جایزه یک میلیون دلاری تاجر روسی برای سر ولادیمیر پوتین

جایزه یک میلیون دلاری تاجر روسی برای سر ولادیمیر پوتین

یک سرمایه‌گذار روسی یک میلیون دلار جایزه برای سر ولادیمیر پوتین تعیین کرد و از افسران ارتش روسیه خواست پوتین را به عنوان جنایتکار جنگی دستگیر کنند.

پس از حمله نیروهای ولادیمیر پوتین به بزرگ‌ترین نیروگاه اتمی اروپا، حال اوکراین خود را به یک فاجعه هسته‌ای بسیار نزدیک احساس می‌کند. حمله به نیروگاه زاپوریژیا (Zaporizhzhia) ترس از یک فاجعه رادیواکتیوی را بیش از پیش کرده و درخواست‌ها برای محاکمه ولادیمیر پوتین به خاطر حمله به اوکراین افزایش یافته است. بوریس جانسون این حمله را «بی‌پروا» توصیف کرد و گوردون براون، نخست‌وزیر اسبق روسیه گفت برای رسیدگی به اقدامات رهبر روسیه باید دادگاه جدیدی تشکیل شود. پلیس بریتانیا نیز در حال کمک به تحقیقات پیرامون جنایت جنگی پوتین است و یک جایزه یک میلیون دلاری برای دستگیری او تعیین شده است.

جایزه میلیون دلاری تاجر روسی برای دستگیری پوتین

حمله به نیروگاه زاپوریژیا که یکی از ۱۰ نیروگاه بزرگ جهان است، ترس از یک فاجعه رادیواکتیوی را شدت بخشید، زیرا آتش‌ ساعت‌ها در بخش‌هایی از موقعیت وسیع این نیروگاه شعله‌ور بود. در پی این حمله دلهره‌آور، پوتین به «تروریسم هسته‌ای» متهم شد.

در پی حمله روز گذشته به آپارتمان‌های اشغالی، مدارس و ساختمان‌های اداری، الکس کونانیخین، تاجر ۵۵ ساله روسی مستقر در کالیفرنیا، یک میلیون دلار جایزه برای دستگیری پوتین در نظر گرفت او در فیس‌بوک خود نوشت: «قول می‌دهم به افسرهایی که با رعایت وظایف قانونی خود پوتین را به عنوان یک جنایتکار جنگی تحت قوانین روسیه و بین‌الملل دستگیر کنند، یک میلیون دلار بپردازم.»

او در پست خود نوشت: «پوتین رئیس جمهور روسیه نیست، زیرا در نتیجه عملیات ویژه انفجار ساختمان‌ها در روسیه به قدرت رسید و سپس با حذف انتخابات آزاد و کشتن مخالفان خود، قانون اساسی را نقض کرد.» این تاجر روسی توضیح داد که کمک به روسیه را وظیفه خود می‌داند و نوشت: «من به عنوان یک شهروند روسیه، وظیفه اخلاقی خودم می‌دانم که به نازی‌زدایی روسیه کمک کنم و به کمک به اوکراین برای تلاش قهرمانانه‌اش برای مقاومت در برابر پوتین ادامه ‌ خواهم داد.»

جایزه میلیون دلاری تاجر روسی برای دستگیری پوتین

حمله به نیروگاه زاپوریژیا که پس از یک درگیری شدید برای تصرف آن رخ داد، در اواخر روز پنج‌شنبه موجب مرگ سه نگهبان شد و خدمه اورژانس به مدت چهار ساعت از خاموش کردن شعله‌های آتش منع شدند. این حمله که ۳۶ سال پس از فاجعه هسته‌ای چرنوبیل در جمهوری شوروی اوکراین اتفاق افتاد، توسط ایالات متحده «جنایت جنگی» نامیده شد.

بوریس جانسون نیز این حمله را «بی‌پروا» خواند و گفت این کار امنیت کل اروپا را به خطر انداخته است. او افزود:‌ «ما به یاد داریم که در فاجعه چرنوبیل چه اتفاقی افتاد. ابرهای رادیواکتیو در کل قاره پخش شده بودند.» جرمن گالوشچنکو، وزیر انرژی اوکراین نیز گفت: «این یک تروریسم هسته‌ای واقعی است. آنها مستقیما به سمت ایستگاه شلیک کردند و دقیقا می‌دانند چه کردند.»

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود