قمه کشی زنی دیگر این بار در ابهر؛ ماجرا چه بود؟ + ویدئو

قمه کشی زنی دیگر این بار در ابهر؛ ماجرا چه بود؟ + ویدئو

هنوز چند روزی از ماجرای قمه کشی دختر نوجوان اصفهانی نگذشته که این بار ویدئویی از قمه کشی یک زن در شهر ابهر منتشر شده است.

به تازگی ویدئویی از یک زن ابهری منتشر شده که او را در حال حمله به یک تاکسی سمند زرد رنگ با یک قمه نشان می دهد. راننده ی تاکسی حضور ندارد اما زن با قمه به جان ماشین می افتد؛ شیشه هایش را می شکند و صندلی ها و لاستیک هایش را پاره می کند. جمعیت هم تنها نظاره گر است.

ویدئوی مذکور توسط کانال تلگرامی خبر ابهر منتشر شده است.

پس از انتشار این ویدئو در فضای مجازی، موضوع در دستور کار پلیس ابهر قرار گرفت.

فرمانده انتظامی شهرستان ابهر در همین رابطه اعلام کرد: «با هماهنگی قضایی عامل این اقدام شناسایی، احضار و در بررسی‌های اولیه صورت گرفته مشخص شد که موضوع اختلاف خانوادگی بوده است.»

محمد مهدی‌ خانی با بیان اینکه اقدامات قانونی در این خصوص در حال انجام است گفت: «هر گونه رفتار هنجار شکنانه که منجر به کاهش احساس امنیت در جامعه شود، توسط پلیس رصد و با عوامل مربوطه برخورد قانونی صورت می گیرد.»

چند روز قبل بود که انتشار ویدئویی از درگیری چند دختر نوجوان در یکی از پارک های شهر اصفهان و قمه کشی یکی از آنان بسیار خبرساز شد.

به دنبال انتشار این ویدئو، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی اصفهان از شناسایی عوامل درگیری و احضار آن ها به همراه خانواده هایشان به نیروی انتظامی خبر داد.

از قرار معلوم این دختران از مدتی قبل در فضای مجازی با هم آشنا و دوست شده بودند، اما کل کل‌ ها و کری خوانی هایشان در این فضا باعث به وجود آمدن اختلاف میان آن‌ ها شده بود و به همین دلیل در یکی از پارک‌ ها با هم قرار گذاشته بودند، اما دراین قرار بین تعدادی از آن‌ ها درگیری به وجود آمده و یکی از آن‌ ها اقدام به قمه کشی کرده بود. همچنین مشخص شد که در این درگیری فرد دیگری اقدام به فیلم برداری کرده و سپس این فیلم را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بود.

تحقیق از این دختران نوجوان ادامه دارد و پرونده ی آن‌ ها برای تصمیم گیری در اختیار مرجع قضایی قرار خواهد گرفت. با این همه موضوع قابل بحث این است که طبق قانون چه مجازاتی انتظار این دختران نوجوان را می‌ کشد؟

در همین رابطه نعمت احمدی، وکیل پایه یک دادگستری گفت:«دختران نوجوانی که مرتکب جرم ضرب و شتم و استفاده از سلاح سرد شده‌اند زیر هجده سال هستند بنابراین تابع قانون رسیدگی به جرائم اطفال می‌شوند در دادگاه اطفال باید به جرم آن‌ها رسیدگی شود. البته عده‌ای بر این باورند که سن قانونی تحقق جرم در اطفال زیر ۱۸ سال است اما طبق قانون فعلی،جرائم افراد زیر ۱۸ سال باید در دادگاه اطفال مورد رسیدگی قرار بگیرد و اگر جرم آن‌ها منجر به بازداشت شود باید در کانون اصلاح و تربیت نگهداری شوند.»

وی تصریح کرد: «متأسفانه جرمی که این افراد مرتکب شده‌اند شامل جنسیت نمی‌شود یعنی نمی‌توان گفت چون دختر هستند باید قانون یا تبصره خاصی برای آن‌ها در نظر گرفته شود. مهمترین جرم آن‌ها حمل و استفاده از سلاح سرد است، استفاده از سلاح سرد اگر باعث ایجاد رعب و وحشت در جامعه شود مجازات سنگینی دارد البته این موضوع باز هم تابع نظر قاضی پرونده است. علاوه بر آن یک منازعه رخ داده است و هر فردی که در این نزاع شرکت کرده است مجازات خاص شرکت در نزاع جمعی برایش صادر می‌شود،هر اتفاقی هم که رخ داده باشد اعم از زخمی یا مضروب شدن، دارای مجازت خاصی است که به مرتکب اعمال می‌شود.»

احمدی ادامه داد: «در پرونده مذکور یک سری ابهامات وجود دارد که مهمترین آن این است که آن قمه نیم متری چگونه به دست آن دختر رسید. نمی‌توان این را پذیرفت که در حین ضرب و جرح و کتک‌هایی که دختر می‌خورد، حتی زمانی که در باغچه افتاد قمه در لباس او بوده است چون در چنین شرایطی حتما او را زخمی می‌کرد یا لباس را پاره می‌کرد. به نظر میر سد در حین دعوا قمه از جایی به دست او رسید باید دید چه کسی قمه را در اختیار او قرار داد؟و این را هم باید در نظر گرفت که دختر از آن استفاده نکرد، حتی شروع‌کننده این نزاع هم نبود. از طرف دیگر باید دید آن جمع تحت تاثیر مواد بودند؟ از لحاظ روانی سالم بودند؟ انگیزه دعوا چه بوده؟ جمیع این موارد در پرونده مورد نظر تاثیر‌گذار است.»

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود