سرکرده داعش خراسان توسط طالبان اعدام شد

سرکرده داعش خراسان توسط طالبان اعدام شد

طالبان از کشتن ابو عمر خراسانی، فرمانده بلند پایه گروه تروریستی داعش خراسان در زندانی در افغانستان در اواسط ماه اوت خبر داد. به گزارش Mirror، ابو عمر خراسانی یکی از سرکرده های گروه داعش در افغانستان بود؛ گروهی که مسئولیت حمله به فرودگاه کابل در ماه اوت را که به کشته شدن حداقل ۱۸۰ نفر منجر شد به عهده گرفته بود.

هنگامی که طالبان به قدرت رسید، کنترل زندان پلچرخی که خراسانی در آن جا زندانی بود را به دست گرفت. بنابر برخی گزارش ها او قبل تر همراه با هزاران زندانی دیگر آزاد شده بود. اما وال استریت ژورنال گزارش داد که وی همراه با ۸ نفر دیگر کشته شده است.

چند روز قبل طالبان کشته شدن ابو عمر خراسانی را تایید کرد. خراسانی در زمان به قدرت رسیدن طالبان در بند اعدامی ها به سر می برد. پس از این که وی توسط نیروهای امریکایی و افغان دستگیر شد، بنابر گزارشات به ۸۰۰ سال زندان و اعدام محکوم شده بود.

داعش خراسان

وال استریت ژورنال گفت که با خراسانی دو روز پیش از مرگش مصاحبه کرده و او در آن زمان باور داشته که آزاد خواهد شد. خراسانی گفته بود: «آن ها اگر مسلمانان خوبی باشند من را آزاد می کنند.»

طبق گزارشات، خراسانی از سلولش بیرون برده و توسط شلیک گلوله اعدام شده است. اعدام او این پیام را می رساند که طالبان با تروریست های دولت اسلامی (داعش) همکاری نخواهد کرد.

داعش خراسان

دولت اسلامی خراسان (داعش خراسان) اولین بار در سال ۲۰۱۵ ظهور کرد و بخش هایی را که پیش از این در اختیار القاعده بود، تصاحب نمود. پس از مرگ عبدالحسیب لوگری در آوریل ۲۰۱۷، ابو عمر خراسانی به عنوان رهبر، قدرت را به دست گرفت.

بعد از آن، افراد داعش شعبه خراسان علیه طالبان، ناتو و نیروهای افغان دست به حملات متعددی زدند. سال پیش نیروهای داعش خراسان به یک بیمارستان مخصوص زایمان حمله کرده و ۱۶ نفر از جمله چند نوزاد را کشتند.

داعش خراسان

این گروه همچنین مسئولیت بمب گذاری ماه قبل فرودگاه کابل را که در آن ۱۳ نیروی نظامی و ۱۷۰ غیر نظامی کشته شد، به عهده گرفت.

دکتر راکب احسان، پژوهشگر انجمن هِنری جکسون می گوید که داعش خراسان، طالبان را «زیاده از حد میانه‌رو» می داند. وی می گوید: «داعش خراسان معتقد است طالبان جنبشی اصلاح‌طلب است که به اسلام خیانت می کند.»

بیشتر بخوانید:

از شاخه خراسان گروه داعش، هدف و تعداد نفرات آن ها چه می دانیم؟

علاقه تروریست داعشی اهل بریتانیا به خوردن کباب باعث دستگیریش در اسپانیا شد

منبع: Mirror
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • باشناس مهر ۶, ۱۴۰۰

    طالبان چطور میخواد از گسترش داعش جلوگیری کنه وقتی دو دستی حکومت رو تقدیم پاکستان کرده اینطوری افغانستان میشه پایگاه القاعده و داعش خودشون هم که مخالف زیاد دارن