چرا اروپا نمی‌تواند صنعت گاز و نفت روسیه را تحریم کند؟

چرا اروپا نمی‌تواند صنعت گاز و نفت روسیه را تحریم کند؟

با وجود حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم‌های گسترده علیه رژیم ولادیمیر پوتین، تمایل اروپا برای خرید گاز از روسیه کاهش پیدا نکرده است.

گازپروم (Gazprom) شرکت نفت و گاز روسی روز یکشنبه اعلام کرد صادرات گاز از روسیه به اروپا از طریق اوکراین، همان‌طور که انتظار می‌رفت ادامه دارد. نفت و گاز که تاکنون از تحریم‌های غرب علیه روسیه مستثنی بوده‌اند، از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین با افزایش ۴۰ درصدی  صادرات همراه بوده است.

چرا اروپا به گاز روسیه وابسته است؟

چرا قاره اروپا به گاز روسیه وابسته است؟

اروپا زمانی از منابع گازی قابل اطمینانی در میادین دریای شمال برخوردار بود که حالا به اتمام رسیده است. در این بین، روسیه بزرگ‌ترین ذخایر گاز طبیعی جهان را در اختیار دارد و اتحادیه اروپا برای تامین نزدیک به ۴۰ درصد گاز خود متکی به روسیه است. بنا به گزارش‌ها، روسیه در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار نفت و گاز به اروپا فروخت و در سال ۲۰۲۰ گازپروم حدود یک‌سوم گاز اروپا را تامین کرد.

چرا اروپا به گاز روسیه وابسته است؟

آلمان به آن وابسته است

بیش از نیمی از گاز بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا یعنی آلمان، متکی به روسیه است. آلمان در حال کنار گذاشتن تدریجی انرژی هسته‌ای و جایگزینی آن با گاز است و تلاش می‌کند با ساخت خطوط لوله جدید، میزان گاز بیشتری از روسیه وارد کند؛ خطوط لوله انتقال گاز طبیعی نورد استریم ۲ از طریق دریای بالتیک که ظرف مدت کوتاهی پس از حمله روسیه به اوکراین به حالت تعلیق درآمد اما به‌طور مشخص لغو نشد.

هزینه نسبتا پایینی دارد

تحلیلگران معتقدند افزایش واردات گاز روسیه به اروپا در روز حمله این کشور به اوکراین تا حدودی به دلیل بالا رفتن قیمت گاز غیرروسی از سوی نیروهای بازار بوده است. جرج اردمن، رئیس سابق دپارتمان سیستم‌های انرژی در موسسه فناوری انرژی دانشگاه صنعتی برلین، گفت تصور می‌کند روسیه شریک تجاری نسبتا قابل اعتمادی است که به قراردادهای بلندمدت خود عمل می‌کند.

چرا اروپا به گاز روسیه وابسته است؟

قانون‌گذاران چشم به هزینه‌های انرژی مصرف‌کنندگان دارند

اروپایی‌ها زمستان امسال با افزایش قیمت گاز قبض‌ خانه‌های خود مواجه شدند. قانون‌گذاران اروپا اکنون نگران هستند که رای‌دهندگان خود را با سایه افزایش بیشتر قیمت‌ها وحشت‌زده کنند. اورسولا فون درلین، رئیس کمیسیون اروپا و سیاستمدار آلمانی تاکید کرده است که اتحادیه اروپا قادر است در صورت بروز هرگونه اختلال در واردات گاز با آن مقابله کند.

چرا اروپا به گاز روسیه وابسته است؟

اروپا در تغییرجهت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر کُند بوده است

اتحادیه اروپا متعهد به استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر است، اما ساخت و سازها آن‌قدر سریع اتفاق نمی‌افتد تا منجر به کاهش اتکای آنها به انرژی روسیه شود. بر اساس گزارش‌های اداره کل انرژی اتحادیه اروپا، ۲۵ درصد انرژی این بلوک از گاز طبیعی تامین می‌شود و در حال حاضر ظرفیت شبکه کافی برای مصرف انرژی‌های تجدیدپذیر بیشتر در برخی از بخش‌های اروپا وجود ندارد.

گاز روسیه به رشد محصولات کشاورزی اروپا کمک می‌کند

اروپا از گاز برای تولید مواد اصلی کود مانند نیترات آمونیوم و اوره استفاده می‌کند. بنابراین اختلال در عرضه گاز، بر توانایی این قاره برای رشد محصولات کشاورزی و تغذیه جمعیت ساکن در آن تاثیر می‌گذارد.

بدون نظر

ورود