جزییات کامل روزنامه نیویورک تایمز از چگونگی ترور شهید محسن فخری زاده توسط موساد

جزییات کامل روزنامه نیویورک تایمز از چگونگی ترور شهید محسن فخری زاده توسط موساد
۱۳ نظر

در حالی که هنوز گمانه زنی ها در مورد چگونگی ترور شهید محسن فخری زاده ، دانشمند هسته ای ایران، ادامه داشته و ابهامات بسیاری در مورد آن وجود دارد، روزنامه نیویورک تایمز جزییات جدیدی در مورد این ترور منتشر کرده است. از همان لحظه ای که خبر این ترور منتشر شد، شواهد و قرائن نشان می داد که هیچ شباهتی بین این ترور و دیگر ترورهای صورت گرفته در مورد دانشمندان هسته ای ایرانی وجود ندارد و این عملیات بسیار پیچیده تر از گذشته است. اکنون روزنامه نیویورک تایمز مدعی است که این عملیات به کمک هوش مصنوعی انجام شده است.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابع موثق جزییات جدیدی از چگونگی ترور شهید محسن فخری زاده توسط موساد منتشر کرده است

نیویورک تایمز مدعی شده که مقامات ارشد ایالات متحده از ترور شهید محسن فخری زاده مطلع بوده اند و این موضوع در واپسین روزهای سال ۲۰۱۹ و اوایل سال ۲۰۲۰ به اطلاع مقامات آمریکایی رسیده بود. این روزنامه در گزارش خود می نویسد: «اسرائیل کارزار خرابکاری و ترور را در سال ۲۰۱۲ متوقف کرده بود، یعنی وقتی که آمریکا وارد مذاکرات هسته‌ای با ایران شد، مذاکراتی که در سال ۲۰۱۵ به توافق هسته‌ای انجامید. بعد از خروج دونالد ترامپ از آن توافق در سال ۲۰۱۸، اسرائیلی‌ها می‌خواستند این کارزار را از سر بگیرند تا سعی کنند پیش‌رفت هسته‌ای ایران را متوقف کرده و آن را وادار به پذیرش اعمال محدودیت‌های سخت بر برنامه‌ هسته‌ای‌اش کنند. در اواخر فوریه، کوهن فهرستی از عملیات‌های بالقوه به آمریکا ارائه داد که در میان آن‌ها ترور آقای فخری‌زاده هم بود. فخری‌زده از سال ۲۰۰۷ در اولویت فهرست ترور اسرائیل بوده است و موساد هیچ گاه چشم از او برنداشته بود. طبق گفته یک مقام رسمی مطلع، در واشنگتن به مقامات آمریکایی توضیحاتی درباره برنامه ترورداده شده بود و آن‌ها از آن حمایت کرده بودند».

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابع موثق جزییات جدیدی از چگونگی ترور شهید محسن فخری زاده توسط موساد منتشر کرده است

این روزنامه در گزارش خود مدعی می شود که پیش از این نیز موساد برای ترور شهید فخری زاده اقدام کرده اما در آخرین لحظات آن را لغو کرده بود: «در سال ۲۰۰۹ یک گروه ضربت طی عملیاتی برنامه‌ریزی شده به دنبال ترور این دانشمند هسته ای بوده اند و برای این کار منتظر آمدن فخری‌زاده بودند اما این عملیات در لحظه آخر لغو شد. موساد به لو رفتن این عملیات مشکوک شده بود و ظاهرا ایران برای آنها تله گذاشته بود. اما این بار موساد می‌خواست چیز جدیدی را امتحان کند».

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابع موثق جزییات جدیدی از چگونگی ترور شهید محسن فخری زاده توسط موساد منتشر کرده است

اما این روزنامه در مورد چگونگی ترور شهید محسن فخری زاده و استفاده از ربات و هوش مصنوعی می نویسد: «عوامل ایرانی که برای موساد کار می‌کردند، یک وانت نیسان آبی را کنار جاده‌ای که شهر آبسرد را به بزرگ‌راه اصلی متصل می‌کرد، پارک کرده بودند. آن نقطه کمی مرتفع بود و می‌شد از آن‌جا ماشین‌هایی را که نزدیک می‌شوند، دید. زیر برزنت و مصالح ساختمانی که برای استتار و فریب در وانت قرار داده شده بود، روی کف وانت یک سلاح خودکار کالیبر ۷.۶۲ میلی متری قرار داشت. حدود ساعت ۱۳ گروه ضربت سیگنالی دریافت کرد که آقای فخری زاده، همسرش و گروهی از محافظان مسلح او در ماشین‌هایی که خودرو او را همراهی می کردند، قرار است آبسرد را ترک کنند. عامل ترور که یک تیرانداز ماهر بود، موقعیت خود را تعیین و اسلحه را آماده شلیک کرده و به آرامی ماشه را لمس کرد. اگرچه، او به هیچ وجه در نزدیکی آبسرد نبود. تک تیرانداز هزاران مایل‌ دورتر، در محلی مخفی به صفحه نمایش یک کامپیوتر چشم دوخته بود. تمام گروه ضربت تا آن موقع ایران را ترک کرده بودند».

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابع موثق جزییات جدیدی از چگونگی ترور شهید محسن فخری زاده توسط موساد منتشر کرده است

در ادامه گزارش روزنامه نیویورک تایمز آمده است: «در این عملیات فناوری تک تیرانداز دقیق کامپیوتری ارتقا یافته با هوش مصنوعی و رصد چند دوربینه از طریق ماهواره برای اولین بار به کار رفت که سلاح آن قادر به شلیک ۶۰۰ گلوله در یک دقیقه بود. برخلاف پهپادها، این سلاح رباتیک در آسمان هیچ توجهی را به خود جلب نمی‌کرد. طبق گفته یک مقام اطلاعاتی مطلع از طرح این ترور، اسرائیل مدلی ویژه از سلاح خودکار FN MAG ساخت بلژیک را انتخاب کرده بود که به یک دستگاه رباتیک پیشرفته متصل بود. سلاح خودکار، ربات و اجزا و تجهیزات دیگر آن همگی باهم وزنشان به یک تن می‌رسید، سلاح و تمامی این تجهیزات تا حد کوچک‌ترین بخش‌هایشان را از هم باز کردند و قطعه به قطعه به روش‌های مختلف، از مسیرهای مختلف در زمان‌های مختلف به ایران قاچاق کرده و سپس دوباره سر هم کردند».

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابع موثق جزییات جدیدی از چگونگی ترور شهید محسن فخری زاده توسط موساد منتشر کرده است

در مورد سلاح خودکاری که در این عملیات ترور به کار رفته نیز نیویورک تایمز می نویسد: « بخش رباتیک سلاح طوری طراحی شده بود که کف وانت جا شود. دوربین‌ها هم که در جهت‌های مختلفی روی وانت قرار گرفته بودند، باعث می‌شدند اتاق کنترل تصویر کاملی نه تنها از هدف و جزئیات امنیتی آن، بلکه از اطراف محل عملیات داشته باشد. سرانجام در مرحله آخر کار، وانت پر از مواد منفجره شد تا پس از ترور، منفجر شود و هیچ ردی باقی نگذارد. شلیک چنین سلاحی پیچیدگی‌های دیگری هم داشت. سلاح خودکاری که روی یک وانت کار گذاشته شده باشد، حتی اگر خودرو متوقف شده باشد، پس از شلیک و لگد اسلحه در پس هر تیری که از لوله سلاح خارج می شود، تکان می خورد و مسیر گلوله‌های بعدی را عوض می‌کند».

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابع موثق جزییات جدیدی از چگونگی ترور شهید محسن فخری زاده توسط موساد منتشر کرده است

نیویورک تایمز با اشاره با استفاده از هوش مصنوعی برای شلیک دقیق در ترور شهید محسن فخری زاده نیز مدعی شده است: «همچنین، با وجود این که کامپیوتر از طریق ماهواره با اتاق کنترل ارتباط برقرار می‌کرد و اطلاعات را هم بسیار سریع مخابره می‌کرد، باز هم تاخیر کمی ایجاد می‌شد؛ در واقع چیزی که اوپراتور روی صفحه نمایش می‌دید، لحظه‌ای پیش اتفاق افتاده بود و نشانه گیری برای جبران آن هم لحظه‌ای دیگر زمان می‌برد، تمام این‌ها هم در حالی بود که خودروی آقای فخری‌زاده در حال حرکت بود. زمانی که طول می‌کشید تصاویر دوربین‌ها به شلیک‌کننده برسند و زمانی که طول می‌کشید پاسخ شلیک‌کننده به سلاح خودکار برسد، حتی بدون احتساب مدت زمانی که طول می‌کشید او واکنش نشان دهد، ۱.۶ ثانیه تخمین زده شده بود و این بازه زمانی کافی بود تا تیری که به بهترین‌ شکل نشانه گیری شده بود، به خطا برود. به همین منظور، از فناوری هوش مصنوعی استفاده شده بود تا تاخیری که به وجود می‌آمد، لرزش و سرعت ماشین را تنظیم کند».

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابع موثق جزییات جدیدی از چگونگی ترور شهید محسن فخری زاده توسط موساد منتشر کرده است

نیویورک تایمز در مورد تحت نظر داشتن شهید محسن فخری زاده در آخرین ساعات انجام ترور نیز می نویسد: «چالش دیگر، اطمینان یافتن از این بود که آقای فخری زاده در حال راندن خودرو است، نه یکی از فرزندان او یا همسرش. اسرائیل نمی‌تواند از همان تجهیزات جاسوسی که در جاهای دیگری مانند غزه استفاده می‌کند، از جمله استفاده از پهپادها برای تعیین هدف پیش از حمله در ایران بهره بگیرد. پهپادی که آن قدر بزرگ باشد که بتواند به ایران برسد، به آسانی می‌تواند توسط موشک‌های ضدهوایی ایران سرنگون شود. همچنین به پرواز درآمدن پهپادی در اطراف آبسرد که منطقه‌ای آرام در حومه تهران است، می‌توانست کل عملیات را لو بدهد. راهکار این بود که از ماشینی که به ظاهر پنچر شده بود و روی یک جک قرار داشت و در دوراهی جاده اصلی متوقف شده بود، همه چیز رصد شود. آنجا ماشین‌هایی که به سمت آب سرد می‌رفتند، باید دوربرگردان می‌کردند. این محل حدودا سه چهارم مایل از محل ترور فاصله داشت. این ماشین هم یک دوربین داشت. وانت آبی کنار بلوار امام خمینی پارک شده بود. تیم تحقیقات بعدا پی برد که دوربین‌های امنیتی جاده را از کار انداخته بودند».

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابع موثق جزییات جدیدی از چگونگی ترور شهید محسن فخری زاده توسط موساد منتشر کرده است

در مورد سرنوشت نیسان آبی و سلاحی که در عملیات ترور شهید فخری زاده به کار گرفته شد نیز نیویورک تایمز چنین می نویسد: «زامیاد آبی منفجر شد. این تنها بخش عملیات بود که طبق برنامه پیش نرفت. این انفجار قرار بود ربات را کاملا خرد کند تا ایرانی‌ها نتوانند بقایای آن‌چه رخ داده بود را کنار هم قرار دهند. در عوض، بیشتر قطعات این سلاح به هوا پرتاب شدند و سپس روی زمین افتادند، بیش از آن آسیب دیده بود که بتوان آن را تعمیر کرد اما قطعات تا حد زیادی سالم مانده بودند. ارزیابی ایران مبنی بر این که حمله توسط یک سلاح خودکار کنترل از راه دور «مجهز به هوش مصنوعی» انجام شده بود، صحت داشت».

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 3.8 / 5. تعداد رای: 9

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

مطالب مرتبط
۱۳ نظر

ورود

 • مسعود شهریور 28, 1400

  کاش شرایط کشورم طوری بود که به عنوان یک ایرانی از اینکه یک شخصیت نظامی/علمی مون رو اینچنین ترور کردن ناراحت میشدم و خونم به جوش میومد و سعی می کردم برای پیشرفت کشورم و مقابله با دشمنان اون تلاش مضاعف کنم ولی متاسفانه وقتی می بینم امثال این سردار/دانشمند و حکومتی که برای بقای اون تلاش میکرد به مراتب ظلم بیشتری به مردم کشورم کرده اند تا این کشورهای بیگانه، نمی تونم بگم از مرگ چنین آدمی ناراحت هستم.

  • مصطفی شهریور 28, 1400

   تبریک میگم شما یک وطن فروش هستید

   • رحمان شهریور 28, 1400

    وطن فروش کسیه که فلاکتی که این نظام برای مردم ایران ایجاد کرده رو نمی بینه یا بهتره بگم خودش رو به ندیدن میزنه و برای دوقرون پول بیشتر از اون طرفداری میکنه.

   • . شهریور 28, 1400

    این وطن فروشی نیست.
    حقیقت است.

  • آزاد شهریور 29, 1400

   یه تبریک هم از طرف من وطن فروش
   کجای دنیا و کدام ملت از ترور دانشمندی که زندگی و جان خودش رو برای کشورش گذاشته ناراحت نمی شه؟؟؟

   • فرهاد شهریور 29, 1400

    جایی که دانشمندش برای کسب پول و قدرت بیشتر زندگی اش رو برای بقای حکومتی گذاشته که جز بدبختی مردمش دستاوردی نداشته.

   • h شهریور 29, 1400

    جایی که مردم فقیر تا کمر تو سطل آشغال خم میشن و کودکان بی سرپناه سر خیابان ها گدایی میکنن. کارگران و معلمان و بازنشستگان حقوق ندارن. برق و آب قطع میشه. رودخانه هاو دریاچه ها خشک میشه اقتصاد در ورشکستگیه ولی مسئولان اون کشور با اون همه ثروت، به فکر فتح جهان هستند

  • ارژنگ شهریور 29, 1400

   از اینکه با وطن فروشی مثل تو ، تو یک کشور زندگی می کنم شرمنده ام .

   • مهمان شهریور 29, 1400

    خوبه حداقل حال اکثریت جامعه رو نسبت به امثال خودتون درک میکنی.

 • آزاد شهریور 29, 1400

  نظر من در مورد این گزارش اینه که دارن اغراق میکنن و میخوان بگن خیلی حرفه ای هستیم و مردم رو بترسونن!!
  اما حیف و صد حیف که عکس این شهید دانشمند و روحانی رو تو این خبر گذاشتین

  • فرهاد شهریور 29, 1400

   اون کسانیکه باید بترسند مردم نیستند. این گزارش نشون میده اون اقتدار امنیتی که نظام مدام ازش دم میزنه و توی فیلمها و سریالها نشون میده مثل بقیه دروغهاشون پوچ و توخالیه. اومدن ترور کردن و رفتن هیچکدومشون رو هم نتونستن بگیرند.

  • عدالت علی شهریور 29, 1400

   اگر حرفه ای نبودن نمیتونستن دانشمند ایرانی ترور بکنن

 • . شهریور 29, 1400

  متاسفانه قبول دارم.
  🐃😭😧😢