آیا ریزش مو و طاسی باعث کاهش جذابیت ظاهری و احتمال موفقیت مردان می شود؟

آیا ریزش مو و طاسی باعث کاهش جذابیت ظاهری و احتمال موفقیت مردان می شود؟

طاس شدن و ریزش مو در مردان موضوع ناخوشایندی است اما مردانی که موهای خود را از دست داده اند از شوخی کردن در این مورد نمی گذرند. بر اساس تحقیقی با مشارکت ۱۲۰ زن که اخیراً انجام شده، پس از تماشای تصاویر با مو و بدون موی مردان و بر اساس پاسخ های این زنان، مردان طاس نسبت به مردان مودار «کمتر موفق و کمتر جذاب» دیده می شوند. این تحقیق تصویری تاریک از طاس شدن مردان ارائه می دهد اما برخی مردان طاس به هیچ وجه با این تصویر موافق نیستند. یک کاربر مرد در توییتر در واکنش به این تحقیق گفته است: «در مورد من تجربه ام کاملاً برعکس است. از زمانی که کاملاً طاس شده ام، احساس خیلی بهتری دارم و با زن ها رابطه موفق تری دارم».

 

طاس شدن تجربه ای بسیار پیچیده تر از چیزی است که این تحقیق نسبتاً محدود نشان می دهد. ریزش مو عموماً تجربه ای ناخوشایند است و برای برخی منجر به از دست رفتن اعتماد به نفس و نگرانی شدید می شود. در مردان، طاس شدن موضوعی است که بسیاری از آن ها تجربه کرده و یک امر معمول به نظر می رسد. بر اساس تحقیقی که توسط برند Vitl که در زمینه مکمل های خوراکی فعالیت می کند، انجام شده، ۴۸ درصد از مردان بالای ۵۰ سال در بریتانیا از طاسی مدل مردانه رنج می برند و سن متوسط شروع این اختلال ۳۵ سالگی است. ریزش مو در مردان نسبت به زنان بسیار طبیعی تر و پذیرفته شده تر است اما این موضوع بدان معنا نیست که ریزش مو و طاس شدن برای مردان سخت و پیچیده نیست.

طاس شدن و ریزش مو در مردان موضوع ناخوشایندی است اما مردانی که موهای خود را از دست داده اند از شوخی کردن در این مورد نمی گذرند.

ریچارد ۴۲ ساله بر این باور است که در مورد این موضوع صداقت کافی وجود ندارد و برای او از دست دادن موهایش یک تجربه احساسی بوده است: «در اوایل دهه ۳۰ سالگی ریزش موهایم شروع شد. رفته رفته موهایم کم پشت شد تا اینکه چیزی جز موهای بسیار نازک باقی نمانده بود. بعد از اینکه تمامی گزینه ها را امتحان کردم، سه سال پیش جراحی کاشت مو انجام دادم». او به مدت نزدیک به یک دهه، هر روز از مکمل Regaine استفاده کرده بود که بسیار پرهزینه بوده و نتایج مناسبی در پی نداشت. وی در این باره می گوید: «به رنگ کردن آن روی آوردم تا ضخیم تر به نظر برسد. حتی تماشا کردن خودم در آینه نیز یک تجربه نسبتاً تروماتیک بود. به طاسی فکر می کردم، اینکه ظاهرم دارد تغییر می کند که خیلی موضوع احساسی شخصی است».

طاس شدن و ریزش مو در مردان موضوع ناخوشایندی است اما مردانی که موهای خود را از دست داده اند از شوخی کردن در این مورد نمی گذرند.

کار کردن در یک «صنعت جوان» باعث شده بود که ریچارد احساس بدتری داشته باشد، به ویژه در نقشی مرتبط با مشتریان که ظاهر او را بیش از پیش مهم می کرد: «دیگر نمی توانستم تحمل کنم که هر روز به موهایم نگاه کنم و آن ها را نازک تر از قبل ببینم. ریختن موها در حمام بسیار ناراحت کننده بود». در نهایت ریچارد به این نتیجه رسید که باید این وضعیت را تغییر دهد و برای بازگرداندن اعتماد به نفسش به کاشت مو به روش FUE فکر کرد و بعد از انجام آن، از نتیجه راضی بود. وی در این باره می گوید: «جراحی کاشت مو دردناک ترین تجربه ای بود که تاکنون داشتم. ظاهراً این جراحی برای همه دردناک نیست اما برای من بسیار دردناک بود. هنگام انجام این کار واقعاً تصمیمتان را به چالش خواهید کشید».

طاس شدن و ریزش مو در مردان موضوع ناخوشایندی است اما مردانی که موهای خود را از دست داده اند از شوخی کردن در این مورد نمی گذرند.

بن ۳۴ ساله که مدیر مالی است با طاسی خود خوش گذرانده و راه های خلاقانه ای برای پوشاندن آن انجام داده است. وی در این باره می گوید: «در سال ۲۰۱۵ بود که متوجه خط طاسی شدم و به همین خاطر موهایم را بلوند کردم تا این موضوع را مخفی کرده و بعد از آن دم اسبی گذاشتم. در سال ۲۰۲۰ موهایم نازک تر شده و دم اسبی بالاتر آمده بود. به همین خاطر به اصرار خانواده و دوستان موهایم را از ته زدم». بن بر این باور است که ریزش مو باعث شده پیرتر به نظر برسد و اکنون به ندرت بدون کلاه بیرون می رود. اگر چه بسیاری از مردان در دهه چهارم زندگی خود طاسی را تجربه می کنند، برخی دیگر انقدر خوش شانس نبوده و در سنین پایین تر موهایشان را از دست می دهند.

طاس شدن و ریزش مو در مردان موضوع ناخوشایندی است اما مردانی که موهای خود را از دست داده اند از شوخی کردن در این مورد نمی گذرند.

مایک که اکنون ۲۶ سال سن دارد از ۱۷ سالگی با معضل ریزش مو و طاسی مواجه شد. قبل از آن او موهایی طلایی و پرپشت داشت. وی در این باره می گوید :«آن زمان بسیار جوان بودم به همین خاطر این موضوع برایم بسیار دردناک بود. دلم برای داشتن مو تنگ می شود زیرا این موضوع باعث محدودیت ظاهرهایی که می توانید داشته باشید شده و اگر بخواهم صادقانه بگویم، از طاس شدن بسیار ناراحت هستم اگر چه دیگر نیاز زیادی به مراقبت ندارد». تجربیات این افراد اما نشان می دهد که طاس بودن معیاری برای موفقیت یا جذابیت نیست و قضاوت در مورد افراد با توجه به ظاهرشان نیز به هیچ عنوان قضاوت درستی نخواهد بود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • آنتی رضا ستوده آبان ۵, ۱۴۰۰

  معلومه،نمونه بارزش عمو ?

 • ممدرضا آبان ۵, ۱۴۰۰

  کچل جذاب مثل مسعود روشن پژوه

  کچل قوی مثل عمو

  کچل باهوش مثل جف بزوس

  کچل جدی مثل وین دیزل

  فک کنم خانم ها هم کچل دوست دارن
  شامپو هم گرون شده حداقل به نفع جیبتون.

 • فرید آبان ۷, ۱۴۰۰

  معلومه باعث بدبختی و بیچارگی میشه ؛)