روسیه به تحریم‌ شده‌ ترین کشور جهان تبدیل شد

روسیه به تحریم‌ شده‌ ترین کشور جهان تبدیل شد

تحریم‌‌هایی که از شروع حمله پوتین به اوکراین علیه روسیه صورت گرفته اکنون بیشتر از مجموع تحریم‌های ایران، ونزوئلا، میانمار و کوباست.

بر اساس داده‌های جدید، روسیه از زمان حمله به اوکراین از ایران پیشی گرفته و به بزرگ‌ترین هدف تحریم‌های جهانی تبدیل شده است. قابل ذکر است که بیش از نیمی از پنج هزار و ۳۵۶ تحریم اقتصادی علیه نهادها و افراد روسی طی دو هفته گذشته اعمال شده است. در این میان سوئیس بیشترین تحریم‌ها را علیه روسیه وضع کرده است.

اسپنسر ووکسیچ، مدیر Castellum.AI، پایگاه جهانی ردیابی تحریم‌ها، می‌گوید تشدید سریع تحریم‌ها، وضعیت کنونی را از اقدامات پیشین جهان علیه کشورهایی نظیر ایران متمایز می‌کند. او می‌گوید: «تحریم‌های اقتصادی فلج‌کننده که ایران را هدف قرار داده بود، طی ۱۰ سال به تصویب رسید. حالا همان تحریم‌ها در عرض تنها ۱۰ روز علیه روسیه اجرا شده است.»

روسیه با پشت سر گذاشتن ایران تحریم‌شده‌ترین کشور جهان شد

تاکنون تقریبا ۹-دهم تحریم‌های جدید علیه اشخاصی نظیر سیاستمداران و سرمایه‌داران حکومتی صورت گرفته، در حالی که این میزان تا پیش از ۲۲ فوریه کمتر از دو-سوم بوده است.

پیتر پیاتتسکی، از مقامات سابق وزارت خزانه‌داری در دولت اوباما و ترامپ و از بنیان‌گذاران Castellum.AI گفت: «این یک جنگ هسته‌ای مالی و بزرگ‌ترین رویداد تحریمی در تاریخ است. روسیه که بخشی از اقتصاد جهان بود در کمتر از دو هفته به بزرگ‌ترین هدف تحریم‌های جهانی و ضعیف‌ترین‌ها از نظر‌ مالی تبدیل شد.»

روسیه با پشت سر گذاشتن ایران تحریم‌شده‌ترین کشور جهان شد

بسیاری از تحریم‌های ایالات متحده علیه روسیه پیش از حمله این کشور به روسیه و در پی مداخله در انتخابات ۲۰۱۶ و حمله به مخالفان سیاسی در روسیه صورت گرفت، اما با شدت گرفتن بی‌سابقه تحریم‌ها، پوتین اوایل هفته گفت: «شدت تحریم‌ها معادل اعلان جنگ است.»

در پی تلاش برای قطع دسترسی روسیه به بازارهای بین‌المللی و ذخایر خارجی، شرکت‌های بزرگ و موسسات مالی نیز مورد هدف قرار گرفته‌اند. در این میان صادرات انرژی روسیه با محدودیت قابل توجهی مواجه نشده، زیرا اثرات زیان‌باری بر اقتصاد جهانی خواهد گذاشت.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • سعید اسفند ۱۷, ۱۴۰۰

    به عنوان یک ایرانی که سالهاست اثرات تحریم رو با گوشت و پوستمون درک کردیم می تونم بطور قطع بگم تحریمهای اقتصادی تلفات جانبی اش از هر بمب و سلاح کشتار جمعی ای بیشتره. اگر بمباران مراکز نظامی یک کشور منجر به کشته شدن هزاران شهروند بیگناه نزدیک به محل بمباران هم بشه، تحریم اقتصادی یک کشور منجر به عذاب میلیونها شهروند بیگناه و مرگ تدریجی صدها هزار نفر از اونها میشه و در مقابل اثرش هم روی دولت و نظام حاکم به اندازه یک دهم حمله نظامی نیست. در حقیقت تنها مزیت تحریم، هزینه مالی و جانی خیلی کمتر برای کشورهای مهاجمه. به نظر من مقابله با نظام یک کشور از طریق تحریم اقتصادی مردم اون کشور جزو کثیف ترین شکلهای جنگه. شاید ظاهر تمیزتر و بشر دوستانه تری نسبت به درگیری نظامی داشته باشه ولی در عمل اثر بلند مدتش چه روی مردم بیگناه و چه روی زیرساختهای اون کشور بسیار شدیدتر و فاجعه آمیز تره.