دست نوشته های انیشتین در یک حراجی به مبلغ ۱۳ میلیون دلار فروش رفت

دست نوشته های انیشتین در یک حراجی به مبلغ ۱۳ میلیون دلار فروش رفت

این دست نوشته های ۵۴ صفحه ای که یادداشت های آلبرت انیشتین را پیش از انتشار نظریه نسبیت نشان می دهد، در خانه حراج کریستیز در پاریس به مبلغ ۱۳ میلیون دلار به فروش رفت.

در ابتدا این یادداشت ها کمتر از ۳ میلیون دلار قیمت گذاری شده بودند. این کاغذها در بر دارنده ی یادداشت های انیشتین هستند که زمانی که برای بزرگ ترین دستاورد علمی اش یعنی نظریه نسبیت آماده می شد، نوشته شده اند. نظریه نسبیت در سال ۱۹۱۵ منتشر شد. فیزیکدان نابغه نیز در سال ۱۹۲۱ به خاطر نظریه نسبیتش جایزه ی نوبل فیزیک را از آن خود کرد.

این سند در اصل بین سال های ۱۹۱۳ و ۱۹۱۴ بر روی کاغذ نوشته شده و ۵۴ صفحه را شامل می شود. طبق گفته ی حراج کریستیز، این سند یادداشت های همکار و دوست صمیمی «میکله بسو» را نیز در برمی گیرد. باورها بر این است که باعث و بانی بقای این دست نویس ها بسو بوده است چرا که انیشتین به این معروف بود که به طور مکرر نوشته هایش را از بین می برد.

انیشتین

کریستیز در توصیف دست نوشته ها در وب سایتش نوشته: «بی شک ارزشمندترین دست نوشته ی انیشتین که تا کنون به حراج گذاشته شده است.» این خانه ی حراج اطلاعاتی درباره ی برنده ی این مزایده منتشر نکرده است.

اتیِن کلاین، اخترفیزیکدان در ویدیویی که توسط کریستیز منتشر شده می گوید: «حتی امروز در سال ۲۰۲۱، وقتی کیهان‌شناسی را مطالعه می کنیم، یا زمانی که همجوشی سیاه چاله ها، امواج گرانشی و تپ‌اخترها را مطالعه می کنیم، هنوز از معادلات انیشتین استفاده می کنیم. بیش از یک قرن پس از روی کاغذ آمدن شان توسط انیشتین، آن ها همچنان معادلاتی صحیح برای توصیف هر پدیده ی گرانشی هستند.»

انیشتین

۲۶ صفحه از این دست نوشته را انیشتین و ۲۵ صفحه ی مابقی را بسو نوشته. ۳ صفحه نیز حاوی نوشته های هم انیشتین و هم بسو است.

کریستیز در بیانه ای گفته است: «این یادداشت ها مرحله ای حیاتی در بسط و گسترش نظریه نسبیت عام است.» بسیاری از مکاتبات و آثار دیگر انیشتین نیز در مزایده ها به فروش رفته اما هیچ کدام شان به چنین قیمتی دست نیافته. «نامه خدا» انیشتین در مزایده ای در سال ۲۰۱۸ تنها ۲.۸ میلیون دلار فروخته شد و نامه ای دیگر با نام «راز خوشبختی» در سال ۲۰۱۷ به مبلغ ۱.۵ میلیون دلار به فروش رفته بود.

بیشتر بخوانید:

حراج نامه دستنویس آلبرت انیشتین حاوی فرمول E=mc2 به قیمت ۱.۲ میلیون دلار

محتوای نامه آلبرت انیشتین در مورد بمب اتمی که مانع پیروزی هیتلر در جنگ جهانی دوم شد

نابغه قرن بیستم را چقدر می شناسید ؟

منبع: Mashable
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود