خابی لیم روی فرش قرمز ونیز؛ کارگر بیکاری که ستاره شد

خابی لیم روی فرش قرمز ونیز؛ کارگر بیکاری که ستاره شد

خابانه لیم، که او را بیشتر با نام خابی لیم (khaby lame) می‌شناسند، جوانی ۲۱ ساله و سنگالی است که در کیواسوی ایتالیا زندگی می‌کند. به گزارش Global Voices او اولین تولید کننده‌ی محتوا در تیک تاک در اروپا و دومین در جهان است که به تعداد ۱۰۰ میلیون فالوور دست پیدا کرده است. این اتفاق در تاریخ ۱۰ اوت ۲۰۲۱ برای او افتاد.

لیم در ماه مارس سال گذشته شروع به استفاده از تیک تاک کرد. آن زمان به خاطر همه‌گیری کرونا کارش را به عنوان کارگر کارخانه از دست داده بود. او در ویدیوهایش اغلب یک کلمه هم حرف نمی‌زند. در عوض، از حالات چهره و اشاره‌های دست برای دست انداختن سایر ستاره‌های اینترنت استفاده می‌کند. خیلی‌ها این روش را کلید موفقیت او می‌دانند چرا که حرکات و حالات چهره از سد زبان و فرهنگ عبور کرده و پیام‌های او را جهانی می‌سازند.

خابی لیم

در مصاحبه‌ای که لیم در ماه ژوئن امسال با نیویورک تایمز داشت، فاش کرد که اگرچه از یک سالگی در ایتالیا زندگی کرده است، اما هنوز از پاسپورت سنگالی‌اش استفاده می‌کند.

تبدیل شدن لیم به یک ستاره چند ماه پس از اعتصاب تولیدکنندگان سیاه‌پوست محتوا در اعتراض به تصاحب محتوا و ندادن اعتبار به آن‌ها صورت می‌گیرد. بسیاری از تولیدکنندگان سیاهپوست محتوا در پلتفرم تیک تاک می‌گویند که سود کمی بابت ترندهای آنلاینی که خلق می‌کنند، نصیب‌شان می‌شوند در حالی که همتایان سفیدپوست‌شان برای همان نوع از ترندها پول‌های خوبی به جیب می‌زنند.

اگرچه تولیدکنندگان محتوا سهمی از درآمد حاصل از تبلیغ تیک تاک را دریافت نمی‌کنند، با این وجود تولیدکنندگان برتر پول‌های خوبی در این پلتفرم درمی‌آورند. واضح‌ترین روش کسب درآمد، اینفلوئنسر مارکتینگ است که طی آن تولیدکنندگان ابتدا فالوورهای کافی را جذب می‌کنند و بعد با تبلیغ برندهای مختلف کسب درآمد می‌کنند.

رشد خارق‌العاده تیک تاک در آفریقا

خابی لیم

در آوریل ۲۰۲۰،  تیک تاک تبدیل به اپلیکیشنی با بیشترین تعداد دانلود در جهان شد. تیک تاک به طور خاص در آفریقا موفق بوده است. این اپ در حال حاضر در نیجریه سومین اپلیکیشن پر دانلود و در کنیا ششمین است.

در ماه ژوئیه، تیک تاک اعلام کرد که به ۲۰ تولیدکننده محتوای اهل آفریقای جنوبی کمک‌هزینه‌ی نقدی اعطا خواهد کرد. با این حال بسیاری معتقدند که برای ایجاد محیط و شرایط برابر و مبارزه با ازآن‌خودسازی فرهنگی (استفاده از عناصر یک فرهنگ توسط اعضای فرهنگ دیگر) و تبعیض نژادی کارهای بیشتر باید انجام شود.

خابی لیم ستاره‌ی سینما می‌شود؟

خابی لیم

شهرت خابی لیم آن قدر در ایتالیا و جهان فراگیر شده که او در جشنواره‌ی فیلم ونیز که در حال برگزاری است حضور پیدا کرده و برخی حتی احتمال می‌دهند در آینده‌ی نزدیک در فیلم‌های سینمایی هم بازی کند.

با تمام این اوصاف، شهرت لیم نگاه‌ها را به وضعیت شهروندی او جلب کرده است؛ چیزی که خودش آن را یک فرآیند طولانی و سخت می‌نامد. اگرچه از زمانی که او همراه با خانواده‌اش و زمانی که تنها یک سال داشت از سنگال به ایتالیا مهاجرت کرده، با این حال ایتالیا شهروندی او را به رسمیت نشناخته است. ایتالیا به خاطر سختگیری بیش از حد در قوانین اعطای تابعیت بسیار بدنام است.

لیم در مصاحبه با نیویورک تایمز گفته که پیش از این نداشتن تابعیت ایتالیایی برایش مسئله‌ای نبود اما حالا که گاهی اینفلوئنسرهای دیگر شبکه‌های اجتماعی در امریکا او را به ایالات متحده دعوت می‌کنند، نداشتن تابعیت اروپایی می‌تواند در جذب همکاری‌های بین‌المللی برای او مشکل‌ساز شود.

بیشتر بخوانید:

Khabi Lame کیست؟ اینفلوئنسر کمدی که محبوبیت جهانی یافته + ویدئو

منبع: Global Voices
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • bbbb شهریور ۱۶, ۱۴۰۰

    من که ازش خوشم میاد. واقعا استعداد بالایی داره. حالات چهره اش هم برا فیلم سینمایی عالیه