حامی ۱۴۰۱ چیست و چه کسانی می توانند آن را خریداری کنند؟

حامی ۱۴۰۱ چیست و چه کسانی می توانند آن را خریداری کنند؟

حامی ۱۴۰۱ نام نوعی اوراق اختیار فروش تبعی یا بیمه سهام است که سازمان بورس و اوراق بهادار برای حمایت از سهامداران خرد در نظر گرفته است. به موجب طرحی که در ۱۲ اسفندماه امسال تصویب شد ۴ میلیون سهامدار خرد تحت حمایت سازمان بورس قرار می گیرند. این افراد باید طبق گفته محمدعلی دهقان دهنوی دارایی های سهامشان از تاریخ ۱۲ اسفند ماه به بعد ۱۰ میلیون تومان یا کمتر باشد.

به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در صورتی که سهامداران خرد سهام خود را تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۱ نگه دارند و مقدار سودشان از ۲۵ درصد فراتر نرود ما به التفاوت بازدهی سهام آنها از محل صندوق توسعه پرداخت می شود و اگر در این مدت سهام خود را بفروشند امکان استفاده از این طرح حمایتی را ندارند.

اوراق حامی ۱۴۰۱

همانطور که اشاره شد حامی ۱۴۰۱ نوع اوراق اختیار فروش تبعی یا بیمه سهام است که به طرح حمایت از سهامداران خرد مربوط می شود و این گروه از سهامداران میتوانند از امروز که آخرین مهلت خرید اوراق حامی ۱۴۰۱ است نسبت به خرید آن و بیمه کردن سهام خود اقدام نمایند.

شروط استفاده از اوراق حامی ۱۴۰۱

حامی ۱۴۰۱

  • دارایی پایه اوراق اختیار فروش تبعی حامی۱۴۰۱ شامل سبد سهام و حق تقدم سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران (به جز بازار پایه) و همچنین صندوقهای سرمایه گذاری در سهام (مبتنی بر صدور و ابطال یا ETF به جز دارا یکم و پالایش) با احتساب تعداد و قیمت تعدیل شده ناشی از اقدامات شرکتی طی دوره اوراق مذکور است. همچنین دارایی پایه اوراق اختیار فروش تبعی حامی۱۴۰۱ شامل عرضه اولیه هایی که بازدهی بیشتر از ۳۰ درصد از ابتدای سال ۱۳۹۹ داشته‌اند، نمی شود.
  • سرمایه گذارانی که واجد شرایط خرید اوراق حامی ۱۴۰۱ بوده و تمایل به استفاده از این اوراق دارند، باید در دوره عرضه نسبت به خرید تنها ۱ ورقه از اوراق مذکور اقدام کنند. در صورت انجام خرید اوراق حامی۱۴۰۱ توسط سرمایه گذاران، دارایی پایه برای ایشان مطابق بند ۲ در نظر گرفته خواهد شد.
  • خرید بیش از ۱ ورقه از اوراق حامی۱۴۰۱ برای هر کد معاملاتی مجاز نبوده و کارگزاران باید اقدام لازم نسبت به رعایت این محدودیت را در سیستم های معاملاتی آنلاین خود اعمال کنند.
  • شرط معتبر بودن اوراق اختیار فروش حامی۱۴۰۱ در سررسید، عدم فروش دارایی پایه موضوع بند ۲ تا سررسید اوراق است (نگهداری دارایی پایه تا سررسید). در واقع در صورتی که سرمایه گذار هر یک از سهام، حق تقدم سهام و صندوقهای سرمایه گذاری (مبتنی بر صدور و ابطال یا ETF (موجود در پرتفو خود را طی دوره تا سررسید اوراق حامی۱۴۰۱ به فروش برساند به گونهای که تعداد آن سهم از تعداد سهم موجود در دارایی پایه وی کمتر شود، اوراق حامی۱۴۰۱ معتبر نبوده و اعمال نخواهد شد.
  • ارزش اعمال برای هر کد معاملاتی برابر با ۲۵.۱ برابر ارزش دارایی پایه وی (با توجه به تعدیلات مربوط به اقدامات شرکتی) خواهد بود. لذا در صورت رعایت نکات بندهای فوق توسط سرمایه گذاران، بازدهی اشخاص طی دوره اوراق حداقل به میزان ۲۵ درصد خواهد بود.
  • بازدهی ۲۵ درصدی پس از کسر سود تقسیمی تعلق گرفته برای هر سبد سهام در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ به مشمولین پرداخت می شود.
  • از آنجا که مبنای تضمین قیمت تعدیل شده است، در صورت افزایش سرمایه، قیمت تعدیل شده و تعداد سهام پس از مجمع برای تضمین در نظر گرفته می شود. در صورت افزایش سرمایه از محل آورده نقدی، قیمت سهام و تعداد با فرض شرکت کردن سهامدار در افزایش سرمایه فرض می شود.
  • در صورتی که ثبت افزایش سرمایه در تاریخ بعد از اردیبهشت ۱۴۰۱ باشد، در سررسید اوراق تبعی فرض می شود که سهام ثبت نشده در پرتفوی سرمایه گذار قرار دارد و به قیمت پایانی روز محاسبه در ارزش پرتفو لحاظ می شود.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود