لتا منگیشکر که بود و چرا هرگز ازدواج نکرد؟

لتا منگیشکر که بود و چرا هرگز ازدواج نکرد؟

لتا منگیشکر (Lata Mangeshkar) خواننده مشهور بالیوودی که به بلبل هندوستان معروف بود روز گذشته در سن ۹۲ سالگی درگذشت. این خواننده سرشناس هیچگاه ازدواج نکرده و تمام زندگی اش را وقف موسیقی کرد. بعد از اینکه پدرش در سال ۱۹۴۲ درگذشت، منگیشکر مجبور شد تامین هزینه های خانواده اش را بر عهده بگیرد. در سن تنها ۱۳ سالگی بود که لتا منگیشکر بازیگری را آغاز کرده و در نقش های کودکانه بازی کرد تا هزینه زندگی مادر و خواهر و برادرانش را تامین کند. در سال ۱۹۴۷ بود که به خاطر صدای فوق العاده اش به عنوان خواننده ترانه فیلم ها به کار گرفته شد.

لتا منگیشکر (Lata Mangeshkar) خواننده مشهور بالیوودی که به بلبل هندوستان معروف بود روز گذشته در سن 92 سالگی درگذشت.

اولین آهنگ معروف او با نام «آینگا آنوالا» در فیلم «محال» در سال ۱۹۴۹ منتشر شد. بر اساس کتابی که نسرین مونی کبیر در سال ۲۰۰۹ در مورد لتا منگیشکر نوشته است، وی با امید اینکه از حرفه خود درآمد کافی داشته باشد ساعت های طولانی کار می کرد. او بیش از هر چیزی به موسیقی علاقه داشت و در این باره گفته است: «عبادت من موسیقی است. برای من مثل پدر و مادر است». در واقع تعهد منگیشکر به خواهر و برادران و مادرش از یک طرف و موسیقی از طرف دیگر به حدی بود که وقتی برای ازدواج و تشکیل خانواده نداشت و به همین خاطر هرگز ازدواج نکرد. لتا منگیشکر روز یکشنبه ششم فوریه در اثر مشکلات ناشی از ابتلا به کرونا در بیمارستانی در بمبئی درگذشت. دکتر پراتیت سمدانی به خبرنگارانی که بیرون از بیمارستان بریچ کندی ایستاده بودند گفت: «لتا دی در ساعت هشت و دوازده دقیقه صبح به دلیل از کار افتادن برخی از اندام های داخلی اش پس از ۲۸ روز ابتلا به کرونا درگذشت».

لتا منگیشکر که بود و چرا هرگز ازدواج نکرد؟

لتا منگیشکر در  تاریخ ۲۸ ماه می سال ۱۹۲۹ در ایندور، هند به دنیا آمد و از پنج سالگی موسیقی را نزد پدرش آموخت. او یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین خوانندگان هندی است که بیش از هشت دهه فعالیت موسیقایی داشت. او از خانواده ای آمده بود که همگی بازیگر یا خواننده موسیقی کلاسیک بودند. منگیشکر کارش را با بازیگری در فیلم های ماراتی و هندی آغاز کرد اما خیلی زود دریافت که خوانندگی علاقه اصلی اوست. در سال ۲۰۰۱ بود که لتا منگیشکر جایزه بهارات راتنا به عنوان بالاترین مدال افتخار شهروندی هند را دریافت کرد. مرگ او با واکنش های بسیاری در سراسر جهان همراه شده و دولت هند نیز دو روز عزای عمومی اعلام کرده است.

گفته می شود که لتا منگیشکر در هنگام مرگ بیش از ۵۰ میلیون دلار ثروت داشته است. لتا منگیشکر با صدای جادویی اش در فیلم های هندی به خانه های مردم در هندوستان، افغانستان و سایر کشور های منطقه و بسیاری از کشورهای دیگر جهان راه یافت و در بیش از هزار فیلم هندی آهنگ سرود. منگیشکر در هشت دهه فعالیتش حدود ۳۰ هزار آهنگ به ۳۶ زبان سروده است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود