راهنمای خرید سشوار ؛ انواع سشوارها بر اساس نوع کویل و بهترین گزینه بر اساس نوع مو

راهنمای خرید سشوار ؛ انواع سشوارها بر اساس نوع کویل و بهترین گزینه بر اساس نوع مو

سشوار یکی از مهم ترین وسیله های شخصی است که فرد برای داشتن ظاهری جذاب و مد روز به آن نیاز دارد اما شاید خرید سشوار برای بسیاری دشوار باشد. در گذشته تنوع زیادی در میان سشوارها وجود نداشته و تنها بر اساس قیمت و ظاهر آن خریداری می شدند. با پیشرفت مداوم تکنولوژی، وظیفه خریدن یک سشوار مناسب به یک وظیفه پیچیده تبدیل شده است و دیگر نمی توان بدون تحقیق و بررسی عمیق، سشوار خرید. سشوارهای بسیار پیشرفته و مجلل امروزی با قابلیت ها و کارآیی های بسیار تقریباً تمام نیازهای کاربران را را رفع می کنند. در حالی مدل های پایه و قدیمی بدون کارآیی خیلی خاص هنوز هم در بازار یافت می شوند اما سشوارهای گرانقیمت و دارای قابلیت های ویژه برای کارهای ویژه و خاصی ساخته شده و نیاز شما تعیین می کند به سراغ کدام یک بروید. با این وجود خرید سشوار در میان این همه دستگاه های متفاوت کاری ساده است، به این شرط که بدانید چه چیزی و بر چه اساسی بخرید.

سشوار یکی از مهم ترین وسیله های شخصی است که فرد برای داشتن ظاهری جذاب به آن نیاز دارد اما شاید خرید سشوار برای بسیاری دشوار باشد.

انواع سشوار

انتخاب سشوار می تواند یک وظیفه دشوار و خسته کننده باشد اگر با عبارت های تکنیکی مانند یونی، تورمالین، سرامیکی، نانویی و تیتانیومی آشنا نباشید. مهم تر از همه برای درک این عبارت ها این است که قابلیت ها، نقاط ضعف و قوت و قیمت هر کدام از این نوع سشوارها را بدانید.

سشوارهای یونی

سشوارهای یونی در واقع یون های شارژ شده منفی از خود آزاد می کنند که برای شکستن یون های شارژ شد مثبت موجود در آب مناسب هستند. یون های منفی به شکلی بی نظم آزاد می شوند و به همین دلیل فرآیند خشک کردن را سریع تر انجام می دهند. سیم پیچ گرما ساز موجود در این نوع سشوارها، حجم هوای داغی که آزاد می شود را تنظیم می کند. این نوع سشوارها که با استفاده از تکنولوژی و به شکلی خاص تولید شده اند در زدودن رطوبت اضافی، بستن پوسته مو و کاهش هر گونه فر خوردگی در مو کمک بسیاری می کنند. این فواید باعث شده که سشوارهای یونی گزینه مناسبی برای کسانی باشند که موهای ضخیم و مجعدی دارند. با این وجود، سشوارهای یونی برای حالت دادن به موها مناسب نیستند زیرا در اثر استفاده از این نوع سشوارها یک نوع میدان الکترومغناطیسی ایجاد شده و استفاده مداوم و بیش از حد از آن ها باعث آسیب به فولیکول موها خواهد شد. همچنین افرادی که موهای نازکی دارند، در صورت استفاده از سشوارهای یونی، بیش از پیش موهایشان خشک شده که باعث می شوند موها ظاهری شل، بیروح و کدر داشته باشند.

سشوار یکی از مهم ترین وسیله های شخصی است که فرد برای داشتن ظاهری جذاب به آن نیاز دارد اما شاید خرید سشوار برای بسیاری دشوار باشد.

سشوارهای سرامیکی

سشوارهایی که سرامیکی یا چینی نامیده می شوند، دارای قطعات گرمایی درونی هستند که از سرامیک یا چینی ساخته شده اند. چه سیم پیچ این سشوارها با لایه ای از سرامیک یا چینی ساخته شده باشد و چه ساختار درونی سشوار با لایه ای از گل سرامیکی پوشیده شده باشد، چنین لعاب و لایه ای به توزیع گرما به شکل مساوی کمک خواهد کرد. این نوع سشوارها بسته به دمای اتاق گرما را تنظیم می کنند و بدین ترتیب این اطمینان را ایجاد می کنند که مقدار مناسب گرما برای فرآیند خشک کردن به کار گرفته شود. این موضوع به کاهش مدت زمان خشک کردن موها و همزمان بهینه ساختن انتشار گرما کمک می کند. افرادی که موهایشان در اثر استفاده از سشوارهای خشن معمولی خراب شده است می توانند از این سشوارهای سرامیکی استفاده کنند. یک نقطه ضعف بزرگ سشوارهای سرامیکی اما این است که گرانقیمت تر از سشوارهای معمولی بوده و تقریباً قیمت آن ها با سشوارهای یونی برابر است.

سشوارهای تورمالینی یا کهربایی

سشوارهای تورمالینی به همان شکلی که در مورد سشوارهای یونی دیدیم، یون های منفی را برای خشک کردن مو رها می کنند. اما این سشوارها یک قدم از سشوارهای استاندارد یونی جلوتر رفته و این کار با پوشاندن لایه های داخلی سشوار با تورمالین یا یک فلز نیمه قیمتی پوشانده می شوند تا انتشار یون منفی در هوا بیشتر شود. این لعاب کاری فلزی باعث می شود که قدرت سشوار بیشتر شده و موهای خیلی راحت تر، بی خطرتر و سریع تر خشک شوند. استفاده از این نوع سشوارها، باعث می شود به دلیل حفظ رطوبت در موها و بستن پوسته مو، موها حالت نرم خود را حفظ کنند. به عبارت ساده، این نوع سشوار باعث از بین رفتن وزوزی مو شده و همزمان میزان رطوبت لازم برای مو را نیز حفظ می کند. با این وجود، استفاده از فلزهای گرانقیمت مانند تورمالین در داخل سشوار باعث می شود که قیمت این نوع سشوارها به مقدار قابل توجهی بالا باشد.

سشوارهای تیتانیومی

این سشوارهای کوچک و سبک که در دست گرفتن آن ها بسیار راحت است با تنظیم انتشار گرما و حفظ ثبات دمایی باعث می شوند که خشک کردن موها به راحتی و بدون اذیت صورت گیرد. استفاده از تیتانیوم در قطعات داخلی سشوار باعث می شود که یک تجربه خشک کردن بدون اذیت، راحت و سریع را تجربه کنید و از این حیث از سشوارهای سرامیکی و یونی بهتر خواهد بود. افراد دارای موهای صخیم، بلند و مجعد می توانند به طور مرتب از این نوع سشوار استفاده کرده که رفته رفته دما را بالا می برد، قابلیتی که ناشی از استفاده از تیتانیوم در قطعات داخلی است. اما افراد دارای موهای شکننده و نازک نباید از سشوارهای تیتانیومی استفاده کنند. این نوع سشوارها به خاطر تقاضای بالایی که برای قطعات تیتانیومی وجود دارد گرانقیمت هستند.

سشوار یکی از مهم ترین وسیله های شخصی است که فرد برای داشتن ظاهری جذاب به آن نیاز دارد اما شاید خرید سشوار برای بسیاری دشوار باشد.

سشوارهای نانویی

سشوارهای نانویی کارکردی مشابه سشوارهای یونی دارند با این تفاوت که عملکرد بهتر و مناسبتری دارند. ذرات نانو آزاد شده از این سشوارها وارد پوسته مو شده و آن را نرم و درخشان می سازند. این تکنولوژی همچنین با نام پدیده بمباران اتمی استاتیک شناخته می شود. این نوع سشوارها هزار برابر سریع تر از سشوارهای یونی مو را خشک کرده و رطوبت را در درون موها حفظ می کنند. سشوارهای نانویی باعث می شوند موهای شما درخشان، سالم و بدون پیچ و تاب باشند. این نوع سشوارها در طرح های بسیار خاص ساخته شده و مناسب کسانی است که موهای ضخیم، بلند و دارای پیچ و تاب دارند. تنها نکته منفی در مورد سشوارهای نانویی، سنگین بودن آن هاست که باعث می شود در دست گرفتن آن ها برای طولانی مدت و به طور مداوم دشوار باشد.

سشوار یکی از مهم ترین وسیله های شخصی است که فرد برای داشتن ظاهری جذاب به آن نیاز دارد اما شاید خرید سشوار برای بسیاری دشوار باشد.

نکات ضروری که هنگام خرید سشوار مناسب باید به آن ها توجه داشته باشید

مقدار نیرو بر حسب وات

کارآمدی یک سشوار بر اساس قدرت آن تعیین می شود؛ برای مثال مقدار نیرویی که بر حسب وات تولید می کند. این نیرو به قدرت موتوری که زیر سشوار قرار دارد اطلاق می شود. سشوارهایی که دارای موتورهای با وات بالا هستند باعث می شوند موها سریع تر خشک شده بدون اینکه اینکه مقدار بیش از حدی گرما تولید شود. میزان قدرت سشوارهای معمولی از ۱۰۰۰ تا ۱۸۰۰ وات است، در حالی که سشوارهای حرفه ای دارای قدرتی تا ۳۸۰۰ وات نیز هستند. در حالی که سشوارهای معمولی دارای سیم پیچ فلزی گرما ساز نیکرومی هستند، نمونه های مدرن و پیشرفته از فلزهای گرانقیمت تری مانند کرومیوم و تیتانیوم در کویل خود سود می برند. سشوارهای با ولتاز بالا برای موهای بلند، ضخیم و موج دار مناسب هستند در حالی که افراد دارای موهای کوتاه، نازک و صاف بهتر است به سراغ سشوارهای با توان کمتر بروند.

مواد و کیفیت تولید

قسمت گرما ساز سشوارها که از آن با نام کویل یاد می شود، بخش حیاتی و اصلی هر سشوار است. بسیاری از سشوارها از فلز نیکروم برای این بخش استفاده می کنند، در حالی که ترکیبی از نیکل و کروم است، بیشتر به این دلیل که این فلز با گرم شدن اکسید نمی شود. اما استفاده از این فلز باعث می شود گرمای نامساوی تولید شود که در بسیاری از موارد باعث سوختگی موها می شود. به همین دلیل، در سشوارهای پیشرفته از فلزات گرانقیمت تری مانند تورمالین یا تیتانیوم برای بخش کول استفاده می شود.

تکنولوژی

جدای از توان سشوار بر حسب وات، تکنولوژی های دیگری نیز وجود دارند که برای سشوارهای مختلف استفاده می شوند که به سریع تر خشک کردن موها کمک کرده و همزمان به استفاده کننده امکان می دهند موها را به شکلی که می خواهد و دربیاورد.

 • توربو: برخی از سشوارهای مدرن با گزینه توربو بوست (Turbo Boost ) یک قدم جلوتر رفته اند. این قابلیت مانند این است که یک نوشیدنی انرژی زا به سشوار بدهید که قدرت آن را برای بهتر و سریع تر کردن فرآیند خشک کردن موها تقویت می کند.
 • تکنولوژی مادون قرمز: این تکنولوژی تولید مداوم گرما را تامین کرده که باعث می شود سشوار به طور مساوی در تمام نقاط گرما تولید کرده و همزمان از داغ شدن و خشک شدن پوست سر جلوگیری می کند.
 • کاهش نویز: این گزینه نیز باعث می شود سطح نویز سشوار کاهش یابد و بدین ترتیب می توانید موهای خود را بدون این که افراد حاضر را در محل اذیت کنید، خشک نمایید.

سشوار یکی از مهم ترین وسیله های شخصی است که فرد برای داشتن ظاهری جذاب به آن نیاز دارد اما شاید خرید سشوار برای بسیاری دشوار باشد.

خاصیت ارگونومیکی

وقتی برای استفاده های شخصی وسیله می خرید، باید به قابلیت ارگونومیکی آن ها توجه داشته باشید تا از راحتی کار با آن ها اطمینان حاصل نمایید. اطمینان حاصل کنید که سشواری که می خواهید بخرید، سبک بوده و در دست گرفتن آن راحت باشد. علاوه بر این، دیگر فاکتورهایی که هنگام خرید سشوار باید به آن ها توجه داشت، جایگاه قرار گرفتن دکمه ها و دیگر قابلیت های اضافی است. دکمه اصلی باید خیلی راحت در هنگام سشوار کردن در دسترس بوده و خیلی هم حساس نباشد تا ناخواسته روشن و خاموش نشود. داشتن کابل جمع شدنی نیز برای کسانی که در مغازه از سشوار استفاده می کنند یا در هنگام سفر همراه خود می برند مفید خواهد بود.

سازگاری با متعلقات

اکثر سشوارهای مدرن دارای متعلقاتی اضافی هستند که برای وظیفه ای خاص به آن ها متصل می شوند. از میان این متعلقات می تواند به پخش کننده ها یا متمرکز کننده ها اشاره کرد که قابلیت اتصال به اکثر سشوارها را دارند. پخش کننده های باد باعث پخش شدن جریان هوای گرم سشوار شده و بدین ترتیب مقدار موج موها را کاهش داده و الگوی موهای تاب دار را حفظ می کنند. در آنسوی این قضیه، متمرکز کننده قرار دارد که جهت مناسبی به جریان هوای گرم سشوار می دهد و باعث می شود فرد کنترل بیشتری روی نتیجه کار داشته باشد. در حالی که ابزارهایی مانند نازل شانه دار و نازل متمرکز کننده در کنار بسیاری از سشوارها وجود دارند، پخش کننده ها باید به عنوان یک ابزار اضافی به صورت جداگانه خریداری شوند. اطمینان حاصل کنید هر قطعات اضافی که می خرید با سشوار شما سازگار باشد.

سشوار یکی از مهم ترین وسیله های شخصی است که فرد برای داشتن ظاهری جذاب به آن نیاز دارد اما شاید خرید سشوار برای بسیاری دشوار باشد.

تنظیم دما

داشتن دکمه کنترل دمای سشوار یک ویژگی ضروری برای هر سشوار مناسبی است. سشوارهای دارای توان بالا گرمای بیشتری تولید کرده که می توانند در صورت استفاده مداوم و طولانی مدت باعث آسیب دیدن مو و پوست سر شوند. تقریباً تمام سشوارهای معمولی و استاندارد دارای سه سطح از گرما هستند: بالا، متوسط و کم. اما برخی نیز تنها دو حالت بالا و کم دارند. استفاده از حالت دمای بالا برای زمانی است که بخواهید تمام رطوبت موها را بگیرید و بعد از آن می توانید از دماهای متوسط و کم برای حالت دادن به موها (فر کردن یا صاف کردن) بنا به سلیقه خود استفاده کنید. نیاز شخصی شما تعیین می کند که سشوار مورد نظرتان باید از لحاظ تنظیم دمایی چه قابلیت هایی داشته باشد.

گارانتی

مدت گارانتی برای یک سشوار را نیز باید هنگام خرید مورد توجه قرار دهید. سشوارهای گرانقیمت باید دستکم یک یا دو سال گارانتی داشته باشند.

طول کابل برق

در حالی که این فاکتور شاید خیلی ساده به نظر برسد اما طول کابل برق سشوار نیز به اندازه موضوعات دیگر در خرید سشوار مناسب اهمیت دارد. سشوارهای دارای کابل برق بلند باعث می شوند فرد بتواند هنگام استفده با انعطاف و راحتی بیشتری کار خود را انجام داده و حرکت کند. این قابلیت در صورتی که پریز یا منبع برق تان فاصله زیادی از آینه داشته باشد بسیار مناسب و کارآمد خواهد بود.

دکمه شات خنک

سشوارهای دارای دکمه شات خنک به شما اجازه می دهند که بعد از یک خشک کردن با گرما، گرمای موهای خود را بگیرید. با فرستادن موجی از هوای سرد به موهایی که به تازگی خشک شده اند، پوسته مو بسته شده و ظاهر درخشان مو در تمام طول روز حفظ می شود. چنین روشی برای سرد کردن موها بعد از قرار گرفتن در معرض دمای بالا می تواند از آسیب رسیدن به فولیکول های مو جلوگیری کرده و به رسیدن به ظاهر مناسب کمک کند.

قیمت

بودجه و قیمتی که برای سشوار می پردازید از مسائل مهمی است که هنگام خرید این ابزار شخصی باید به آن توجه کنید. در حالی که قیمت بالا به هیچ عنوان نمی تواند تضمین کننده کیفیت بالا و عملکرد بی نقص باشد، سشوارهای باکیفیت عمر طولانی تری داشته و عملکرد سریع تر و بهتری دارند. اما بیشتر سشوارهای پیشرفته و گرانقیمت برای سالن های آرایشی مناسب هستند و برای استفاده شخصی و خانگی، خرید سشوارهای با قیمت متوسط گزینه مناسب تری است.

سشوار یکی از مهم ترین وسیله های شخصی است که فرد برای داشتن ظاهری جذاب به آن نیاز دارد اما شاید خرید سشوار برای بسیاری دشوار باشد.

نوع موهای خود را بشناسید

 • موهای نازک: افرادی که موهای نازکی دارند باید حجم موهای خود را بدون آسیب رساندن به فولیکول های ظریف و شکننده آن ها افزایش دهند. این افراد بهتر است به سراغ سشوارهای با تکنولوژی سرامیکی یا چینی بروند که گرمای ملایم و کمتر آسیب رسانی تولید می کنند. برس های زبر و نازل متمرکز کننده هوا می توانند در رسیدن شما به ظاهر ایده آل موهایتان کمک کنند.
 • موهای معمولی: از آنجایی که موهای با ضخامت معمولی و مناسب به راحتی در اثر استفاده از سرعت توربو یا دماهای بالای سشوار آسیب می بینند، سشوارهای تورمالینی بهترین گزینه برای این نوع موها هستند. این سشوارها به شکل طبیعی یون های منفی آزاد کرده که اثر صاف کنندگی را کاهش داده و ظاهر و درخشندگی موها را حفظ می کنند.
 • موهای ضخیم: برای افرادی که موهای ضخیم دارند، خشک کردن سریع موها از اهمیت بالایی برخوردار است. این موضوع با خرید سشوارهای تیتانیومی بدست می آید که تجربه خشک کردن سریعی را با کمترین مشکل ایجاد می کنند. علاوه بر این، از آنجایی که سشوارهای تیتانیومی سبک هستند، حتی بعد از اینکه برای مدتی مشغول خشک کردن موهای خود باشید نیز از نگه داشتن آن ها احساس خستگی نخواهید کرد.
 • موهای تاب دار: افرادی که موهای تاب دار دارند باید سشوارهایی انتخاب کنند که تنظیمات دمایی مختلف داشته باشند. این نوع موها را می توان با سشوارهای دارای موتور قوی، گرمای مادون قرمز و یون های منفی صاف کرد. همچنین استفاده از چنین سشوارهایی باعث می شود که نرمی و درخشش موها حفظ شده و از سیخ شدن موها جلوگیری شود.
 • موهای مجعد: سشوارهای دارای پخش کننده اغلب یک جریان هوای ۳۶۰ درجه ای را ایجاد می کنند که باعث می شوند موها ظاهر پیچ و تاب دار طبیعی نوک خود را داشته باشند بدون این که کل موها در هم بپیچند. در این گونه موارد، سشوارهای یونی با دکمه شات سرما بهترین گزینه هسند که باعث می شوند موها درخششان را حفظ کرده و همچنان پیچ و تاب خود را داشته باشند.
 • موهای آسیب دیده: برای تامین بهترین مراقبت ممکن از موهای آسیب دیده، افراد باید از سشوارهای دارای قابلیت های حرفه ای مانند تکنولوژی مادون قرمز استفاده کنند که از طول موج های طولانی تر برای خشک کردن موها از داخل به بیرون استفاده کرده و همزمان ظاهر نرم تر و براق تر مو را حفظ می کنند.

سشوار یکی از مهم ترین وسیله های شخصی است که فرد برای داشتن ظاهری جذاب به آن نیاز دارد اما شاید خرید سشوار برای بسیاری دشوار باشد.

قدم هایی که برای خرید بهترین و مناسب ترین سشوار باید بردارید:

شناختن انواع سشوارها برای رسیدن به هدفتان در خرید محصول مناسب کافی نیست. باید گام های درست را دنبال کنید تا انتخاب آگاهانه ای داشته باشید. در ادامه فهرست قدم هایی که هر کسی باید برای خرید سشوار مناسب طی کند را آورده ایم.

گام اول: انتخاب ولتاژ مناسب برای تراکم موها

 • برای موهای ضخیم و پرپشت: سشوارهای با توان ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ وات مناسب تر است
 • برای موهای با تراکم متوسط: سشوارهای با توان ۱۷۰۰ تا ۱۹۰۰ مناسب تر است
 • برای موهای نازک و ریز: سشوارهای با توان ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ مناسب تر است

گام دوم: نیازهایتان را شناسایی کنید

 • اگر به دنبال موهای نرم و درخشان هستید به سراغ سشوارهای یونی و تورمالینی بروید
 • برای خشک کردن سریع تر موها، بهترین گزینه ها سشوارهای یونی با توان بالا و قابلیت توربو هستند
 • اگر می خواهید از آسیب رسیدن به موهایتان جلوگیری کنید سشوارهای سرامیکی و تورمالینی با توان کم را انتخاب کنید
 • در موردی که می خواهید موهای نازکتان کمی حجم بیشتری بگیرند، سشوارهای غیریونی و غیرتورمالینی گزینه های بهتری هستند

گام سوم: در انتخاب خود سرمایه گذاری کنید

برای این که سلامت موهای خود را تامین کنید، استفاده از محصولات باکیفیت بسیار مهم خواهد بود. اگر برای یک سشوار مناسب سرمایه گذاری درستی انجام دهید، نه تنها به نتیجه مناسب در خشک کردن و حالت دادن به موهایتان خواهید رسید بلکه در زمان صرفه جویی کرده و بعداً مجبور نخواهید بود برای جلوگیری یا ترمیم آسیب های وارده به موهایتان هزینه بیشتری داشته باشید. با محصول مناسب، لازم نخواهد بود از ابزارها و اکسسوری های اضافی مانند اتوهای مو برای رسیدن به نتیجه دلخواه استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید اتو ؛ از انواع اتو تا مشخصاتی که هنگام خرید باید به آن ها توجه کرد

راهنمای خرید یخچال فریزر ؛ هر آنچه که هنگام خرید این قلم از لوازم خانگی باید بدانید

منبع: plaits
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود