روایت جواد عزتی و هانیه توسلی از سانسورهای سریال زخم کاری

روایت جواد عزتی و هانیه توسلی از سانسورهای سریال زخم کاری

پخش سریال زخم کاری ، ساخته ی محمد حسین مهدویان مدتی است از شبکه نمایش خانگی آغاز شده است. در همین مدت کوتاه اما تقریباً هفته ای نبوده که این سریال به طریقی خبرساز نشده باشد، از واکنش های مثبت و منفی به آن گرفته تا کشمکش بر سر ممیزی های فراوان آن.

حالا جواد عزتی و هانیه توسلی، بازیگران دو تن از نقش های اصلی سریال در گفتگوهای جداگانه ای از تجربه ی بازی در این سریال گفتند.

جواد عزتی در مصاحبه ی جدید خود با همشهری گفته بعد از فیلم «شنای پروانه» ی محمد کارت که کار ساخت آن دو ماه پیش از جشنواره فجر سال ۹۸ به پایان رسید، دیگر در هیچ فیلمی بازی نکرد، تا ۱۴ ماه بعد که جلوی دوربین سریال زخم کاری رفت.

او در اینباره گفت: «به نظرم باید استراحت می‌کردم و کمی خودم را جمع و جور می‌کردم و با تمرکز بیشتر ادامه می‌دادم. موبایلم را خاموش کردم و رفتم برای تجدید قوا! البته بودند فیلمسازانی که لطف داشتند و به طرق مختلف پیگیر شدند و از طریق دوستان پیدایم کردند یا حتی حضوری آمدند ولی نه واقعا هیچ کاری را قبول نکردم.»

فیلمنامه ی سریال زخم کاری بر اساس رمانی به نام بیست زخم کاری نوشته ی محمود حسینی زاد نوشته شده که این کتاب خود اقتباسی است از مکبث، اثر شکسپیر، نویسنده ی شهیر انگلیسی. شخصیت مالک که جواد عزتی نقش آن را برعهده دارد نیز برداشتی از شخصیت مکبث است.

عزتی درباره ی شخصیت های این سریال و داستان آن گفت: «مکبث کاراکتری است که هر بازیگری را وسوسه می‌کند چون بسیار کاراکتر پیچیده و جذابیست و همین پیچیدگی جذاب باعث شد بین پیشنهاداتی که داشتم از همه پررنگ‌تر به آن توجه کنم.

در زخم کاری کاراکترهایی می‌بینیم که تا حالا در سریال‌ها ندیده‌ایم. به نظرم پیچیدگی نقش مالک و سمیرا این‌قدر زیاد است که تماشاچی دائم در حال کشف کاراکترهاست. من این ویژگی را در «زخم کاری» بسیار دوست دارم.

بسیاری می‌پرسند که چرا ما این‌قدر واضح و عیان باید جنایت را نشان بدهیم؟ از نظر من مثل روانشناسی می‌ماند؛ آدم‌هایی که مشکلاتی دارند، مثل اعتیاد به مواد مخدر یا الکل و… در یک حلقه می‌نشینند و درباره‌اش حرف می‌زنند و آن را می‌شناسند و بعد جلوی آن می‌ایستند

مثلا اگر کسی «زخم کاری» را می‌بیند و فقط دریافت اروتیک از آن دارد حتما باید برود آن بخش وجودش را واکاوی کند؛ هرکسی که فکر می‌کند درون‌اش یک قاتل خاموش ندارد حتما باید به آن فکر کند.»

او درباره ی تجربه ی همکاری با رعنا آزادی ور که نقش سمیرا، همسر مالک را ایفا می کند گفت: «من هیچ‌گاه در انتخاب پارتنر یا بازیگر مقابلم دخالت نمی‌کنم. چون واقعا معتقدم هرکسی که بیاید به من شکل تازه‌ای می‎دهد و این برایم خوشایند است. من معمولا خودم را با پارتنرم آپدیت می‌کنم. شاید اگر هرکسی جای رعنا آزادی‌ور بازی می‌کرد من شکل دیگری بودم.»

جواد عزتی همچنین درباره ی واکنش ها به سریال زخم کاری گفت: «واکنش‌ها به سریال زیاد است و بی‌نظیر؛ یعنی از وقتی که سریال در حال پخش است من واقعا نمی‌توانم راحت در خیابان راه بروم. مردم به شدت درگیر سریال هستند و این از واکنش‌های‌شان مشخص است. تا مرا می‌بینند شروع می‌کنند با شوق و ذوق از سریال حرف زدن و راست‌اش برای خودم هم عجیب بود؛ می‌دانستم مخاطب سریال و فیلم متفاوت است و بازخوردها هم متفاوت اما حقیقتا انتظار این حجم از واکنش را نداشتم و واقعیت تا حالا درباره خودم چیز منفی‌ای هم نه شنیده‌ام نه جایی خوانده‌ام و این خوشحال‌کننده است.»

عزتی در گفتگوی خود به ممیزی های اعمال شده در این سریال نیز پرداخت و در اینباره گفت: «ما وقتی در گروه مثلا به نتیجه می‌رسیدیم چیزی را به کار اضافه کنیم؛ حتی برای آن تغییرات هم مجوز می‌گرفتیم و گمان نمی‌کردیم هنگام پخش مشکلی ایجاد شود.آدم اگر دقیقا بداند چه حساسیت‌هایی وجود دارد طبق آن برنامه را پیش می‌برد اما این سیاست‌های متناقض باعث می‌شود واقعا آدم نداند باید چه کند.»

اما هانیه توسلی نیز در مصاحبه ی جداگانه ای به ماجرای سانسورهای فراوان سریال زخم کاری پرداخت، سانسورهایی که بیش از همه متوجه شخصیت منصوره با بازی هانیه توسلی شد که در داستان رابطه ی نامشروعی با شخصیت مالک دارد.

توسلی درباره ی داستان سریال زخم کاری گفت: «این سریال درباره طمع است. طمع آدم‌هایی است که همه آنها به لحاظ اخلاقی مشکلاتی دارند و حالا باید ببینیم که تبعات آن چه می‌شود.»

هانیه توسلی درباره ی سانسور بخش‌هایی از بازی اش در سریال زخم کاری گفت: «سانسور تا این حد برای من عجیب است.تمام سکانس‌های من تکه تکه شد، برخی عکس‌العمل‌ها در سکانس‌ها عجیب است چون جاهایی من می خندم و سوال است برای مخاطب که چرا خندید چون برخی قسمت‌ها حذف شده‌ است. قسمت‌هایی درآمده که بازی ما هم آسیب دیده. سانسور تا این حد برای من عجیب است، ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مردم همه‌چیز را می‌دانند و می‌بینند، حتی در فیلم‌هایی که خودشان در اینستاگرام منتشر می‌کنند خشونت یک قمه‌کشی را نشان می‌دهند، ما با مشکلات وحشتناکی درگیریم و فکر نمی‌کنم سانسور راه حل ترویج خشونت و یا هر چیز دیگری باشد.»

این بازیگر در این باره افزوده است: «چیزی که ما اجازه داریم در سریال‌هایمان نشان دهیم یک‌صدم چیزی است که در جامعه می‌بینیم، در صورتی که هر چه آدم به واقعیت نزدیک‌تر شود می‌تواند کاربرد و اثر بهتری داشته باشد، چون ما الان داریم راجع به آدم‌هایی قصه‌ای تعریف می‌کنیم که همه آنها به لحاظ اخلاقی مشکلاتی دارند و حالا باید ببینیم که تبعات آن چه می‌شود. نمی‌دانم؛ امیدوارم فضا کمی بازتر شود.»

بازیگر نقش منصوره در سریال زخم کاری درباره داستان این سریال گفت: «طمع چیزی است که ما امروز در زندگی همه‌مان در جامعه و در کل دنیا می‌بینیم، مصرف‌گرایی دیگر ته ندارد. دیدید قدیمی‌ها می‌گویند که قدیم‌ها چقدر بهتر بود، به دلیل اینکه طمع این‌قدر حاکم بر روح و روان ما نبود، شبکه‌های اجتماعی و اطلاعات زیاد باعث شده است که بشر بیشتر و بیشتر بخواهد و مالک سنبل این حالت در جامعه ی ماست.»

 

بیشتر بخوانید:

سریال زخم کاری دوباره منتشر شد؛ علت توقف پخش چه بود؟

ماجرای سانسور سریال زخم کاری که داد کارگردانش را درآورد

هر آنچه درباره سریال زخم کاری می دانیم؛ از داستان تا بازیگران و تصاویر

با مالک در سریال زخم کاری آشنا شوید؛ بیوگرافی جواد عزتی

با سمیرا در سریال زخم کاری آشنا شوید؛ بیوگرافی رعنا آزادی ور

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود