۱۰ دلیل برای اینکه سریال Hellbound از سریال Squid Game بهتر است

۱۰ دلیل برای اینکه سریال Hellbound از سریال Squid Game بهتر است

موفقیت سریال Squid Game راه را برای سایر سریال های کره ای باز کرد. هر چند به سختی می توان سریال کره ای دیگری را تصور کرد که بتواند به چنین جایگاهی برسد، اما عده ای عقیده دارند سریال Hellbound به مراتب از همتای خود بهتر است.

کره ای ها این روزها با سریال ها و فیلم های سینمایی خود یکه تاز صنعت سرگرمی شده اند. دو سریال Hellbound و Squid Game هر دو از نتفلیکس، مدت ها عنوان پربیننده ترین سریال های غیرانگلیسی زبان این شبکه را در اختیار داشتند. اما در حالی که موفقیت سریال Squid Game راه را برای سایر سریال های محصول کشور کره جنوبی باز کرد، به عقیده بسیاری از منتقدان سریال Hellbound یک سر و گردن از همتای مشهورش بهتر است. بیایید با هم دلایل برتری سریال Hellbound را مرور کنیم.

ریتم پرشتاب و روایت پویای سریال Hellbound

ریتم پرشتاب و روایت پویای سریال Hellbound

Hellbound یک مینی سریال ۶ قسمتی است که کاملا مناسب تماشای یکجا و پشت سر هم است. سریال Squid Game هم داستانی پرکشش را در قالب بازی های ظاهرا کودکانه اما مرگبار و پرخشونت را در ۹ فراهم کرده است. بازه زمانی سریال Squid Game چند هفته را در برمی گیرد، اما سریال Hellbound با ریتمی برق آسا و پرشتاب دو خط زمانی را دستمایه قرار داده است. در ۳ قسمت ابتدایی این سریال شاهد رو شدن اتفاقات باورنکردنی مختلفی هستیم و در ۳ قسمت بعدی هم که پنج سال از اتفاقات قسمت های گذشته، تمرکز اصلی روی شخصیت ها است.

وحشت و خشونت بیشتر سریال Hellbound

آنچه سریالSquid Game  را جذاب کرده بود، بازی های ساده و کودکانه آن بود با پیچی ناگهانی به بازی های خون آلودی تبدیل شدند. اگرچه در سریالSquid Game  شاهد صحنه های تلخ و تکان دهنده ای بودیم، اما اتفاقاتی که در سریال Hellbound رخ می دهد اصلا به لحاظ تلخی قابل مقایسه با همتایش نیستند. کل سریال با صحنه های هولناکی از کشتن آدم ها در روز روشن در خیابان های شهر شروع می شود که همان ابتدا بینندگانش را خلع سلاح می کند.

و اگر بیننده ای همچنان اعصابش به هم نریخته باشد، در هر قسمت از سریال Hellbound نیز آنقدر صحنه های خشن و زد و خوردهای خونین وجود دارد که بتواند علاقه مندان به ژانر وحشت را کاملا سیراب کند. به جز این، با جلوتر رفتن ماجراهای سریال شاهد این هستیم که مرگ های خشونت آمیز آن رفته رفته به شکنجه های هولناکی بدل شوند که کمتر بیننده ای تحمل تماشای آن را دارد.

واقعیت هیچ وقت آن چیزی که به نظر می رسد نیست

واقعیت هیچ وقت آن چیزی که به نظر می رسد نیست.

تریلرهای خوب معمولا رخدادهای ساده را با لایه های داستانی مختلف ادغام می کنند تا نتیجه ی کار روایتی چند لایه و جذاب باشد. در سریال Squid Game همه چیز از بازی های مرگباری شروع می شود که ناگزیر شرکت کنندگان مختلف را در مقابل هم قرار می دهد. در همین حال، در قالب فلاش بک های متعدد به زندگی هر کدام از شخصیت ها پرداخته می شود تا داستانی که به مرور به تصویر کشیده می شود برای بینندگان قانع کننده تر شود.

اما در سریال Hellbound شاهد سوءتفاهم هایی هستیم که هر گروهی تفسیر خاص خود را از آن دارد. در حالی که برخی به دنبال پاسخ به سوالاتی هستند و می خواهند بدانند چرا موجودات اهریمنی برای بردن گناهکاران به جهنم به زمین آمده اند، گروهی دیگر از این اوضاع به نفع خود استفاده می کنند. داستان چند پهلو و پرابهام سریال Hellbound باعث می شود تا سوءتفاهم های زیادی در ذهن هر بیننده به وجود بیاید و مهمتر اینکه هر چه جلوتر می رویم می بینیم، واقعیت دنیای خیالی سریال هیچ وقت آن چیزی که به نظر می رسد نیست.

تصویری تازه از عطش قدرت

تصویری تازه از عطش قدرت

سریالSquid Game  توانست جامعه ای با نابرابری های بسیار را به خوبی نشان دهد. شرکت کنندگانی که تن به این بازی مخوف داده بودند همه در زندگی بازیچه آدم های قدرتمندی از طبقه های بالاتر بودند. در حالی که هدف سریال نشان دادن نابرابری قدرت و پول است، اما کاملا مشهود است که شرکت کنندگان هیچ اراده ای از خودشان ندارند. از سوی دیگر، در سریال Hellbound عطش قدرت را می توان در رقابت دو فرقه ی حقیقت جدید و سَر پیکان دید. دو گروهی که به دنبال کنترل و قبولاندن باورهای خود به دیگران هستند. ترس و سردرگمی در میان مردم نیز باعث قدرت گرفتن هر کدام از این گروه ها می شود.

شخصیت پردازی و داستان قوی در سریال Hellbound

درام ‌های کره ای یا کی درام ها به ندرت با جلوتر رفتن داستان شخصیت پردازی هایشان را به خطر می اندازند، همین مورد در سریالSquid Game  قابل ملاحظه است، به خصوص در جایی که هر کدام از شخصیت ها از اهمیت خاصی در پیشبرد داستان برخوردار هستند. نقش اصلی سریال که لی جونگ جه آن را بازی می کند، به خوبی به اثبات رساند که درام های کره ای تا چه حدی می توانند همزمان به بازیگری و داستان پردازی خوب اهمیت دهند.

در سریال Hellboun به تدریج ایرادهای شخصیت ها آشکار می شود

در سریال Hellboun به تدریج ایرادهای شخصیت ها آشکار می شود

در سریالی که به مسائل اجتماعی می پردازد، شخصیت پردازی های قوی ضرورت دارد. وجود شخصیت هایی با پس زمینه ای مرتبط به درونمایه اصلی سریال از خصوصیاتی است که باعث هرچه جذاب تر شدن سریال برای بینندگان می شود. هر دوی سریال های Squid Game و Hellbound در این مورد بسیار خوب و سنجیده عمل کرده اند. در سریال Hellbound هر شخصیت را با عیب و ایرادهایی می بینیم که به وضوح در میان هیاهویی که به پا شده بیشتر خودشان را نشان می دهند. کاستی های شخصیت ها به خصوص در واکنش به حملات موجودات جهنمی به وضوح قابل ملاحظه است.

تعلیق های نفسگیر

در هر سریال تریلری تعلیق به جا ضروری است، نکته ای که در هر دو سریال Squid Game و Hellbound با کمال دقت رعایت شده است. با این حال، داشتن دو خط زمانی در سریال Hellbound باعث می شود که بینندگان جواب بسیاری از سوالات خود را نگیرند. در هر قسمت نیز مسائل جدیدی مطرح می شود که باز هم بدون پاسخ رها می شوند. سریالSquid Game  هم به همین ترتیب اساسا با سوالاتی بی جواب به پایان می رسد تا با یک پایان پرتعلیق طرفدارانش را منتظر فصل دوم احتمالی بگذارد. (زمزمه های ساخت فصل دوم از مدت ها قبل به گوش می رسد، اما همچنان رسما چیزی تأیید نشده.)

عقاید و افکار افراطی بلای جان جامعه

عقاید و افکار افراطی بلای جان جامعه

در هر دو سریال شاهد پرداختن به موضوعاتی مهم هستیم. در یکی از سریال ها به نابرابری های اجتماعی و اقتصادی و بهره برداری از آن به عنوان اهرم فشار بر اقشار ضعیف و در دیگری طمع قدرت و بازیچه قرار دادن و فریب مردم پرداخته شده است. در سریال Squid Game عملا توجهات معطوف نابرابری اقتصادی و متنفذان و ثروتمندانی است که دوست دارند از قدرت خود سوءاستفاده کنند و برای تفریح خود افراد طبقات پایین را به جان هم بیندازند. در سریال Hellbound اوضاع حتی از این هم بدتر است. در این سریال با افرادی طرفیم که برای پیشبرد منافع خود دست به فریب جمعی مردم جامعه می زنند.

تصویری مهیب از قدرت شبکه های اجتماعی در سریال Hellbound

تصویری مهیب از قدرت شبکه های اجتماعی در سریال Hellbound

جنون رسانه ای سهم عمده ای در زندگی جوانان دارد. شبکه های اجتماعی بستری برای بیان افکار و عقاید هستند، اما میزان فعالیت کاربران همیشه به بیان عقاید ختم نمی شود. سریال Helbound نفوذ سهمگین شبکه های اجتماعی بر زندگی جوانان را به درستی تصویر می کشد. هر چند ممکن است آنچه در این سریال به تصویر کشیده شده کمی بدبینانه به نظر برسد،‌ اما مایه های واقعی تاثیر شبکه های اجتماعی بر ذهن و رفتار مردم به خصوص جوانان و نوجوانان همچنان قابل تأمل است.

کانون توجه آن بر معضل اجتماعی ایمان

سریال هایی که معمولا موضوعات مناقشه برانگیز را دستمایه قرار می دهند در کانون توجهات قرار می گیرند. این دو درام کره ای هم کاملا مناسب مخاطبانی هستند که به دنبال تماشای پی در پی سریالی مهیج و دلهره آور هستند. با این حال، هر دو سریال در کنار هیجان اشاره ای ظریف به برخی مسائل اجتماعی مهم داشته اند. سریالSquid Game به این دلیل تبدیل به پدیده ای جهانی شد که توانست نوستالژی های دوران کودکی را بدل به بازی های خونینی کند. نگرانی های مالی هر کدام از شخصیت ها آنها را وارد بازی مرگ و زندگی کرد تا ذره ذره انسانیتی که با آن پای به بازی گذاشته بودند را از دست بدهند.

در سریال Hellbound نیز جامعه ای به تصویر کشیده شده که به ایمانی کور اعتقاد پیدا کرده است. Hellbound به مانند Squid Game  سریالی جذاب و سرگرم کننده نیست، بلکه آگاهانه جدی تر، بی رحمانه تر و وحشتناک تر است. به همین دلیل نیز داستان آن باورپذیر است و احتمالا ذهن بینندگان را برای مدت طولانی تری با خود درگیر می کند. به نظر شما کدام سریال بهتر است، Squid Game یا Hellbound؟

منبع: screenrant ،
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۴۰ نظر

ورود

 • M دی ۱۷, ۱۴۰۰

  سلام اسکویید گیم بهتره

  • محمد معین دی ۱۸, ۱۴۰۰

   من فیلم اکویید گیم را ترجیه میدم چون خیلی خفن بود

   • من دی ۱۸, ۱۴۰۰

    در جواب عنوان:اسکویید گیم

 • آرمی گرل دی ۱۷, ۱۴۰۰

  اسکوید گیم رو ترجیح میدم عالی بود واقعا

 • حنا دی ۱۷, ۱۴۰۰

  اسکویید گیم خیلی بهتر بود

 • امیر دی ۱۷, ۱۴۰۰

  بازی مرکب خیلی خوبه عالی خدا کنه فصل دو شم بیاد خیلی خیلی فیلم کره ای خوبی عالی خداهافز

 • آنیتا دی ۱۷, ۱۴۰۰

  اسکویید گیم بهتر بود اهل جهنم اخرش رو خوب سرهم نیاوردن

 • پادرا دی ۱۷, ۱۴۰۰

  اسکویید گیم خیلی خوبه

 • یگمینبب دی ۱۷, ۱۴۰۰

  اسکویید گیم واقعا لیاقت معروف شدن نداشت imdbرو هم چون با نتفیلکس کار میکرد پول میداد و imdbرو زیاد میکرد مثل بازی تاج و تخت که پول داد تاimdb رو زیاد کنه و من اسکویید گیم رو دیدم و اصلا جذابیتی نداشت ولی من فیلم کره ای mouseرو هم دیدم و عااااالللییییییییییییییییییییییییی بود

  • .... دی ۱۸, ۱۴۰۰

   منم باهات موافقم سریال موش با نتفیلکس کار نمیکرد ولی هم عازم جهنم و هم اسکویید گیم برای نتفیلکس کار میکردند و قطعاپول دادن تاimdbرو زیاد کنن

  • سلطان دی ۱۸, ۱۴۰۰

   اسکویید گیم خیلی تکراری بود و موضوع جذابی نداشت

 • احسان دی ۱۷, ۱۴۰۰

  اسکویید گیم خیلی بده

 • M.rad.bhr دی ۱۷, ۱۴۰۰

  برکینگ بد و مانی هیست این دوتا رو نبینید ضرر کردید

  • M16 دی ۱۸, ۱۴۰۰

   برکینگ بد که سلطانه اصلااااااا و ابدااااااااااا نباید با اسکویید گیم که خیلی چرته مقایسه بشه
   مانی هیست هم خیلی عالیه و میتونم بگم که فصل۱و۲و۳ مانی هیست به کل برکینگ بد می ارزه اما متاسفانه فصل ۴ و۵ مانی هیست ارزش کل سریال رو اورد پایین?
   اما باز هم هیچ کس نمیتونه جای برکینگ بد رو بگیره.
   کسی که داری اینو میخونی برو بجای اسکویید گیم که حتی جز ۱۰۰ تا سریال برتر هم نیست،برکینگ بد ببین که لقب بهترین سریال تاریخ رو داره

  • ناشناصی از دل دریا دی ۱۸, ۱۴۰۰

   من دیگه از وقتی برکینگ بد دیدم سریال باimdbزیر ۸.۵ نمیبینم اما چون اسکویید گیم خیلی معروف بود رفتم دیدم و واقعا فهمیدم الکی معروف شده و ارزش دیدن نداره hellboun هم ارزش دیدن نداره

  • سلطان قافیه دی ۱۸, ۱۴۰۰

   برکینگ بد که خداست اگه نبینی کل عمرت بر باد فناست

 • ممد قلی.sw دی ۱۷, ۱۴۰۰

  Helbund عالیه

 • .gamer. دی ۱۷, ۱۴۰۰

  هردو خیلی چرتن

 • جاوید دی ۱۷, ۱۴۰۰

  اسکویید گیم خیلی بهتره.

 • God دی ۱۸, ۱۴۰۰

  خود سایت گفته اهل جهنم بهتره بعد شما ها میگید اسکویید گیم بهتره؟

 • زندگی با بد و خوبش دی ۱۸, ۱۴۰۰

  من هر دو سریال رو تا تهش دیدم و ولی بعد دیدن اسکویید گیم بر خودم لعنت فرستادم که همچین فیلم چرتی رو دیدم

 • حسین دی ۱۸, ۱۴۰۰

  اسکویید گیم بهتره بهترین کارگردان رو داره از. هر لحاظ برای دیدن بهتره قسمت اول اون سریالو دیدم حالم بد شد خدایی اینقدر مسخره بود

 • ااااااااااااووووووو دی ۱۸, ۱۴۰۰

  نویسنده ی محترم ممنون که مقاله رو نوشتی اما عازم جهنم مینی سریال است و اسکویید گیم سریال
  پس لطفا یک مینی سریال رو با یک سریال مقایسه نکن
  ولی انصافا اسکویید اصلا جذابیتی نداره
  کلا من هم با نظر اقای.gamer. موافقم هردو چرتن
  اقای یگمینبب من هم mouse رو به شدت پیشنهاد میکنم و به نظرم بهتریییییییین فیلم کره ایه
  حتما حتما بجای این مسخره بازیا mouse رو ببینید به امید فصل ۲ mouse

 • عباس بو عزار دی ۱۸, ۱۴۰۰

  هزار پا که فیلم ایرانیه خیللیییییی بهتر بود تا اسکویید گیم خود کارگردان با چه رویی همچین سریال خزی رو انتشار داده خااااااک?

 • @Parisa@ دی ۱۸, ۱۴۰۰

  این دو سریال انقدر بدن که لیاقت مقایسه شدن ندارن نویسنده شما برو بهترین سریال های تاریخ رو مقایسه کن نه چرت ترین

 • ........ دی ۱۸, ۱۴۰۰

  خب من از عازم جهنم متنفرم با اینکه ندیدم ولی عاشق اسکویید گیممم??

 • متین دی ۱۸, ۱۴۰۰

  چند نفر که اصلا تو عمرشون سریال ندیدن اومدن یه اسکوئید گیم رو دیدن فکر کردن دیگه آخرشه
  به نظر من حتما برکینگ بد یا گیم اف ترونز رو ببینید تا بفهمید سریال ینی چی

  • علیک السلام یا برکینگ بد دی ۱۹, ۱۴۰۰

   ولشون کن اینا رو اینا انقدر شعور دیدن فیلم ندارن فکر میکنن اسکویید گیم بهترین سریال تاریخه
   حالا بعد از اینکه فصل های بعدی اسکویید بیاد میبینیم میتونه از برکینگ بد بهتر باشه عمرااااااااااااا برکینگ بد دیگه مثلش ساخته نمیشه
   گیم اف ترونز هم خوب بود

 • امیرحسین‌مهدوی دی ۱۹, ۱۴۰۰

  بازی مرکب

  • بزرگ سال دی ۱۹, ۱۴۰۰

   هرکی بگه اسکویید گیم بهترینه شرط میبندم از ۱۸ سال کمتره یا به قول معروف:بچه ساله???

 • خووووووووووووبی؟ دی ۱۹, ۱۴۰۰

  فکر نکنم فصل های بعدی اسکویید گیم خوب از اب دراد چون دیگه اگه دوباره بخوان یه بازی جدید راه بندازن چرتتتت میشه
  پس اسکویید گیم در نهایت imdb کمتر از ۸ میگیره
  و imdb کمتر از ۸ یعنی سریال خوبی نیست

 • ادمین سایت دی ۱۹, ۱۴۰۰

  Imdbاسکویید گیم ۸ است و چون با نتفیلکس کار میکنه یه نیم نمره باید کم کرد که میشه۷.۵
  Imdbکمتر از ۸ یعنی اینکه به درد نمیخوره

 • The moon دی ۲۰, ۱۴۰۰

  اسکویید گیم واقعا سریال قشنگی بود و لیاقت فقط یک ملیون طرفدار داشت
  اما لیاقت محبوب ترین و پر طرفدار ترین و پر بیننده ترین رو اصلا اصلا اصلا نداشت
  الان خیلی ها میرن سریال جدید سال ۲۰۲۱ میبینن چون میگن سریال های قدیمی چرته ولی اصلا این طور نیست برگینگ بد فکر کنم حدود ۵ یا ۷ سال پیش شروع شد اما هنوزم شاهکاره باimdb9.3 اما imdbاسکویید گیم ۸ است
  خودتون مقایسه کنید همه میگن برکینگ بد اصلا تو فصل ۱و۲و۳و۴ هیجان نداره
  اما بگم قسمت اخر انقدر پایان قشششششششششششنگی داره که همون یک قسمت به کل سریال های جهان می ارزه
  اونایی که میگن خیلی احساسی و قشنگ بود باید بگم زر مفته ببخشیدا
  شما برید مانی هیست رو ببینید تا بفهمید ته هیجان و زیبایی چیه
  گیم اف ترونز هم ببینید
  نارکوس هم خوبه
  بند اف برادرز هم بهترین مینی سریال است

 • Ainaz دی ۲۱, ۱۴۰۰

  مرکب بهتره

 • Yasin دی ۲۲, ۱۴۰۰

  اسکویید گیم خوب تره
  خیلی عالیه