حراج کلید توالت آدولف هیتلر در یک حراجی

حراج کلید توالت آدولف هیتلر در یک حراجی

کلیدی که تصور می‌شود برای قفل توالت شخصی آدولف هیتلر بوده در یک حراجی قرار گرفته است. گفته می‌شود این کلید توسط یک خلبان انگلیسی و پس از آزادی برلین در سال ۱۹۴۵ از روی میز هیتلر برداشته شده و نامه‌ای در این خصوص توسط ستوان مذکور نگاشته است.

این کلید فلزی یک نشان عقاب معروف نازی‌ها به همراه آرم سواستیکا را به همراه دارد. کلمه Reichskanzlei یا صدارت عظمای رایش نیز بر روی آن حک شده است. صدارت عظمای رایش نام قدیمی و محلی دفتر صدراعظم آلمان بوده که در آن زمان به رایشکانتسلا معروف بود. امروزه به دفتر صدر اعظم آلمان، صدارت عظمای آلمان و یا دفتر صدر اعظم فدرال گفته می‌شود.

متئو تردوِن رئیس حراجی اشفورد در رابطه با کلید توالت هیتلر گفت: «روی دیگر این کلید کلمه Herren حکاکی شده که به معنای «مردان» است. با این حساب به نظر می‌رسد برای منطقه‌ای بوده که فقط مردان اجازه حضور در آن را داشتند. به نظر می‌رسد هیتلر توالت خصوصی خودش را داشته است.»

خلبان انگلیسی در نامه خود نوشته: «کلیدهای توالت صدارت عظمای رایش را من از روی دراور و میز شخص ادولف هیتلر برداشته‌ام. این نامه توسط ستوان پرواز، اِی. ای ویلیامز نوشته شده است.» این کلید توسط رگ پالمر که در بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ موزه کوچکی در نزدیکی چارینگ کراس در لندن داشت از ستوان ویلیامز خریداری شد. پس از آن یک کلکسیونر آن را در ۱۰ سال گذشته خریداری کرد و اکنون آن را در یک حراجی به فروش گذاشته است.»

متئو تردون اضافه کرد: «این کلید ابتدا توسط ستوان پرواز، آقای ویلیامز به دست ما رسید. او ادعا می‌کرد این کلید را از میز شخص هیتلر برداشته است. اولین سربازانی که وارد صدارت عظمای رایش می‌شدند هر اقلامی را که می‌یافتند به یادگار با خود به خانه می‌بردند.» انتظار می‌رود کلید مذکور که در ۲۶ مه به حراج خواهد گذاشته خواهد شد به قیمت ۳۷۰ دلار به فروش برسد.

چند ماه پیش بود که یادداشت‌های دستنویس سخنرانی‌های هیتلر در یک حراجی در مونیخ به فروش رسید. این یادداشت‌ها در ۹ صفحه که همگی متعلق به زمان قبل از شروع جنگ جهانی دوم بودند با مبلغ ۳۴ هزار یورو به افراد فروخته شد.

بیشتر بخوانید:

تصاویر تازه منتشر شده از عملیات متهورانه‌ای که باعث شکست آدولف هیتلر در آفریقا شد

۱۲ کمپانی مشهوری که در طول جنگ جهانی دوم با آدولف هیتلر همکاری می‌کردند

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود