بمب ترموباریک چیست؟ بمب های خفه کننده روسی در راه اوکراین + ویدیو

بمب ترموباریک چیست؟ بمب های خفه کننده روسی در راه اوکراین + ویدیو

در شرایطی که به نظر می رسد که حمله روسیه به اوکراین طبق انتظار کرملین پیش نمی رود، برخی رسانه ها از اعزام سلاح های ترموباریک روسی به اوکراین خبر می دهند. رسانه ها مدعی شده اند که لانچرهای راکتی چندگانه TOS-1 یا TOS-1A که توانایی پرتاب راکت هایی با کلاهک ترموباریک دارند را در حال حرکت به سمت اوکراین دیده اند. تاکنون هیچ سندی دال بر استفاده از سلاح های ترموباریک در اوکراین دیده نشده است. سلاح یا بمب ترموباریک (thermobaric) از مهمات های مرسوم استفاده نمی کند بلکه با مواد منفجره بسیار فشرده و با دمای بالا پر شده اند. نام دیگر این بمب ها بمب گرمافشاری یا بمب خلاء است.

بمب ترموباریک چیست؟ بمب خلاء و بمب گرمافشاری چگونه عمل می کنند؟

به این سلاح ها «بمب خلاء» (vacuum bomb) نیز گفته می شود زیرا این سلاح ها اکسیژن هوای اطراف را مکیده تا انفجاری بزرگ ایجاد کنند و موج هوای عظیم ناشی از این انفجار آن می تواند بسیار ویرانگر باشد. پیش از این از سلاح های ترموباریک در چچن استفاده شده و عواقب هولناکی در پی داشته است. به نظر می رسد ولادیمیر پوتین برای باز کردن گره جنگ در اوکراین به سمت استفاده از این سلاح های بسیار قدرتمند پیش می رود. اما سلاح های ترموباریک چگونه عمل می کنند؟

بمب ترموباریک چیست؟ بمب خلاء و بمب گرمافشاری چگونه عمل می کنند؟

بمب ترموباریک چیست؟ بمب خلاء و بمب گرمافشاری چگونه عمل می کنند؟

سلاح های ترموباریک چگونه عمل می کنند؟

این موشک ها از سوختی با قدرت انفجاری بسیار بالا و ترکیبات شیمیایی پر می شوند و انفجار ناشی از آن ها می تواند امواج انفجاری مافوق صوت ایجاد کند که هر چیزی را در مسیر خود نابود خواهد ساخت، چه انسان باشد و چه ساختمان. به همین دلیل است که به آن ها بمب های آئروسول یا بمب های خلاء گفته می شود. لانچرهای راکتی ترموباریکی که در راه اوکراین قرار داشته و چه بسا در هنگام نوشتن این مطلب از آن ها نیز استفاده شده باشد، پرتاب های دقیقی نداشته اما برای صاف کردن مناطق وسیعی از زمین و از بین بردن موانع انسانی و سازه ای به کار گرفته می شود. پیتر لی از دانشگاه پورتسموث در سال ۲۰۱۶ و پس از استفاده روسیه از آن ها در سوریه در مورد کارکرد موشک ها یا بمب های ترموباریک توضیح داده است.

بمب ترموباریک چیست؟ بمب خلاء و بمب گرمافشاری چگونه عمل می کنند؟

بمب ترموباریک چیست؟ بمب خلاء و بمب گرمافشاری چگونه عمل می کنند؟

وی عملکرد سلاح های ترموباریک را چنین توضیح می دهد :«تصور کنید نفس عمیقی می کشید و سپس خودتان را در آب غوطه ور می کنید. سپس تصویر کنید که تمام اکسیژن به سرعت و در آنِ واحد با فشار از بدن شما خارج شود. سعی کنید دوباره نفس عمیقی بکشید اما این بار آب سرد شروع به پر کردن ریه های شما کرده و ذرات سمی و قابل اشتعال شروع به کشتن شما از درون می کنند». از آنجایی که سلاح های ترموباریک اکسیژن اطرافشان را به سرعت و با فشار زیاد به درون خود می کشند، اکسیژن اطراف انسان ها و حتی اکسیژن موجود در ریه هایشان را نیز بیرون کشیده و علاوه بر اینکه اکسیژنی برای تنفس باقی نمی ماند، ذرات مرگبار، شیمیایی و سوزاننده جایگزین اکسیژن در ریه می شوند و فرد را از درون سوزانده و خفه می کنند. تنها انفجارهای ناشی از سلاح های هسته ای مرگبارتر و ویرانگرتر از سلاح های ترموباریک هستند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴ نظر

ورود

 • امیر اسفند ۸, ۱۴۰۰

  اصولگراها دست نشانده پوتین هستن که انقدر از این تجاوز اشکار خوشحال شدن ذره ای شرافت در وجود ادم باشه از این جنایت تنش به لرزه میوفته

  • مهدی اسفند ۱۲, ۱۴۰۰

   اولا بفرمایید که ایت موضوع را از کجات در آوردی
   دوما جنگ کلا بد ونابود گر است و آن زمانیکه امریکا و دست نشانده اش داشتتد کودکان یمنی وغیره را میگشتند جرا آن جات درد نگرفت می دونی چرا چون رسانه هایی غرب بهت بی حسی زدند و فقط یکسری مسائل را درک میکنی.تو مقصر نیستی
   در ضمن بدان که اول ناتو به روسیه حمله کرده و روسیه در حال انتقام است. و اینها نشانه طرفداری نیست تحلیل واقعیت است.
   حالا سعی کن که آن بی حسی را از خودت دور کنی .
   من از قزوین این مطلب را نوشتم خواستی تشریف بیار شهر مهمان نواز قزوین در خدمت هستیم.
   خواهشا این مطلب من را پخش کنید
   خیلی سعی کردم که در چها چوب شما بنویسن که منتشر بشه

 • بی نام اسفند ۱۲, ۱۴۰۰

  آفرین به انسان و این انسانیت ???!

 • سامی رضا آذر ۱۷, ۱۴۰۱

  استفاده از چنین جنگ افزارهای ویرانگر و نامتعارف و غیر انسانی و محکوم هست..