۲۰ سلبریتی سرشناس خارجی که در سال ۲۰۲۱ درگذشتند؛ از «اد آزنر» تا «شاهزاده فیلیپ»

۲۰ سلبریتی سرشناس خارجی که در سال ۲۰۲۱ درگذشتند؛ از «اد آزنر» تا «شاهزاده فیلیپ»

سال ۲۰۲۱ همانند سال پیشین، سال خوشایندی برای جامعه هنری و بسیاری از عامه مردم نبود. بخش زیادی از این ناخوشایندی به مسئله شیوع کرونا در سراسر جهان و محدودیت هایی که باعث شد باز می گردد. اگر چه بحران کرونا تاکنون بیش از ۵ میلیون نفر در سراسر جهان قربانی گرفته و میلیون ها نفر نیز با ابتلا به این ویروس مرموز تا سرحد مرگ پیش رفتند، بسیاری از محبوب ترین سلبریتی های ایرانی و خارجی نیز قربانی این ویروس شدند. همانند سال ۲۰۲۰، در سال جاری نیز بسیاری از سلبریتی های مشهور را به دلایلی مرتبط با کرونا یا بی ارتباط با آن از دست دادیم که در ادامه به تعدادی از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

در سال 2021 بسیاری از سلبریتی های مشهور را به دلایلی مرتبط با کرونا یا بی ارتباط با آن از دست دادیم که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره

اد آزنر در ۹۱ سالگی

این بازیگر بسیار شناخته شده به خاطر ایفای نقش لو گرانت در سریال The Mary Tyler Moore Show شناخته می شد که برای آن بارها برنده جایزه امی شد. با صدای خشن غرش مانند و فیزیک کوتاه و زمختش، آزنر دوران فعالیت خود را به بازی در نقش های متنوعی گذراند که غلب ترسناک بودند اما با گذشت زمان مشخص می شد شخصیت هایی مهربان هستند. یکی از بهترین و شناخته شده ترین نقش آفرینی های پایان دوران فعالیت آزنر ایفای صداپیشگی نقش کارل در انیمیشن کلاسیک Up بود. آزنر در ۲۹ آگوست سال جاری بدون اینکه علت مرگش اعلام شود، درگذشت. در حساب توییتری آزنر در مورد مرگ او چنین آمده بود: «کلمات نمی توانند غمی که احساس می کنیم را بیان کنند. با بوسه ای روی سرت، شب بخیر پدر. دوستت داریم».

در سال 2021 بسیاری از سلبریتی های مشهور را به دلایلی مرتبط با کرونا یا بی ارتباط با آن از دست دادیم که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره

ند بیتی در ۸۳ سالگی

بیتی کارنامه بازیگری شنخته شده ای داشت که از اوایل دهه ۱۹۷۰ آغاز شده و تا اواسط ۲۰۰۰ ادامه داشت. او نقش های ماندگاری در فیلم هایی مانند Network (که نامزدی اسکار را برایش در پی داشت)، All the President’s Men، Rudy و صداپیشگی Toy Story 3 در نقش لوتوسو داشت. اما دو مورد از ماندگارترین بازی او در سال های آغازین ورودش به عرصه بازیگری در فیلم های Deliverance در نقش بابی و اوتیس در Superman در سال ۱۹۷۸ هستند. ند بیتی در ۱۳ ژوئن در خانه اش در لس آنجلس و به دلایل طبیعی درگذشت.

سونی چیبا در ۸۲ سالگی

شینیچی «سونی» چیبا بازیگر افسانه ای ژاپنی به خاطر بازی در نقش اول بسیاری از فیلم های رزمی در دهه ۱۹۷۰ شناخته می شد. با این وجود این فیلم The Street Fighter در سال ۱۹۷۴ بود که به شهرت جهانی چیبا منتهی شد و چندین دنباله نیز از آن ساخته شد. محبوبیت این فیلم باعث شد که دیگر فیلم های او از جمله Yakuza Cop و The Bullet Train نیز مورد توجه مخاطبان قرار گیرند. چیبا در سال ۲۰۰۳ در فیلم Kill Bill اثر کوئنتین تارانتینو نقش هانزو را بازی کرد، صاحب قهوه خانه ای که در واقع استاد شمشیرسازی است. چیبا در ۱۸ آگوست به دلیل ذات الریه ناشی از ابتلا به کرونا درگذشت.

مایکل کنستانتین در سن ۹۴ سالگی

مایکل کنستانتین بازیگیر که به خاطر نقش گاس پورتوکالوس، پدر خانواده، در فیلم My Big Fat Greek Wedding شناخته می شود. وی این نقش را در دنباله فیلم در سال ۲۰۱۶ و سریال کوتاه عمر My Big Fat Greek Life نیز تکرار کرد. کنستانتین در سال ۱۹۷۰ برای ایفای نقش سیمور کافمن در سریال Room 222 توانست جایزه امی را بدست آورد. کنستانتین در ۳۱ آگوست بعد از یک دوره طولانی بیماری در ردینگ، پنسیلوانیا درگذشت.

در سال 2021 بسیاری از سلبریتی های مشهور را به دلایلی مرتبط با کرونا یا بی ارتباط با آن از دست دادیم که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره

ریچارد دانر در ۹۱ سالگی

ریچارد دانر کارگردانی بود که به عنوان یکی از معماران سینمای بلاک باستر هالیوود شناخته می شود و فیلم های بسیار بزرگی در کارنامه هنری او دیده می شود. از Superman اورجینال در سال ۱۹۷۸ با بازی کریستوفر ریو تا The Goonies و فرانچایز Lethal Weapon، سبک روایت تصویری دانر نسل های بسیاری را سرگرم کرده است. از دیگر آثار دانر می توان به The Omen، فیلم Scrooged با بازی بیل ماری و فیلم وسترن موفق Maverick اشاره کرد. دانر در ۵ جولای سال جاری بدون این که به علت مرگش اشاره ای شود، درگذشت.

رابرت داونی سنیور در ۸۵ سالگی

رابرت داونی بزرگ در دهه ۱۹۶۰ یکی از پیشگامان فیلمسازی آزمایشی در نیویورک سیتی بود. فیلم Putney Swope او در مورد یک مدیر تبلیغاتی سیاهپوست که به طور تصادفی مدیریت یک کمپانی بزرگ را بدست می گیرد یک اثر ماندگار در دوران خود بود و داونی را به یک ستاره تبدیل کرد. او همچنین به عنوان بازیگر نیز فعالیت داشته و در The Twilight Zone و Matlock و همچنین نئونوآر To Live and Die in LA از ویلیام فریدکین نیز بازی کرد. داونی بزرگ در فیلم های Boogie Nights و Magnolia از پل توماس اندرسون نیز نقش آفرینی کرده بود. پدر رابرت داونی جونیور در فیلم های Johnny Be Good در سال ۱۹۸۸ و Hail Caesar در سال ۱۹۹۴ با پسرش همبازی شد. او در ۷ جولای و پس از سال ها مبارزه با بیماری پارکینسون درگذشت.

در سال 2021 بسیاری از سلبریتی های مشهور را به دلایلی مرتبط با کرونا یا بی ارتباط با آن از دست دادیم که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره

هال هالبروک در ۹۵ سالگی

این بازیگر کهنه کار به خاطر نقش آفرینی هایش در سینما، تلویزیون و تئاتر محبوب همگان بود. هالبروک برای نمایش تک نفره Mark Twain Tonight! در سال ۱۹۶۶ برنده جایزه تونی شده و در طول فعالیتش ۵ بار جایزه امی را کسب کرد. او همچنین برای بازی در فیلم Into the Wild در سال ۲۰۰۷ نامزد دریافت جایزه اسکار نیز شد. با این وجود، هالبروک به خاطر بازی های منحصربفرد خود در فیلم های Wall Street، The Firm و البته نقش دهن گشاد در فیلم All the President’s Men در سال ۱۹۷۶ شناخته می شود. این بازیگر افسانه ای در ۲۳ ژانویه در خانه اش در بورلی هیلز و بدون اینکه علت مرگش اعلام شود،درگذشت.

در سال 2021 بسیاری از سلبریتی های مشهور را به دلایلی مرتبط با کرونا یا بی ارتباط با آن از دست دادیم که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره

هالینا هاچینز در ۴۲ سالگی

هاچینز ستاره ای در حال طلوع در دنیای فیلمبرداری بود. او که فیلمبرداری فیلم هایی Archenemy، Snowbound، Snowbound، Blindfire و The Mad Hatter را در کارنامه داشت، به خاطر چشم های خلاق و تعهدش به کار توسط اطرافیانش مورد تمجید قرار می گرفت. وی به شکلی تراژیک هنگام فیلمبرداری آخرین فیلمش با نام Rust و در اثر تیراندازی تصادفی الک بالدوین کشته شد. هاچینز در ۲۱ اکتبر به خاطر جراحات ناشی از برخورد گلوله به سینه اش در جریان فیلمبرداری این فیلم وسترن کشته شد.

لری کینگ در ۸۷ سالگی

لری کینگ یک مجری مشهور رادیو و تلویزیون بود که از دهه ۱۹۵۰ با انواع مختلفی از شخصیت های مشهور مصاحبه کرده بود و به خاطر سبک دوستانه مصاحبه اش با این افراد یکی از بهترین مصاحبه کنندگان تاریخ به شمار می آمد. با این وجود، کینگ بیشتر به خاطر برنامه Larry King Live از شبکه سی ان ان شنخته می شد که از سال ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۰ادامه داشت، سریالی که پربیننده ترین و طولانی ترین برنامه تلویزیونی تمام دوران شناخته می شود. در این برنامه، کینگ با مشهورترین چهره های جهان از جمله سلبریتی ها و روسای جمهور جهان صحبت می کرد. لری کینگ در ۲۳ ژانویه و به خاطر ابتلا به کرونا درگذشت اما حدود ۲۰ روز بعد علت مرگ او مسمومیت عفونی و دو بیماری زمینه ای دیگر اعلام شد.

یفت کوتو در ۸۱ سالگی

این بازیگر کهنه کار بیشتر به خاطر بازی در نقش شخصیت شرور مستر بیگ در فیلم جیمز باندی Live and Let Die در سال ۱۹۷۳ و شخصیت پارکر در فیلم کلاسیک علمی تخیلی Alien شناخته می شد. او با آن فیزیک قابل توجهش، برای دهه ها در دنیای سینما و تلویزیون چهره شناخته شده ای بوده و سال ها در سریال Homicide: Life on the Street بازی می کرد. از دیگر نقش های کوتو می توان به بازی در کمدی محبوب Midnight Run در کنار رابرت دنیرو اشاره کرد. یفت در ۱۵ مارس سال جاری در مانیل، فیلیپین درگذشت اما به علت مرگ او اشاره ای نشده است.

کلوریس لیچمن در ۹۴ سالگی

این بازیگر ممتاز به خاطر نقش های کمدی اش در تلویزیون مانند The Mary Tyler Moore Show و Malcolm and the Middle و البته فیلم های مل بروکس، از جمله High Anxiety و Young Frankenstein شناخته می شد. لیچمن برای بازی در نقش یک معلم مدرسه خجالتی در فیلم The Last Picture Show در سال ۱۹۷۱ برنده جایزه اسکار شد و در عرصه تلویزیون نیز ۸ بار برنده جایزه امی شد. لیچمن در ۲۷ ژانویه در اثر کهولت سن درگذشت.

هلن مک کروری در ۵۲ سالگی

ستاره سرشناس تئاتر، تلویزیون و سینمای بریتانیا، مک کروری به خاطر نقش در نقش نارسیسا مالفوی در سه قسمت پایانی فیلم های هری پاتر شناخته می شد. او همچنین در سریال محبوب Peaky Blinders در نقش پولی گری ظاهر شده و از آثار سینمایی شناخته شده اش نیز می توان به The Queen در سال ۲۰۰۶ و فیلم جیمز باندی Skyfall در سال ۲۰۱۲ اشاره کرد. مک کروری در ۱۶ آوریل به دلیل ابتلا به سرطان درگذشت.

شاهزاده فیلیپ در ۹۹ سالگی

شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه الیزابت دوم، به مسن ترین همسر در تاریخ خاندان سلطنتی بریتانیا تبدیل شد. او که از سال های نوجوانی با ملکه الیزابت آشنا شده بود همواره در کنار او بود و انسانی خوش مشرب و صادق شناخته می شد. شاهزاده فیلیپ در ۹ آوریل گذشته به دلیل کهولت سن و بدنبال چندین بار بستری شدن در بیمارستان درگذشت.

کریستوفر پلامر در ۹۱ سالگی

دوران فعالیت هنری کریستوفر پلامر بسیار متنوع و طولانی بود و در تمامی عرصه ها به شهرت دست یافت. او دو بار برنده جایزه تونی، دو بار جایزه امی و یک بار جایزه اسکار بهترین نقش مکمل مرد برای بازی در درام Beginners در سال ۲۰۱۰ شد که با ۸۲ سال سن او را به مسن ترین بازیگری تبدیل کرد که تا آن زمان جایزه اسکار را به خانه می برد. از دیگر نقش های ماندگار پلامر می توان به نقش مایک والاس در The Insider و نویسنده ثروتمند در Knives Out اشاره کرد. پلامر در ۵ فوریه در سن ۹۱ سالگی درگذشت و اشاره ای به علت مرگ او نشد.

جوزف سیراوو در ۶۶ سالگی

سیراوو در همه آثارش نقش مردانی سرسخت را بازی می کرد، از نمایش هایش گرفته تا فیلم Carlito’s Way از برایان دی پالما که اولین تجربه بازیگری اش در سینما بود و بعدها نقش پدر تونی سوپرانو را در سریال مشهور The Sopranos ایفا کرد. عمده کارهای سیراوو در عرصه تئاتر بود و اخیراً نیز در مینی سریال The People v. O.J. Simpson: American Crime Story نقش فرد گلدمن، پدر رونالد گلدمن را بازی کرده بود. این بازیگر دوست داشتنی بعد از سال ها مبارزه با بیماری سرطان روده بزرگ در ۱۱ آوریل درگذشت.

جیمز مایکل تایلر در ۵۹ سالگی

رفتار وسواس گونه جیمز مایکل تایلر نسبت به شخصیت راشل با بازی جنیفر آنیستون، در نقش گانتر در سریال Friends باعث شد که میلیون ها بیننده این سریال بارها و بارها بخندند. تایلر که سال ها با بیماری سرطان پروستات مبارزه می کرد، این موضوع را از همگان مخفی نگه داشته بود و محدودیت های کرونایی باعث تشدید بیماری اش شد. در این مدت سرطان او به شدت پیشرفت کرده و به استخوان هایش رسیده بود تا اینکه در نهایت ۲۴ اکتبر خبر رسید که تایلر درگذشته است.

ملوین ون پیبلز در ۸۹ سالگی

اگر به خاطر کارهای ملوین ون پیبلز ملقب به پدر سینمای سیاهان نبود، خبری از Shaft و دیگر جریانات سیاهپوست گرایانه در صنعت سینما نیز نبود. او در سال ۱۹۷۱ با قرض گرفتن ۵۰,۰۰۰ دلار از بیل کازبی توانست فیلم Sweetback’s Baadasssss Song را بسازد زیرا هیچ استودیویی حاضر به ساخت ایده او نبود اما نتیجه اثری بود که مخاطبان را در حیرت فرو برد. او در این فیلم که طی ۱۹ روز فیلمبرداری شده بود، نقش نویسنده، کارگردان، بازیگر، آهنگساز و همه کاره فیلم را ایفا می کرد. این فیلم بیش از ۱۵ میلیون دلار فروش داشته و نشان داد که فیلم های متمرکز بر روی شخصیت های سیاهپوست نیز می توانند سودآور باشند. ون پیبلز در ۲۱ دسامبر در خانه اش در گذشت اما به علت مرگ او اشاره ای نشده است.

چارلی واتس در ۸۰ سالگی

برای نزدیک به ۶۰ سال، او ستون فقرات خاموش یکی از بزرگترین گروه های موسیقی تاریخ بود. به عناون درامر گروه رولینگ استونز، واتس اگر چه شهرت میک جگر یا کیت ریچاردز را نداشت اما همیشه کاریزمای خود را حفظ می کرد و پشت دیگران ساکت می ماند. در واقع واست با موسیقی اش صحبت می کرد و به همین خاطر یکی از بهترین درامرهای تاریخ موسیقی به شمار می رفت. آخرین کنسرت او با گروه رولینگ استونز در ۳۰ آگوست ۲۰۱۹ برگزار شد. چند هفته پیش از مرگ، واتس اعلام کرد که در تور ایالات متحده گروه شرکت نخواهد کرد و در ۲۴ آگوست خبر مرگ او بدون ذکر علت آن اعلام شد.

مایکل کی ویلیامز در ۵۴ سالگی

ویلیامز با بازی در نقش گانگستری به نام عمر لیتل در سریال محبوب The Wire به شهرت رسید و نقش های پیچیده بسیاری را در ادامه فعالیتش در عرصه سینما و تلویزیون ایفا نمود. او بعد از The Wire نقش ماندگار دیگری در سریال Boardwalk Empire در نقش چالکی وایت بازی کرد. بعد از آن نوبت به نامزدی جایزه امی برای بازی در فیلم های Bessie در سال ۲۰۱۵، مینی سریال The Night Of در سال ۲۰۱۶ و مینی سریال When They See Us در سال ۲۰۱۹ رسید. اخیراً نیز ویلیامز برای بازی در سریال Lovecraft Country نامزد دریافت جایزه امی شده بود. او حرفه خود را با رقصندگی در موزیک ویدیوها و اجراهای جرج مایکل و مدونا آغاز کرد. او با خاطر صدای عمیق و زخمی که روی صورتش داشت همیشه چهره ای شناخته شده و مشخص بود. در ۶ سپتامبر سال جاری بود که اعلام شد جنازه بی جان او در آپارتمانش در بروکلین، نیویورک سیتی پیدا شده و علت مرگ او نیز اوردوز اعلام شد.

تانیا رابرتس در ۶۵ سالگی

این بازیگر و مدل به خاطر بازی در نقش استیسی ساتن در فیلم جیمز باندی A View to a Kill در سال ۱۹۸۵ به شهریت رسید. او همچنین در فصل آخر سریال Charlie’s Angels در دهه ۱۹۸۰ در نقش جولی راجرز بازی کرده و در That ’70s Show نیز نقش میج پینکیوتی را بر عهده داشت. تانیا رابرتس در ۴ ژانویه به دلیل عوارض ناشی از عفونت مثانه درگذشت.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود