راهنمای خرید کتری برقی ؛ از انواع کتری برقی تا نکاتی که هنگام خرید اهمیت بیشتری دارند

راهنمای خرید کتری برقی ؛ از انواع کتری برقی تا نکاتی که هنگام خرید اهمیت بیشتری دارند

جوشاندن آب برای چای، قهوه یا هر نوع نوشیدنی گرم دیگر شاید ساده ترین کار مربوط به خانه داری باشد. یک کتری یا قابلمه را پر از آب کرده، روی گذار می گذارید و بعد از چند دقیقه آب شما جوش آمده است. اما اگر با خود فکر می کنید که چه دلیلی وجود دارد کسی بخواهد چنین زمان انتظار کوتاهی را کوتاه تر کند، می توان گفت که شما یک چای خور یا قهوه خور قهار نیستید وگرنه چنین سوالی نمی کردید. کتری های برقی اکنون در میان علاقمندان به نوشیدنی های گرم بسیار محبوب هستند زیرا با خود راحتی، سرعت و دقت را به فرآیند جوشاندن آب آورده اند که در کتری های سنتی دیده نمی شود. در واقع استفاده از کتری برقی مزایای بسیاری دارد که باعث شده خرید آن ها مقرون به صرفه باشد. اگر چه خرید کتری برقی شاید در ظاهر کار بسیار ساده ای باشد اما از قبل باید برخی نکات را در مورد این وسیله آشپزخانه دانسته و هنگام خرید باید به برخی نکات معم توجه داشت که در ادامه این مطلب در قالب راهنمای خرید کتری برقی به آن ها خواهیم پرداخت.

اگر چه خرید کتری برقی شاید در ظاهر کار بسیار ساده ای باشد اما از قبل باید برخی نکات را در مورد این وسیله آشپزخانه دانسته و هنگام خرید

 مزایا استفاده از کتری برقی

سریع هستند: کتری های برقی سریع تر از کتری های دیگر، چه روی گاز و چه در داخل مایکروویو، آب را جوش می آورند. اگر به کارآیی و راندمان توجه زیادی داشته یا می خواهیم صبح ها به موقع و خیلی سریع به سر کار برسید اما نمی خواهید از چای یا قهوه صبحگاهی بگذرید، خرید کتری برقی بسیار مناسب خواهد بود.

استفاده از آن ها ساده است: مقداری آب به کتری اضافه کرده و دکمه روشن را می زنید و خیلی زود همه چیز انجام می شود. حتی کتری های برقی که تنظیمات گرمایی زیاد و قابلیت های متعدد دیگری دارند نیز خیلی ساده هستند و هر فردی می تواند با آن ها کار کند.

مصرف انرژی مناسبی دارند: کتری های برقی از کمتری میزان انرژی در مقایسه با دیگر انواع کتری ها برای جوشاندن آب استفاده می کنند.

دقیق هستند: اگر چه ممکن است برای همه به یک اندازه مهم نباشد اما چای دوستان به دمای دقیق آب جوش مورد نیاز خود برای تهیه بهترین چای وسواس دارند زیرا دمای آب جوش نقش مهمی در کیفیت و طعم و بوی چای دارد. علاقمندان به قهوه و چای سبز نیز خوشحال خواهند شد که بتوانند آب جوش را در دمای خاصی داشته باشند در حالی که این قابلیت در مورد کتری های معمولی وجود ندارد.

اگر چه خرید کتری برقی شاید در ظاهر کار بسیار ساده ای باشد اما از قبل باید برخی نکات را در مورد این وسیله آشپزخانه دانسته و هنگام خرید

انواع کتری برقی

به طور کلی دو نوع کتری وجود دارد: کتری برقی و کتری روگازی. در اینجا تمرکز ما روی کتری های برقی است که اخیراً به پرمصرف ترین نوع کتری تبدیل شده اند. کتری های برقی اشکال و سایزهای مختلفی دارند اما طراحی عمده آن ها در دو قالب است:

  • کتری های خمره ای، هرمی یا مقبره ای: همان کتری های به شکل خمره ای متداول که در قسمت بالا دستگیره داشته و بسیار شبیه کتری های رواجاقی هستند.
  • کتری های کوزه ای یا پارچی: دارای ارتفاع بلندتری شبیه کوزه یا پارچ آب بوده و دسته آن ها در بغل کتری است.

در کتری های پارچی درجه بندی آب بسیاری بزرگتر و واضح تر بوده و در نمونه های خمره ای نیز برداشتن در می تواند دشوار باشد هر چند بهترین نمونه های کتری برقی در هر دو دسته دیده می شوند.

اگر چه خرید کتری برقی شاید در ظاهر کار بسیار ساده ای باشد اما از قبل باید برخی نکات را در مورد این وسیله آشپزخانه دانسته و هنگام خرید

فاکتورهایی که هنگام خرید کتری برقی باید به آن ها توجه داشته باشید

اگر تصمیم گرفته اید که یک کتری برقی برای خانه یا محل کار خود بگیرید، نکات ساده اما مهمی وجود دارند که برای انتخاب بهترین گزینه باید به آن ها توجه داشته باشید:

سرعت: برای بسیاری از افراد که کتری های برقی را دوست دارند، مهم ترین نقطه قوت این کتری ها سرعتشان در جوشاندن آب است. اگر یکی از دلایل اصلی شما برای خرید کتری برقی، سریع تر شدن فرآیند تهیه چای و قهوه است، پس باید به دنبال یک کتری برقی باشید که سریع تر از بقیه آب را جوش می آورد. بیشتر کتری های برقی در زمانی بین ۳ تا ۴ دقیقه آب را به جوش می آورند اما برخی موارد نیز هستند که در عرض ۹۰ ثانیه یا یک دقیقه و نیم نیز این کار را انجام می دهند. به ادعاهای تبلیغاتی سازنده و نقدهایی که خریداران در مورد آن ها کرده اند توجه داشته باشید. هر کتری برقی از مایکروویو و کتری روگازی سریع تر آب را جوش می آورد اما در هنگام انتخاب از میان مدل های مختلف کتری برقی باید با حساسیت و وسواس بیشتری عمل کنید.

اگر چه خرید کتری برقی شاید در ظاهر کار بسیار ساده ای باشد اما از قبل باید برخی نکات را در مورد این وسیله آشپزخانه دانسته و هنگام خرید

گزینه های دمایی: برای علاقمندان به چای، سرعت کتری های برقی، سرعت آن می تواند یک ارزش افزوده به نقطه قوت اصلی کتری های برقی باشد که همان دقت است. انواع متفاوت چای زمانی بهترین مزه و بو را دارند که در دماهای متفاوت دم شوند. از این رو در حالی که ممکن است آب جوش بهترین گزینه برای دم کردن چای سیاه باشد، برای دم کردن چای سبز، چای سفید و اولونگ گزینه مناسبی نیست. برای قهوه، دماهای کمتر از جوش نیز مناسب هستند. اینجا نیز برای بسیاری تفاوت در رایحه و مزه بین قهوه ای که با آب جوش تهیه شده و قهوه ای که با آبی پایین تر از نقطه جوش تهیه شده شاید قابل درک نباشد اما کسانی که در دم کردن قهوه خود بسیار حساس و دقیق هستند، تفاوت این دو را درک خواهند کرد. برخی کتری های ارزان قیمت برقی دارای تنظیمات مختلف دمایی نیستند، از این رو اگر تنظیمات دمایی برای شما اهمیت دارد پس باید دنبال کتری باشید که به شما امکان می دهد دماهای مختلفی را انتخاب کرده و گزینه های مربوط به دما که نیاز دارید را نیز داشته باشد.

هزینه: کتری های برقی ساده با امکانات پایه ای و اندک کمتری قیمت را دارند در حالی که نمونه های باکیفیت تر و پیشرفته تر مسلماً گران تر خواهند بود. اگر تنها به دنبال کتری هستید که خیلی سریع آب را برایتان گرم کرده و اهمیتی به دوام آن نمی دهید، می توانید گزینه های ارزان تر را مد نظر قرار دهید. اگر گزینه های دمایی مختلف، مواد سازنده باکیفیت و طول عمر طولانی را می خواهید، باید به سراغ گزینه های باکیفیت تر و گرانقیمت تر بروید.

اندازه: وقتی پای اندازه و سایز کتری برقی به میان می آید باید به دو فاکتور اصلی توجه کنید. اولین فاکتور ظرفیت کتری است. آیا معمولاً با این کتری برای یک نفر چای یا قهوه درست می کنید یا معمولاً برای چند نفر درست می کنید؟ اکثر کتری های برقی ظرفیت کافی برای تهیه چندین فنجان قهوه یا چای را دارا هستند اما برخی نمونه های قابل حمل ظرفیت کمتری دارند. از این رو در هنگام خرید کتری برقی باید به نیازهای خود توجه کرده و آن ها را از لحاظ ظرفیت مورد نیاز خود با هم مقایسه کنید. دیگر فاکتور مهم در مورد اندازه کتری به فضای روی کانتر آشپزخانه باز می گردد. هر آیتم تازه ای که به آشپزخانه اضافه می کنید باید جایی داشته باشد و اغلب آشپزخانه ها از قبل مقدار فضای کانتر محدودی برای آیتم های جدید دارند. قبل از خرید یک کتری برقی، جایی در آشپزخانه که برای آن در نظر گرفته اید را مشخص کنید و اندازه گیری های انجام دهید. بهتر است از قبل بدانید که آیا جای کافی در آشپزخانه برای کتری برقی جدید دارید یا خیر تا اینکه کتری را خریده و بعد ببینید که جای کافی ندارید.

اگر چه خرید کتری برقی شاید در ظاهر کار بسیار ساده ای باشد اما از قبل باید برخی نکات را در مورد این وسیله آشپزخانه دانسته و هنگام خرید

ظاهر: اگر به خرید کتری برقی فکر می کنید پس احتمالاً کسی هستید که می خواهید آن قدر از آن استفاده کنید که باید همیشه در برابر دید و در دسترس قرار داشته باشد زیرا کتری برقی وسیله ای است که معمولاً هر روزه با آن کار دارید. در این صورت، بسیار مهم است که کتری برقی شما ظاهر خوبی داشته و هر گاه که به آشپزخانه می روید حالتان از ظاهر بد آن بهم نخورد. در حالی که کتری های برقی معمولاً طوری طراحی می شوند که کارکردشان به شکلشان ارجحیت داشته باشد، بسیاری از مدل ها علاوه بر کارکرد خوب، ظاهر جذابی نیز دارند. اگر جنبه های زیبایی شناختی برایتان اهمیت دارد، مدتی برای جستجو درباره گزینه های مورد نظر خود در این حوزه نیز وقت گذاشته و به این نتیجه برسید که چه شکلی از کتری های برقی را دوست دارید.

آسانی استفاده: به طور کلی، کتری های برقی خیلی ساده هستند و براحتی می توانید با آن ها کار کنید. این موضوع یکی از اصلی ترین نقاط قوت کتری های برقی است که بسیاری را به سمت خرید آن ها سوق می دهد. اما برخی ویژگی ها و قابلیت هایی یا گزینه هایی در طراحی خود دارند که باعث می شود در استفاده راحتتر از دیگر کتری ها باشند. اگر ارجحیت شما خرید یک کتری برقی با کارآیی ساده و سریع است باید به دنبال ساده ترین نوع کتری بدون قابلیت ها و تنظیمات دمایی مختلف باشید. اگر به آن گزینه های اضافی علاقمند هستید باید به سراغ کتری های پیشرفته تر بروید و در این صورت باید مدلی را انتخاب کنید که انتخاب دمای مورد نظر را برای شما آسان می سازد. یک کتری برقی که بی سیم یا دارای قابلیت جدا شدن سیم است نیز ساده تر استفاده می شود تا آن هایی که باید در هر بار استفاده نزدیک پریز برق باشند. و همچنین کتری که گزینه های مناسبی مانند گرم نگهدارنده یا خاموشی خودکار دارد نیز باعث می شود که نگرانی از بابت فراموش کردن روشن بودن کتری نداشته باشید.

اگر چه خرید کتری برقی شاید در ظاهر کار بسیار ساده ای باشد اما از قبل باید برخی نکات را در مورد این وسیله آشپزخانه دانسته و هنگام خرید

گرمای خارجی: اگر برای مدت طولانی از کتری های روگازی استفاده کرده اید پس خوب می دانید که این کتری ها هم در قسمت دسته و هم بدنه خارجی تا چه اندازه داغ می شوند. نمونه های برقی نیز در این زمینه ایمن نیستند اما برخی نمونه ها بهتر از دیگر نمونه ها از بیرون دادن گرما و انتقال آن به بدنه خارجی جلوگیری می کنند. اگر می خواهید نگرانی سوختن دستتان در هنگام استفاده از کتری برقی نباشید، کمی تحقیق کنید و ببینید مردم در مورد میزان گرم شدن کتری های خاص در قسمت بدنه بیرونی شان چه می گویند. کتری برقی مخصوص چای که از بدنه پلاستیکی یا شیشه ای استفاده می کند در این زمینه بهتر از کتری هایی است که بدنه خارجی فلزی دارند، هر چند کتری های فلزی در موارد دیگر برتری هایی نسبت به همتایان شیشه ای و پلاستیکی خود دارند.

سروصدا: در حالی که کتری های برقی مانند برخی از دیگر وسایل آشپزخانه پرسروصدا نیستند اما همچنان هنگام جوشاندن آب کمی سروصدا داشته و صداهای بوق مانندی نیز در هنگام به اتمام رسیدن کار جوشیدن آب از خود تولید می کنند. هر دو نوع سروصدا ممکن است برای برخی خریداران آزار دهنده باشند، به ویژه صدای بوق زدن در هنگام جوشیدن آب که ممکن است بیش از حد ادامه داشته یا روش ساده ای برای خاموش کردن آن وجود نداشته باشد. اگر به طور کلی نسبت به سروصدا حساس هستید، این یکی نیز فاکتور دیگری است که بهتر است در بخش نقدهای مشتریان به دنبال بررسی آن باشید تا ببینید که آیا در این بخش کسی به سروصدای زیاد دستگاه مورد نظر شما اشاره کرده است یا خیر. مشتریانی که به دستگاه های پرسروصدا حساس هستند معمولاً خیلی سریع در بخش نقدها به این موضوع واکنش نشان می دهند.

دوام: برای هر وسیله ای که دارای قطعه هایی برقی است، دوام و طول عمر باید یک نگرانی مهم باشد. شما نمی خواهید پول صرف کتری برقی کنید که تنها یک سال دوام داشته باشد و می خواهید برای سال های متمادی آینده از خریدی که کرده اید استفاده کرده و لذت ببرید. همانطور که انتظار دارید، یکی از بزرگ ترین نشانه های دوام یک کتری برقی در هنگام خرید، قیمت آن است. مدلی که کمتر از یک میلیون تومان قیمت دارد مطمئناً چند سال کمتر از کتری که قیمت بیشتری دارد عمر خواهد کرد. نکته دیگر بحث گارانتی و وارانتی است. برندهایی که گارانتی معتبر و طولانی تر دارند نشان می دهند که به دوام و کیفیت محصولات خود ایمان داشته و پشت این اعتماد نیز می ایستند.

اگر چه خرید کتری برقی شاید در ظاهر کار بسیار ساده ای باشد اما از قبل باید برخی نکات را در مورد این وسیله آشپزخانه دانسته و هنگام خرید

مواد به کار رفته: اکثر کتری های برقی معمولاً از فلز، شیشه، پلاستیک یا ترکیی از این سه ساخته می شوند. استیل ضد زنگ و شیشه معمولاً کیفیت بهتری نسبت به پلاستیک دارند اگر چه پلاستیک به اندازه دو مورد دیگر داغ نمی شود و دستکم در این زمینه نسبت به نمونه های فلزی و شیشه ای ایمن تر است. همچنین نمونه های پلاستیکی سبک تر از دو نمونه دیگر هستند و بدین ترتیب کار با آن ها از لحاظ وزنی آسان تر است. اگر بخشی از کتری که آب با آن در تماس است از پلاستیک ساخته شده، به طور قطع این موضوع بر کیفیت و طعم و بوی چای یا قهوه شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. استیل ضد زنگ نیز بهترین گزینه در زمینه دوام کتری برقی است. کتری برقی که از شیشه ساخته شده نیز مناسب کسانی است که به زیبایی ظاهری ادامه داده و می خواهند شاهد جوشیدن آب باشند. به طور کلی، نوع جنس کتری برقی به ارجحیت ها و اولویت بندی های شما بستگی دارد.

وزن: اگر کتری برقی شما روی کانتر آشپزخانه قرار گرفته و به ندرت تکان داده می شود، وزن آن نمی تواند فاکتور مهمی در هنگام خرید آن باشد. اما اگر می خواهید کتری برقی خود را در هنگام سفر با خود ببرید یا نمی خواهید هنگام کار با کتری پر از آب احساس سنگینی زیادی بکنید، باید به دنبال نوعی باشید که سبک تر باشد. اکثر سازندگان معمولاً در بخش قابلیت ها و ویژگی های کتری های برقی خود به وزن اشاره کرده اند که براحتی می توانید آن ها را با دیگر گزینه ها مقایسه کنید.

اگر چه خرید کتری برقی شاید در ظاهر کار بسیار ساده ای باشد اما از قبل باید برخی نکات را در مورد این وسیله آشپزخانه دانسته و هنگام خرید

قابلیت ها و ویژگی های اضافی:

خاموشی اتوماتیک: همه ما گاهی اوقات فراموش می کنیم که وسایل برقی را خاموش کنیم. کتری برقی نیز معمولاً دارای قابلیت خاموشی خودکار است که باعث می شود اطمینان یابید انرژی اضافی تلف نمی کنید زیرا در هنگام به اتمام رسیدن مراحل جوش، خود به خود خاموش می شوند و دیگر نیازی نیست نگران خاموش کردن آن بعد از جوشیدن آب به صورت دستی باشید.

فضای نگهداری سیم: سیم ها همیشه سر راه قرار گرفته و مزاحم می شوند. داشتن محفظه ای در قسمت پایه کتری برای نگه داشتن سیم باعث می شود که تنها در صورت نیاز به سراغ سیم بروید.

بی سیم یا سیم با قابلیت جدا شدن: کتری که بی سیم یا دارای سیم با قابلیت جدا شدن است، معمولاً نگهداری و استفاده از آن نیز ساده تر خواهد بود.

درجه بندی آب: یک درجه بندی یا صفحه مدرج آب واضح به شما کمک می کند که براحتی متوجه شوید چقدر آب در داخل کتری برقی وجود دارد.

قابلیت گرم نگه داشتن: آیا شما هم تجربه داشته اید که در هنگام انجام یک کار مهم با سر رفتن آب کتری بعد از جوشیدن مواجه شوید یا آب کتری تان در شرایط نامناسبی سرد شده باشد؟ یک کتری برقی با داشتن قابلیت گرم نگه داشتن باعث می شود آب گرم نگه داشته شود تا زمانی که بتوانید برگشته و از آن استفاده کنید. قابلیت گرم نگه داشتن باعث می شود که آب کتری بعد از به جوش آمدن و خاموش شدن کتری نیز همچنان گرم باقی بماند.

فیلتر: آب سنگین یا سخت به آبی گفته می شود که حاوی مقادیر زیادی از املاح معدنی است که در دراز مدت به المنت کتری آسیب رسانده و باعث کاهش طول عمر آن می شود. همچنین این نوع آب باعث می شود که ته کتری برقی شما رسوب کرده و این رسوب وارد چای یا قهوه شما شوند. بدین ترتیب برخی از کتری های برقی دارای یک فیلتر داخلی هستند که این املاح را جدا می کنند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید پلوپز ؛ از انواع پلوپز تا نکاتی که در هنگام خرید به آن ها توجه داشته باشید

منبع: ،
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود