۱۵ فیلم هیولایی برتر تاریخ سینما برای کسانی که به موجودات ترسناک علاقه دارند

۱۵ فیلم هیولایی برتر تاریخ سینما برای کسانی که به موجودات ترسناک علاقه دارند

ژانر فیلم های هیولایی ظاهراً هیچ گاه قدیمی نمی شود. در حالی که شاید با خود بگویید فیلم هایی در مور هر هیولایی که بتوان تصور کرد تاکنون ساخته شده و دیگر خلاقیتی در این زمینه نمی تواند وجود داشته باشد، هالیوود یک هیولای دیگر معرفی کرده و یکی از هیولاهای گذشته را باز می گرداند، همان اتفاقی که در سال های اخیر در مورد فیلم های King Kong و Godzilla رخ داده است. در حالی که بسیاری از فیلم های هیولایی در طی سال ها به فیلم هایی فراموش شده و آبکی تبدیل شده اند اما در صورت انجام درست کار، این فیلم ها می توانند ترسناک، هیجان انگیز، پرتعلیق و حتی خنده دار باشند. در هر صورت هدف از ساخت این فیلم ها سرگرم کردن مردم و ایجاد انتظار در آن ها برای چیزهای بیشتر در این عرصه است. بدین بهانه در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های هیولایی تاریخ سینما آشنا کنیم که دستکم باید یک بار آن ها را تماشا کنید.

۱۵- Gremlins (1984)

اگر چه یک فیلم کمدی سیاه انگاشته می شود اما Gremlins یک فیلم بامزه، گاهی ترسناک و به شدت تکان دهنده در چندین سکانس است. گرملین ها در واقع گروهی از هیولاهای ترسناک اما کوچک هستند که ساکنان یک روستای کوچک در آمریکا را در وحشت فرو می برند. نوجوانان قهرمان داستان باید با تبعیت از یک سری دستورالعمل های از پیش موجود، به مقابله با گرملین ها پرداخته و روستای خود را نجات دهند. داستان فیلم در روزهای کریسمس رخ می دهد و اشاراتی به فیلم مشهور It’s A Wonderful Life نیز دارد؛ از جمله اسم شهری که ماجرا در آن رخ می دهد، بدفورد فالز. اگر چه در فیلم جو دانته خبری از هیولاهای غول پیکر نیست اما این فیلم در نهایت در جلب توجه مخاطب بسیار خوب عمل می کند.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های هیولایی تاریخ سینما آشنا کنیم که دستکم باید یک بار آن ها را تماشا کنید.

۱۴- Pacific Rim (2013)

فیلم علمی تخیلی هیولایی که انسان ها را در لباس های رباتیک غول پیکر قرار می دهد تا با هیولاهای بزرگ واقعی مبارزه کنند، چطور می تواند موفق نشود؟ گیرمو دل تورو که با فیلم هایی مانند Hellboy و  Pan’s Labyrinth برای خود نامی دست و پا کرده بود با فیلم Pacific Rim این بازی را یک مرحله بالاتر می برد. این فیلم یک بلاک باستر سرگرم کننده در مورد گروهی از انسان هاست که از لباس های رباتیک بزرگ برای مبارز با هیولاهایی موسوم به کایجو که از یک دنیای دیگر در کف اقیانوس آرام وارد دنیای ما شده اند استفاده می کنند. Pacific Rim شباهت بسیاری با فیلم های هیولایی ژاپنی دارد و هیچگاه دست از هیجان انگیز بودن بر نمی دارد. لازم به ذکر است که در سال ۲۰۱۸ نیز دنباله ای بر آن با نام Pacific Rim: Uprising با شخصیت های و ماجراجویی های جدید ساخته شد.

۱۳- Tremors (1990)

وقتی Tremors در سال ۱۹۹۰ منتشر شد به شکل غیرمنتظره ای محبوب شد زیرا زیرکانه توانسته بود کمدی، اکشن و وحشت را در قالب یک فیلم ترکیب کند. با بازی کوین بیکن و فرد وارد به عنوان دو کارگری که در مناطق کوهستانی سیرا نوادا کار می کنند، داستان فیلم درباره هیولاهایی شبیه کرم است که در زیر شهر مجاور در حال نقب کندن بودن و ساکنان آن را تهدید می کنند. با همراهی مردم محلی، این کوین بیکن است که همه را نجات دهد در حالی که هیچ کس نمی تواند روی زمین قدم بردارد و در غیر این صورت توسط موجودات کرمی شکل بلعیده خواهند شد. بدین ترتیب مجبور می شوند روی پشت بام ها زندگی کرده و از تیر برق ها برای پرسیدن از ساختمانی به ساختمان دیگر استفاده کنند، یا از روی سنگی به سنگ دیگر. هیجان انگیز، بامزه و غیرقابل پیش بینی، فیلم Tremors یک فیلم هیولایی واقعی است که هر بار شما را حیرت زده کرده و با حالت کمدی خود شما را سرگرم می نماید.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های هیولایی تاریخ سینما آشنا کنیم که دستکم باید یک بار آن ها را تماشا کنید.

۱۲- The Evil Dead (1981)

شاید برخی بگویند که موجودات خونخوار موجود در فیلم The Evil Dead و دنباله های آن در زمره هیولاها قرار نمی گیرند اما واقعیت این است که این موجودات نیز به اندازه دیگر موجودات ترسناک حاضر در فیلم های این فهرست هیولا به شمار می آیند. از این هیولاها می توان به شریل خواهر شخصیت اش ویلیامز، نامزدش لیندا و دست راست قطع شده اش اشاره کرد. همچنین باید به یک هیولای پیر ترسناک اشاره کرد که در سرداب مخفی شده و همچنین هیولای جادوگری که در فیلم های بعدی شاهد آن هستیم. این فیلم در کنار دنباله های آن باعث شد که بروس کمپبل و سم ریمی به عنوان بازیگر و کارگردان به شهرت برسند و در نهایت یک سه گانه ترسناک محبوب علاقمندان به ژانر وحشت شکل بگیرند.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های هیولایی تاریخ سینما آشنا کنیم که دستکم باید یک بار آن ها را تماشا کنید.

۱۱- Pan’s Labyrinth (2006)

فانتزی تاریک بی نقص گیرمو دل تورو با نام Pan’s Labyrinth نسبت به دیگر فیلم های این فهرست کمتر یک فیلم ترسناک به شمار می آید. این فیلم ترکیبی از یک داستان افسانه ای دراماتیک و شورش سیاسی دهه ۱۹۴۰ اسپانیا است. البته که فیلم دل تورو یک فیلم عجیب و غریب است اما او توانسته به بهترین شکل ممکن آن را ساخته و به همین خاطر بود که برنده جوایز سینمایی متعدد، از جمله سه جایزه اسکار شد. هیولای ترسناک فیلم Pan’s Labyrinth که مرد رنگ پریده نام دارد، همان شخصیتی است که اوفلیا در جریان انجام دومین وظیفه از سه وظیفه ای که به او واگذار شده با آن آشنا می شود. این موجود ترسناک که از او با عنوان «بچه خوار» یاد می شود، توسط اوفلیا با خوردن انگور در محل استراحتش بیدار می شود. اگر چه اوفلیا خود موفق به فرار می شود اما دو موجود افسانه ای که او را همراهی می کنند طعمه هیولا می شوند. اگر چه مرگ رنگ پریده حضور اندکی در داستان دارد اما تصویر ترسناک چشم های او در کف دست هایش تا مدت ها پس از پایان فیلم مخاطب را دچار وحشت می کند.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های هیولایی تاریخ سینما آشنا کنیم که دستکم باید یک بار آن ها را تماشا کنید.

۱۰- Alien (1979)

شاهکار ترسناک علمی تخیلی ریدلی اسکات در سال ۱۹۷۹ با عنوان Alien به یک فرانچایز کامل تبدیل شد، از جمله سه دنباله که اسپین آف هایی مانند Alien vs. Predator و یک سری پیش درآمد جدید را نیز در پی داشت. در این میان باید فیلم اورجینال و دنباله آن Aliens را بهترین فیلم های این مجموه دانست هر چند زنومورف اکنون یک هیولای کلاسیک به شمار می آید. ترکیب دهان، سینه، صورت و دندان های این هیولا با خون اسیدی سبز رنگ یک موجود ترسناک ایجاد می کند که برای نسل ها باعث کابوس های باورنکردنی در میان علاقمندان به ژانرهای علمی تخیلی و ترسناک شده است. با معرفی زنومورف مرگبار و افسر ریپلی سرسخت که سعی در متوقف کردن آن دارد، فیلم های Alien و Aliens حتی به خاطر جذابیت تکنولوژیکی که دارند نیز شایستگی اضافه شدن به این فهرست را دارا هستند.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های هیولایی تاریخ سینما آشنا کنیم که دستکم باید یک بار آن ها را تماشا کنید.

۹- Colossal (2016)

در اینجا با یک فیلم هیولایی و یک پیچش داستانی متفاوت مواجه هستیم. در حالی که دنیا به خاطر خرابکاری های یک هیولای ترسناک در کره جنوبی در بهت و حیرت فرو رفته است، یک زن تنهای الکلی از نیو انگلند کشف می کند که او به نحوی هر یک از حرکات این هیولا را در کنترل دارد. وقتی دوستش اسکار سعی دارد به او کمک کند، یک هیولای رباتیک دیگر در کره جنوبی آشکار می شود و یک حال و هوای عجیب شبیه Pacific Rim شکل می گیرد که البته عروسک گردان های آن انسان ها هستند. Colossal داستان عجیب و غریب اعتیاد به الکل، روابط عاشقانه، حسادت و سوء استفاده احساسی است و البته هیولاها. این فیلم بخشی علمی تخیلی، بخشی کمدی رمانتیک، بخشی کمدی سیاه و بخشی یک فیلم هیولایی کلاسیک است. بعد از اکران اولیه این فیلم در فستیوال فیلم تورنتو در سال ۲۰۱۶ این فیلم نقدهای مثبتی دریافت کرده و از جانب سینماروها نیز مورد استقبال نسبی قرار گرفت.

۸- The Descent (2005)

فیلم The Descent در سال ۲۰۰۵ به یکباره ظاهر شده و به یکی از بهترین فیلم های ترسناک سال تبدیل شد. مفهوم و داستان فیلم بسیار ساده بود، گروهی از دوستان در جریان یک ماجراجویی درون غاری گم شده و با مخلوقاتی عجیب، بی رنگ و شبه انسان مواجه می شوند. در حالی که این هیولاها ظاهری ترسناک داشته و بدن انسان را زنده زنده پاره کرده و می خورند، چیزهای بیشتری در این فیلم غیر از هیولاهای ترسناک آن وجود دارد. ترکیب سناریو هوشمندانه و کارگردانی بی نقص توسط نیل مارشال (که نویسندگی سناریو را نیز بر عهده داشته است) به تولید فیلمی پر از شخصیت های دوست داشتنی و قابل درک، دیالوگ های واقعی و لحظات پرتنش فراوان می انجامد که همواره مخاطب را در حالت نیم خیز روی صندلی اش نگه می دارد. شایان ذکر است که مخاطبان آمریکای شمالی یک پایان بندی متفاوت از این فیلم را نسبت به باقی نقاط جهان دیدند. در بریتانیا و برخی دیگر نقاط جهان، پایانی تاریک تر در برابر چشم مخاطبان افشا شد که اگر تاکنون این فیلم را ندیده اید، این نسخه از فیلم را به شما توصیه می کنیم.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های هیولایی تاریخ سینما آشنا کنیم که دستکم باید یک بار آن ها را تماشا کنید.

۷- Cabin in the Woods (2012)

وقتی درست انجام شود، فیلم های ترسناک کمدی به شکلی باورنکردنی بی نقص خواهند بود. کمتر فیلمی توانسته ژانرها را به خوبی نسخه سال ۲۰۱۲ از فیلم Cabin in the Woods با هم ترکیب کنند. ادای احترام این فیلم به فیلم های قبلی مانند Evil Dead و Friday the 13th را می توان به وضوح در داستان و پرداخت  این فیلم دید. از آنجا که این مطلب در مورد هیولاهاست، بیایید در مورد هیولاهای متعددی که در این فیلم به نمایش در می آیند صحبت کنیم. هیولاهای باستانی خواستار یک قربانی سالیانه هستند، از این رو گروهی مرموز برای ادای این قربانی گروهی نوجوان جذاب را به یک کلبه دوردست می کشانند در حالی که هیولاها آماده بیرون آمدن از مخفیگاه خود هستند. در این فیلم شاهد زامبی ها، گرگینه ها، موجودات فرازمینی، قاتلین سریالی، دلقک های شیطان صفت، عروسک های ترسناک، مارهای غول پیکر، مومیایی، پا گنده، جادوگران، خون آشام ها، غول یک چشم، تمساح غول پیکر، ارواح، کراکن و ده ها هیولای دیگر هستیم. بیشتر صدمات وارده در فیلم توسط خانواده زامبی ها انجام می شود اما وقتی رها سازی هیولاها آغاز می شود آشوب به بالاترین حد خود می رسد. پیچش داستانی انتهای فیلم را نیز نباید نادیده گرفت.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های هیولایی تاریخ سینما آشنا کنیم که دستکم باید یک بار آن ها را تماشا کنید.

۶- The Mist (2007)

یکی از بهترین اقتباس های سینمایی از آثار استفن کینگ فیلم The Mist در سال ۲۰۰۷ به کارگردانی فرانک دارابونت بود. دارابونت در اقتباس های سینمایی بزرگ آثار کینگ تخصص داشت و او همان کسی است که فیلم های The Shawshank Redemption و The Green Mile را با اقتباس از آثار این نویسنده مشهور ساخته که از بهترین فیلم های تاریخ سینما نیز به شمار می آیند. در سال ۲۰۰۷، دارابونت فیلمی بر اساس رمان کوتاه The Mist با بازی مارسیا گی هایدن، توماس جین و لوری هولدن ساخت که اثر موفق دیگری را برای وی رقم زد. داستان فیلم در مورد یک مه عجیب و غریب است که یک شهر کوچک در نیوانگلند را پس از یک طوفان بزرگ فرا می گیرد و چندین موجود هیولایی را با خود به همراه می آورد که به مردم محلی حمله می کنند. این شرایط باعث می شود که گروهی از ساکنان شهر در یک فروشگاه به دام بیفتند، جایی که انسان های حساس و خشن در شرایط استرس زایی قرار می گیرند که فراتر از تحمل آن هاست. پایان بندی تراژیک و تکان دهنده این فیلم آن را به یکی از غیرمنتظره ترین پایان بندی های تاریخ سینما تبدیل کرده است.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های هیولایی تاریخ سینما آشنا کنیم که دستکم باید یک بار آن ها را تماشا کنید.

۵- Cloverfield (2008)

Cloverfield از آن دسته فیلم هایی است که با گذشت زمان مخاطب را در ترس و وحشت عمیق فرو می برد، حتی تا مدت ها پس از پایان داستان. فیلم هیولایی ویدیو پیدا شده ای که در سال ۲۰۰۸ توسط جی جی آبرامز تهیه شد، یکی از آن دسته فیلم هایی است که با گذشت زمان مخاطب بیشتر و بیشتر از آن لذت خواهد برد و فیلمی است که بدون شک بعد از دیدنش آن را به دوستان و همکارانتان توصیه خواهید کرد. فیلم که شبیه فیلم The Blair Witch Project در قالب یک ویدیو خانگی پیدا شده روایت می شود که در آن ۶ نیویورکی در حال فرار از یک هیولای غول پیکر هستند که در جریان یک مهمانی خداحافظی از یکی از دوستانشان به شهرشان حمله می کند. این فیلم با نقدهای مثبت منتقدین روبرو شده و در باکس آفیس نیز عملکرد نسبتاٌ خوبی داشت. تکنیک ویدیو پیدا شده در ژانر وحشت بسیار موثر بوده و به فیلم های کم بودجه کمک می کند موفق باشند در حالی که به کارگردان اجازه می دهد هیولاها را مخفی نگه داشته و حال و هوایی مستند به فیلم ببخشد که بیشتر مخاطب را در ترس و وحشت فرو می برد.

The Thing (1982)
Directed by John Carpenter
Shown: Kurt Russell

۴- The Thing (1982)

فیلم The Thing به کارگردانی جان کارپنتر که در واقع بازسازی فیلمی به نام The Thing From Another World ساخته هاوارد هاکس در سال ۱۹۵۱ است که بسیار بهتر از نسخه اورجینال بوده و شاید بهترین فیلم کارنامه هنری کارپنتر در ژانر وحشت باشد. فیلم در مورد گروهی از دانشمندان در یک ایستگاه علمی در منطقه ای دوردست در قطب جنوب است که بعد از ورود یک موجود فضایی با قدرت تغییر چهره به زمین و بدست گرفتن هویت تک تک آن ها و کشتنشان یکی پس از دیگری، برای زنده ماندن تلاش می کنند. با بازی فراموش نشدنی کرت راسل، در اینجا با یک فیلم هیولایی علمی تخیلی بی نقص و به شدت ترسناک مواجه هستید که به شدت ترسناک و پرتنش است. اگر چه فیلم The Thing در زمان اکران با بی مهری ناامید کننده و بیجا روبرو شد اما سال ها بعد جایگاه واقعی خود را یافته و اکنون یکی از بهترین فیلم های کالت کلاسیک در میان علاقمندان به ژانر وحشت و علمی تخیلی قرار دارد.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های هیولایی تاریخ سینما آشنا کنیم که دستکم باید یک بار آن ها را تماشا کنید.

۳- Jaws (1975)

فیلم Jaws به عنوان فیلمی که اولین بلاک باستر تابستانه از آن یاد می شود، یکی از بهترین فیلم هایی است که یک هیولای دنیای واقعی را به تصویر می کشد، کوسه سفید بزرگ. این فیلم که نیم ترسناک و نیم ماجراجویی است، داستان یک کوسه ترسناک را روایت می کند که ساحل روندگان را در یک شهر ساحلی شکار می کند و سه مرد تلاش می کنند آن را پیدا کرده و بکشند. در حالی که Jaws شاهد بازی هایی فراموش نشدنی و درجه یک از روی شریدر، رابرت شاو و ریچارد دریفوس است، ستاره واقعی فیلم خود کوسه غول پیکر داستان است. این فیلم به کارگردانی استیون اسپیلبرگ و بر اساس رمانی نوشته پیتر بنچلی ساخته شده و یک نمونه کامل و بی نقص از تعلیق، هیجان و پایانی رضایت بخش است. Jaws که اولین فیلم بزرگ اسپیلبرگ بود بعد از انتشار در سال ۱۹۷۵ به یک پدیده فرهنگی تبدیل شد.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های هیولایی تاریخ سینما آشنا کنیم که دستکم باید یک بار آن ها را تماشا کنید.

۲- The Fly (1986)

جف گلدبلوم به خاطر بازی خود در نقش دانشمندی به نام سث براندل در کلاسیک The Fly به کارگردانی دیوید کراننبرگ در سال ۱۹۸۶ با تحسین منتقدان روبرو شد. فیلم ترکیبی از ژانرهای وحشت و علمی تخیلی بوده و در آن شخصیت گلدبلوم به شکلی تصادفی در می یابد که دی ان ای او با دی ان ای یک مگس ترکیب شده است. او در ادامه رفته رفته به چیزی بزرگ تر از یک مگس معمولی تبدیل می شود. پیچش داستانی این فیلم این است که شخصیت اصلی دوست داشتنی داستان رفته رفته به یک هیولا تبدیل می شود. در دستان یک کارگردان ناکارآمد این داستان می توانست به یک اثر مضحک و مسخره تبدیل شود اما کراننبرگ اطمینان حاصل می کند که نتیجه پایانی به شدت راضی کننده و قابل باور باشد.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های هیولایی تاریخ سینما آشنا کنیم که دستکم باید یک بار آن ها را تماشا کنید.

۱- Godzilla (1954)

فیلم Godzilla که به شکلی عامدانه و خنده دار پر از جلوه های ویژه آبکی شامل خودروهای کوچک و مردم ژاپن در حال جیغ زدن در آسمان و فرار کردن در خیابان هاست، تمثیلی از پایان جنگ جهانی دوم و شروع عصر هسته ای است. در فیلم، یک دایناسور هسته ای که شبیه یک تی رکس به بلندی یک آسمانخراش است به شهر توکیو حمله کرده و وحشت و ترس حملات هسته ای به هیروشیما و ناکازاکی را بازتولید می کند. به عنوان فیلمی دارای یک پیام خاص و آشکار، Godzilla نهایت یک فیلم هیولایی است که هیولای آن نمایانگر هیولای درون انسان هاست که باعث تولید و استفاده از سلاح های هسته ای و نابودی ژاپن در پایان جنگ جهانی دوم شد. افکت های ویژه بد و دیالوگ های بی مزه فیلم چندان مهم نیستند زیرا کل فیلم در مورد پیامی است که در انتها برای مخاطبان خود می فرستد.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های هیولایی تاریخ سینما آشنا کنیم که دستکم باید یک بار آن ها را تماشا کنید.

برخی از دیگر فیلم هایی که براحتی می توانستند در این فهرست جای بگیرند عبارتند از:

 • A Quiet Place
 • The Babadook
 • Jurassic Park
 • The Host
 • King Kong
 • The Shape of Water
 • Frankenstein
 • An American Werewolf in London
 • It Follows
 • Attack the Block
 • Little Shop of Horrors
 • The Blob

بیشتر بخوانید: ۱۰ فیلم جنگی فوق العاده مهیج در مورد درگیری‌های نظامی واقعی اما کمتر شناخته شده

منبع: goliath
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود