هویت واقعی بنکسی چیست و چقدر ثروت دارد؟

هویت واقعی بنکسی چیست و چقدر ثروت دارد؟

اگر فکر می کنید هنر مدرن بدردنخور است، بنکسی نیز با شما موافق است. هفته گذشته، نقاشی ریز ریز شده یک هنرمند رازآلود خیابانی به نام «عشق در آشغالدانی است» در یک حراجی به قیمت ۱۶ میلیون پوند به فروش رسید در حالی که همراه با هزینه ها، قیمت آن به بیش از ۱۸.۶ میلیون پوند بالغ می شد. این اثر هنری توسط خردکنی که در قاب آن مخفی شده بود، سه سال پیش و بعد از فروش ریز ریز شد در حالی که حاضران در حراجی ساوثبی در لندن به شدت از تماشای این صحنه حیرت زده شده بودند. این آخرین مورد از هنرنمایی های طولانی بنکسی (Banksy) بود که مخفیانه آثار خود را در موزه های تیت و لوور آویزان می کرد و یک عروسک بادی خلیج گوانتانامو را در دیزنی لند بر می افراشت.

این آخرین مورد از هنرنمایی های طولانی بنکسی (Banksy) بود که مخفیانه آثار خود را در موزه های تیت و لوور آویزان می کرد

از زمان رسیدن به شهرت در اواخر دهه ۹۰ میلادی، نقاشی های دیواری انتقادی و هوشمندانه و شوخی های عجیب این هنرمند مرموز باعث شده میلیون ها پوند ثروت جمع آوری کند. اما ثروت خالص این شخص مرموز و هویت واقعی که پشت این ماسک مخفی شده چیست؟ بنکسی کار خود را در اوایل دهه ۹۰ به عنوان بخشی از یک صحنه هنری خیابانی زیرزمینی در بریستول در کنار هنرمندانی مانند نیک واکر و اینکی آغاز کرد. در حالی که برند خاص گرافیتی استنسیل او تنها در اطراف این شهر دیده می شد، بعدها برخی از آثار هنری متفاوت بنکسی در لندن و برایتون نیز مشاهده شد. در سال ۲۰۰۲، او اولین نمایشگاه هنری خود را در لس آنجلس برگزار کرد و از آن زمان به بعد بود که محبوبیت و قیمت نقاشی های خاص او به شدت افزایش یافت. برآورد می شود که ثروت خالص او ۵۰ میلیون دلار باشد اگر چه او درآمد حاصل از فروش آثارش را به امور خیریه اختصاص می دهد. اما ظاهراً درآمد اصلی بنکسی از طریق فروش کتاب ها و فیلم هایی است که در مورد آثارش نوشته و ساخته می شوند.

این آخرین مورد از هنرنمایی های طولانی بنکسی (Banksy) بود که مخفیانه آثار خود را در موزه های تیت و لوور آویزان می کرد

در سال ۲۰۰۵، بنکسی کتاب پرفروشی به نام Wall and Piece منتشر کرد و در ادامه یک مستند به نام Exit Through The Gift Shop را ساخت. این فیلم مستند در مورد هنرمند جوانی است که به دنبال پیدا کردن بنکسی است و نامزد جایزه اسکار نیز شد در حالی که ۳ میلیون پوند فروش داشت. علیرغم موفقیت هایش اما این هنرمند رازآلود همواره ترجیح داده یک قهرمان ضد فرهنگی باشد. هویت واقعی بنکسی همواره مورد بحث فراوانی بوده است. سال گذشته نیل بوشنان ستاره سریال Art Attack در دهه ۹۰ میلادی مجبور شد به اخبار مربوط به خود واکنش نشان داده و تکذیب کند که بنکسی است. برخی دیگر معتقدند که رابرت دل ناجا عضو گروه موسیقی Massive Attack همان بنکسی است که قبل از رسیدن به شهرت در عرصه موسیقی، در زمینه گرافیتی خیابانی فعالیت داشت، کسی که بنکسی از او تمجید کرده و ظاهراً دوستی نزدیکی با هم دارند. با این وجود محتمل ترین تئوری در مورد هویت بنکسی این است که او یک هنرمند کمتر شناخته شده به نام رابین گانینگام است هر چند تاکنون به طور رسمی این موضوع تایید نشده است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود