واکنش بندیکت کامبربچ به انتقادات سم الیوت از فیلم «قدرت سگ»

واکنش بندیکت کامبربچ به انتقادات سم الیوت از فیلم «قدرت سگ»

بندیکت کامبربچ (Benedict Cumberbatch) به اظهارات تند سم الیوت ( Sam Elliott) درباره فیلم جدید و تحسین شده اش یعنی قدرت سگ (Power of the Dog) پاسخ داد. الیوت این بازیگر باسابقه و قدیمی درباره این فیلم گفته بود تصویر به نمایش درآمده از آمریکا در این فیلم توهین‌ آمیز است.

بندیکت کامبربچ و سم الیوت

این فیلم که در نوامبر ۲۰۲۱ در سینماها و در دسامبر ۲۰۲۱ در نتفلیکس اکران شد، یک درام وسترن روان‌شناختی است که شخصیت کامبربچ، فیل بربانک، مالک مزرعه‌داری است که با تمایلات جنسی سرکوب‌شده‌اش در مونتانا در سال ۱۹۲۵ مبارزه می‌کند. این فیلم نامزد ۱۱ جایزه اسکار در جوایز اسکار ۲۰۲۲ شده است که بیشترین نامزدی در میان فیلم‌های امسال از جمله بهترین فیلم و بهترین بازیگر مرد برای بندیکت کامبربچ است.

سم الیوت، که اخیراً در سریال پیش درآمد yellowstone با نام ۱۸۸۳ در پارامونت پلاس بازی کرد، در جریان حضور اخیرش در پادکست WTF با مارک مارون، درباره قدرت سگ صحبت کرد. او از زیرمتن عجیب و غریب فیلم ناراحت شده بود و فیلم را کاملاَ مزخرف نامید. او همچنین جین کمپیون (Jane Campion)، کارگردان نیوزیلندی را به دلیل اینکه اهل آمریکا نیست، تحقیر کرد و گفت: این زن که اهل آن پایین‌هاست [نیوزیلند] از غرب آمریکا چه می‌داند؟ چرا فیلمش را در نیوزیلند فیلمبرداری می‌کند و اسمش را مونتانا می‌گذارد؟ و می‌گوید غرب به این شکل بوده.

بندیکت کامبربچ و سم الیوت بندیکت کامبربچ در مورد نظرات سام الیوت در خلال نشست جشنواره بفتا که درباره فیلم جاسوس دیجیتال بود، در ۴ مارس ۲۰۲۲ لب به سخن گشود. او در حین بحث در مورد اینکه چرا فیلم ها باید به مردانگی سمی بپردازند، اشاره کرد که بی معنی است که، کسی واقعاً از اینکه غرب به این شکل به تصویر کشیده شده است، آزرده خاطر شده.

متن کامل او را در ادامه بخوانید:

من خیلی سعی می کنم در مورد واکنش بسیار عجیبی که روز گذشته در یک پادکست رادیویی در اینجا رخ داد چیزی نگویم. بی معنی است که […] کسی واقعاً از اینکه غرب به این شکل به تصویر کشیده می شود –  آزرده خاطر شود. من آن را نشنیده ام پس بی انصافی است که در مورد آن توضیح دهم.
این افراد هنوز در دنیای ما وجود دارند. چه در کنار ما باشد، چه در پایین جاده، یا کسی باشد که در یک بار یا میخانه یا در زمین ورزشی ملاقات می کنیم، پرخاشگری و عصبانیت و ناامیدی و ناتوانی در کنترل و شناخت موقعیت است که باعث می شود آن شخص به خود یا اطرافیانش آسیب بزند.
نگاه کردن به یک شخصیت برای رسیدن به ریشه های اصلی آن ضرری ندارد. در این فلم این یک مورد بسیار خاص از سرکوب را مشاهده میکنیم،  به دلیل عدم تحمل هویت واقعی است که فیل به نمی تواند کامل باشد.
هر چه بیشتر به زیر پوشش مردانگی سمی نگاه کنیم و سعی کنیم دلایل اصلی آن را کشف کنیم، شانس بیشتری برای مقابله با آن در هنگام بروزش در فرزندانمان خواهیم داشت.

بندیکت کامبربچ و سم الیوت

کامبربچ به وضوح می‌دانست که نمی‌تواند سخنان الیوت را بدون اشاره به آنها نادیده بگیرد. با این حال، پاسخ او بسیار سنجیده بود و بیشتر از قدرت فیلم صحبت می کرد تا خود نظرات. او با پیوند دادن این نظرات به بحث خود درباره مضمون مردانگی سمی فیلم، آنچه را که قصد گفتن آن را داشت، بدون شروع یک طوفان رسانه ای جدید و پرت کردن حواس از کمپین جوایز قدرت سگ، بیان کرد.

به نظر می رسد انتقادات الیوت از Power of the Dog تا حد زیادی هدف اصلی فیلم را نادیده می گیرد، پیامی که در بین افراد زیادی، به ویژه در آکادمی، طنین انداز شده است. باید دید که «قدرت سگ» از ۱۱ نامزدی اسکار چه تعداد را به خانه می برد. با این حال، فیلم در طول فصل عملکرد خوبی داشته است. این فیلم علاوه بر اینکه در فهرست ۱۰ فیلم برتر سال AFI قرار دارد، جایزه بهترین فیلم در انجمن منتقدان فیلم شیکاگو و بهترین فیلم درام در گلدن گلوب را نیز از آن خود کرده است.

بیشتر بخوانید:

نامزدهای اسکار ۲۰۲۲ معرفی شدند؛ بیشترین نامزدی برای «قدرت سگ» و ناکامی «قهرمان»

مطالب مرتبط
۲ نظر

ورود

  • میثاق اسفند ۱۶, ۱۴۰۰

    بندیکت کامبربچ یکی بهترین نقش آفرینی هاشو تو این فیلم انجام داده. اسکار بهترین بازیگر نقش اول بنظرم امسال به بندیکت کامبربچ میرسه. ولی از این بگذریم غرب وحشی شباهت خیلی زیادی به الآن ایران داده

  • GG اسفند ۱۷, ۱۴۰۰

    یکی از بهترین و در عین حال بی‌خود ترین و حوصله سربر ترین و در عین حال زیباترین و مزخرفترین فیلمی که دیدم .