فیوری، تایسون، علی و جاشوا: بهترین بوکسورهای تاریخ سنگین وزن به روایت آمار کدامند؟

فیوری، تایسون، علی و جاشوا: بهترین بوکسورهای تاریخ سنگین وزن به روایت آمار کدامند؟

تایسون فیوری در جریان یک مبارزه بسیار نفسگیر و جذاب مقابل دیونتای وایلدر که در اواخر هفته گذشته انجام شد، توانست کمربند قهرمانی WBC را حفظ کند. «پادشاه کولی» (Gypsy King) در حالی وارد سومین نبرد خود با وایلدر شد که هیچگاه نتوانسته بود از ۴ کمربند قهرمانی مربوط به ارگان های اصلی دنیای بوکس (WBC, WBO, WBA و IBF) دفاع کند. فیوری این کمربندهای قهرمانی را در سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ و بعد از کناره گیری از این ورزش بدنبال پیروزی خارق العاده اش بر ولادیمیر کلیچکو و به خاطر مشکلات روانی اش از دست داد. اما دومین پیروزی پیاپی بر یکی از بهترین مشت زنان در تاریخ دنیای بوکس، راهی بی نقص برای فیوری به منظور بازگشتی پیروزمندانه به دنیای بوکس بود.

بهترین بوکسورهای سنگین وزن تاریخ این ورزش بر اساس یک الگوریتم مشخص شده اند که لنوکس لوییس در صدر آن قرار دارد

فیوری در راند سوم حریف آمریکایی خود را به روی زمین انداخت اما چند دقیقه بعد دو بار مجبور شد از روی طناب خود را جمع کند، پیش از آنکه در نهایت «بمب افکن برنزی» را در راند یازدهم ناک اوت کند. و با رکورد حرفه ای خارق العاده ۱۳ برد، یک تساوی و بدون شکست، این بوکسور بریتانیایی در دنیایی که شکست نخورده ماندن در آن بسیار دشوار است، در کنار بهترین بوکسورهای تاریخ این ورزش قرار می گیرد. اما وقتی تایسون فیوری را با بزرگان دنیای بوکس سنگین وزن مقایسه می کنیم، این بوکسور غول پیکر بریتانیایی در چه مقامی قرار می گیرد. اما به دلیل تغییر روش های تمرین، قوانین بازی و تکنولوژی، مقایسه دو کشتی گیر با هم چندان درست به نظر نمی رسد. برای مثال، مقایسه محمد علی کلی با مایک تایسون یا جو لوییس با ویتالی کلیچکو نمی تواند معتبر باشد مگر اینکه برای یک گفتگوی ساده و غیرحرفه ای به کار برده شود.

بهترین بوکسورهای سنگین وزن تاریخ این ورزش بر اساس یک الگوریتم مشخص شده اند که لنوکس لوییس در صدر آن قرار دارد

اما می توان کیفیت رکوردهای بوکسورها را با نگاه به آمار مشت زنانی که در رینگ مقابلشان قرار گرفته اند تا حدودی اندازه گیری کرد. برای مثال ممکن است شما رکورد ۴۲ برد و تنها دو شکست را داشته باشید اما مبارزانی را شکست داده باشید که در ۱۲۰ مبارزه شکست خورده اند و در این صورت نباید انتظار داشته باشید در رتبه بالایی قرار بگیرید. بر اساس یک الگوریتم پیچیده که توسط BoxRec به کار گرفته شده است، تایسون فیوری در رتبه ای بالاتر از دیونتای وایلدر قرار گرفته و یکی از ۱۰ بوکسور برتر تاریخ این ورزش به شمار می آید. در صدر این فهرست لنوکس لوییس قرار دارد که ۴۱ برد، ۲ شکست و یک مساوی را در دوران حرفه ای خود تجربه کرد. ولادیمیر کلیچکو با ۶۴ برد، ۵ باخت و بدون مساوی در رتبه دوم و راکی مارسیانو با ۴۹ پیروزی و بدون شکست و مساوی در رتبه سوم قرار می گیرد.

بهترین بوکسورهای سنگین وزن تاریخ این ورزش بر اساس یک الگوریتم مشخص شده اند که لنوکس لوییس در صدر آن قرار دارد بهترین بوکسورهای سنگین وزن تاریخ این ورزش بر اساس یک الگوریتم مشخص شده اند که لنوکس لوییس در صدر آن قرار دارد

محمد علی کلی با ۵۶ پیروزی و ۵ شکست و بدون تساوی در رتبه چهارم قرار گرفته و جو لوییس با ۶۶ برد و سه شکست و بدون تساوی رتبه پنجم برترین بوکسورهای تاریخ سنگین وزن را به خود اختصاص می دهد. بر اساس الگوریتم BoxRec، ویتالی کلیچکو با ۴۵ برد و دو شکست و بدون مساوی رتبه ششمین بوکسور برتر تاریخ سنگین وزن را داشته و اواندر هالیفیلد با ۴۴ برد و ۱۰ شکست و دو تساوی در رتبه هفتم قرار می گیرد. سانی لیستون نیز رتبه هشتم را با ۵۰ پیروزی و ۴ شکست و بدون تساوی در اختیار دارد در حالی که در رتبه نهم، تایسون فیوری با ۳۱ پیروزی و بدون شکست و تنها یک تساوی قرار داشته و با تداوم پیروزی هایش می تواند رکورد خود را بهتر کرده و به صدر جدول بهترین بوکسورهای سنگین وزن تاریخ نزدیک تر شود. در این رتبه بندی، آنتونی جاشوا در رتبه یازدهم، مایک تایسون در رتبه سیزدهم، جو فریزر در رتبه چهاردهم، جرج فورمن در رتبه بیست و ششم و دیونتای وایلدر در ربته سی و سوم قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: با ۱۰ غول شکست ناپذیر دنیای بوکس در تمام دوران آشنا شوید

منبع: givemesport
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۴ نظر

ورود

 • یوسف مهر ۲۴, ۱۴۰۰

  خیلی لیست مسخره ای بود.تایسون میتونه جزو سه نفر اول باشه.تایسونی که در اوج باشه.جاشوا و تایسون فیوری اصلا جزو بیست نفر اول هم نباید باشن.و موارد دیگه

  • چگنی... آذر ۹, ۱۴۰۰

   محمد علی .مایک تایسون.جو فریزر و تمام??????????????????

   • حسین اردیبهشت ۱۲, ۱۴۰۱

    ازن چه لیستیه؟😐 اولی با ۴۱ برد و ۲تا باخت …شده اول.. بعد راکی با ۴۹ برد و بدون شکست سومه؟؟؟؟😅😅

 • چگنی... آذر ۹, ۱۴۰۰

  محمد علی مایک تایسون جو فریزر و تمام????????????