استفاده موثر ارتش اوکراین از پهپادهای کوچک و پنهانکار «مجازاتگر» علیه نیروهای روسی

استفاده موثر ارتش اوکراین از پهپادهای کوچک و پنهانکار «مجازاتگر» علیه نیروهای روسی

بر اساس گزارش ها، ارتش اوکراین از پهپادهای The Punisher به معنای «مجازاتگر» استفاده می کند که می توانند مسافت های طولانی را در حالی که قابل شناسایی نیستند، طی کنند. این پهپادهای «تغییردهنده بازی» از راه دور هدایت شده و می توانند ٣ کیلوگرم مواد منفجره حمل کنند. در حالی که نبرد در آسمان اوکراین ادامه دارد، کارشناسان از فقدان نیروی هوایی روسیه شگفت زده شده اند.

پهپادهای کوچک مجازاتگر اوکراینی بلای جان نیروهای روسی

به گزارش تایمز لندن، ارتش اوکراین از این پهپادهای «تغییردهنده بازی» استفاده می کند که می توانند ٣ کیلوگرم مواد منفجره را حمل کنند و به اهدافی تا ٣٠ مایلی (۴۸ کیلومتری) پشت خطوط دشمن ضربه بزنند. یوجین بولاتسف، مهندس طراح اوکراینی یو – داینامیکس، به این نشریه گفت که پهپادهای مجازاتگر تا ۶٠ ماموریت موفقیت آمیز را از زمان آغاز تهاجم روسیه انجام داده اند. بولاتسف همچنین در گفتگو با این روزنامه گفته است: «این ارزانترین و ساده ترین راه ضربه از راه دور، بدون به خطر انداختن جان غیرنظامیان است».

بولاتسف گفت: پهپادهای الکتریکی دارای طول بال ۵.٧ فوتی هستند و می توانند ساعت ها در ارتفاع ١٣٠٠ فوتی پرواز کنند و تنها به مختصات هدف خود نیاز دارند تا بتوانند مأموریت خود را به طور خودکار انجام دهند. قابل ذکر است که یک پهپاد شناسایی کوچکتر به نام spectre در کنار آن پرواز می کند تا اهداف را قبل از حمله پهپاد پانیشر شناسایی کند.

پهپادهای کوچک مجازاتگر اوکراینی بلای جان نیروهای روسی

پهپادهای کوچک مجازاتگر اوکراینی بلای جان نیروهای روسی

 

منشأ پهپادهای مجازاتگر کجاست؟

بر اساس گزارش هاآرتص، پس از آغاز درگیری ها در شرق اوکراین در سال ٢٠١۴، گروهی از کهنه سربازان، شرکت سازنده هواپیماهای بدون سرنشین “یو – داینمیکس” را راه اندازی کردند.

ماکسیم ساب بوتین، کارشناس بازاریابی و سخنگوی غیررسمی یو – داینمیکس، به روزنامه گفت: «سه چهارم کارکنان شرکت، کهنه سربازانی با تجربه ی عملیاتهای ویژه در خاک دشمن هستند». برگردیم به اظهارات بولاتسف که اذعان کرد:«اهداف اصلی از جمله انبار سوخت و مهمات، ایستگاههای جنگ الکترونیک و ضدالکترونیک و همچنین سیستمهای ضدهوایی ثابت بودند». در ادامه بولاتسف بیان داشت که واحدهای مختلفی در ارتش اوکراین از این پهپادها استفاده می کنند، اما تعداد و مکان هایی که پهپادهای مجازاتگر در آن مستقر هستند طبقه بندی شده (محرمانه) است.

 

پهپادهای کوچک مجازاتگر اوکراینی بلای جان نیروهای روسی

پهپادهای کوچک مجازاتگر اوکراینی بلای جان نیروهای روسی

این طراح اوکراینی قبلاً به نشریه Sun گفته بود که هواپیماهای بدون سرنشین مجازاتگر سال ها در پشت خطوط نیروهای طرفدار روسیه در دونباس به نفع اوکراین ویرانی ایجاد کرده اند، زیرا دشمن نمی دانسته چه چیزی به آنها ضربه زده است. او به این رسانه گفت که این پهپاد نسبتاً کوچک و سبک است و برای رادارها غیرقابل شناسایی می باشد.

بولاتسف در ادامه به نشریه Sun گفت: «علاوه بر این قابلیت ها، این پهپاد می تواند به طور همزمان سه بمب پرتاب کند یا به سه هدف جداگانه ضربه بزند، سپس به پایگاه بازگردد تا ظرف چند دقیقه دوباره بارگیری کرده و به میدان نبرد بازگردانده شود». بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا به اسکای نیوز گفت:«اوکراین با اجرای یک طرح بسیار هوشمندانه پیشروی روسیه را تا حدودی متوقف کرده است ، ما فیلم هایی را مشاهده کردیم که نمیتوانیم آنها را تأیید کنیم، اما فیلمهایی را دیده ایم که اوکراینی ها از پهپادها برای حمله به کاروانهای قطار حامل بنزین به مقصد خطوط لجستیکی استفاده می کنند».

والاس بیان داشت: «همه آن چیزی که ما و شما وقتی صحبت از مقاومت می شود به آن فکر می کنیم خطوط منفجر شده ای است که دیده ایم».

پهپادهای کوچک مجازاتگر اوکراینی بلای جان نیروهای روسی

استفاده از پهپاد بایراکتار “TB2” ترکیه

ارتش اوکراین در کنار پهپادهای مجازاتگر ، از حدود ٢٠ پهپاد توانمند بیرقدار یا بایراکتار “TB2” ترکیه نیز استفاده می کند. ویدئوهایی که هفته گذشته توسط ارتش اوکراین به اشتراک گذاشته شد حداقل یک حمله از یک پهپاد بایراکتار را نشان میدهد که به نظر میرسد ستونی از تانک ها و خودروهای زرهی روسی را متلاشی می کند.

پهپادها در حالی به کار گرفته می شوند که نبرد بر فراز آسمان اوکراین به دنبال تهاجم نظامی روسیه ادامه دارد. یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده در اوایل این هفته در یک نشست مطبوعاتی غیر رسمی، حریم هوایی اوکراین را علیرغم ادعای روسیه که کنترل آن را به دست آورده است، رقابتی و بسیار پویا توصیف کرد.

اگرچه انتظار می رفت روسیه به سرعت تواناییهای دفاع هوایی اوکراین را از بین ببرد، اما در روزهای اخیر، اوکراین ادعا کرده است که جنگنده ها، بالگردها و حتی هواپیماهای ترابری نیروهای روسی را سرنگون کرده است. کارشناسان از عدم استقرار کامل نیروی هوایی روسیه آنطور که انتظار می رفت، شگفت زده شده اند.

بیشتر بخوانید:

بیرقدار تی بی ۲ ؛ پهپاد قدرتمند ترکیه‌ای که کابوس روس ها در اوکراین شده است + ویدیو

منبع: Business Insider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۳ نظر

ورود

 • مهدی اسفند ۲۰, ۱۴۰۰

  سلام به همه ی دوستان عزیز و گرامی ، از هر تکنولوژی و فناوری که در جهان وجود دارد باید استفاده کرد . اصل استفاده‌ی صلح آمیز و برای توسعه‌ی بخش‌های غیر نظامی است . اما باید از نظر دفاعی و قدرت بازدارندگی قوی باشیم .

  • مهدی اسفند ۲۱, ۱۴۰۰

   این قدری که در این خبر از اوکراین و ترکیه و پیشرفتشون گفتی، یک هزارمش از روز تاسیس از دستاوردهای جوونای مملکتت تعریف نکردی، خیلی بدبختین باج بگیرای غرب پرست‌.

   • ناشناس اسفند ۲۱, ۱۴۰۰

    این مقاله راجع به پهپاداوکراینه چ ربطی به ایرانیاداره؟چ پیشرفتی داشتین مثلا؟اره پیشرفتتون درکشتارمردم معترض واختلاص خیلی زیادشده وگرنه پیشرفتی نداشتین

 • کامبیز اسفند ۲۰, ۱۴۰۰

  ای بی عرضه روسیه بزنین اوکراینو با خاک یکسان کنین که دیگه از این غلطا نکنن پهباد مجازاتگر یعنی چه کاخ ریاست جمهوری رو روسر رئیس جمهور دست نشانده غربیش آوار کنید

 • احمد مریوان اسفند ۲۱, ۱۴۰۰

  با سلام خدارا شاکریم که ما انسانها همه جهان در دستمان نیست فقط به فکر بزنیم ویران کنیم وانوقت بهشت را فقط در نماز میبینیم باید بگوییم خدایا این جنگ که عامل جنگ جهانی است راتمام وان مردم اواره را به میهنشان بر گردان

 • مهدی اسفند ۲۱, ۱۴۰۰

  این دربه دری اکراینی‌ها چوب خداست که بر سر انها امده در عوض ظلم و ستم وکشتار مسلمانان چچنی….چه جنایاتی که این مزدوران اکراین انجام دادند ومسلمان بی دفاع را در جلو چشم خانواده هاشون بی گناه قتل عام کردند و هیچکس حرفی نزد

  • ناشناس اسفند ۲۱, ۱۴۰۰

   احمق چچن وسط خاک روسیس اوکراینیاچطوری اونجاعملیات داشتن؟

 • بهزاد اسکندری اسفند ۲۱, ۱۴۰۰

  ما انسان ها باید علم و فناوری رو برای کارهای بهتر و بشر دوستانه استفاده کنیم اصلا چرا جنگ واقعا تا منطق و تامل و گفتگو هست چرا باید وارد جدال های سیاسی و نظامی شد

 • بهزاد اسفند ۲۱, ۱۴۰۰

  مگه با اسباب بازی میشه جنگید

 • ناشناس اسفند ۲۱, ۱۴۰۰

  اره بابا. با پهپادهامیتونی ورق جنگ روبه نفع زلنسکی نئونازی عوض کرد. زلنسکی عضویکی ازهمین گروههای ازوف تندرو بوده وخوی داعشی داره. ودشمن مسلمانان.

 • محمد اسفند ۲۱, ۱۴۰۰

  پیشرفت خیره کننده نظامی کشور مسلمان ترکیه در ساخت پهپاد های بسیار پیشرفته و تجهیزات نظامی پیشرفته مثل هلیکوپترهای نظامی تانک ها و خودروهای نظامی مایه افتخار جهان اسلام است

 • مجید اسفند ۲۱, ۱۴۰۰

  لعنت بر پوتین
  لعنت بر روس کثیف
  لعنت ب چین کمونیست کثیف
  زنده باد ترکیه
  زنده بادملت قهرمان اوکراین
  لعنت بر همه حامیان پوتین جنایتکار

 • ناخدای بی نام اسفند ۲۴, ۱۴۰۰

  جمعیت زیاده ، جواب نمیده تامل باید جنگ بشه حذف بشن یه عده این حقیقته