اعلام جدول زمانبندی واکسیناسیون عمومی کرونا در ایران

اعلام جدول زمانبندی واکسیناسیون عمومی کرونا در ایران

تزریق واکسن کرونا از اسفند ۹۹ در ایران آغاز شده است و تا کنون تعداد اندکی از افراد توانسته اند این واکسن را دریافت کنند. به همین ترتیب زمان بندی واکسیناسیون کرونا بر اساس ردیف شغلی و سنی در ایران به شرح زیر اعلام شده است.

فاز اول: حدود یک و نیم میلیون نفر

در فاز اول تزریق واکسن کرونا یعنی در اسفند ۹۹ کارکنان مستقیم تغسیل متوفیان کووید ۱۹، پرسنل آزمایشگاه‌های کووید و نمونه بردار‌ها و کارکنان خط اول حوزه بهداشت واکسینه شده اند.

کارکنان خط اول حوزه درمان و پزشکی، پرسنل عملیاتی اورژانسی کشور، مرکز نگهداری سالمندان، جانبازان و معلولین و کارکنان مراکز خدمات جامع سلامت روستایی از اسفند ۹۹ تا فروردین ۱۴۰۰ واکسینه شده اند و سایر کارکنان بیمارستان‌های بستری کننده کووید ۱۹ تاپایان اردیبهشت واکسینه خواهند شد که جمعا حدود یک و نیم میلیون نفر می‌شوند.

فاز دوم: حدود ۱۲ میلیون نفر

در فاز دوم واکسیناسیون کرونا حدود ۱۲ میلیون نفر واکسن را تزریق خواهند کرد.

واکسیناسیون گروه سنی بالای ۸۰ سال از اردیبهشت تا خرداد ۱۴۰۰ را شامل می‌شود. همچنین در خرداد و تیرماه ۱۴۰۰ گروه‌های سنی ۶۵ تا ۷۹ سال واکسینه خواهند شد که اولویت در ابتدا با سنین بالاتر است. همچنین تا پایان تیر ماه افراد ۱۶ تا ۶۴ سال که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند واکسیناسیون خواهند شد.

در تیر و مرداد ۱۴۰۰ گروه‌های سنی ۶۰ تا ۶۴ سال واکسن را دریافت می کنند.

فاز سوم: حدود ۴ میلیون نفر

گفتنی است که در فاز ۴ واکسیناسیون کرونا حدود ۴ میلیون نفر واکسن تزریق می‌کنند.

در مرداد و شهریور امسال ساکنان در زندان‌ها و مراکز تادیب، پرسنل پلیس، نظامیان و سربازان در پادگان ها، گرمخانه ها، کمپ‌های معتادین و مهاجرین، پرسنل بانک ها، حمل و نقل عمومی و آموزش واکسیناسیون می‌شوند و همین عمل در مرداد ماه برای معلمین و کارکنان مدارس انجام خواهد شد.

فاز چهارم: حدود ۴۰ میلیون نفر (با کسر جمعیت فاز دوم)

گروه سنی ۵۵ تا ۵۹ سال در شهریور ۱۴۰۰ واکسینه می‌شوند و در مهر ۱۴۰۰ گروه‌های سنی ۵۰ تا ۵۴ سال و ۴۵ تا ۴۹ سال در اولویت دریافت واکسن خواهند بود.

در آبان ۱۴۰۰ هم گروه‌های سنی ۳۰ تا ۳۹ سال به ترتیب از سنین بالاتر واکسن را تزریق می‌کنند، همین عمل برای گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال در آذر امسال انجام خواهد شد.

در دی ۱۴۰۰ هم گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ سال واکسن را دریافت خواهند کرد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

  • جعفرقلی میزرا اردیبهشت ۱۹, ۱۴۰۰

    فکر کنم در این دوماه گذشته این دهمین برنامه و زمان بندی است که اعلام میشود بهتر است مسولین به جای برنامه ریزی های بی اساس توهم توطئه را که چهل سال است ایران را به نابودی کشانده کنار بگذارند و دنبال واکسن های مناسب و درخور شان ایرانیان باشند. هرچند که حرفهای من میخ کوبیدن در سنگ است

  • بهزاد اردیبهشت ۱۹, ۱۴۰۰

    آیا وافعا عرضه دارند ایم برنامه رو سر زمانبندی اعلام شده انجام بدهند ؟ یا مثل برنامه زمانبندی های قبلیه ؟

  • ali اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۰

    پس واکسن دانشجوها چی میشه؟ما اغلب ۲۰ تا ۲۴ سال هستیم که خب زده دی ماه این یعنی ترم بعدم مجازی.که این از نظر سطح علمی ،روحی و روانی ،فاجعست کاش ی چیزی میگفتن برای دانشجوها