همه چیز درباره جنجال کارت واکسن وزیر بهداشت

همه چیز درباره جنجال کارت واکسن وزیر بهداشت

حدود یک ماه و نیم پیش عکس کارت واکسن وزیر بهداشت، دکتر عین اللهی، در شبکه های اجتماعی منتشر و سرمنشأ جنجال های بسیاری شد. در کارت واکسن وی تنها یک دوز واکسن ثبت شده بود.

به گفته ی محمد هاشمی، سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، برخی رسانه های بیگانه با انتشار عکس کارت واکسن وزیر بهداشت شبهاتی را مطرح کرده بودند از جمله «تزریق یک دوز واکسن توسط مسئولان وزارت بهداشت علی رغم تشویق مردم به تزریق دوزهای بیشتر». هاشمی می گوید وزیر بهداشت نوبت اول واکسن اسپوتنیک را در اسفند ۹۹ و نوبت دوم را در فروردین ۱۴۰۰ دریافت کرده و تزریق نوبت دوم ایشان در سامانه ثبت نشده بود که این موضوع تصحیح شد.

وی تصریح کرد که این ها جریان سازی هدفمند رسانه های بیگانه برای تخریب آرامش روانی ملت است.

وزیر بهداشت

حالا اما جنجال جدیدی بر سر کارت واکسن وزیر بهداشت به وجود آمده است. روز یکشنبه ۱۲ دی ماه در مراسم آغاز فاز سوم مطالعات بالینی واکسن نورا، وزیر بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگاری گفت: «بسیاری از مسئولین ‌مان از واکسن داخلی استفاده می ‌کنند، برای مثال حضرت آقا از واکسن برکت استفاده کردند، بنده و بسیاری از اعضای هیات دولت نیز همین طور.»

حال آنکه همان طور که قبل تر ذکر شد، کارت واکسن وزیر بهداشت نشان می داد که او واکسن اسپوتنیک زده بوده. حالا برخی خبرها حاکی از آن است که منتشرکننده کارت واکسن وزیر بهداشت تحت پیگرد حقوقی قرار خواهد گرفت.

عبدالرحیم ترابی، مدیرکل حقوقی سازمان بیمه سلامت، می گوید: «دسترسی به سوابق بیمه شدگان از قبیل سابقه دارو و خدمات پاراکلینیک تجویزی برای بیماران، فقط با اجازه بیمه شده و به وسیله رمز دو مرحله ‌ای فراهم است و این اطلاعات در حال حاضر فقط به پزشکان نمایش داده می ‌شود.»

او با بیان این که انتشار تصویر کارت واکسن وزیر بهداشت و مشخص شدن کد ملی، تاریخ تولد و نیز استفاده از شماره تلفن همراه بیمه‌شده منجر به سوء استفاده یکی از پزشکان و دسترسی به صفحه ی اول اطلاعات شخصی وزیر بهداشت شده، اضافه کرد: «این اقدام، مصداق بارز نقض حریم خصوصی و افشای اطلاعات … بوده و پیگیری‌ های لازم حقوقی در این زمینه انجام خواهد شد.»

حسن کیا
حسن کیا

اما حسن کیا، وکیل پایه یک دادگستری می‌ گوید: «در این باره می توان گفت اگر نوع واکسنی را که می زنیم جزو اسرار بیمار بدانیم و این که کسی که اطلاعات بیمار را در اختیار دارد، باید این نوع واکسن را به عنوان اسرار حفظ کند، اقدام برای افشای نوع واکسن می تواند جرم باشد. ولی به نظر می رسد این که آدم چه واکسنی می زند اسرار او نیست. وزیر گفته است من واکسن کرونا زدم. پس واکسن زدن او و استفاده از واکسن به عنوان دارو، دیگر حریم خصوصی نیست چون این موضوع را مقابل خبرنگاران بیان کرده است. پس چطور می گوییم این که او چه نوع واکسنی زده، حریم خصوصی است؟ قطعا برند واکسنی که وزیر زده حریم خصوصی او نیست.»

اما محمد هاشمی، سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، با انتشار توئیتی نوشت: «سواد رسانه ‌ای یکی از مهم ترین نیازهای فعالین فضای مجازی است لذا پی بردن به صدق این که وزیر بهداشت دز اول و دوم را اسپوتنیک دریافت کرده و سوم را برکت اصلا کار سختی نیست. پیشتر هم این حاشیه سازی درباره دریافت دز دوم ایشان مطرح بود! بهتر است طوری عمل کنیم که همواره منبع خبری موثق باشیم.»

با این حال به نظر می رسد اگر وزیر محترم می خواست چیزی درباره ی برند واکسن خود در حضور خبرنگاران بگوید، می بایست تاکید می کرد که دُز سومی که دریافت کرده از نوع برکت بوده است. آن وقت شاید از بروز این همه جنجال جلوگیری می شد.

کارت واکسن وزیر بهداشت

در همین راستا محمد مهاجری، فعال اصولگرا در توئیتی از عدم برخورد با بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت انتقاد کرد و نوشت: «اگر دولت، دولت بود ‎وزیر بهداشت را بخاطر دروغی که در مورد واکسن تزریق شده اش گفته بلافاصله برکنار می کرد تا اعتبار قوه مجریه بیش از این له نشود. خنده دار است که بجای مجازات او، دارند برای کسی که دروغ را افشا کرده پرونده می سازند. و این وسط سکوت و خناق گرفته ایم ‎ما اصولگراها.»

بیشتر بخوانید:

ولادیمیر پوتین واکسن روسی را مانند کلاشینکف قابل اعتماد خواند

اثر بخشی ۹۲ درصدی واکسن کرونا روسیه تأیید شد

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • ارژنگ دی ۱۹, ۱۴۰۰

  این‌ها فقط بلدند کارانه ۸۰ میلیونی پزشکان رو بیشتر کنند . هنر دیگه ای غیر از دروغگویی ندارند .

  • Abbas دی ۱۹, ۱۴۰۰

   این دروغ هم کنار تمام دروغهایی که این سالها شنیدیم.گشایش اقتصادی،تقویت پول ملی،کنترل بیکاری،مسکن برای مردم کم برخوردار و نزدیکترین آن پرداخت یارانه جدید از آذر ماه و دیماه امسال!!!

 • Abbas دی ۱۹, ۱۴۰۰

  خدا گواهه که ما دائم داریم هر روز از این دروغها میشنویم و دیگه به این موضوع عادت کردیم.دروغهایی از جمله گشایش اقتصادی،کنترل بیکاری،ساخت مسکن برای مردم کم برخوردار و نزدیکترین آن پرداخت یارانه جدید از آذرماه و دیماه!!!!!