واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر شدن اینستاگرام در ایران

واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر شدن اینستاگرام در ایران

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات در خصوص احتمال فیلتر اینستاگرام عنوان کرد که تصمیم‌ گیری در رابطه با این موضوع بر عهده وزارت ارتباطات نیست.

زارع پور، در پاسخ به این سؤال که آیا وزارت ارتباطات در پی فیلترینگ برخی از پیام رسان‌های خارجی از جمله اینستاگرام است یا خیر، عنوان کرد: «ما باید به دنبال احقاق حق مردم در فضای مجازی باشیم و برای این کار لازم است تا با تمام توان وارد عمل شویم. در شرایط کنونی فضای مجازی بخش جداناپذیر زندگی مردم شده و تقریبا تمام افراد اکثر وقت خود را در این فضا می‌گذرانند. به همین دلیل ما هم باید به دنبال فراهم کردن زیرساخت‌هایی باشیم تا حقوق مردم در این فضا پایمال نشود و به معنای دیگر به فضای مجازی با اعمال قوانینی نظم ببخشیم.»

وزیر ارتباطات در ادامه با اشاره به این که ما به دنبال استفاده حداکثری از ظرفیت‌های فضای مجازی هستیم، بیان کرد: «می‌توان با استفاده درست از ظرفیت‌های فضای مجازی کارها را سرعت بخشید، امضاهای طلایی را از بین برد، دولت الکترونیک را برپا کرد و همچنین بسیاری از مشکلات دیگری که هم‌اکنون گرفتار آن‌ها هستیم را از سر راه برداشت تا مردم بتوانند از این فضا بهتر استفاده کنند.»

وی در ادامه در پاسخ به این سؤال که احتمال فیلتر اینستاگرام چقدر است و آیا با مسدودسازی این شبکه اجتماعی غیر بومی کسانی که هم‌اکنون در آن مشغول به کار هستند شغل خود را از دست خواهند داد یا خیر، اظهار کرد: «تصمیم‌گیری در خصوص مسائل این چنینی بر عهده مراجع ذی‌صلاح است و وزارت ارتباطات در این زمینه اختیاری ندارد.»

عیسی زارع پور در انتها خاطرنشان کرد: «ما تمام تلاشمان را انجام خواهیم داد تا بتوانیم مشکلاتی که هم‌اکنون دچارشان هستیم را با قانونمند کردن فضای مجازی از بین ببریم و هم‌چنین از پایمال شدن حق مردم نیز جلوگیری کنیم. اما وزارت ارتباطات تعیین کننده پلتفرم‌های مجاز و غیر مجاز نیست.»

در حالی‌که به گزارش مرکز آمار ایران، حدود هفتاد درصد از کاربران ایرانی در شبکه اینستاگرام عضویت دارند، مجلس در ماه‌های گذشته پیگیر طرحی تحت عنوان «صیانت از فضای مجازی» برای محدودکردن پیام‌رسان‌های خارجی در کشور بوده است. این طرح با انتقادات بسیاری مواجه شده است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود