مبلی که انتخاب می کنید نیز شاید تاثیر زیادی بر دوام آن نداشته باشد اما باید به دنبال چیزی باشید که برای سال ها همچنان به آن علاقه داشته باشید و با دیگر آیتم های مبلمان خانه متناسب باشد. نباید به این دلیل که یک نوع مبل مد شده آن را خرید مگر اینکه سرمایه لازم برای تعویض مبل های خود هر چند وقت یک بار را داشته باشید.

سبک میانه قرن (Midcentury)

این نوع مبل دارای ارتفاع کم، پشتی بلند و دسته های چهار گوش هستند. مزیت این مبل ها جدا بودن بالشتک و پشتی و حمایت مناسب از پشت بوده اما به دلیل ارتفاع کم معمولاً برای همه راحت نیستند.

سبک کوهان شتری (Camelback)

این نوع مبل بسیار زیبا و شیک و بلند است و دارای انحناهای بسیار و دسته های بلند. پشتی سفت باعث می شود که فرد هنگام نشستن روی این مبل کاملاً شق و رق باشد و نقطه ضعف آن نیز عمق و ارتفاع کم است که باعث می شود افراد بلندقد یا کسانی که می خواهند خود را مچاله کنند نشستن یا دراز کشیدن راحتی روی آن نداشته باشند.

این مطلب با عنوان راهنمای خرید مبل به شما کمک خواهد کرد بهترین مبلی که دوست دارید را خریداری کنید و همزمان مبل هایی باکیفیت بخرید

سبک دسته گرد انگلیسی (English Roll Arm)

این مبل نیز ارتفاع کمی داشته و بسیار زیباست. دسته ها و کوسن های نرم و داشتن انحناهای زیبا از نقاط قوت این نوع مبل است.

سبک تاکسیدو (Tuxedo)

این سبک نیز باکسی اما بسیار زیباست. قسمت پشتی و دسته ها معمولاً دارای یک ارتفاع بوده و کوسن ها سفت هستند. این نوع مبل سبک زیبا و ظریفی داشته و مناسب فضاهای کوچک است. از نقاط ضعف این نوع مبل ها باید به نازک و سفت بودن دسته ها اشاره کرد. کوسن های تک نفره اگر چه شیک به نظر می رسند اما بعد از مدتی دچار چروکیدگی ناخوشایندی می شوند و بین آن ها فاصله می افتد و همچنین در قسمت وسط له می شوند. برای حل این مشکل، مبل هایی بخرید که بتوان کوسن های آن را پشت و رو کرد.

سبک چسترفیلد (Chesterfield)

این نوع مبل بیشتر شبیه نیمکت است و از روکش چرمی تهیه شده است. دسته ها لایه لایه و پرز دار و ارتفاع یکسانی با پشت میل دارند و کوسن و پشتی سفت هستند. این نوع مبل بسیار رسمی اما راحت است اما برای لم دادن و خوابیدن چندان راحت نیست.

این مطلب با عنوان راهنمای خرید مبل به شما کمک خواهد کرد بهترین مبلی که دوست دارید را خریداری کنید و همزمان مبل هایی باکیفیت بخرید

سبک لاوسون (Lawson)

کوسن های شل و پشتی های T شکل از ویژگی های این سبک مبل هستند. این مبل های برای دراز کشیدن بسیار مناسب هستند و دسته های آن ها می توانند به جای بالش مورد استفاده قرار گیرند.

در مورد رنگ نیز کارشناسان رنگ های خنثی یا روشن را ترجیح می دهند که می توان با اضافه کردن کوسن، بالش و روکش رنگ های دیگر را به آن ها افزود.

۲- برای اطمینان از قبل فضای مورد نظر را اندازه گیری کنید

شاید بتوانید بهترین، مناسب ترین، باکیفیت ترین و خوش ساخت ترین مبل ها را پیدا کنید اما اگر با فضایی که برای مبل در نظر گرفته اید متناسب نباشد یا در آن فضا جا نشود، فایده نخواهد داشت. از این رو باید طول، عرض، ارتفاع، ابعاد دیگر مبل، زاویه پشت، طول پایه ها و باز شدن یا نشدن آن ها، عرض و ارتفاع درها و فضاهایی که مبل از آن ها خواهد گذشت، ارتفاع کف تا سقف محل قرار گرفتن مبل ها و عرض راه پله ها و گوشه هایی که مبل از آن ها عبور خواهد کرد را اندازه گیری کنید.

این مطلب با عنوان راهنمای خرید مبل به شما کمک خواهد کرد بهترین مبلی که دوست دارید را خریداری کنید و همزمان مبل هایی باکیفیت بخرید

رویکرد هوشمندانه در خرید مبل

چگونه باید مبل را تست کرد؟

تست نشستن بسیار مهم است. ببینید راحت است یا خیر. طول و عمق آن را در نظر بگیرید، آیا برای شما مناسب است، آیا راحت هستند؟ آیا با کوسن ها و پشتی ها احساس راحتی دارید؟ دراز کشیدن روی مبل را فراموش نکنید یا هر پوزیشنی که دوست دارید روی مبل ها داشته باشید و همچنین نشستن معمولی. شاید برخی بگویند: «خب مبل برای نشستن است». نه اینطور نیست زیرا اگر چه مبل ها برای نشستن ساخته شده اند اما مبل های چند نفره طوری ساخته شده اند که بشود روی آن ها خوابید یا دراز کشید. در مورد نیمکت های مبلی و کاناپه نیز که به طور خاص برای دراز کشیدن و لم دادن و تماشای تلویزیون ساخته شده اند. از این رو نشستن و دراز کشیدن دو پوزیشن بسیار متفاوت هستند و باید هر دو را روی مبل جدید تمرین کرد. کیفیت فوم را نیز بررسی کنید. برای این کار دست های خود را در مرکز بالشتک قرار داده و فشار دهید. در این حالت، هر چه دست های شما به هم نزدیک تر شود فوم از کیفیت بیشتری برخوردار خواهد بود. فوم باید هم راحت باشد و هم بیش از حد پایین نرود.

بیشتر بخوانید: ۹ نکته بسیار مهمی که هنگام خرید تلویزیون باید به آن ها توجه کرد

راهنمای خرید اتو ؛ از انواع اتو تا مشخصاتی که هنگام خرید باید به آن ها توجه کرد

منبع: housebeautiful
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود