۹ راه ساده برای تزیین سفره هفت سین در نوروز امسال

۹ راه ساده برای تزیین سفره هفت سین در نوروز امسال

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

در این روزهای پایانی سال، یکی از دغدغه‌های همه ما ایرانیان، انتخاب سفره هفت‌سین مناسب و چیدن آن است. هر سال با ایده‌های جدیدی برای چیدن هفت‌سین آشنا می‌شویم که انتخاب مورد مناسب از میان آن‌ها در برخی مواقع می‌تواند دشوار باشد. بااین‌حال، لازم است بدانید در ارتباط با نحوه تزئین سفره هفت‌سین، روش‌ها و راهکارهای ساده‌ای وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید یک سفره هفت‌سین شیک و درعین‌حال مقرون‌به‌صرفه داشته باشید. در ادامه با چند راه ساده برای تزیین سفره هفت‌سین آشنا می‌شوید.

  1. از ظروف موجود در خانه استفاده کنید

برای چیدن سفره هفت‌سین همیشه به خرید ست هفت‌سین نیاز ندارید. شما می‌توانید تنها با بررسی ظروف خانه و انتخاب موارد مناسب از میان آن‌ها، یک سفره هفت‌سین شیک و زیبا درست کنید. برای مثال، اگر ظرف‌های یک‌شکلی دارید که زیبا هستند و اندازه مناسبی دارند می‌توانید از آن‌ها برای قرار دادن آیتم‌های هفت‌سین استفاده کنید.

این راه چه برای داشتن هفت سین سنتی یا مدرن، قابل‌استفاده و مقرون‌به‌صرفه است. مهم‌ترین نکته در شیک بودن این سفره هفت سین این است که سعی کنید از ظروفی یک‌شکل استفاده کنید. در این صورت، هفت‌سین عید شما منظم‌تر و هماهنگ‌تر جلوه پیدا می‌کند.

  1. ترکیب رنگ هفت‌سین را در نظر بگیرید
9 راه ساده برای تزیین سفره هفت سین در نوروز امسال
ترکیب رنگ هفت‌سین را در نظر بگیرید

یکی دیگر از راه‌های ساده برای تزیین سفره هفت‌سین این است که برای آن، ترکیب رنگ در نظر بگیرید. با انجام این روش، نه‌تنها هفت‌سین شیک‌تری خواهید داشت بلکه هفت‌سین منظم‌تر می‌شود و درنتیجه می‌توان از آن عکس‌های زیباتری گرفت. برای این کار سعی کنید دو رنگ که می‌توانند با یکدیگر ترکیب زیبایی بسازند را انتخاب کنید. برای مثال، زرد و سبز، سفید و صورتی، آبی و سفید، برخی از این ترکیب رنگ‌های زیبا هستند.

  1. تخم‌مرغ‌ها را با الگویی ساده رنگ کنید
9 راه ساده برای تزیین سفره هفت سین در نوروز امسال
تخم‌مرغ‌ها را با الگویی ساده رنگ کنید

اگرچه رنگ کردن تخم‌مرغ‌ها به‌خصوص با اعضای خانواده می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده باشد اما اگر می‌خواهید تخم‌مرغ‌های رنگی در هفت‌سین جلوه بهتری داشته باشد سعی کنید آن‌ها را با الگویی یکپارچه، رنگی کنید. برای مثال، می‌توانید آن‌ها را به‌صورت خال‌خالی رنگ کنید که رنگ پس‌زمینه هر یک از تخم‌مرغ‌ها متفاوت باشد. درواقع، نیازی نیست که حتما رنگ تخم‌مرغ‌ها با هم دیگر یکسان باشد اما بهتر است الگوی رنگ کردن آن‌ها یکسان باشد.

  1. دیوان اشعار حافظ را فراموش نکنید

قرار دادن دیوان اشعار حافظ در سفره هفت‌سین نه‌تنها باعث شیک شدن آن می‌شود، بلکه موجب می‌شود که پس از فرارسیدن روز سال نو، با خواندن اشعار این شاعر بزرگ یا استفاده از فال حافظ، بتوانید برای پیشگویی آینده خود در مورد عشق یا هر موضوع دیگری، از این اشعار الهام بگیرید. اگرچه در حال حاضر، فال حافظ انلاین همراه با معنی در دسترس است اما فکر نمی‌کنیم هیچ چیز خوشایندتر از نیت کردن و باز کردن صفحات یک کتاب و دیدن نتیجه باشد. بنابراین، اگر دیوان اصلی حافظ را ندارید بهتر است همین امروز برای خرید آن همراه با معنی و تفسیر کامل اقدام کنید.

  1. از تکنیک قرینه‌سازی استفاده کنید

برای اینکه سفره هفت‌سین شما منظم‌تر به نظر برسد، فراموش نکنید که تا جای ممکن آیتم‌های آن را به‌صورت قرینه بچینید. برای مثال، هر یک از شمع‌ها را در یک طرف آینه قرار دهید یا اگر تخم‌مرغ‌ها را در ظرفی پایه‌بلند به‌صورت تکی قرار داده‌اید، تنها دو عدد تخم‌مرغ را برای هفت‌سین در نظر بگیرید و هر یک از آن‌ها را در یک طرف سفره بگذارید. همچنین، سعی کنید سایر ظرف‌ها را به‌صورت قرینه بچینید.

  1. پارچه سفره هفت‌سین را متناسب انتخاب کنید

برای اینکه آیتم‌های هفت‌سین بیشتر به نظر بیایند و از سوی دیگر، سفره به‌شدت شلوغ به نظر نرسد بهتر است پارچه زیر هفت‌سین را تا جای ممکن ساده انتخاب کنید. اگرچه پارچه‌هایی مثل ترمه نیز قابل‌استفاده هستند اما زمانی از این پارچه‌های طرح‌دار استفاده کنید که هفت‌سین شما خلوت باشد و آیتم‌های موجود در آن کم باشد. در این صورت، سفره هفت‌سین می‌تواند جلوه بهتر و زیباتری داشته باشد.

  1. از روبان استفاده کنید

اگر ظرف‌هایی که برای سفره هفت‌سین در نظر گرفته‌اید خیلی یک‌شکل نیستند می‌توانید با استفاده از برخی جزئیات، شباهت میان آن‌ها را افزایش دهید. یکی از راه‌های ساده در این مورد استفاده از روبان برای پیچیدن آن به دور ظرف‌هاست. انتخاب رنگ و طرح روبان به سلیقه شما و رنگ و طرح ظروف بستگی دارد. برای مثال، اگر ظروفی که در هفت‌سین گذاشته‌اید ساده هستند می‌توانید با استفاده از روبان گیپور، آن‌ها را از سادگی دربیاورید.

  1. گلدان گل را فراموش نکنید

یکی از بهترین و نمادین‌ترین گل‌ها برای سفره هفت‌سین، گل سنبل است که در اینجا با روش نگهداری از آن آشنا خواهید شد. ازآنجایی‌که رشد این گل در آغاز بهار شروع می‌شود و از سوی دیگر، گلی بسیار خوشبوست می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی برای سفره هفت‌سین باشد. استفاده از گلدان گل هر فضایی را زیباتر می‌کند و چه بهتر که از آن در سفره هفت‌سین خود استفاده کنیم تا با این کار، فرارسیدن بهار را جشن بگیریم.

  1. از ظروف پایه‌دار استفاده کنید

این تنها یک پیشنهاد برای جلوه بهتر سفره هفت‌سین است. اگر می‌خواهید آیتم‌های هفت‌سین به‌ویژه در عکس‌ها بهتر نشان داده شوند، پیشنهاد می‌کنیم که این آیتم‌ها را در ظروفی پایه‌دار قرار دهید. همچنین، بهتر است این ظروف، شیشه‌ای باشند تا داخل آن‌ها مشخص‌تر باشد. علاوه بر این، فراموش نکنید که در هنگام استفاده از ظروف پایه‌دار، شمع‌ها را نیز در یک جاشمعی بلند قرار دهید تا از این طریق هماهنگی میان اجزای سفره هفت‌سین افزایش پیدا کند.

درنهایت، نحوه تزیین سفره هفت‌سین، همیشه با قاعده و قانون ثابتی همراه نیست. بنابراین، آنچه برای این امر اهمیت زیادی دارد خلاقیت، سلیقه و ترجیحات شخصی شماست. بااین‌حال، در ارتباط با هفت‌سین، هر سال ایده‌های جدیدی طرح می‌شود که آگاهی از آن‌ها به شما کمک می‌کند هفت‌سین خود را زیباتر و شیک‌تر بچینید. استفاده از راه‌های ساده‌ای که در این مقاله مطرح شد می‌تواند در این زمینه برای شما بسیار کمک‌کننده باشد.

دیجیاتو
یک نظر

ورود