راه اندازی رشته امر به معروف و نهی از منکر در مقطع ارشد و دکتری در دانشگاه ها

راه اندازی رشته امر به معروف و نهی از منکر در مقطع ارشد و دکتری در دانشگاه ها

در ادامه تغییرات در رشته های دانشگاهی و معرفی رشته های جدید، رییس قرارگاه احیای بینش امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر از راه اندازی رشته ای به نام امر به معروف و نهی از منکر در دانشگاه های کشور خبر داد. مهران صمدی، روز یکشنبه در اولین جلسه مجازی تبیین رویکردهای جدید ستاد امر به معروف و نهی از منکر که توسط دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شده بود گفت: «قرار است رشته‌ای در مقاطع ارشد و دکتری به‌ عنوان رشته امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر راه‌اندازی و محتوای درسی در این زمینه تولید شود. اعضای هیات علمی متخصص و علاقه‌مند می‌توانند در زمینه تولید محتوای کتابهای آموزشی این رشته با ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر کشور همکاری کنند. وقتی‌که بحث ۲ فریضه امر به معروف و نهی از منکر مطرح می‌شود بلافاصله ذهن‌ها به سمت مقوله حجاب و عفاف می‌رود در صورتی‌که عرصه این ۲ فریضه به‌ مراتب گسترده تر از حجاب و عفاف است».

رییس قرارگاه احیای بینش امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر از راه اندازی رشته ای به نام امر به معروف و نهی از منکر در دانشگاه های کشور خبر داد.

رییس قرارگاه احیای بینش امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر در ادامه صحبت های خود افزود: «حجاب و عفاف خیلی هم مهم است اما عرصه‌های دیگری هم هست که ما نباید از آنها غفلت کنیم به‌عنوان مثال اگر امروز به یک هموطن توصیه می‌کنیم که ماسک بزند یا اگر به یک عابر می‌گوییم از خط عابر یا پل عابر پیاده تردد کن داریم امر به‌ معروف می‌کنیم و اگر به یک هم‌وطن می گوییم که سفر غیرضروری نرود یا اگر به یک راننده گفته می‌شود که چراغ‌قرمز را رد نکن یا اگر به یک کاسب توصیه می‌کنیم که گرانفروشی نکند یا اگر به یک همسایه توصیه می‌کنیم که با آب شرب ماشین را نشوید داریم نهی‌ از منکر می‌کنیم».

صمدی با اشاره به در مورد رویکردهای جدید این ستاد افزود: « عرصه‌های فریضتین در تمام عرصه‌های زندگی ساری و جاری است و مصداق دارد برای همین، اولین گامی که می‌خواهیم برداریم این است که تبیین کنیم که عرصه‌های ورود فریضتین کجاست؟ و اولویت‌ها چه چیزهایی هستند؟».

رییس قرارگاه احیای بینش امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر از راه اندازی رشته ای به نام امر به معروف و نهی از منکر در دانشگاه های کشور خبر داد.

وی با اشاره به اینکه امر به معروف و نهی از منکر کردن نیاز به دانش دارد، تصریح کرد: «کسی که می‌خواهد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر کند باید دانش داشته باشد اعضای هیات علمی در رشته تخصصی خودشان دانش دارند به طور مثال یک دکترای اقتصاد می‌تواند در حوزه های احتکار، گرانفروشی و بانکداری ورود کند و یک دکترای محیط‌زیست می‌تواند در حوزه های جنگل خواری، کوه‌خواری، معدن، شهرسازی یا فاضلاب‌های شهری ورود پیدا کند و یک دکترای مهندسی عمران می‌تواند در حوزه ساخت‌ و ساز و کم‌کاری‌ها و غفلت‌ها و سوء استفاده‌هایی که می‌شود حاکمیت را امر به‌ معروف یا نهی‌ از منکر کند. فلسفه تشکیل این گروه‌های مطالبه‌گری توسط اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، تشکیل گروه‌های مطالبه‌گری و گشت ارشاد مسوولان است. یعنی این‌ها می‌آیند از مسوولان مطالبه‌گری می‌کنند و غفلت‌ها و ترک فعل‌ها و اشکالات را متذکر می‌شوند».

رییس قرارگاه امر به معروف و نهی از منکر در ادامه به اجرای تفاهمنامه بین ستاد امر به معروف و نهی از منکر و دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد: «در گام اول می‌بایست یک تفاهمنامه‌ای بین دانشگاه آزاد اسلامی و ستاد امربه‌ معروف و نهی‌ از منکر خراسان رضوی امضا شود که کارشان این باشد که در حوزه دانشی، بینشی، حقوقی و معاضدت‌های قضایی ستاد و قرارگاه را حمایت و کمک کنند. بعد از امضای تفاهمنامه، شرکت همکاران در دوره‌های امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر است تا از نظر علمی، دانشی و معرفتی کاملاً اشراف پیدا بکنند و با آداب، مراتب، مراحل و نحوه ادای فریضتین آشنا بشوند چون گاه افرادی که در این حوزه‌ها تخصص و اشراف ندارند به نیت امربه‌ معروف وارد می‌شوند ولی در عمل مرتکب منکر می‌شوند».

رییس قرارگاه احیای بینش امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر از راه اندازی رشته ای به نام امر به معروف و نهی از منکر در دانشگاه های کشور خبر داد.

صمدی در مورد سوالات اساتید و دانشجویان نسبت به رشته امر به معروف و نهی از منکر نیز افزود: «کار بعدی جمع‌آوری شبهات است چرا که به طور قطع دانشجویان شبهاتی خواهند داشت و همچنین اعضای هیات علمی سوالاتی خواهند داشت که ما مایلیم که این پرسشها جمع‌آوری شود تا اینها را به نزد آقای گلپایگانی دبیر و قائم‌ مقام ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر کشور تقدیم کنیم و ایشان به این شبهات پاسخ دهند. نکته بعدی که می‌خواهیم انجام شود این است که انتظار داریم هدایت پایان‌نامه‌ها به سمت موضوعات میان رشته‌ای برود و تا پایان سال ۱۴۰۰ در حوزه مهدوی هزار پایان‌نامه و رساله و در حوزه فریضتین حداقل در هر استان سه رساله به این سمت هدایت بشود نه این‌که دفاع بشود بلکه عنوان تصویب بشود و دانشجو شروع به تحقیق کردن کند».

رییس قرارگاه احیای بینش امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر از راه اندازی رشته ای به نام امر به معروف و نهی از منکر در دانشگاه های کشور خبر داد.

رییس قرارگاه احیای بینش امر به معروف و نهی از منکر همچنین به یک مقوله دیگر به نام مطالبه گری و تخصیص واحد درسی در دانشگاه ها به آن اشاره کرد: « اقدام بعدی که بسیار مهم است تشکیل گروه‌های مطالبه‌گری است که کسانی که مایلند گروه‌های مطالبه‌گری را تشکیل بدهند می توانند به سایت “میدان مطالبه” رجوع کنند و شیوه‌نامه را مطالعه کنند. مرکز پژوهش‌های مجلس هرسال اولویت‌ها و مشکلات هر استان را به تفکیک منتشر می‌کند که گروه‌های مطالبه‌گری می‌توانند با استفاده از همان اولویت‌ها حوزه کاری و مساله را انتخاب و در سایت میدان مطالبه ثبت‌نام کنند که طی ۱۰ روز مجوز خواهند گرفت که این مجوز به‌صورت قانونی و رسمی از طرف ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر کشور و از طریق استان به دستشان خواهد رسید و رسماً مطالبه‌گری خواهند داشت. در ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر هم معاونتی به اسم معاونت علمی و آموزشی تشکیل‌ شده است که کار این معاونت تهیه محتوای آموزشی برای گروه‌های مطالبه‌گری است و قرار است واحد درسی تعریف بشود و این واحد درسی در دانشگاه‌ها تدریس بشود».

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • سعید مهر ۲۷, ۱۴۰۰

  بالاخره باید رشته ای باشه که اینها بتونند مدرک مورد نیاز رو برای نمایندگی و وزارت جور کنند. البته مدتهاست از این رشته ها و دانشگاههای چرت داریم (مثل دانشگاه امام صادق) ولی نسل جدید اینها ظاهرا مغزشون به همون رشته های بی سر و ته هم نمیکشه دیگه. فکر کن یکی دکترای گیر دادن به مردم رو داشته باشه.

 • رسول شریفی مهر ۲۷, ۱۴۰۰

  اینا فقط رشته های من درآوردی برا مدرک سازی خودی هاست . باقی ملت نخودی اند و باید منتظر برخورد های ناجا با زن و بچه هاشون باشند .آقای رییس اظهار نظری در مورد برخورد یگان ناجا با خانوم توی فیلم ندارن؟

  • سنتز مهر ۲۷, ۱۴۰۰

   با مجرمی که در مقابل بازداشت مقاومت می کنه چطور باید برخورد کنند؟ نوازش کنند خوبه؟