آیا جاسوسان روس فرمول واکسن اسپوتنیک را دزدیده اند؟

آیا جاسوسان روس فرمول واکسن اسپوتنیک را دزدیده اند؟

طبق برخی گزارش ها، فرمول واکسن آکسفورد-آسترازنکا توسط جاسوسان روس دزدیده شده و سپس برای درست کردن واکسن اسپوتنیک وی استفاده شده است. به گفته ی Mirror، بنابر گزارش ها، منابع امنیتی به وزرا گفته اند که مدارکی وجود دارد دال بر این که کرملین فرمول ساخت واکسن را دزدیده و از آن برای طراحی واکسن خودشان استفاده کرده است. این طور گفته شده که فرمول ساخت و اطلاعات ضروری شخصا توسط یک مامور خارجی دزدیده شده است.

ولادیمیر پوتین می گوید که واکسن اسپوتنیک را دریافت کرده و مردم روسیه را هم ترغیب کرده که واکسن بزنند، اما این واکسن با وجود موافقت ۷۰ کشور، هنوز در سطح بین الملل تایید نهایی نشده است.

در ماه سپتامبر نتایج ۲ کارآزمایی بالینی زودهنگام که در مسکو انجام شده بود در نشریه انگلیسی The Lancet منتشر شد و نشان داد واکسن کووید ۱۹ روسی که از فناوری مشابهی نسبت به واکسن آکسفورد استفاده می کند، ایمن و موثر است.

واکسن اسپوتنیک

دانشمندان دخیل در این پژوهش گفتند که این واکسن یک واکنش ایمنی در تمامی افراد واکسینه شده به وجود می آورد و در عین حال هیچ گونه مشکل جدی برای افراد ایجاد نمی کند. تولید پادتن ها (آنتی بادی ها) در بیماران حاکی از این بود که این واکسن توانایی آماده کردن بدن را برای مقابله با کووید ۱۹ دارد.

دانشمندان غربی گفتند که نتایج تا حدی اطمینان‌بخش است اما هشدار دادند که کارآزمایی های بالینی زیاده از حد کوچک و محدود بوده است و در نتیجه واکسیناسیون میلیون ها شهروند روس شاید هنوز زود باشد. ۷۶ نفر در این تحقیق شرکت داشتند و نیمی از آن ها واکسینه شدند و داوطلبان همگی سالم و بین ۲۰ تا ۳۹ سال داشتند. آزمایش های بالینی در دو بیمارستان در مسکو انجام شد.

سخنگوی سازمان جهانی بهداشت در روز جمعه گفت که سازمان در شرف برطرف کردن موانع تایید اسپوتنیک وی است اما تاریخ دقیقی اعلام نکرد.

واکسن اسپوتنیک

میخاییل موراشکو، وزیر سلامت و بهداشت روسیه هفته ی پیش گفت که همه ی موانع برای ثبت واکسن در سازمان جهانی بهداشت بر طرف شده و تنها برخی تشریفات اداری باقی مانده است. اسپوتنیک وی منتظر تایید آژانس دارویی اروپا نیز هست تا همه ی محدودیت های مسافرتی برای افرادی که توسط این واکسن روسی واکسینه شده اند، برداشته شود.

بیشتر بخوانید:

خارج شدن مرد غارنشین روسی بعد از ۲۰ سال از غار خود برای تزریق واکسن کرونا

مجازات مخالفان واکسن کرونا در عربستان سعودی؛ محرومیت از خدمات عمومی و سفرهای خارجی

گاف مجری آرژانتینی در اعلام خبر مرگ ویلیام شکسپیر پس از تزریق واکسن کرونا

منبع: Mirror
بدون نظر

ورود