جنجال قبض برق میلیونی علی کریمی و واکنش تند وی به اتهام ها

جنجال قبض برق میلیونی علی کریمی و واکنش تند وی به اتهام ها

این روزها که قطعی مکرر برق صدای همه را در آورده، علی کریمی هم بارها به شیوه های مختلف در اینستاگرامش نسبت به این قضیه واکنش نشان داده است.

این بار اما انتقاد آقای جادوگر به خاموشی های پیاپی برای خودش حاشیه ساز شد.

او صبح دیروز با انتشار تصویری از قبض برق خانه اش اعتراض خود را نسبت به اخطار قطع آن ابراز کرد. تصویری که کریمی از پیامک قبض برق خود در صفحه ی اینستاگرامش منتشر کرد، مبلغی بیش از ۴/۵ میلیون تومان را نشان می‌ داد.

مبلغ بالای قبض برق علی کریمی تعجب کاربران را برانگیخت و واکنش های زیادی را به دنبال داشت. حتی برخی وی را به انجام ماینینگ و استخراج بیت‌ کوین متهم کردند.

پس از این اتفاق، سخنگوی صنعت برق در صفحه ی شخصی خود توضیحاتی درباره ی علت بالا بودن قبض برق علی کریمی ارائه کرد.

مصطفی رجبی‌ مشهدی در اینباره نوشت:

در واقع منزل آقای کریمی بسیار بزرگ است و عمارت تلقی می‌شود. برق ۱۰۰ آمپر سه‌فاز خانگی و میانگین مصرف ماهیانه در کل دوره‌ها بیش از ۷۰۰۰ کیلووات ساعت بوده است. امثال این عمارت‌ها زیادند که ۱۵۰، ۲۵۰، ۴۰۰ و بالای ۸۰۰ آمپر خریداری کرده‌اند و در شرایط کمبود باید به اجبار برق صنایع قطع شود و سپس تبعات گرانی را هم به بار بیاورد. ارزش این عمارت‌ها هم به متری ۲۵۰ میلیون به بالا می‌رسد.

پس از آن علی کریمی در واکنش به انتقادات مطرح شده در پستی اینستاگرامی نوشت:

من عذر خواهی میکنم اگه پول برق من بالاست. نمیدونستم که دزدی ها و اختلاسهای کشور از پول اب و برق من کمتره!!!؟ اگه میدونستم حتما مبلغ فیشو هم منتشر نمیکردم!! صادقانه مطلبی رو با شما دوستان به اشتراک گذاشتم.

ماجرا اما به همینجا ختم نشد.

در این میان خبرگزاری فارس هم در مطلبی از علی کریمی به خاطر مصرف برق بالای خانه اش در شرایط کمبود برق به شدت انتقاد و وی را تلویحاً به استفاده از رانت دولتی متهم کرد.

فارس در اینباره نوشت:

در قبض مرتبط با آخرین دوره مصرف برق این مشترک، شاهد مصرف برق ۶۲۸۰ کیلوواتی وی هستیم. این در حالی است که حد مصرف بهینه در شهر تهران برابر ۳۰۰ کیلووات است و این مشترک ۲۱ برابر یک خانوار با رعایت حد مصرف بهینه برق مصرف می‌کند.

نکته قابل توجه پیرامون مصرف این سلبریتی ورزشی، مرتبط با میزان دریافت یارانه انرژی از محل مصرف برق است.

متاسفانه نظام تعرفه‌گذاری برق در ایران به گونه‌ای است که هیچ تناسبی با قیمت تمام شده تولید و توزیع برق ندارد و رقم دریافتی از مشترک بسیار کمتر از قیمت تمام شده است.

ما به التفاوت قیمت تمام شده و هزینه دریافتی از مشترکان تحت عنوان یارانه انرژی از منابع عمومی متعلق به همه مردم ایران پرداخت می‌شود.

چنین نظام تعرفه‌گذاری به معنای آن است که هر مشترکی که بیشتر مصرف کرد، می‌تواند از یارانه مضاعف‌ترین برخوردار شود.

در این شرایط پرمصرفان عمدتا ثروتمند حداکثر استفاده را از شرایط نابه سامان موجود کرده و با مصارف نجومی خود از یارانه انرژی پرداختی از بیت‌المال بهره‌مند می‌شوند.

بر همین اساس، در شرایطی که هزینه برق این سلبریتی ورزشی با مصرف نجومی مبلغ ۳ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان برآورد می‌شود، اما هزینه واقعی برق مصرفی وی با احتساب هزینه انرژی تولید و توزیع معادل ۵۶ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان برآورد می‌شود.

به عبارت دیگر دولت جمهوری اسلامی ایران از محل منابع متعلق به همه مردم ماهانه ۵۲ میلیون و ۶۳۹ هزار تومان یارانه به حساب این سلبریتی واریز می‌کند.

نکته قابل توجه در قبض برق این ورزشکار پرمصرف، نرخ تعرفه کم‌باری وی است که بر خلاف نرخ‌های تعیین شده برای عامه مردم معادل منفی ۴۵ تومان تعیین شده است و با توجه به مصرف ۲۲۰۰ مگاواتی این مشترک دولت علاوه بر یارانه پرداختی، قبض وی را با تخفیف ۱۰۰ هزار تومانی مواجه کرده است.

علاوه بر این با وجود اینکه این سلبریتی از برق ۳ فاز استفاده می‌کند اما در تخلفی آشکار تعرفه برق وی مشابه تعرفه مشترکان خانگی تعیین شده است.

به گزارش فارس، متاسفانه ۱۵ درصد از مشترکان برق در کشور مشابه مصرف این سلبریتی به صورت نجومی از این انرژی استفاده کرده و حاضر به پرداخت واقعی این انرژی نیستند.

تصاویری از ویلای لواسان علی کریمی

انتشار این مطلب در خبرگزاری فارس واکنش تند علی کریمی را به دنبال داشت.

وی در یک استوری اینستاگرامی در این خصوص نوشت:

شما اگه دلسوز مردم هستین از آقازاده های رفیقاتون بنویسین که از چه رانتهایی استفاده میکنن، من که توی عمرم از رانتی استفاده نکردم.

کسی مدرکی داره نشون بده من از رانتی استفاده کردم بسم الله.

مطالب مرتبط
۵ نظر

ورود

 • محمد تیر ۲۰, ۱۴۰۰

  خوب داره پولش رو میده دزدی که نکرده. حالا به هر دلیلی مصرفش بالاست. اگر سیستم تعرفه گذاری شما اشکال داره خوب درستش کنید اگر پول برقش رو نداد اون موقع خرش رو بگیرید. حالا صدتا آقا و آقازاده هستن که نه پول برق و آب و گاز میدن نه پول گمرک میدن نه مالیات و جریمه و … تازه بدون هیچ پشتوانه ای میلیارد میلیارد وام هم میگیرن ولی بنگاه دروغ پراکنی فارس یک کلمه هم چیزی در موردشون نمی نویسه.

 • من تیر ۲۱, ۱۴۰۰

  دولت و نظام بی عرضه س
  اگه مرد هستین، قانون بزارین که مشترکان برق خانگی که مصرفشون از فلان مقدار کیلو وات برق در ماه بیشتر باشه، پول برقشون با تعرفه آزاد و بدون یارانه محاسبه میشه و کل ۵۶ میلیون تومن پول برقو از امثال علی کریمی ها بگیر
  این طوری نه اثر تورمی داره، نه حق اکثریت مردم خورده میشه و به جیب یه عده بره
  این شکل فعلی عین بی عدالتیه

 • ارژنگ تیر ۲۱, ۱۴۰۰

  یعنی خااااااک تو سرتون با این سیستم تعرفه گذاریتون . تمام یارانه بنزین برای پولدار ها ، حالا هم یارانه برق بازهم برای پولدار ها . خب نفهم ها برق مشترکان پرمصرف رو به صورت تصاعدی حساب کنید .‌‌..

 • حسنی تیر ۲۲, ۱۴۰۰

  این همه پول از جیب مردم گرفتی به اسم فوتبال ما صدامون در نیومد حالا بخاطر ۴ میلیون صدات در اومده بابا خجالت بکش

 • نیما تیر ۲۳, ۱۴۰۰

  آقا زاده ها هم اگه حقوق میلیاردی بگیرن دیگه نیازی به رانت ندارن