تعداد سلاح های هسته ای روسیه در مقایسه با دیگر دارندگان این سلاح های مرگبار

تعداد سلاح های هسته ای روسیه در مقایسه با دیگر دارندگان این سلاح های مرگبار

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه به کشورهای غربی هشدار داده است که دخالت آن ها در اوکراین می تواند به «عواقبی که هرگز ندیده اند» منجر شود. رییس جمهور روسیه، ایالات متحده و متحدانش را به نادیده گرفتن تقاضاهایش برای جلوگیری از پیوستن اوکراین به ناتو و دادن تضمین های امنیتی به مسکو متهم کرده است. در ادامه، پوتین دستور آماده باش یگان های هسته ای کشورش را صادر کرده و بدین ترتیب برخی از احتمال استفاده از این سلاح ها توسط روسیه خبر می دهند. زرادخانه هسته ای روسیه شامل موشک های بالستیک قاره پیما یا ICBM ها هستند که بردشان به هزاران مایل می رسد. بر اساس داده های منتشر شده توسط انجمن کنترل سلاح، هم روسیه و هم ایالات متحده هزاران سلاح هسته ای در اختیار دارند و سلاح های هسته ای بریتانیا، فرانسه و چین نیز به صدها مورد می رسد.

مقایسه تعداد سلاح های هسته ای روسیه با دیگر دارندگان این سلاح های مرگبار

مقایسه تعداد سلاح های هسته ای روسیه با دیگر دارندگان این سلاح های مرگبار

روسیه: ۶,۲۵۷

ایالات متحده: ۵,۵۵۰

چین: ۳۵۰

فرانسه: ۲۹۰

بریتانیا: ۲۲۵

پاکستان: ۱۶۵

هند: ۱۵۶

اسرائیل: ۹۰

کره شمالی: ۴۰

اوکراین هیچ سلاح هسته ای در اختیار ندارد زیرا در پایان جنگ سرد در سال ۱۹۹۱ و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی که اوکراین نیز بخشی از آن بود، تعداد زیادی از سلاح های هسته ای که در اوکراین مستقر شده بود، طی توافقی به روسیه بازگردانده شد. این تصمیم خود اوکراین بود که سیاست خلأ سلاح هسته ایش را به دلیل هزینه بالای نگهداری این سلاح ها در پیش گیرد و در قبال تضمین امنیت و حاکمیتش با توافق بریتانیا، ایالات متحده و روسیه، پذیرفت که سلاح های هسته ای به ارث رسیده از اتحاد جماهیر شوروی و بسیاری از سلاح های سنگینش را به روسیه پس دهد.

 

How many nuclear weapons Russia

روسیه در ششمین روز حمله خود به اوکراین، نتوانسته به اهدافی که تعیین کرده بود برسد در حالی که بسیاری فکر می کردند ارتش قدرتمند این کشور می تواند در عرض تنها دو سه روز اوکراین را تسخیر کند. این ناکامی ها باعث شده که ولادیمیر پوتین در حرکتی بی سابقه والری گراسیموف ژنرال کارکشته و قدیمی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح فدراسیون روسیه، و قائم‌مقام اول وزیر دفاع را از کار برکنار کند هر چند برخی منابع خبر از کناره گیری او از مقامش در پی شکست نقشه هایش در حمله به اوکراین خبر می دهند.

ژنرال والری گراسیموف توسط پوتین از کار برکنار شد

ژنرال والری گراسیموف توسط پوتین از کار برکنار شد

گراسیموف در نوامبر ۲۰۱۲ به مقام رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح روسیه منصوب شده بود و بسیاری او را بانی دکترین نظامی و مدرن سازی ارتش این کشور در سال های اخیر می دانند. گفته می شود ژنرال گراسیموف وعده تصرف سه روزه اوکراین را به پوتین داده بود.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود