چگونه عقیق یمنی اصل را از بدل تشخیص دهیم؟!

چگونه عقیق یمنی اصل را از بدل تشخیص دهیم؟!

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

یکی از معضلاتی که ممکن است برای هر فرد در هنگام خرید انگشتر عقیق پیش آید این است که آیا انگشتر عقیقی که انتخاب می‌کند، همان سنگ توصیه شده ائمه معصوم (علیهم‌السلام) است یا خیر؟! اگر شما هم تا کنون با این مشکل مواجه شدید و نمی‌دانستید نگین عقیق انگشترتان، عقیق یمن است، پیشنهاد می‌کنم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید، تا ضمن آشنایی با شیوه‌های تشخیص اصالت نسبی عقیق یمن، به بررسی مهم‌ترین معادن عقیق یمن، تاریخچه عقیق یمن، فواید همراه داشتن عقیق یمن و انواع عقیق یمن بپردازیم تا بدین‌وسیله، با دانش و تجربه‌ی بیشتری انگشتر عقیق خود را انتخاب کنیم.

عقیق یمنی

عقیق یمنی که نام آن در کتب قدیمی اعراب بسیار بیان شده است، از جمله سنگ‌های قیمتی است که به واسطه زیبایی، کیفیت بالا، رنگ‌های فوق‌العاده و خواص بی‌نظیرش، در جهان اسلام محبوبیت بیشتری نسبت به سایر همنوعانش پیدا کرده است.

اگر بخواهیم مروری بر تاریخچه این سنگ قیمتی داشته باشیم، باید گفت کشور یمن از روزگاران گذشته به تجارت سنگ‌های قیمتی، چون: عقیق و یشم شهرت داشت. این شهرت در همان ابتدا به کشورهای ایران و روم رسید و پس از گذشت مدت کوتاهی، به سرعت وارد اروپا شد، چنان که در دست‌نوشته‌های ارسطو آمده است: «عقیق یمن، مرغوب‌ترین عقیق است.»

میزان شهرت عقیق یمن تا جایی ادامه یافت که شداد بن عمر از قوم عاد، قصری از سنگ‌های عقیق سیاه برای خود ساخت و وهب بن منبه برای اینکه بنای این قصر کهن در اذهان باقی بماند، در کتاب «تاج‌های پادشاهان هیمیار» (از سلسله‌های باستان یمن) به این مطلب اشاره نمود.

اما شهرت عقیق یمن به همین‌ موارد بسنده نکرد. در راستای شهرت جهانی این سنگ، الحمدانی در کتاب خود با نام «شرح شبه الجزیره عربستان» خاطر نشان نمود که استفاده از رنگ‌های متنوع عقیق یمن در دوران طلایی اسلام شهرت بسیاری یافت.

او حتی بنا بر یافته‌های خود، تنوع رنگی عقیق یمن را در ۶ دسته‌ی طلایی، اناری، قرمز، زردآلو، خرمای رتب و خرمای تمار دانست و در کتاب خود، به عقیق‌هایی با رنگ‌های مایل به زرد، سفید، قرمز و سیاه اشاره نمود که در یمن یافت می‌شوند.

علت نامگذاری عقیق یمنی

کلمه العقیق (al-Aqeeq) از اصطلاح «عقّ النخیل» (پرورش میوه درخت خرما) برگرفته شده و به واسطه آنکه رنگ عقیق به رنگ میوه نخل شباهت بسیاری دارد، با این نام شهرت یافته است. اما در ادامه نام عقیق، پسوند یمنی نیز خودنمایی می‌کند؛ پسوندی که به علت توصیه از سوی پیامبر اسلام و ائمه اطهار (علیهم‌السلام) بسیاری از مسلمانان را علاقه‌مند به نگین‌های عقیق ساخته است.

مهم‌ترین معادن عقیق یمنی

معادن عقیق یمن در استان‌های ذمّار، صنعاء در منطقه خولان، إب، تعز و شبوه کشور یمن قرار دارد و در این بین مهم‌ترین معادن عقیق مربوط به کوه الحان در حمیر و بنی خالد، کوه ضوران، المنار و کوه الشرق در کوه‌های آنس استان ذمّار است. از آن‌جا که عقیق استخراج شده از این معادن، بالاترین سطح مرغوبیت را در میان سایر اعضای خانواده دارند، سنگ‌های یافت شده از این معادن دارای قیمت بالاتری هستند.

انواع عقیق یمنی

عقیق‌های استخراج شده از کشور یمن، تنوع رنگی بالایی دارد، اما از نظر طرح فقط چند طرح شاخص را شامل می‌شود، تا جایی که ابومحمد الحسن الحمدانی در کتاب شرح شبه الجزیره عربستان به این مهم پرداخته و بیان می‌کند:

«یمن دارای سنگ‌های باباقوری بسیار ارزشمندی است که در آن لایه‌های قرمز روی لایه‌های سفید و سیاه سوار شده و معادن آن کوه‌های انس است.»

از نظر طرح

عقیق یمن از نظر طرح، شامل طرح‌های مشهوری چون: باباقوری، سلیمانی، انواع شجر – شامل: دندریتی، خزه‌ای و پر مانند – است که به بررسی چندی از مهم‌ترین آنها خواهیم پرداخت.

• عقیق باباقوری

عقیق باباقوری یا عقیق چشمی، از لایه‌های متحدالمرکز (لایه‌هایی رنگی، حول یک نقطه تیره در مرکز نگین) روی یکدیگر تشکیل شده که اگر به زیبایی توسط گوهرتراشان برش داده شود، جلوه‌ی زیبایی مانند عنبیه را از خود به نمایش می‌گذارد.
• عقیق سلیمانی

عقیق سلیمانی از جمله سنگ‌هایی است که در آن نوارهایی با تنوع رنگی بالا دیده می‌شود و همین امر باعث شده طرفداران بسیاری داشته باشد. عقیق‌های سلیمانی کشور یمن، عموماً از نوارهای یک رنگ، اما در تناژ متفاوت تشکیل شده‌اند.

• عقیق شجر

عقیق شجر گونه‌ای از انواع عقیق است که به دلیل حضور اکسید آهن و منگنز در بافت سنگ، در آن تصاویری به رنگ‌های قهوه‌ای یا سیاه در طرح‌های گیاه، درخت، حیوان و… به چشم می‌خورد و همانند تابلویی هنرمندانه در پس زمینه‌ای روشن، گاه سفید و گاه کبود نمایان می‌گردد.

از نظر رنگ

عقیق یمن در انواع رنگ‌های یخی، کبدی، سرخ (کارنالین)، پرتقالی، طلایی، عسلی، زرد، سیاه، سوسنی، سبز و کبود در بازار جواهرات وجود دارند. جالب اینجاست که هر یک از این رنگ‌ها، خود دایره وسیعی از طیف‌های وابسته را شامل می‌شوند. در ادامه به معرفی ۴ رنگ عقیق سوسنی، عقیق کبود، عقیق پرتقالی و عقیق سرخ می‌پردازیم.

• عقیق سوسن

عقیق سوسنی یکی از انواع عقیق یمن است که نام آن، طیف وسیعی از خانواده رنگ بنفش و یاسی را در برمی‌گیرد و می‌توان آن را به نوعی رنگ بنفش با سایه‌های روشن نامید.

• عقیق پرتقالی

عقیق زرد گونه‌ای دیگر از انواع عقیق یمن است که طیف رنگی زرد روشن تا نارنجی را شامل می‌شود. رنگی که می‌تواند ماحصل ردپای اکسیدهای آهن، منگنز، تیتانیوم، کروم، نیکل و سایر عناصر در بافت سنگ عقیق باشد.

• عقیق سرخ

عقیق سرخ محبوب‌ترین رنگ عقیق یمن است. این سنگ در فرهنگ عبری به عنوان سنگی مقدس شناخته شده و بیش از ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در مصر باستان و بابل نمونه‌هایی از آن وجود داشته است. این جواهر که سه رنگ قرمز، قرمز مایل به قهوه‌ای و قرمز مایل سیاه را در بر می‌گیرد، به دلیل حضور و فراوانی عنصر آهن در زمان تشکیل سنگ، در این طیف رنگی نمایان شده است.

• عقیق کبود

عقیق کبود نیز گونه‌ای از انواع عقیق یمن است که شامل طیف گسترد‌ه‌ای از رنگ‌های آبی، نیلی، ازرق تا لاجوردی می‌شود و در تم‌های رنگی جذاب نمود می‌یابد.

خواص عقیق یمن

عقیق یمن خواص و فواید بسیاری از نظر درمانی و متافیزیکی دارد که از جمله آن می‌توان به کاهش استرس و تقویت قلب و بینایی اشاره نمود. اما این سنگ گذشته از خواص درمانی، ارزش معنوی و جایگاه والایی دارد، چرا که به صورت مکرر در باب آن سفارشاتی از سوی ائمه انجام گرفته است؛ چنان که ابن شهر آشوب نقل می‌کند:

روزی حضرت جبرئیل بر پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) نازل شد و گفت: ای رسول الله! پروردگار من بر تو درود و سلام می‌فرستد و می‌گوید: «انگشتر خود را بر دست راست قرار بده و عقیق را به عنوان نگین آن قرار ده و همچنین به پسر عموی خود علی (علیه‌السلام) بگو که انگشتر خود را در دست راست قرار دهد و نگین آن را عقیق بگذارد.»

پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلم) پیام جبرئیل را به امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) رساند. حضرت پرسید: «ای رسول الله! عقیق چیست؟» پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلم) فرمود: «نام کوهی در یمن است.»

همچنین از امام رضا (علیه‌السلام) آمده است: «این گوهر فقر و تنگدستی را برطرف می‌کند و دست کردن آن، نفاق را از بین می‌برد.»

چگونه عقیق یمن اصل را تشخیص دهیم؟

حتماً تا به حال این سؤال برایتان پیش آمده که عقیق یمن را چگونه باید شناخت و آیا راهکاری برای آن وجود دارد؟! در پاسخ به این سؤال باید گفت تا کنون هیچ منبع یا مقاله علمی منتشر نشده که بتواند به طور دقیق این سؤال را پاسخ گوید.

البته بعضی آزمایشگاه‌های ایران در این زمینه تلاش‌های زیادی به کار بسته‌اند که در نهایت به دلیل فراوانی عقیق به نتیجه معتبری دست نیافته‌اند. بهترین روش شناسایی منشأ عقیق یمن اصل از سایر نمونه‌های عقیق، مراجعه به جواهرفروشی صادق است. بنابراین بهتر است هنگام خرید انگشتر عقیق یمن، به فروشگاهی معتبر یا جواهرشناسی مطمئن مراجعه کنید، زیرا این افراد علاوه بر رعایت اصول حرفه‌ای با بررسی همه جانبه عقیق، می‌توانند به تشخیص ۹۰ درصدی اصالت آن دست یابند و بدین ترتیب به شما در خرید انگشتر عقیق یمن اصل کمک شایانی نمایند. در ادامه به معرفی بعضی

روش‌های تشخیص سنگ عقیق یمن می‌پردازیم.

• بررسی شکل ناخالصی‌های اکسید آهن با قرار دادن نگین زیر ذره‌بین یا میکروسکوپ
• بررسی توزیع رنگ در سطح نگین با قرار دادن نگین مقابل منبع نوری مستقیم
• مشاهده میکروسکوپی طرح رگه‌ها و ناخالصی‌های سنگ عقیق
• سبک تراش نگین عقیق و نهایتاً مقایسه رنگ نگین با رنگ‌های معروف عقیق یمن
• و …

سخن آخر

همان‌طور که پیش از این گفته شد شناخت عقیق یمن اصل اهمیت زیادی دارد، چرا که انگشتر عقیق یمن به واسطه خواص بی‌مانند و رنگ فوق‌العاده‌اش، نه تنها باعث نشاط و شادابی روحی و جسمی شده، بلکه مورد توصیه اکید ائمه اسلام است. پس بهتر است برای خرید انگشتر عقیق یمن، فروشگاهی مطمئن انتخاب کنید تا فروشندگان آن، ضمن مشاوره در حوزه انگشتر، اصالت یمنی بودن جواهر عقیق را برای شما به اثبات رسانند و محصولات خود را با شناسنامه اصالت در اختیار شما بگذارند.

فروشگاه اینترنتی تراث TORATH که فروشگاهی نوپا، اما مطمئن در عرضه انواع انگشتر و زیورآلات است، بستر لازم را جهت خریدی ایمن برای شما آماده ساخته است و به عنوان مرجعی قابل اطمینان در عرصه جواهرات و تسبیح‌های قیمتی و نیمه قیمتی، بهترین‌های آن را همراه با ژورنال‌هایی از علوم مرتبط عرضه می‌کند.

شما می‌توانید برای دسترسی به بهترین نمونه‌های انگشتر عقیق یمن با تنوع رنگی بالا، انگشتر عقیق یمن تراث را گوگل کنید و در یک نگاه بهترین‌های جواهرات را به نظاره بنشینید. جواهراتی اصیل که هر یک از آنها، رؤیایی از سفر به مناطق دور و نزدیک ایران را برای شما به ارمغان می‌آورد و همچون میراثی گرانبها از گذشتگان بر دستان شما می‌نشیند.

یک نظر

ورود