انتشار اولین ویدئو از فیلم توقیف شده «قاتل و وحشی» + ویدیو

انتشار اولین ویدئو از فیلم توقیف شده «قاتل و وحشی» + ویدیو

با گذشت یک سال از توقیف قاتل و وحشی ساخته ی حمید نعمت الله ، سازندگان آن برای نخستین بار ویدئویی از این فیلم منتشر کرده اند.

این ویدئو حاوی اولین و تنها پلان منتشر شده از این فیلم است.

همزمان با انتشار این ویدئو و نزدیک شدن به روزهای پایانی جشنواره فیلم فجر، فریدون جیرانی، کارگردان مطرح، در یادداشتی خواستار یک سانس نمایش فیلم حمید نعمت‌الله در سینمای رسانه‌ های جشنواره فجر شد.

جیرانی در پستی اینستاگرامی درباره ی فیلم قاتل و وحشی نوشت: «ژانر، بازیگری و کارگردانی در آخرین ساخته حمید نعمت الله، ویژگی هایی است که در سینمای ایران کمتر تجربه شده. به دبیر جشنواره پیشنهاد میکنم قاتل و وحشی را یک بار برای اهالی رسانه و صاحب نظران نمایش دهید، شاید راهکاری برای بایگانی نشدن این اثر پیدا شد.»

فیلم قاتل و وحشی یکی از پر سر و صداترین فیلم های دوره ی قبل جشنواره فجر بود.

این فیلم سال گذشته فرم حضور در جشنواره فجر را پر کرد اما به دلیلی که از سوی مسئولان نمایش سر تراشیده و گوش های لیلا حاتمی در فیلم عنوان شد، مجوز شرکت و نمایش در جشنواره را دریافت نکرد و بایکوت شد.

این اتفاق در حالی رخ داد که بسیاری مشتاقانه در انتظار نمایش این فیلم در جشنواره بودند و نقدهای مثبتی نیز درباره ی آن از سوی کسانی منتشر شده بود که فیلم را در اکران‌های خصوصی دیده بودند.

انتشار اولین ویدئو از فیلم توقیف شده قاتل و وحشی

انتشار اولین ویدئو از فیلم توقیف شده قاتل و وحشی

به گفته ی عوامل قاتل و وحشی این فیلم اصلاً به بازبینی نرسید و تنها بخش کمی از آن توسط هیئت انتخاب جشنواره دیده شد.

گرچه گفته می شد علت حذف فیلم از جشنواره نمایش سر تراشیده و گوش های لیلا حاتمی بوده اما برخی معتقد بودند موضوع این فیلم که درباره ی بردگی جنسی است و وجود صحنه های خشونت آمیز در آن نیز حساسیت هایی نسبت به این فیلم ایجاد کرده بود.

از آنجایی که بازیگری زنان در سینمای ایران با سر تراشیده اتفاق تازه ای نیست، خبر حذف فیلم قاتل و وحشی از جشنواره و توقیف آن به دلیل مشابه انتقادات زیادی را در رسانه ها و شبکه های اجتماعی به دنبال داشت.

توقیف فیلم قاتل و وحشی

انتشار اولین ویدئو از فیلم توقیف شده قاتل و وحشی

پس از این اتفاق، سید جمال ساداتیان، عضو هیأت داوران جشنواره فجر پارسال درباره ی حذف فیلم قاتل و وحشی گفت به ۴۰ دقیقه از این فیلم به دلیل مغایرت با موازین شرعی ممیزی خورد.

او گفت تصمیم گیری درباره ی نمایش این فیلم در جشنواره فجر در حیطه ی اختیارات هیأت انتخاب نبود و اظهار کرد که از سوی مراجع وزارت ارشاد به آن ها گفته شد بر اساس فتوای علمای کشور نمایش سر تراشیده ی زنان در فیلم مشکل شرعی دارد.

او درباره ی نمایش زنان با سر تراشیده در فیلم های قبلی ایرانی گفت که به گفته ی مسئولان وزارت ارشاد میزان نمایش سر تراشیده ی بازیگر زن در فیلم قاتل و وحشی بیشتر از حد متعارف بود به همین دلیل ۴۰ دقیقه از فیلم با ممیزی مواجه شد و صدور مجوز نمایش برای فیلم قاتل و وحشی منوط به اعمال اصلاحیه‌های وارده و حل مشکلات شرعی آن اعلام شده است.

توقیف فیلم قاتل و وحشی

چندی قبل محمدصادق رنجکشان سرمایه‌گذار فیلم قاتل و وحشی در مصاحبه ای گفت او به حمید نعمت‌الله گفته بود تراشیدن سر بازیگر زن فیلم لزومی ندارد اما نعمت الله اعتقاد داشت مشکلی پیش نمی آید.

رنجکشان در اینباره گفت: «حمید نعمت‌الله را دوست دارم و قاتل وحشی هم فیلم خوبی است اما اختلاف من با نعمت الله به همان موردی برمی‌گردد که امروز باعث توقیف فیلم شده است. من معتقد بودم تراشیدن سر بازیگر فیلم تاثیری در فیلم نمی‌گذارد و خشونتی که مدنظر فیلمساز است می تواند به شکل دیگری به نمایش درآید اما نعمت الله مصر بود که حتما کار به همین شکل باشد و می گفت مشکلی برای فیلم پیش نمی‌آید.»

آذر ماه امسال بود که خبر رسید سازندگان فیلم قاتل و وحشی خواستار شرکت دوباره ی این فیلم در جشنواره فجر ۱۴۰۰ شدند اما این درخواست از سوی دبیرخانه جشنواره پذیرفته نشد. طبق اعلام دبیرخانه جشنواره فجر این فیلم در دوره ی قبل جشنواره مورد بازبینی هیأت انتخاب قرار گرفته بود، موضوعی که با قوانین شرکت در جشنواره مغایرت دارد. این تصمیم اما با اعتراض سازندگان فیلم قاتل و وحشی رو به رو شد چرا که آن ها می گویند این فیلم قبلاً به مرحله ی بازبینی جشنواره نرسیده بود.

توقیف فیلم قاتل و وحشی

توقیف فیلم قاتل و وحشی

آبان ماه امسال محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بررسی مجدد فیلم‌ های توقیف شده ی قبلی در دولت جدید خبر داد و حالا باید دید جنجالی ترین ساخته ی حمید نعمت الله بالاخره موفق به دریافت پروانه نمایش خواهد شد یا نه.

قاتل و وحشی فیلمی در ژانر وحشت و جنایی-معمایی به کارگردانی حمید نعمت‌ الله  و با فیلمنامه‌ ای از معصومه بیات و حمید نعمت‌ الله، محصول سال ۱۳۹۸ است.

این فیلم در میانه ی مسیر ساخت به علت مشکل بودجه برای مدتی متوقف شد و همچنین به دلیل اختلافات مالکیتی مجوز حضور در جشنواره فجر ۹۸ را نگرفت، اما سرانجام در پاییز سال ۹۹، با اتمام مراحل صدا و ساخت موسیقی آماده‌ ی نمایش شد.

لیلا حاتمی، امین حیایی، شهرام حقیقت‌ دوست و ستاره اسکندری بازیگران فیلم قاتل و وحشی هستند و همایون شجریان هم برای چهارمین‌ بار به عنوان خواننده در این فیلم با نعمت‌ الله همکاری داشته است.

در خلاصه ی داستان فیلم قاتل و وحشی آمده است: «زیبا در حال آماده شدن برای عروسی دختر خود است که به طور اتفاقی اسیر یک باند گانگستری مخوف می‌شود. او سعی می‌کند از این بند خود را رها کند. وقت زیادی ندارد، چون دخترش نیز بی‌خبر از همه‌چیز عازم همان‌جاست و این اتفاقی است که نباید بیفتد. زیبا، برای نجات خود و دخترش می‌جنگد.»

حمید نعمت‌الله مضمون اصلی فیلم قاتل و وحشی را مقابله‌ی خیر و شر عنوان کرده و گفته است که در واقع یک فیلم حماسی است.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود