دو عرضه اولیه امید بخش؛ کزغال و سپیدار در روزهای سیاه بورس مثبت پیش می روند

دو عرضه اولیه امید بخش؛ کزغال و سپیدار در روزهای سیاه بورس مثبت پیش می روند

در روزهای ناخوشایند بازار بورس، حتی نمادهای بزرگ و شاخص ساز نیز از صف فروش سهامداران در امان نبوده و همین موضوع باعث سقوط مداوم شاخص در روزهای اخیر شده است. در این میان اما دو عرضه اولیه سپیدار و کزغال همچنان مثبت پیش می روند. در تاریخ ۱۷ دی ماه سال جاری ۱۵ درصد از سهام شرکت سپیدار سیستم آسیا با نام سپیدار که معادل ۳۰ میلیون سهم بود در بازار دوم فرابورس عرضه شد. عرضه کنندگان برآورد کرده بودند که تا پایان سال جاری به ۷۰ میلیارد تومان درآمد برسند و با توجه به شرایط کنونی که در اکثر نمادها شاهد صف های فروش هستیم، این نماد با ۷۷ درصد بازدهی مثبت همراه شده است.

نمادهای کزغال و سپیدار که در کمتر از یک ماه اخیر عرضه اولیه شده اند از معدود نمادهای امیدوار کننده بازار بورس هستند

شرکت سپیدار در واقعی به عنوان یکی از زیر مجموعه های شرکت همکاران سیستم در سال ۱۳۸۷ تاسیس شده و پس از دو بار افزایش سرمایه، تا پیش از عرضه در فرابورس توانسته بود سرمایه خود را به ۲۰ میلیارد تومان برساند. سپیدار که در حوزه طرح‌های جامع فناوری اطلاعات شامل تحلیل، تولید، استقرار، راه‌اندازی و پشتیبانی راه‌کارهای مبتنی بر نرم‌افزار و همچنین تجارت الکترونیک فعالیت می‌کند توانسته از سال ۱۳۹۴ تا به امروز سهم خود را در بازار از ۴٫۳ درصد به ۱۴ درصد افزایش دهد و پیش‌بینی‌های شرکت به این صورت است که احتمالا سهم این شرکت در پایان سال ۹۹ به ۱۸ درصد افزایش پیدا کند.همانطور که مشخص است، سهامدار اصلی سپیدار نیز همان شرکت همکاران سیستم است.

نمادهای کزغال و سپیدار که در کمتر از یک ماه اخیر عرضه اولیه شده اند از معدود نمادهای امیدوار کننده بازار بورس هستند

در تاریخ ۱۵ بهمن سال جاری نیز نماد کزغال متعلق به شرکت ذغال سنگ پروده طبس به شکل عرضه اولیه عرضه شد و اکنون پس از گذشت کمتر از یک ماه از عرضه، شاهد بازدهی مثبت ۴۷ درصدی این نماد هستیم. شرکت زغال سنگ پروده طبس پیشگام عرصه معدنکاری مکانیزه و بزرگ ترین تولید کننده زغال سنگ در ایران است و در ماه گذشته ۲۰۰ میلیون سهم آن معادل ۱۰ درصد کل سهام و با قیمت ۱۹۵۰ تا ۲۰۵۰ تومان عرضه شد. هلدینگ صدر بزرگ‌ ترین سهامدار کزغال است و سرمایه این شرکت در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ طی دو مرحله به ترتیب از ۶ میلیون تومان به ۵۰ میلیارد تومان و از ۵۰ میلیارد به ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

نمادهای کزغال و سپیدار که در کمتر از یک ماه اخیر عرضه اولیه شده اند از معدود نمادهای امیدوار کننده بازار بورس هستند

به نظر می رسد که در شرایط نامساعد بازار بورس، دو سهم کزغال و سپیدار روزهای خوشی را برای سهامداران خود تدارک دیده و شرایط آن ها در آینده پیش رو نیز بهتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: واکنش بازار بورس و ارز به خروج از پروتکل الحاقی چه خواهد بود؟

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۵ نظر

ورود

 • علی اسفند ۶, ۱۳۹۹

  این دو هم با اینکه چند هفته مثبت بودن ولی از این هفته منفی شدن متاسفانه

 • amir اسفند ۶, ۱۳۹۹

  یا این سهما با اونی که ما گرفتیم فرق دارن یا شما نمیدونید مثبت چیه!!!!

 • حسن اسفند ۷, ۱۳۹۹

  بی زحمت قبلش یه نگاه به پرتفوی یا سایت معتبر سهم بندازین بعدش بگین مثبته…سپیدار به دلیل کوچیک بودن سهم ناظر تا ۷۷درصد نذاشت بره کنفراس…. بعد کنفراس صف فروش شد
  کزغال هم بعد ۵۰ درصد و جریان وسپهر بوعلی و…بعد کنفرانس بیشتر نرفتن صف فروش تا زیر قیمت عرضه اولیه …اینجاست که باید پرسید بورس صاحب نداره؟چرا کارشناسای ما انگشت به دهن موندن؟بعدش شما میفرمودین سهامداری کنید بلند مدت
  آیا از ۲۷مرداد تا ۷اسفند صبر کردن وسهامداری کردن بلند مدت نبود؟پ چی شد؟
  یه کلام بگین بورس ایران تحلیل وتکنیکال و…نمیشناسه

 • armanhm اسفند ۷, ۱۳۹۹

  آقای زمانی دیگه با اکانت اصلی شون مطلب نمی ذارن ?