علل بوی بد دهان صبحگاهی و ۶ روش برای خلاصی از آن

علل بوی بد دهان صبحگاهی و ۶ روش برای خلاصی از آن

اغلب تجربه بوی بد دهان صبحگاهی را داریم. با اینکه بسیاری احساس شرمندگی در مورد آن دارند، همه گاه و بی­گاه بوی بد در صبح را تجربه می ­کنند و ظاهرا بعضی عادات ما ممکن است مسئول بوجود آمدن آن باشند. البته دندان­پزشکتان احتمالا از تاثیر مسواک و نخ دندان بر بوی دهان شما گفته است. اما موارد دیگری بجز بهداشت دهان نیز وجود دارند که بر تازگی نفس تاثیر می گذارند.

چه چیزهایی باعث بوی بد دهان در صبح می­ شوند

خشکی دهان: بزاق دهان باکتری­های دهان را شستشو می­ دهد و از آنجایی که در خواب بزاق کمتری ترشح می ­شود ما صبح با بوی بد دهان بیدار می ­شویم.

خوراکی­های خاص: مواد خوراکی که مصرف می­ کنیم بر بوی دهان تاثیر دارند. برای مثال در حالی که پیاز و سیر از خواص منحصر به فردی برخوردارند اما بخاطر بویی که بر دهان باقی می ­گذارند مورد نکوهش واقع می ­شوند.

وضعیت سلامتی افراد: بسیاری از بازگشت اسید معده رنج می برند؛ اتفاقی که باعث رفلاکس معده و در نهایت بوی بد دهان ­شود.

۱- بعد از هر بار مسواک زدن از دهان­شویه استفاده نکنید

بوی بد صبحگاهی

در حالی که دهان­شویه برای مدت کوتاهی باعث تازگی نفس می­ شود، استفاده از آن خشکی دهان را نیز به بار می­ آورد. بیشتر دهان­شویه ­ها حاوی الکل­ اند که تولید بزاق بصورت طبیعی را تحت تاثیر قرار می­ دهند. بدلیل آن که معمولا بزاق کمتری در شب تولید می ­شود، سلول ­های مرده بر روی زبان و دندان­ ها جمع شده که حاصل آن بوی بد دهان هنگام بیداری در صبح است.

 

۲- با دهان باز نخوابید

بوی بد دهان صبحگاهی

بسیاری از ما هنگام خواب با دهان نفس می ­کشیم و این باعث خشکی و استقرار باکتری­ ها در دهان می­ شود. در حقیقت نفس کشیدن با دهان می­ تواند موجب پوسیدگی و خون­ریزی دندان­ ها شود. دلیل این اتفاق این است که در مواقع تنفس با دهان باز، اخلال در تعادل میزان اسید و بازی و تغییرات در نوع باکتری­ های در محیط دهان اتفاق می­ افتد. بعضی از دندان­پزشکان توصیه به بستن دهان برای حل این مشکل می­ کنند.

۳- دهانتان را با روغن شستشو دهید

بوی بد دهان صبحگاهی

این روش تازه کردن نفس که از هندوستان می ­آید، ثابت شده که در سفیدی و سلامتی دندان­ها تاثیر دارد. به میزان یک قاشق غذاخوری روغن را در دهان وارد کرده و به اندازه ۱۵ الی ۳۰ دقیقه در دهان بچرخانید و شستشو دهید. با این کار باکتری­ های درون دهان در روغن حل می­ شوند. از هر روغنی می ­توانید استفاده کنید، اما بسیاری از مردم ترجیح می­ دهند از روغن نارگیل و زیتون که طعم بهتری دارند استفاده کنند.

۴- در مصرف قهوه دقت کنید

بوی بد دهان صبحگاهی

درحالی که آغاز روز برای بسیاری از ما بدون نوشیدن یک فنجان قهوه بعد از بیدار شدن از خواب، قابل تصور نیست باید دانست که این نوشیدنی محبوب می ­تواند علت بوی بد دهان در صبحگاه باشد. قهوه اثر خشکی را روی دهان گذاشته و باعث تولید بزاق کمتری می ­شود. علاوه بر آن بسیاری عادت دارند که به قهوه خود شیر و سایر لبنیات را اضافه کنند که انجام این کار باعث بوی بد دهان می ­شود.

۵- مسواک زدن زبان را فراموش نکنید

بوی بد دهان صبحگاهی

همانند دندان­ ها، زبانتان نیز می­تواند محل انباشت باکتری­ هایی باشد که بر بوی دهان تاثیر می ­گذارند. اگر هنگام مسواک زدن، زبانتان هم مسواک نکنید باکتری­های روی زبان تکثیر شده و هنگام بیداری از خواب، باعث بوی بد دهان می­ شوند. برای تمیز کردن زبانتان نیز نیاز به وسیله خاصی نداشته و با یک مسواک معمولی هم می ­توانید این کار را انجام دهید.

۶- به نحوه نفس کشیدن توجه کنید

بوی بد دهان صبحگاهی

شاید بعضی اوقات متوجه نشوید که با دهانتان نفس می­ کشید، در حالی که این کار بر روی بوی دهان شما تاثیر می­ گذارد. در طول روز بدن به طور معمول بزاق بیشتری تولید می­ کند که نفس کشیدن با دهان می­تواند محیط دهان را خشک نگه دارد. علاوه بر آن این عادت می­تواند باعث بیماری­های مختلفی همچون پوسیدگی دندان و عفونت گوش ­ها نیز بشود.

 

بیشتر بخوانید: 

از کجا بفهمیم دهانمان بوی بدی می دهد؟

منبع: brightside
بدون نظر

ورود