چرا بهتر است کارت اعتباری سهام عدالت را نگیریم؟

چرا بهتر است کارت اعتباری سهام عدالت را نگیریم؟

در هفته گذشته اعلام شد که دارندگان سهام عدالت می توانند کارت های اعتباری دریافت کنند و از طریق این کارت ها معادل با پنجاه درصد سهام عدالت خود وام بگیرند. این پروژه فعلا از طریق بانک ملی آغاز شده اما قرار است که به زودی بانک های دیگری هم به آن ملحق شوند. براین اساس آنها که برگه سهام پانصد هزار تومانی دارند میتوانند حداکثر پنج میلیون تومان و آنها که برگه سهام یک میلیون تومانی دارند حداکثر ده میلیون تومان وام دریافت کنند.

ظاهر امر در نگاه نخست خوب به نظر می رسد اما این طرح چه ایراداتی دارد:

۱- اول اینکه کارتهای اعتباری صرفا برای خرید از فروشگاه های وین مارکت، افق کوروش و رفاه شارژ می شوند و پول نقدی از طریق آنها قابل دریافت نیست

۲- دوم اینکه اگر نتوانید در بازه زمانی یک ماهه از خرید وام را بازپرداخت کنید باید در فاصله زمانی سه ساله و با سود قابل توجه ۱۸ درصدی این کار را انجام دهید. مبلغ پایین وام با توجه به جهش قابل توجه قیمت ها به صورت روزانه باعث می شود که مردم نتوانند استفاده چندانی از این وام ببرند.

۳- بدیهی است که در صورت انتخاب بازپرداخت سه ساله در این مدت امکان فروش سهام عدالت (حتی پنجاه درصد آن) وجود ندارد

۴- مساله چهارم همانطور که اشاره شد این است که کارت های اعتباری بانک ملی صرفا امکان خرید کالا از سه فروشگاه یاد شده را میسر خواهند کرد در حالی که بسیاری از متقاضیان وام به پول نقد نیاز دارند.

با در نظر داشتن آنچه گفته شد روشن است آن دسته از افرادی که به پول نقد نیاز دارند و می خواهند در اولین فرصت با برداشتن محدودیت فروش و معامله سهام عدالت سهام خود را بفروشند بهتر است از دریافت این وام صرف نظر گرفت و فعلا برای گرفتن کارت اعتباری خرید کالا عجله نکنند.

چطور کارت اعتباری سهام عدالت بگیریم؟

اما خرید کالا هم می تواند در شرایط اقتصادی فعلی برای خیلی ها کارگشا باشد. پس اگر قصد دریافت کارت اعتباری سهام عدالت را دارید انجام مراحل زیر ضروری است.

۱- ثبت نام در سامانه سجاد و احراز هویت که به صورت غیرحضوری انجام می شود.

۲- ارائه درخواست به بانک‌ها و دریافت کارت اعتباری

۳- خرید از فروشگاه های اعلام شده تا سقف معین

۴- میزان اعتبار کارت ها همانطور که گفته شد پنجاه درصد ارزش سهام عدالت است

۵- ضامن دریافت این کارت ها برگه سهام عدالت است و نیازی به ارائه ضمانت دیگر نیست

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود