طالبان: مردم افغانستان دیگر اجازه مراجعه به فرودگاه و خروج از کشور را ندارند

طالبان: مردم افغانستان دیگر اجازه مراجعه به فرودگاه و خروج از کشور را ندارند

طبق گفته‌ی برخی افراد حاضر در کابل، مجاهدین طالبان از ورود غربی‌ها به فرودگاه کابل ممانعت به عمل می‌آورند. و این در حالیست که طالبان روز گذشته فرمانی را صادر کرد که طی آن خارجی‌ها می‌توانند برای خروج از کشور به فرودگاه دسترسی داشته باشند. یکی از سخنگوهای طالبان به افراد محلی دستور داد که به خانه بازگردند و خیابان‌های شهر نیز برای جلوگیری از خروج افغان‌ها مسدود شده‌اند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی ارشد طالبان، در کنفرانسی خبری در تهدید جدیدی علیه غرب گفت که ضرب الاجل طالبان به بایدن برای خروج نیروهای امریکایی (۳۱ اوت/آگوست) تمدید نخواهد شد.

با این حال اگرچه مجاهد گفت که خارجی‌ها همچنان اجازه‌ی خروج از افغانستان را خواهند داشت، گزارش‌ها حاکی از آن است که از دسترسی شهروندان امریکایی نیز به فرودگاه جلوگیری می‌شود.

ضرب الاجل طالبان به بایدن

الکس تامپسون، خبرنگار پلیتیکو، به نقل از «منابع متعدد» گفت: «طالبان کسانی را که قصد رد شدن از گیت‌های فرودگاه را دارند، متوقف می‌کند.» سفارت امریکا برای شهروندان‌شان به منظور ترک افغانستان درخواست نهایی صادر کرد که همین باعث هراس و دستپاچگی بیشتر شده است.

بایدن هم در ارتباطی زنده از کاخ سفید تایید کرد که تا ۳۱ اوت خروج صورت خواهد گرفت. وی گفت که از ۱۴ اوت تا کنون ۷۰ هزار نفر تخلیه شده‌اند. و فقط در ۱۲ ساعت گذشته، ۱۲ هزار نفر را از افغانشتان خارج کرده‌اند.

او سپس با اشاره به تاکید طالبان مبنی بر این که نیروهای غربی تا آخر ماه باید کشور را تخلیه کرده باشند، گفت که  اجازه تخلیه‌ی بی‌درد سر و روان در دست نیروهای طالبان است و آن‌ها باید این امکان را فراهم کنند.

ضرب الاجل طالبان به بایدن

بایدن در این کنفرانس زنده که در پایانش بدون پاسخ به سوالات خبرنگاران آن را ترک کرد، گفت: «ما (گروه هفت) توافق کردیم که همکاری نزدیک‌مان را برای تخلیه هر چه موثرتر و بی‌خطرترِ افراد را ادامه دهیم. ما مصمم به اتمام کار تا ۳۱ اوت هستیم. هر چه زودتر کار را تمام کنیم، بهتر خواهد بود. هر روز اضافه، خطر جانی برای نیروهای ما به همراه خواهد داشت. ولی تکمیل این فرآیند تا ۳۱ اوت منوط به همکاری طالبان و اجازه‌ی دسترسی به فرودگاه و عدم ایجاد اختلال در عملیات‌های ماست.»

این سخنان بایدن در پاسخ به حرف‌های ذبیح الله مجاهد زده شده. مجاهد گفته که از حالا تنها غربی‌های جامانده می‌توانند به فرودگاه بیایند تا سوار هواپیماهای ناتو و هواپیماهای غربی شوند.

مجاهد در این باره گفت: «ما از افراد محلی می‌خواهیم که به خانه‌های‌شان برگردند. ما طرفدار ترک کشور توسط افغان‌ها نیستیم.» وی درباره ضرب الاجل طالبان به بایدن اضافه کرد: «اگر تا آن تاریخ نیروهای غربی افغانستان را ترک نکرده باشند، رویکرد متفاوتی اتخاذ خواهیم کرد.»

بیشتر بخوانید:

تمسخر پرچم آمریکا توسط گروه ویژه طالبان و انتقاد دونالد ترامپ از عقب نشینی جو بایدن

منبع: Dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود