آیبایک: مهم ترین لوازم دوچرخه را بشناسید!

آیبایک: مهم ترین لوازم دوچرخه را بشناسید!

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

اگر یک دوچرخه سوار تازه کار باشید، دنیای لوازم جانبی دوچرخه می‌تواند جایی پیچیده و طاقت فرسا باشد و هر چه بیشتر در مورد لوازم مهم دوچرخه که باید حتماً همراه داشته باشید می‌شنوید، احساس می‌کنید دوچرخه سواری چقدر ممکن است گران تمام ‌شود.

این را آیبایک می‌گوید که لازم نیست بترسید. برای کسانی که تازه وارد این ورزش شده‌اند یا فقط می‌خواهند گاهی به صورت تفریحی رکاب بزنند، نیازی به غرق شدن در دنیای لوازم جانبی نیست.

در اینجا لیستی از لوازم جانبی دوچرخه که واقعا داشتنشان واجب است را معرفی کرده‌ایم. این تجهیزات برای ایمنی شخصی شما و طول عمر دوچرخه ضروری است. وقتی آماده شدید و می توانستید برای دوچرخه‌تان هزینه کنید داشتن این لوازم بهترین کار است اما لازم نیست عجله کنید.

۱) کلاه دوچرخه

لوازم جانبی که قرار است برایتان معرفی کنیم ضروری است اما نداشتن این یکی کاملاً غیر قابل چشم پوشی است. به یاد داشته باشید که محافظت از سرتان به عهده خودتان است. باتجربه ترین دوچرخه سواران هم سرشان ضربه می‌بیند. شما نمی‌توانید انتخاب های رانندگان و عابران پیاده را که هنگام دوچرخه سواری با آن‌ها روبرو می‌شوید کنترل کنید.

هنگام انتخاب کلاه ایمنی دوچرخه، حتماً کلاه را با اندازه سر و سبک سواری خود مطابقت دهید. کلاه دوچرخه تفریحی می تواند گزینه‌ای مقرون به صرفه برای دوچرخه سواران معمولی باشد. یک کلاه ایمنی دوچرخه خوب، تهویه عالی دارد و از پشت سر محافظت می‌کند تا شما را هنگام سقوط ایمن نگه دارد همچنین وزن سبک و آیرودینامیک بودن از ویژگی‌های مهم دیگر آن است.

دنیای لوازم جانبی دوچرخه می‌تواند جایی پیچیده و طاقت فرسا باشد و هر چه بیشتر در مورد لوازم مهم دوچرخه که باید حتماً همراه داشته باشید می‌شنوید

۲) دستکش دوچرخه سواری

دستکش‌ها در ابتدا از دستان شما در صورت تصادف محافظت می‌کنند. دوم اینکه از اصطکاک و تاول جلوگیری می‌کنند. سومین مزیت کمتر شناخته شده این است که دستکش‌های دوچرخه سواری از عصب اولنار محافظت می‌کنند. این عصب از کف دست شما عبور می‌کند. هنگامی که فشار مداوم بر روی عصب اولنار وارد می‌کنید، می‌توانید درد یا بی‌حسی را در انگشت کوچک، انگشت حلقه یا کل دست خود تجربه کنید. دستکش‌های دوچرخه‌سواری با کف دست‌های پددار برای جلوگیری از این مشکلات ارائه می‌شوند.

نکته حرفه‌ای: هنگام انتخاب دستکش دوچرخه سواری، بخش بین انگشت شست و انگشت اشاره را بررسی کنید. باید آنقدر شل باشد که بتوانید راحت دسته فرمان را بگیرید.

۳) شلوارک دوچرخه

اگر می‌خواهید طولانی مدت دوچرخه سواری کنید، روی شلوارک دوچرخه سواری باکیفیت سرمایه گذاری کنید. این شلوارک طوری طراحی شده است که با شما حرکت کند، بنابراین پس از کیلومترها رکاب زدن با ساییدگی مواجه نمی‌شوید. شورت یا شلوارک دوچرخه سواری روکشی دارد تا بالشتک بیشتری بین پشت و زین به شما بدهد.

اگر آمادگی خریدش را ندارید، مجبور نیستید که از آن استفاده کنید. از شلوارهای اسپرت، ساپورت و شلوارک سواری معمولی و گشاد هم می‌توانید استفاده کنید.

۴) بطری آب یا بسته هیدراتاسیون

تجهیزات هیدراتاسیون یکی از لوازم جانبی دوچرخه است که صرفاً از نقطه نظر زنده ماندن لازم است. تمام شدن آب در اواسط دوچرخه سواری فقط یک ناراحتی نیست بلکه یک خطر واقعی است. به خصوص اگر در مسیر کوهستانی باشید.

قانون دوچرخه سواران این است که حداقل هر بیست دقیقه یک بار سه قلپ میل کنید. نیاز شما بسته به میزان سختی سواری شما متفاوت خواهد بود، اما نکته اصلی این است که خسیس نباشید. اگر یک دوچرخه سوار معمولی هستید، یک بطری آب و قفس بطری آب عایق بندی شده داشته باشید. اگر قصد دارید با دوچرخه کوهستان به بیرون بروید، یک بسته آبرسانی بگیرید.

هنگام خرید پک هیدراتاسیون، اندازه‌ای را انتخاب کنید که کمی بزرگتر از آن چیزی باشد که انتظار دارید. شما هرگز مجبور نیستید آن را تا انتها پر کنید اما زمانی که برای شروع به چالش کشیدن خود در مسافت های طولانی آماده باشید از خرید بسیار کوچک خود پشیمان خواهید شد.

۵) چراغ ها و بازتابنده های دوچرخه

راه های زیادی برای روشن کردن دوچرخه و نمایش بهتر آن وجود دارد. هر کدام از گزینه‌هایی که انتخاب می‌کنید، از بازتابنده‌های لاستیک و نوارهای پدال گرفته تا چراغ‌های LED عقب، همه به کارتان می‌آید. از اضافه کردن نور و انعکاس بیشتر نترسید. شما می دانید که سواری معمولی در شب چگونه است، از جمله تعادل سایه ها و نور محیط، پس حتما حواستان به چراغ دوچرخه باشد.

دنیای لوازم جانبی دوچرخه می‌تواند جایی پیچیده و طاقت فرسا باشد و هر چه بیشتر در مورد لوازم مهم دوچرخه که باید حتماً همراه داشته باشید می‌شنوید

۶) روغن زنجیر

با یک روان کننده زنجیر باکیفیت به دوچرخه خود احترام بگذارید. یک روغن زنجیر خوب، ایمنی شما و طول عمر زنجیر شما را تضمین می‌کند که در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه می‌شود.

مهم است بدانید کدام نوع روغن برای آب و هوای محلی و سواری های معمولی شما بهترین انتخاب است.  مثلا روغن مرطوب واقعا از همه نظر روغنی است و شستن آن با آب سخت تر است. این آن را به گزینه ای ایده آل برای شرایط بارانی تبدیل می‌کند. با این حال، اگر در آب و هوای خشک و غبارآلود سوار می‌شوید، از روغن مرطوب صرف نظر کنید چرا که گرد و غبار و شن و ماسه را به خود جذب می‌کند. در عوض، روغن خشک را انتخاب کنید. این روان کننده مرطوب است اما باید قبل از سوار شدن شما خشک شود. در هوای مرطوب به راحتی شسته می‌شود و زنجیر دوچرخه شما را در طولانی مدت تمیز نگه می دارد.

۷) قفل دوچرخه

قطعا هزینه زیادی برای خرید دوچرخه خود پراخت کرده‌اید پس آن را بدون امنیت رها نکنید. نوع قفلی که انتخاب می‌کنید بستگی به میزان نگرانی شما در مورد سرقت دوچرخه دارد. قفل کابلی مناسب است اما فقط در مناطق کم جرم توصیه می‌شود. برای سرقت سخت‌تر، قفل‌های زنجیره‌ای یا قفل‌های U را امتحان کنید.

۸) تلمبه دوچرخه

قطعا به خاطر مشکلات بین راهی شما به یک پمپ یا تلمبه نیاز دارید. از تلمبه هر هفته استفاده کنید تا فشار باد لاستیک خود را بالا نگه دارید. فشار خوب لاستیک از پنچری در جاده جلوگیری می‌کند.

همچنین بهتر است که یک مینی پمپ را در هنگام دوچرخه سواری با خود حمل کنید. یک پمپ جیبی برای نگهداری طولانی مدت ایده آل نیست اما اگر در حین حرکت لاستیک پنچر شده باشد، یک مینی پمپ هوای کافی برای رسیدن به خانه را فراهم می کند.

نتیجه نهایی

آیبایک، بزرگ ترین مرجع خرید دوچرخه و لوازم جانبی دوچرخه می‌گوید: “دنیای تجهیزات و لوازم جانبی دوچرخه گسترده و پیچیده است. شما می‌توانید لوازم جانبی دوچرخه بی‌شماری پیدا کنید که ماجراجویی های خود را ایمن تر، آسان تر و سرگرم کننده تر کنید. مواردی که بررسی کردیم فقط موارد ضروری هستند. در بعضی موارد زمانی که دوچرخه خود را می‌خرید برخی از آن‌ها با لوازم ضروری عرضه می‌شوند. اگر هم قصد خرید لوازم را به صورت تکی دارید، دقت کنید که حتما گارانتی و ضمانت اصالت کالا داشته باشند.”

یک نظر

ورود

  • فرانک اسفند ۱۴, ۱۴۰۰

    مرسی به خاطر اطلاعاتی که راجع به لوازم دوچرخه دادید. تقریبا کمتر سایتی انقد تخصصی روی بحث لوازم جانبی اطلاعات جمع آوری می کنه و بهتره که همه سایتا این کارو انجام بدن چون واقعا کشور ما به فرهنگ سازی توی حوزه دوچرخه نیاز داره.