چقدر عمر می کنید؟ یک تست چشم ساده برای تخمین طول عمر شما!

چقدر عمر می کنید؟ یک تست چشم ساده برای تخمین طول عمر شما!

شاید تیتر برایتان کمی گیج کننده و عجیب به نظر برسد اما با یک تست چشم ساده می توانید از طول عمر خود باخبر شوید.

دانشمندان ارتباط بین پیری بیولوژیکی شبکیه چشم و مرگ و میر را شناسایی کرده اند؛ کشفی که می تواند منجر به غربالگری روتین برای مجموعه ای از بیماری های تهدید کننده زندگی شود.

بر اساس تحقیقات جدید، یک آزمایش چشمی ارزان و ساده می تواند “‘گشایش پنجره ای” به طول عمر یا مدت زمان زندگی شما باشد.

تخمین میزان عمر با یک تست چشم ساده

دانشمندان ارتباط بین پیری بیولوژیکی شبکیه چشم و مرگ و میر را شناسایی کرده اند. غشای پشت چشم حاوی سلول های حساس به نور است که از میانسالی شروع به زوال می کنند.

مطالعه‌ای که روی تقریباً ۴۷۰۰۰ بریتانیایی انجام شد، نشان داد کسانی که شبکیه چشم‌شان «پیرتر» از سال‌های واقعی‌شان بود، احتمال مرگشان در دهه آینده زندگی شان بیشتر بود. این کشف می تواند منجر به غربالگری معمول برای تعدادی از بیماری های تهدید کننده زندگی از جمله آلزایمر شود.

نویسنده مسئول، دکتر مینگگوانگ هی، از مرکز تحقیقات چشم استرالیا، ملبورن، گفت: «این اکتشاف یک “پنجره” منحصر به فرد و قابل دسترس برای ارزیابی فرآیندهای پاتولوژیک زمینه ای بیماری های عروقی و عصبی سیستمیک مرتبط با افزایش خطر مرگ و میر ارائه می دهد.»

شرکت کنندگان ۴۰ تا ۶۹ ساله به طور متوسط به مدت ۱۱ سال تحت نظر قرار گرفتند. فوندوس یا سطح داخلی شبکیه چشم آنها برای مطالعه بیوبانک بریتانیا اسکن شده بود. تیم بین المللی “سن بیولوژیکی” آن را با سن تقویمی یک فرد مقایسه کرد.

شکاف های بزرگ با ۴۹ تا ۶۷ درصد خطر مرگ ناشی از هر علتی غیر از بیماری های قلبی عروقی یا سرطان همراه بود. این نتیجه پس از در نظر گرفتن عوامل بالقوه تأثیرگذار مانند فشار خون بالا، شاخص توده بدنی (BMI)، سبک زندگی و قومیت به دست آمد.

دکتر هی گفت: «یافته‌های جدید ما مشخص کرده ‌اند که فاصله سنی شبکیه یک پیش‌بینی‌ کننده مستقل برای افزایش خطر مرگ و میر است. آنها نشان می‌دهند که سن شبکیه ممکن است یک نشانگر زیستی مهم بالینی پیری باشد.»

هر یک سال افزایش سن به ترتیب با افزایش دو و سه درصدی خطر مرگ ناشی از هر یک یا یک علت خاص همراه بود.

تخمین میزان عمر با یک تست چشم ساده

دکتر هی گفت: “این شکاف سنی شبکیه” می تواند به عنوان یک ابزار غربالگری مورد استفاده قرار گیرد.

نتایج به دست آمده به شواهدی اضافه می کند که شبکه عروق کوچک در شبکیه یک شاخص قابل اعتماد از سلامت کلی سیستم گردش خون و مغز بدن است. به گفته محققان، در حالی که خطرات بیماری و مرگ با افزایش سن افزایش می‌یابد، واضح است که این خطرات در بین افراد هم سن به میزان قابل توجهی متفاوت است.

پیری بیولوژیکی منحصر به فرد است و ممکن است نشانگر بهتری برای سلامت فعلی و آینده باشد. آنها از نوع پیشرفته AI (هوش مصنوعی) معروف به “یادگیری عمیق” برای پیش بینی دقیق سن شبکیه چشم از روی تصاویر فوندوس استفاده کردند.

تخمین میزان عمر با یک تست چشم ساده

این شاخص بر بافت، سلول، مواد شیمیایی و سایر شاخص‌ های مشابه که مملو از مسائل اخلاقی و حریم خصوصی هستند غلبه کرد. علاوه بر این، آنها تهاجمی، گران و زمان بر هستند. حدود ۱۹۲۰۰ تصویر فوندوس از چشم راست ۱۱۰۵۲ شرکت‌ کننده با سلامت نسبتاً خوب در بررسی اولیه سلامت مدل را تأیید کرد.

نتایج ارتباط قوی بین سن پیش‌بینی‌شده شبکیه و سن واقعی را با دقت کلی تا سه سال و نیم نشان داد. همان فرآیند اعمال شده در چشم چپ نتایج مشابهی را به همراه داشت. سپس شکاف سنی شبکیه در ۳۵۹۱۷ داوطلب باقی مانده ارزیابی شد.

در طول دوره مطالعه، ۱۸۷۱ (۵%) شرکت کننده جان خود را از دست دادند: ۳۲۱ (۱۷%) به دلیل بیماری قلبی عروقی. ۱۰۱۸ (۵۴.۵%) سرطان; و ۵۳۲ (۲۸.۵%) از علل دیگر از جمله زوال عقل.

تخمین میزان عمر با یک تست چشم ساده

نسبت «سالمندان سریع» – آنهایی که شبکیه آنها بزرگتر از سن واقعی آنها به نظر می رسید – با فاصله سنی شبکیه بیش از سه، پنج و ده سال به ترتیب ۵۱، ۲۸ و ۴.۵ درصد بود.

دکتر هی گفت مطالعات قبلی نشان داده است که تصویربرداری شبکیه حاوی اطلاعاتی در مورد عوامل خطر قلبی عروقی، بیماری های مزمن کلیوی و نشانگرهای زیستی سیستمیک است.

آخرین یافته‌ ها نشان می ‌دهد که «فرضیه شبکیه نقش مهمی در روند پیری دارد و به آسیب ‌های تجمعی ناشی از افزایش سن که خطر مرگ و میر را افزایش می‌ دهد حساس است.»

تخمین میزان عمر با یک تست چشم ساده

دکتر هی افزود:  «ما یک الگوریتم یادگیری عمیق ایجاد کرده ایم که می تواند ردپای پیری را در تصاویر فوندوس تشخیص دهد و سن را با دقت بالا پیش بینی کند، علاوه بر این، ما اولین کسی بودیم که نشان دادیم که فاصله سنی شبکیه به طور قابل توجهی با افزایش خطر مرگ و میر مرتبط است.»

«یافته ‌های ما نشان می‌ دهد که فاصله سنی شبکیه بینش ‌های جدیدی در مورد پیری سالم ارائه می ‌دهد. کار ما به تحقیقات آینده در مورد کاربردهای فاصله سنی شبکیه و اینکه آیا سن شبکیه می ‌تواند برای درک بهتر فرآیندهای پیری استفاده شود، نیاز دارد.»

این مطالعه در مجله British Journal of Ophthalmology منتشر شده است.

تخمین میزان عمر با یک تست چشم ساده

به شما پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

طول عمر بیشتر شما در گروی ترک ۵ عادت ناسالم و خطرساز!

۸ مورد از دلایل عمر طولانی افراد را بشناسید

دانشمندان: بزرگ بودن مردمک چشم نشانه باهوشی است!

۵ ویژگی شخصیتی در افراد که به افزایش طول عمر آنها منجر خواهد شد

آفتاب سوختگی چشم ها و هر آنچه باید درباره آن بدانید

آرایش چشم در روزهایی کرونایی

چرا انسان ها چشمان سیاه ندارند؟

۷ علت گشاد شدن مردمک چشم ها؛ از جاذبه جنسی تا آسیب مغزی

چشم سوم چیست و چطور آن را باز کنیم؟

رنگ چشم های ما نکات زیادی را درباره شخصیت ما آشکار می کند

منبع: coventrytelegraph
دیجیاتو
بدون نظر

ورود