۱۰ فیلم جذاب با داستان و فضایی شبیه سریال Squid Game که باید حتماً تماشا کنید

۱۰ فیلم جذاب با داستان و فضایی شبیه سریال Squid Game که باید حتماً تماشا کنید

سریال Squid Game تازه ترین سریال محبوب نتفلیکس است که همه در مورد آن صحبت می کنند. دنیای اینترنت از ژست ها، تئوری ها و بحث ها در مورد این درام کره ای پر از خشونت و وحشت پر شده است، و به خاطر این سریال کره ای جذاب است که مردم از همین حالا به دنبال پیدا کردن فیلم ها و سریال های مشابهی هستند که بعد از تماشای این سریال بتوانند با آن ها هیجان و عطش ایجاد شده پس از انتشار سریال Squid Game را اغنا نمایند. اگر فکر می کنید که بعد از تماشای این سریال کره ای، شکافی در زندگی شما ایجاد شده نگران نباشید زیرا سریال ها و فیلم های بی نقص و جذاب بسیاری وجود دارند که می توانند پشت کنجکاوی شما را بخارانند.

سریال Squid Game تازه ترین سریال محبوب نتفلیکس است که همه در مورد آن صحبت می کنند.

در دنیای ژانر وحشت بسیار رایج است که گروهی غریبه را در یک مکان عجیب و ترسناک دور هم جمع می کنند و اغلب آن ها را وادار می کنند که برای پول، بقا یا هر دو با یکدیگر مبارزه کنند، همان تم جذابی که در سریال Squid Game دیده می شود. هیچ فیلمی نمی تواند به طور کامل در حال و هوا و محتوا با این سریال برابری کند اما این به معنای نقطه ضعف داشتن فیلم ها نیست بلکه یک نقطه قوت است که به این تجربیات منحصربفرد و جاه طلبانه دسترسی داریم. اگر چه این فیلم ها نمی توانند به طور کامل فضای این سریال را بازسازی کنند اما فضای آن ها مطابق میل تان خواهد بود: تعدادی غریبه دور هم جمع یا از هم جدا شده، مقداری پول شبیه هویج به یک تکه چوب وصل شده یا شاید یک سازمان مبهم در حال نظارت بر یک بازی ترسناک است.

سریال Squid Game تازه ترین سریال محبوب نتفلیکس است که همه در مورد آن صحبت می کنند سریالی کره ای که محبوب همگان شده است

۱۰- As the Gods Will

در همین مدت کوتاهی که از انتشار سریال Squid Game می گذرد، بسیاری سازندگان آن را به کپی برداری از یک فیلم ژاپنی با حال و هوایی بسیار مشابه به نام As the Gods Will متهم کرده اند، فیلمی که در آن نیز بازی های ظاهراً بی خطر به بازی های مرگ و زندگی تبدیل می شوند. این فیلم بر اساس یک سری کتاب مانگا به همین نام از مونیوکی کانشیرو و به کارگردانی تاکاشی میکه معروف ساخته شده و از لحاظ خشونت و خونریزی یک تراز بالاتر از سریال Squid Game است. فیلم مذکور داستان شان تاکاهاتا را روایت می کند، یک دانش آموز دبیرستانی که علاقه شدید به بازی های ویدیویی خشن که یک روز خود و همکلاسی هایش را در مدرسه در حال بازی مرگبار چراغ قرمز، چراغ سبز می بیند. همانطور که انتظار می رود، این تنها بازی کودکانه ژاپنی نیست که فیلم به یک نبرد شاهانه برای بقا تبدیل می کند. در ادامه مشخص می شود که این تنها مدرسه ای نیست که چنین بازی های مرگباری را انجام می دهد و تمامی دانش آموزان در سراسر دنیا مجبور می شوند در رقابت های مشابهی شرکت کنند و برندگان یا همان نجات یافتگان همگی به یک مکعب شناور منتقل می شوند که رقابت ها آنجا در ترازی جدید ادامه می یابد.

سریال Squid Game تازه ترین سریال محبوب نتفلیکس است که همه در مورد آن صحبت می کنند سریالی کره ای که محبوب همگان شده است

۹- Fermat’s Room

این فیلم ترسناک اسپانیایی کمتر شناخته شده برای مخاطبان باهوش طراحی شده و در مورد گرووهی ریاضیدان نابغه است که باید برای بقا یک سری معادله بسیار دشوار را حل کنند. این نابغه ها که خود را محبوس در یک اتاق می بینند، در می یابند که در قبال هر پاسخ اشتباه یا پاسخ درست دیرهنگام، دیوارهای اتاق رفته رفته به هم نزدیک می شوند. این فیلم با فضایی متضاد با فضای وسیع سریال Squid Game، باعث وحشت کسانی خواهد شد که از مکان های تنگ وحشت دارند. از آن جایی که پازل دیگر یک بازی صرفاً کودکانه به شمار نمی آید، امکان اینکه بتوانیم همانند شخصیت های فیلم Fermat’s Room از پازل های فیلم سردربیاوریم اندک است اما این بدان معناست که قادر خواهیم بود از تنش فیلم و فاش شدن رازهای آن بدون اینکه نگران حل کردن این پازل ها باشیم لذت ببریم. با شخصیت های جذاب متعدد و رازهای فراوان در مورد هویت های دیگر، این فیلم می تواند همان فیلم ترسناک رازآلود و شبه بازی باشد که بعد از تماشای Squid Game به دنبال آن هستید.

سریال Squid Game تازه ترین سریال محبوب نتفلیکس است که همه در مورد آن صحبت می کنند سریالی کره ای که محبوب همگان شده است

۸- And Then There Were None (1974)

شرط می بندیم که وقتی سریال Squid Game را تماشا می کردید یا می کنید به آگاتا کریستی فکر نمی کنید اما سبک او در حذف کردن یک به یک قربانیان و ترکیب درام تریلر با یک رازآلودگی مربوط به عامل قتل در این فیلم بسیار مشابه حال و هوای این سریال کره ای است. And Then There Were None در مورد گروهی متشکل از ۱۰ غریبه است که به هتلی در میانه ناکجاآبادی در ایران دعوت می شوند. در حالی که برخی این دعوت را مشکوک و مکان آن را مشکوک تر می بینند، همان چیزی که در مورد سریال Squid Game نیز تجربه کرده ایم، افراد هنگامی که به شکل درست ترغیب شوند مشتاقانه خود را در شرایط بسیار عجیب و غریبی قرار می دهند.

این فیلم که بیشتر در مورد تنش های بین اشخاص است تا حل کردن معما و پازل، در مورد این گروه ده نفره است در حالی که رفته رفته تعداد آن ها کم و کمتر می شود. همه آن ها توسط یک شخص مرموز به انجام جنایت هایی در گذشته متهم هستند که هر کدام باید از محکوم شدن فرار کنند یا عواقب آن را بپذیرند.  از آن لحظه به بعد است که به سرعت و یکی پس از دیگر، شخصیت های داستان کشته می شوند. قتل های متنوعی در این فیلم دهه هفتادی رخ می دهد و اگر از پیچش های داستانی در مورد شخصیت های سریال Squid Game لذت برده اید، اطمینان داشته باشید که جذابیت های مشابهی را در این فیلم نیز خواهید دید. این فیلم بار دیگر تاکید می کند که به طور کامل نمی توانید اطرافیانتان را بشناسید، به ویژه اگر گروهی غریبه باشید.

سریال Squid Game تازه ترین سریال محبوب نتفلیکس است که همه در مورد آن صحبت می کنند سریالی کره ای که محبوب همگان شده است

۷- Would You Rather

اگر بازی های کثیف و ترسناک با خطرات بسیار مهلک چیزی است که به دنبال آن هستید، پس Would You Rather گزینه مناسب در مسیر شماست. درست همانند زمین بازی بی خطر سریال Squid Game، این فیلم نیز گروهی را به یک مهمانی شام دعوت می کند و از آن ها می خواهد که یک بازی ساده با نام «آیا ترجیح میدی» را بازی کنند. شاید شما نیز این بازی را بلد باشید، بازی که مجبورید بین فرضیه های احمقانه یا چالش های کوچک اما عجیب یکی را انتخاب کنید، برای مثال دوست دارید یک قاشق فلفل تند را بخورید یا کف زمین را لیس بزنید؟ اگر چه هر یک از این گزینه ها به جای خود ناخوشایند است، در مقایسه با چالش هایی که شرکت کنندگان در Would You Rather دارند ساده و پیش پا افتاده به نظر می رسند.

با انواعی از قتل ها و مثله کردن ها که روی میز گذاشته می شود، بازیکنان باید سعی کنند تا پایان بازی زنده بمانند در حالی که درکشان از خوب و بد یا همان وجدانشان را بیدار و فعال نگه دارند. همانطور که همه جا پای پول در میان است، در اینجا نیز شخصیت دختر اصلی داستان با نام آیریس سعی دارد برنده بازی شود تا بتواند از طریق جایزه بازی، هزینه درمان بیماری سرطان برادرش را تامین کند. همانند بازیکنان در سریال Squid Game، هم زندگی و هم ثروتمندی آینده آیریس به عملکردش در این بازی خشن و مرگبار باز می گردد. نکته خوب این است که شما به عنوان بیننده مجبور نیستید بین دو چالش ناخوشایند یکی را انتخاب کنید و تنها نظاره گر هر دوی آن ها هستید.

سریال Squid Game تازه ترین سریال محبوب نتفلیکس است که همه در مورد آن صحبت می کنند سریالی کره ای که محبوب همگان شده است

۶- Nine Dead

اگر چه کسانی که سریال Squid Game را دیده اند از جانگ دئوک سو به عنوان نفرت انگیزترین شخصیت سریال یاد می کنند اما در مقایسه با برخی از شخصیت های رذلی که در فیلم Nine Dead دیده می شوند یک شخصیت بسیار قابل تحمل و نرم به شمار می آید. داستان فیلم در مورد گروهی نه نفره و کاملاً غریبه است که در یک اتاق از خواب بیدار شده در حالی که خود را زنجیر شده و به دام افتاده می یابند و بعد از آن مجبور می شوند ارتباطاتی بین تک تکشان پیدا کنند. هر ده دقیقه یکبار شخصیت بد داستان وارد اتاق شده و یکی از حاضران را به قتل می رساند مگر اینکه یک لینک گمشده بین شخصیت های گرفتار در اتاق پیدا شود. این غریزه انسان است که برای کسانی که در شرایط بد و ناخوشایند گرفتار شده اند احساس همدردی و دلسوزی داشته باشد اما با فاش شدن هویت هر یک از این نه نفر و ارتباطاتی که بین آن ها وجود دارد، رفته رفته به این نتیجه می رسیم که دستکم برخی از آن ها شایسته چنین سرنوشت شومی هستند.

بازی «کی کیست»ی که این نه غریبه انجام می دهند ممکن است بیش از حد خشن و ناعادلانه باشد اما برخلاف برخی از شخصیت های Squid Game، نمی توانیم حس بدی نسبت به آن داشته باشیم. با داستانی که تنها در داخل یک اتاق اتفاق می افتد، این فیلم پیچیدگی بصری فراوان سریال Squid Game را ندارد اما به جای آن به شخصیت هایش تکیه می کند. فاش شدن آرام آرام داستان، انگیزه ها و عواقب ها همگی چنان جذاب و راضی کننده هستند که تماشای آن را خوشایند می سازند.

سریال Squid Game تازه ترین سریال محبوب نتفلیکس است که همه در مورد آن صحبت می کنند سریالی کره ای که محبوب همگان شده است

۵- The Belko Experiment

بسیار آتش به اختیارتر از داستان سریال Squid Game، در فیلم The Belko Experiment با خشونت و آزادی بیشتری در کشتار دیگران مواجه هستیم. این فیلم در مورد گروهی کارمند یک شرکت مبهم است که یک روز وارد محل کار شده و در می یابند که امکان خروج ندارند و برای بقا، باید یکدیگر را به قتل برسانند. سهمیه بندی هایی برای کشتار در نظر گرفته شده و مجازات شکست خوردن نیز این است که تراشه قرار داده شده در سر هر یک از کارکنان منفجر می شود. روایت کلی داستان بسیار شبیه قانون «نمی توانید دست از بازی کردن بکشید» در سریال Squid Game است. اما نکته متفاوت این دو اینجاست که هیچ انگیزه و جایزه مالی در فیلم The Belko Experiment وجود نداشته و تنها چیزی که باعث می شود این کارمندان کلمبیایی بازی را ادامه داده و به یکدیگر آسیب برسانند غریزه انسانی تلاش برای بقا است.

در میان این همه تنش، شخصیت های فیلم به گروه های معارض تبدیل شده و در تمام این مدت که درگیری های خونینی بین آن ها در جریان است، عروسک گردان رازآلود این کشتار با خوشحالی نظاره گر آن هاست. اگر خونریزی چنین داستان هایی را می پسندید و نمی خواهید پازل ها و معماهای پیچیده دیگر فیلم های مشابه را داشته باشید، این فیلم مناسب شماست. این همان چیزی است که انتظارش را دارید که همزمان می تواند شما را به مسیرهایی غیرقابل انتظار نیز ببرد.

سریال Squid Game تازه ترین سریال محبوب نتفلیکس است که همه در مورد آن صحبت می کنند سریالی کره ای که محبوب همگان شده است

۴- The Last Of Sheila (1973)

مشابه با حال و هوای «گناهکار کیست» در فیلم And Then There Were None، فیلم The Last Of Sheila نیز یک برداشت خشن تر نسبت به جنایت و مجازات را در برابر چشمان ما روایت می کند. درست همانطور که اکنون می توانیم انتظار داشته باشیم، این بازی مرگبار در یک فضای نسبتاً متفاوت و عجیب اتفاق می افتد: داستان فیلم در مورد گروهی دوست قدیمی است که برای یک سفر دریایی با قایق دور هم جمع می شوند. همه آن ها موافقند که در یک بازی دورهمی شرکت کنند و در ظاهر نیز همه بی گناه به نظر می رسند. به شرکت کنندگان در این مسابقه رازهایی جعلی داده می شود که باید از دیگر بازیگران مخفی نگه دارند در حالی که باید تلاش کنند رازهای دیگر شرکت کنندگان را فاش و رمزگشایی نمایند.

نکته اینکه رازهایی که به عنوان رازهای جعلی به هر یک از شخصیت ها گفته شده، چندان نیز از واقعیت دور نیستند و به محض این که این واقعیت برای شرکت کنندگان آشکار می شود، تنش نیز آغاز می شود. اگر چه روایت این بازی به اندازه سریال Squid Game ساده نیست اما به یک بازی رازآلود قدیمی تر و کمتر شناخته شده تر علاقه دارید بهتر است به این فیلم شانسی بدهید. در این فیلم مرگ های فراوان، افشاگری های بزرگ و شخصیت های چند لایه را خواهید داشت و همزمان از اینکه یک فیلم نادیده گرفته شده و بی سروصدا را به فهرست فیلم های مورد علاقه تان اضافه کرده اید از خود ممنون خواهید بود.

سریال Squid Game تازه ترین سریال محبوب نتفلیکس است که همه در مورد آن صحبت می کنند سریالی کره ای که محبوب همگان شده است

۳- Escape Room

در طی چند سال گذشته، Escape Room به عنوان یک فرانچایز نامی برای خود دست و پا کرده است. این فیلم ها برای همان بخش مسئله حل کن مغز که معماهای زمین بازی Squid Game فعال می کنند خوشایند خواهد بود و همانند این سریال کره ای در مورد گروهی غریبه است که در شرایطی غیرمحتمل و ترسناک دور هم جمع می شوند. بعد از حل یک معما، هر یک از نوجوانان این گروه دعوت می شوند تا برای داشتن شانس بردن یک جایزه ۱۰,۰۰۰ دلاری در یک تجربه اتاق فرار شرکت کنند. شخصیت های این فیلم  که هر یک گذشته و توانایی های متفاوتی دارند، دور هم جمع شده و تلاش دارند از هر بخش از این ساختمان بزرگ و شبیه هزار تو فرار کنند.

نیازی به گفتن نیست که هنگام تلاش شخصیت ها برای فرار و بقا، تنش به بالاترین حد ممکن رسیده و برخی از شخصیت ها در این مسیر جانشان را از دست می دهند. اگر بازی های سریال Squid Game را دوست دارید و هنگام تماشایشان به حل کردن آن ها علاقمند هستید، از تماشای این فیلم نیز لذت خواهید برد. با یک سازمان رازآلود دیگر، افسران پلیس ناباور و درگیری های بین گروهی، این فیلم نیز چیزهای زیادی برای ارائه دارد و جای تعجب ندارد که به چنین محبوبیت و اعتباری در سال های اخیر دست یافته است.

سریال Squid Game تازه ترین سریال محبوب نتفلیکس است که همه در مورد آن صحبت می کنند سریالی کره ای که محبوب همگان شده است

۲- Battle Royale

افراد بسیاری از شباهت های بین فیلم Battle Royale و سریال Squid Game می گویند، در حالی که نسخه سینمایی یک نمونه بسیار موفق و شناخته شده از وحشت چالش برانگیز «تا سرحد مرگ مبارزه کن» است. این فیلم بیش از هر چیز دیگری بسیار شبیه The Hunger Games است اما در هر ظرفیت سینمایی که فکر کنید بهتر اجرا شده است. داستان فیلم Battle Royale در دنیایی روایت می شود که دولت ژاپن در تلاش برای مهار خشونت و بزهکاری در میان جوانان این کشور، قانون جدیدی را به اجرا در می آورد. بر اساس این قانون، جوانان می توانند در مبارزه هایی مرگبار شرکت داده شوند که تا سرحد مرگ با هم مبارزه کرده و گروهی که در این فیلم به تصویر کشیده شده اند از مدرسه ای می آیند که به خیال خودشان قرار بوده به یک سفر تفریحی-علمی بروند. اما سفر مدرسه ای آن ها به دیدار از یک جزیره متروکه دوردست منتهی می شود که نبردها در آن رخ می دهند.

به هر یک از این شخصیت ها مقدار مساوی غذا و سلاح هایی به شکل تصادفی داده می شود تا با آن ها مبارزه کرده و به حال خود رها می شوند تا بجنگند. در صورتی که آن ها از قوانین بازی تبعیت نکنند، طوق های منفجره دور گردنشان آن ها را خواهند کشت. همانند سریال Squid Game ائتلاف هایی شکل گرفته و از بین می روند و رمز و راز و توانایی حل مسئله به این بازی اضافه خواهند شد که برای بقا و فرار از نبرد به آن ها نیاز خواهند داشت. Battle Royale حتی دهه ها بعد از انتشارش همچنان فیلمی شناخته شده است و مستقیماً برای همان مخاطبانی که از سریال محبوب کنونی نتفلیکس ارتباط برقرار کرده اند، جذابیت خاصی خواهد داشت.

سریال Squid Game تازه ترین سریال محبوب نتفلیکس است که همه در مورد آن صحبت می کنند سریالی کره ای که محبوب همگان شده است

۱- Funhouse

همه می دانیم که اینفلونسرها در واقع انسان هایی واقعی نیستند، آن ها شبیه نوع خاصی از انسان ها هستند که در دنیای استریم های زنده اینستاگرام و تیک تاک وجود دارند. فیلم Funhouse و شخصیت های درون بازی آن یک برداشت متفاوت از ژانر وحشت «گروهی غریبه در یک اتاق» را به ما می دهند که علاوه بر تفاوت با دنیای Squid Game، با بسیاری از سریال ها و فیلم های ترسناکی که در این فضا داشته این نیز متفاوت است. در اینجا گروه شخصیت های معمولی ما با گروهی از اینفلونسرهای ناخوشایند و از خودراضی جایگزین می شوند که خیلی زود برایشان احساس تاسف می کنیم. این اینفلونسرها برای شرکت در یک شو تلویزیونی شبیه Big Brother، در یک عمارت دور هم جمع می شوند. این افراد دائماً تحت مراقبت دوربین ها قرار داشته و بر اساس آرای آنلاین در مورد سرنوشت آن ها رأی گیری می شود که انتخاب می کنند کدام یک از اینفلونسرها در بازی های سادیستی مشارکت داده شوند.

همانند افشاگری اپیزود اول سریال Squid Game، بازیگران در این فیلم نیز در ابتدا نمی دانند که وارد چه بازی خطرناکی شده اند. وقتی مشخص می شود بازی هایی با نام های بسیار ساده و بی خطر، بسیار خطرناک و خشن هستند، بازیگران با شرایطی که در آن گرفتار شده اند کنار آمده اما برخلاف بازی های دیگر هیچ بند فراری برای این اینفلونسرها وجود ندارد. اگر می خواهید مقدار بیشتر ترومای مربوط به ژانر بازی های خطرناک و یک پرس دیگر از هجونامه های سینمایی را تماشا کنید، فیلم Funhouse بهترین گزینه است زیرا با انتقادهای اجتماعی تاریکی که دارد شبیه سریال Squid Game بوده و روایت پیچیده خود را برای گفتن دارد.

بیشتر بخوانید: چرا سریال کره ای Squid Game به محبوب ترین سریال نتفلیکس تبدیل شده است؟

منبع: whatculture
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود