سریع ترین قطار گلوله ای جهان با سرعت ۶۰۰ کیلومتر بر ساعت در چین رونمایی شد

سریع ترین قطار گلوله ای جهان با سرعت ۶۰۰ کیلومتر بر ساعت در چین رونمایی شد
بدون نظر

یک قطار گلوله ای شناور مغناطیسی (maglev) که می تواند به سرعت بیش از ۶۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد، کار خود را در خینگ دائو چین آغاز کرده است. این قطار فوق سریع که توسط کمپانی دولتی China Railway Rolling Stock Corporation ساخته شده، سریع ترین قطار جهان به شمار می آید. واژه maglev در واقع کوتاه شده عبارت magnetic levitation است و به قطارهایی اطلاق می شود که به خاطر تکنولوژی خاصی که دارند با استفاده از نیروی الکترومغناطیسی روی سطح ریل می لغزند و به شکلی شناور هستند. در واقع این قطارها چند سانتیمتری از سطح ریل فاصله داشته و اصطکاکی با سطح آن ندارند. لیانگ جیان یینگ، معاون مدیر کل و مهندس ارشد کمپانی سازنده به خبرگزاری دولتی چین گفته است که علاوه بر سرعت بالا، این قطار مقادیر بسیار اندکی آلودگی صوتی تولید کرده و نسبت به دیگر قطارهای سریع السیر به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارد.

یک قطار گلوله ای شناور مغناطیسی (maglev) که می تواند به سرعت بیش از 600 کیلومتر بر ساعت برسد، کار خود را در خینگ دائو چین آغاز کرده است.

نمونه اولیه این قطار الکترومغناطیسی سریع السیر جدید در سال ۲۰۱۹ در رسانه ها رونمایی شد. همان سال چین از برنامه جاه طلبانه خود برای راه اندازی «دایره های حمل و نقل سه ساعته» بین مناطق ابرشهری این کشور خبر دارد. خط راه آهن سریع السیر در چین یک اولویت عمده است، کشوری که قصد دارد اعظم شهرهای بزرگ خود را با قطار به هم وصل کند تا هم در زمان و هم هزینه مورد نیاز برای سفر به نقاط مختلف پرجمعیت ترین کشور جهان صرفه جویی شود. در حال حاضر، به طور متوسط هر قطار سریع السیر در چین می تواند با سرعت ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کند، در حالی که سرعت متوسط هواپیماها ۸۰۰ تا ۹۰۰ کیلومتر بر ساعت است. قطارهایی مانند این قطار که هفته اخیر در خینگ دائو رونمایی شده اند می توانند مقدار قابل توجهی از این شکاف سرعت را پوشش دهند. اما هنوز یک مشکل وجود دارد که مانع از استفاده گسترده شهروندان چینی از این قطارهای سریع السیر الکترومغناطیسی می شود و آن نبود شبکه ریلی الکترومغناطیسی کامل است.

یک قطار گلوله ای شناور مغناطیسی (maglev) که می تواند به سرعت بیش از 600 کیلومتر بر ساعت برسد، کار خود را در خینگ دائو چین آغاز کرده است.

در حال حاضر چین تنها یک خط ریلی الکترومغناطیسی کامل برای اهداف تجاری دارد که فرودگاه پودونگ شانگهای را به ایستگاه لونگیانگ در همین شهر متصل می کند. این مسیر ۳۰ کیلومتری با قطارهایی که سرعت ۴۳۰ کیلومتر بر ساعت دارند، تنها در عرض هفت دقیقه و نیم طی می شود. چندین شبکه ریلی الکترومغناطیسی جدید اکنون در چین در حال ساخت هستند، از جمله یک خط ریلی که شانگهای را به هانگژو و یک خطر دیگر که چنگدو را به چونگ خینگ متصل می کند.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 3.7 / 5. تعداد رای: 3

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

منبع: cnn
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود