۱۰ نقطه خاص از بدن که سن واقعی شما را لو می دهند

۱۰ نقطه خاص از بدن که سن واقعی شما را لو می دهند

در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که مراقبت از ظاهر به یک ضرورت تبدیل شده است. با اینحال بسیاری از ما فکر می‌کنیم که فقط قسمت‌های قابل مشاهده بدن مثل صورت، گردن و دست‌ها به مراقبت نیاز دارند و شمار کمی از مردم نگران قسمت‌های نامرئی بدن هستند که می‌تواند سن ما را مشخص کند. در این مطلب تصمیم گرفتیم در مورد تغییر شکل غیر قابل مشاهده نقاط مختلف بدن که افزایش سن باعث آن می‌شود را به شما نشان دهیم. با ما همراه باشید.

۱- مردمک چشم

بخشی از نقاط خاص بدن سن واقعی افراد را علیرغم تمام تلاش های برای مخفی نگه داشتن سن واقعی شان، افشا می کنند

گذر زمان می‌تواند می‌تواند عضلات کوچکی که مردمک چشم را کنترل می‌کند کوچک کند. در نتیجه مردمک چشم کوچکتر می‌شود و به تغییرات نور کمتر پاسخ می‌دهد. به همین دلیل است که افراد ۶۰ ساله در مقایسه با افراد ۲۰ ساله به ۳ برابر نور بیشتر برای مطالعه نیاز دارند. مردمک کوچکتر می‎‌تواند دیدن در شب را دشوارتر کند. راه جلوگیری: متاسفانه بسیار سخت است که از تغییرات درون چشم جلوگیری کرد. معاینه پزشکی به طور منظم، رژیم غذایی مناسب و حفظ سطح قند و فشار خون می‌تواند از چشم شما در پیری محافظت کند.

۲- زیر بغل

این قسمت از بدن نیز می‌تواند سن شما را بیان کند. پوست این قسمت بسیار حساس است و خیلی زود می‌تواند قابلیت ارتجاعی خود را از دست بدهد. راه جلوگیری: زیربغل شما نیز مانند مانند شکم شما نیاز به ورزش و نرمش دارد. پس از این به بعد به این قسمت از بدن خود نیز توجه کنید.

۳- زانوها

زانوهای شما مدام در حال حرکت‌اند. پس جای تعجب نیست که پوست آن‌ها کشیده شود. در حقیقت عضلات و رباط‌های زانو با افزایش سن تحلیل می‌روند و ضعیف می‌شوند که روی ظاهر آن‌ها تاثیر گذاشته و درد و ناراحتی را به بار می‌آورد. راه جلوگیری: متاسفانه راهی وجود ندارد تا از پیری زانو جلوگیری کرد. اما با ورزش و پیاده‌روی می‎‌توان از پیری آن جلوگیری کرد.

۴- پاها

بخشی از نقاط خاص بدن سن واقعی افراد را علیرغم تمام تلاش های برای مخفی نگه داشتن سن واقعی شان، افشا می کنند

تغییراتی که با افزایش سن در سطح هورمون‌ها رخ می‌دهد لایه خارجی پوست ما را ضخیم‌تر می‌کند. در حقیقت بافت زیرپوستی با افزایش سن نازک می‌شود. در نتیجه پوست خکشیده شده و سفت می‌شود. این امر به ویژه در پا بیشتر رخ می‌دهد و پوست سفت و ترک می‌خورد. راه جلوگیری: هر روز از مرطوب کننده‌های پوست استفاده کنید. در مورد میخچه پا یک متخصص زیبایی یا یک ارتوپد می‌تواند شما را راهنمایی کند.

۵- لگن

یافته‌ها حاکی از آن است که لگن با افزایش سن باریک‌تر می‌شود. استخوان‌های این قسمت از بدن وقتی زن هنوز جوان است باز هم در حال رشد است اما وقتی به اواسط و اواخر بارداری می‌رسد، روند معکوسی برقرار می‌شود. بنابر این لگن یک زن ۷۰ ساله ۸ درصد از یک زن میانسال کوچکتر است. راه جلوگیری: شوربختانه کار خاصی نمی‌توانید انجام دهید. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید آن است که از استخوان‌های خود مراقبت کنید. برای این کار شما باید سبزیجات تازه و غذاهای حاوی پروتئین و کلسیم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. تمرینات منظم هم استخوان‌های شما را قدرتمندتر می‌کند.

۶- لب‌ها

لب‌های ما با افزایش سن کوچکتر می‌شود و خطوط آن‌ها از بین می‌رود. این اتفاق به دلیل کم شدن کلاژن در بدن ما رخ می‌دهد. این ماده در بدن خاصیت ارتجاعی را به لب‌ها می‌بخشد و به آن شکل می‌دهد. راه جلوگیری: می‌توانید با موادی که از اشعه UV جلوگیری می‌کند استفاده کنید.

۷- بینی

دلیل اینکه بینی بزرگ‌تر و افتاده‌تر می‌شود این است که کشش جاذبه زمین و تجزیه کم کم پروتئین، کلاژن و الاستین در پوست و به ویژه پوست بینی شما کم می‌شود. راه جلوگیری: این اتفاق که برای بینی می‌افتد کاملا طبیعی است و نمی‌توان از آن جلوگیری کرد اما می‌توان با کانتور کردن ظاهر بینی را اصلاح کرد.

۸- موها

موی سفید یکی از بارزترین نشانه‌های پیری است. اما بجز آن ضخامت و ساختار آن نیز در طی پیری دچار تغییر می‌شود. مو نازک‌تر و براق‌تر می‌شود و فولیکول‌ها تولید مو را متوقف می‌کنند. نتیجه آن است که موها کم می‌شوند و پوست سر نمایان می‌شود. راه جلوگیری: نمی‌توانید زمان را به عقب برگردانید. اما می‌توانید روند پیری موهایتان را کندتر کنید. برای انجام اینکار از محصولات بهداشتی استفاده کنید. از مرطوب‌سازی و تغذیه موهای خود نیز غافل نشوید. زیاد از شامپو استفاده نکنید و حداقل یکبار در هفته موهای خود را بشویید.

۹- ابروها

ابروهای ما طی افزایش سن لاغر شده و درخشش و رنگ خود را از دست می‌دهند. در نتیجه آن‌ها تا نامرئی شدن پیش می‌روند. راه جلوگیری: شما می‌توانید با کمک محصولات آرایشی بهداشتی که در خانه نیز یافت می‌شود ابروهای خود را به حالت اول برگردانید. در خانه به یک مداد سایه و یک برس خوب نیازمندید. می‌توانید از متخصصین پوست هم برای بهبود ابروی خود کمک بگیرید.

۱۰- مژه‌ها

سطح هورمون استروژن که هورمون جوانی و سلامت پوست و مو است، به تدریج با افزایش سن کاهش می‌یابد. این کاهش مژه‌ها را هم تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. آن‌ها کم کم کوتاه‌تر و شکننده‌تر می‌شوند. راه جلوگیری: برای جلوگیری از آن متخصصین پیشنهاد می‌کنند که قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید. اگر مژه‌های شما به مرور ضعیف شده‌اند نرم‌کننده و مواد مغذی می‌تواند به ترمیم وضعیت آن کمک کند.

بیشتر بخوانید:

۷ اشتباه در مراقبت از پوست که باعث جوش می شود

راهکارهایی برای رفع و پیشگیری از ترک های پوستی

منبع: brightside
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود