پایان پرونده شکایت استاد شجریان از صدا و سیما پس از ۱۱ سال

پایان پرونده شکایت استاد شجریان از صدا و سیما پس از ۱۱ سال

وکیل مرحوم محمدرضا شجریان از صدور رای نهایی پرونده شکایت استاد آواز ایران از سازمان صدا و سیما به دلیل پخش بدون مجوز آثارش خبر داد.

در تیر ماه سال ۸۸ وکیل محمدرضا شجریان به خاطر پخش بدون رضایت آثار استاد شجریان در صدا و سیما، مستند به ماده ۲۳ قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان، شکایتی را علیه این سازمان در دادسرای کارکنان دولت مطرح کرد. در این ماده قانونی به صراحت آمده که پخش یا نشر آثار بدون اجازه صاحب اثر، با ۶ ماه تا ۲ سال حبس همراه است.

حالا بالاخره پس از گذشت ۱۱ سال و ۴ ماه از زمان این شکایت، رأی دادگاه صادر شده است. بر اساس این رأی، دکتر صوفی و دکتر خجسته، دو معاون اسبق صدا و سیما از اتهام پخش بدون اجازه آثار استاد شجریان تبرئه شدند.

به گفته محمد حسین آقاسی، وکیل مرحوم شجریان، در رأی دادگاه آمده که دستور پخش آثار استاد شجریان مربوط به ۵ سال قبل از طرح شکایت بوده و توسط معاونان قدیمی سازمان صادر شده بود نه معاونین وقت یعنی آقایان صوفی و خجسته. آن ها هم تنها دستور عدم پخش را صادر نکردند که این مورد جرم محسوب نمی شود. بر این اساس، آقای شجریان به عنوان شاکی این پرونده می تواند از سازمان صدا و سیما به عنوان متشاکی مطالبه خسارت کند.

محمدرضا شجریان نامزد ۲ جایزه گرمی، پرآوازه‌ترین هنرمند موسیقی اصیل ایرانی، یکی از مهم‌ترین هنرمندان موسیقی جهان و یکی از ۵۰ صدای برتر جهان بود. از فرزندان مرحوم محمدرضا شجریان، همایون شجریان و مژگان شجریان در زمینه موسیقی فعالیت دارند. محمدرضا شجریان خواندن را از کودکی و در مشهد آغاز کرد. با توجه به استعداد و صدای خوب محمدرضا شجریان، تحت تعلیم پدرش مهدی شجریان، که خود قاری قرآن بود، مشغول به پرورش صدای خویش شد. دعای ربنا، معروف‌ترین تلاوت قرآنی محمدرضا شجریان است و این اثر را سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان اثر ملی ثبت کرده است.

دیجیاتو
۱۸ نظر

ورود

 • جمال دی ۸, ۱۴۰۰

  شجریان هزینه معروف شدنش از طریق صداوسیما و رادیو تلویزیون ملی بدهد بعد خسارت پخش آثار بگیرد. نه شجریان بلکه بقیه آدمهای مدعی

  • علی دی ۸, ۱۴۰۰

   بسیاری از خوانندگان بودند که بدون اینکه در صدا و سیما بخوانند مشهور شدند لیاقت و شایستگی ملاک معروف شدن هست

  • سعید دی ۸, ۱۴۰۰

   تو وکیل وصی صدا و سیما هستی

  • علی دی ۹, ۱۴۰۰

   اون نقطه زیرحرف اول فامیلیت کارخراب کرده، ازکلامت مشخصه که اون، نقطه کسربشه، خیلی معقول وبرازنده ست…!

  • آقا دی ۹, ۱۴۰۰

   جمال مردنت بهتر از زنده بودنته. حیف هوای این مملکت که تو تنفس می کنی.

 • علی دی ۸, ۱۴۰۰

  مرحوم استاد شجریان لیاقت و شایستگی مشهور شدن را داشت مهارت ابشان در اجرای موسیقی اصیل و نحوه اجرای ان مختص ایشان بود انشالله خداوند از گناهان او بگذره و رحمت خودش را شامل حال او کنه
  دلبر برفت و دلشدگان را خبر نکرد
  گفتم مگر به گریه دلش مهربان کنم

  • کیوان مومنی دی ۸, ۱۴۰۰

   این ابله می‌خواهد ازآوازه استاد زنده یاد؟ به نوایی برسد؟ طلب مغفرت کنین برای استاد شجریان که دعایی ربنا توشه آخرتش باشد؟ انشاالله

  • یه نفر دی ۸, ۱۴۰۰

   کاش بدونید که فرهنگ این مملکت مدیون ،،استاد،، شجریانه. اونوقت ادم بی فرهنگی میرسه تیتر میزنه شجریان. متاسفم براتون

  • طه دی ۹, ۱۴۰۰

   تو هم مگر وکیل شجریان خواننده‌ی فتنه گران هستی؟

 • سعید دی ۸, ۱۴۰۰

  تو وکیل وصی صدا و سیما هستی

 • سجاد دی ۸, ۱۴۰۰

  بعضی ها ذاتاً وکیل وصی و دلواپس و نخود و … هستن

 • کیوان مؤمنی دی ۸, ۱۴۰۰

  همین یک اثرش جاودانه می کند مرحوم زنده‌یاد استاد شجریان؟ ؟آهای وکیل؟ میراث دیگران راخوردن گناهانت راچندبرابر می کند؟ ؟بزارید دعایی ربنا توشه ای باشد برای آخرت زنده یاد؟ طلب مغفرت کنین برای استاد؟ کافی است؟ بردن گل به مزار گناه است؟ برای تملق گویی است؟ ؟به نیابت استاد یتیمی را خوشحال کن؟ خمس مالش راپرداخت کن؟ به هرکه خودت دوست دارید؟ ابله اموات راآسوده بزارین؟ ؟بزودی دررستاخیز ازمردگان خواهید فهمید ومیاد بسراغت؟ اسم ایشان برای پر کردن جیب؟ وتبلیغاتی باشد برای شغلت؟ توبه کن وگرنه گرفتار بلا می‌شوی؟

  • علی شکوهی دی ۹, ۱۴۰۰

   راستشو بگو از کی جنس میگیری.عجب جنسای نابی بهت میده بد جور توهم زدی.

 • حسین دی ۹, ۱۴۰۰

  متأسفم که بعضی اشخاص هنوز نفهمیدندکه چه گوهربا ارزشی درعرصه موسیقی،آواز ازدست داده ایم که هیچ وقت تاریخ هنر موسیقی اصیل مانند زنده یاد استاد محمدرضا شجریان را نخواهد دید.

 • حسین رسولی دی ۹, ۱۴۰۰

  وقتی انقلاب اسلامی رخ داد ، تمام خوانندگان ، آهنگسازان و ترانه سرایان تقریبا خانه نشین و ممنوع الکار شدند .پای شجریان به عرصه موسیقی باز شد مثل ایران‌خودرو انحصاری
  شجریان بود و موسیقی ایران کسی نبود که رقابت باشد .حالم بهم میخوره وقتی به این آقا لقب استاد می‌دهند. اگر انقلاب اسلامی نبود ، در مقابل استادانی چون : بنان، شهیدی، گلپایگان، هایده، حمیرا و …….
  شجریان کجای موسیقی ایران قرار میگرفت؟