چند معما برای آن هایی که از چالش کشیدن خود لذت می برند

چند معما برای آن هایی که از چالش کشیدن خود لذت می برند

این معماها هم آنقدری ساده اند که در فرصت یک استراحت کوتاه بتوانید حل شان کنید و هم آنقدری زیرکانه اند که ساعت ها مات و مبهوت تان کنند و  ذهن تان را دنبال نخود سیاه بفرستند!

پس آماده ی چالش هستید؟ جواب معماها هم در انتهای مطلب آمده است.

معمای شماره ۱

روزی روزگاری شاهزاده ای بود که همه جا را به دنبال نامزد خود می گشت. تابستان دیگر به سر رسیده بود که او به کلبه ای رسید که جادوگر پیری در آن زندگی می کرد. شاهزاده که از سفر طولانی خود خسته شده بود از جادوگر خواست یک شب به او پناه دهد. جادوگر پذیرفت و استقبال گرمی از مهمان خود کرد. او به شاهزاده غذا و نوشیدنی و جایی برای خواب داد. صبح روز بعد وقتی شاهزاده آماده می شد تا سفر خود را ادامه دهد، جادوگر هدیه ای به او داد و گفت: «در مسیرت به رودخانه ی پهنی برخواهی خورد که پلی روی آن وجود ندارد. برای عبور از رودخانه راهی جز شنا کردن نداری. این ردای جادویی کمکت خواهد کرد – نمی گذارد غرق شوی!»

شاهزاده به سفر خود ادامه داد. بعد از صد روز و شب به رودخانه ای رسید که جادوگر درباره ی آن هشدار داده بود. اما او برای عبور از رودخانه نیازی به پوشیدن ردا پیدا نکرد!

می توانید حدس بزنید چرا؟

معمای شماره ۲

زن مزرعه داری تعدادی خرگوش را در ۳ قفس بزرگ در حیاط پشتی خانه اش نگه می داشت که در یک ردیف کنار هم قرار داشتند. هر کدام از قفس ها به یک رنگ بودند: قرمز، زرد و سبز. تا همین اواخر، تعداد خرگوش های قفس سبز ۲ برابر تعداد خرگوش های قفس زرد بود. تا آنکه یک روز زن مزرعه دار ۵ خرگوش از قفس سمت چپ را برداشت و آن ها را به مدرسه ی محل شان بخشید. او نیمی از خرگوش های باقیمانده در قفس سمت چپ را هم به قفس قرمز رنگ انتقال داد.

حالا می توانید حدس بزنید قفس سمت چپ چه رنگی بود؟

معمای شماره ۳

شبی در یک خیابان فرعی باریک، ماشینی عابری را زیر گرفت و بدون توقف از محل دور شد. مأمور پلیسی که ماشین را هنگام ترک محل تصادف دیده بود در گزارش خود سرعت حرکت آن را بسیار زیاد عنوان کرد. ۶ عابر هم شاهد این تصادف بودند. آن ها هر یک روایت خود را از حادثه ی رخ داده داشتند:

 • ماشین آبی رنگ و راننده اش مرد بود.
 • سرعت حرکت ماشین زیاد و چراغ های جلویش خاموش بود.
 • ماشین پلاک داشت و سرعتش خیلی زیاد نبود.
 • ماشین تویوتا و چراغ های جلویش خاموش بود.
 • ماشین پلاک نداشت و راننده اش زن بود.
 • ماشین یک فورد خاکستری بود.

وقتی ماشین و راننده اش بالاخره پیدا شدند، معلوم شد توصیفات فقط یکی از شاهدان کاملاً درست بود. پنج شاهد دیگر یک اطلاعات درست و یک اطلاعات غلط داده بودند.

با در نظر داشتن این موضوع، به سؤالات زیر پاسخ دهید:

 • برند ماشین چه بود؟
 • چه رنگی بود؟
 • سرعتش کم بود یا زیاد؟
 • پلاک داشت؟
 • چراغ های جلویش روشن بودند؟
 • راننده مرد بود یا زن؟

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

جواب معمای شماره ۱

وقتی شاهزاده جادوگر را دید تابستان به پایان رسیده بود و بعد از آن صد روز طول کشید تا او به رودخانه برسد. یعنی وقتی شاهزاده به آنجا رسید دیگر اواسط زمستان بود. به همین خاطر رودخانه یخ بسته بود و او به راحتی توانست به طرف دیگر رودخانه برود.

جواب معمای شماره ۲

قفس سمت چپ زرد بود. ما می دانیم که در ابتدا تعداد خرگوش های قفس سبز ۲ برابر تعداد خرگوش های قفس زرد بود. یعنی تعداد خرگوش های قفس سبز یک عدد زوج بود. بعد از آنکه زن مزرعه دار ۵ تا از خرگوش های قفس سمت چپ را برداشت، تعداد خرگوش های باقیمانده در این قفس هم یک عدد زوج بود (این را از اینجا فهمیدیم که صحبت از انتقال نیمی از خرگوش ها شد پس یعنی تعداد آن ها قابل تقسیم به عدد ۲ بود). بنابراین قبل از کم شدن آن ۵ خرگوش، تعداد خرگوش های قفس سمت چپ عددی فرد بود. پس قفس سمت چپ نمی توانست قفس سبز رنگ باشد. و با توجه به اطلاعاتی که معما به ما می دهد، قفس قرمز هم نمی توانست باشد.

جواب معمای شماره ۳

ماشین یک فورد آبی رنگ بود. پلاک داشت. سرعت حرکتش زیاد و چراغ های جلویش خاموش بود. راننده زن بود. راه حل این معما در گزارش پلیس نهفته است (سرعت ماشین بسیار زیاد بود). اگر گزارش پلیس را قابل اتکا بدانیم، بنابراین روایت یکی از شاهدان (کم بودن سرعت حرکت ماشین) به طور پیش فرض نادرست است. با درنظر گرفتن این موضوع، حذف بقیه ی توصیف های اشتباه دیگر کاری نخواهد داشت.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

 • Rz فروردین ۱۱, ۱۴۰۰

  سلام
  پاسخ معمای سه اشتباه هست
  بر اساس سوال یک گزینه کامل درست و بقیه یک درست و یک غلط دارد
  جمله ها به شرح زیر است:

  ۱- ماشین آبی رنگ و راننده اش مرد بود.
  ۲- سرعت حرکت ماشین زیاد و چراغ های جلویش خاموش بود.
  ۳- ماشین پلاک نداشت و سرعتش خیلی زیاد نبود.
  ۴- ماشین تویوتا و چراغ های جلویش خاموش بود.
  ۵- ماشین پلاک نداشت و راننده اش زن بود.
  ماشین یک فورد خاکستری بود.
  جواب شما فورد+ بدون پلاک+ راننده زن+سرعت بالا+ آبی هست
  اگر ماشین فورد باشد قطعا تویوتا نیست در نتیجه بر اساس جمله ۴ یک نادرست می شود تویوتا و درست میشود چراغ خاموش
  بر این اساس هم دو قسمت جمله ۲ و هو دو قسمت جمله ۵ درست است که با صورت سوال در تناقض است.
  اگر هم چراغ های ماشین روشن باشد بر اساس جمله ۴ ماشین باید تویوتا باشد که نتیجه آن رنگ خاکستری و راننده مرد است که بازم تناقض دارد.
  متاسفانه صورت سوال اشتباه است و با گزینه های موجود جوابی وجود ندارد که توصیفات یک شخص کاملا درست و مابقی یکی درست و دیگری اشتباه باشد

 • امیر فروردین ۱۲, ۱۴۰۰

  سوال سه تون غلطه.