بنجامین باتن آفریقایی؛ نوزادی که از مادر خود پیرتر است!

بنجامین باتن آفریقایی؛ نوزادی که از مادر خود پیرتر است!

اخیراً مادر جوانی صاحب دختری شده که از خودش پیرتر به نظر می‌رسد. این مادر ۲۰ ساله، ماه قبل دخترش را به دنیا آورد اما خیلی زود متوجه اتفاقی دردناک شد. پزشکان به این مادر جوان گفتند که نوزادش مبتلا به پیری زودرس (progeria) است که با نام سندرم هاچینسون گیلفورد نیز شناخته می‌شود.

این عارضه، اختلال ژنتیکی پیش‌رونده و فوق‌العاده نادری‌ست که باعث می‌شود بچه‌ها به‌سرعت پیر شوند. و این اتفاق از دو سال اول زندگی‌شان شروع می‌شود. حالا بعد از این که عکس‌های نوزاد در اینترنت منتشر شده و هدف تمسخر برخی ترول‌های سنگدل قرار گرفته، این خانواده از لحاظ عاطفی ویران شده است.

رسانه‌های محلی در روز دوشنبه گزارش دادند که این زن جوان در خانه‌اش در شهر کوچک لیبود در کیپ شرقی واقع در آفریقای جنوبی زایمان کرده است. مادربزرگ وی وقتی دردش شروع شده، آمبولانس خبر کرده، ولی آمبولانس نتوانسته به موقع برسد. وقتی که نوزاد دختر با دست‌های دفرمه و پوست چروکش به دنیا آمده، نوزاد و مادر را به بیمارستان برده‌اند.

پیری زودرس

مادربزرگ این زن به خبرنگاران گفت: «به ما گفته شد که او معلول است. من در حین زایمان متوجه شدم که عجیب و غریب است. حالا بعضی افراد دارند او را مسخره می‌کنند و رویش اسم می‌گذارند. این خیلی دردناک است. اگر می‌توانستم همه‌شان را زندانی می‌کردم.»

وقتی عکس‌های این نوزاد در فضای اینترنت منتشر شد، برخی در نظراتی که منتشر کردند گفتند که او شبیه یک «پیرزن» است. افراد مبتلا به پیری زودرس در اواسط دوران نوجوانی تا زمانی که بیست و خرده‌ای ساله می‌شوند، اغلب دچار عارضه‌های قلبی-عروقی می‌شوند.

پیری زودرس

علائم دیگری که ممکن است همراه این عارضه باشند عبارتند از: صدای به‌شدت زیر، نبود پستان یا نوک پستان. کماکان دلیل پیری زودرسی که در اثر سندرم هاچینسون-گیلفورد پدید می‌آید، ناشناخته است. برخی پژوهشگران باور دارند که این فرآیند غیرعادی به سبب آسیب سلولی فزاینده است.

ثبت بین‌الملل بنیاد پژوهش پیری زودرس در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که ۱۳۱ بچه و جوان در سرتاسر دنیا به این عارضه مبتلا هستند.

بیشتر بخوانید:

بنجامین باتن روس؛ نوجوان ۳۲ ساله که پیر نمیشود!

منبع: Mirror
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود