۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد پایان دنیا ؛ از This Is The End تا Interstellar

۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد پایان دنیا ؛ از This Is The End تا Interstellar

در طی سال ها، فیلم ها به اشکال مختلف پایان دنیا را به تصویر کشیده اند و با یک اتفاق بزرگ در زندگی انسان ها، به نظر می رسد پایان دنیا نزدیک تر و نزدیک تر می شود. از شهاب سنگ های غول پیکر که ظاهراً تهدید اصلی علیه تمدن بشری مانند زندگی دایناسورها هستند تا انسانی هایی که به چشم یک سطل آشغال بزرگ به سیاره زمین نگاه می کنند، پایانی بر ایده هایی که می تواند به پایان دنیا و زندگی زمینی منجر شود نیست. برخی فیلم ها مانند Greenland پیامی در خود دارند که انگار راهی برای نجات زمین و ساکنانش هنوز وجود دارد در حالی که برخی دیگر مانند The Road نمایی بسیار تاریک تر از پایان دنیا به تصویر می کشند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد پایان دنیا آشنا کنیم.

10 فیلم برتر تاریخ سینما در مورد پایان دنیا

۱- Wall-E

در حالی که برخی این انیمیشن پیکسار-دیزنی را به خاطر ربات های عاشقش نگاه می کنند، Wall-E چیزی ترسناک تر از عنوان خود ارائه می کند، به ویژه وقتی به روایت فیلم از آینده زندگی روی کره زمین نگاه کرده و تصویری که از آینده بشریت ارائه می شود را تصور می کنیم. وال-ای آخرین ربات در نوع خود در جهان است که تاکنون به زباله تبدیل نشده است و وقتی ایو به زمین فرستاده می شود تا ببیند آیا حیاتی روی زمین باقی مانده است، وال-ای بعد از سال ها تنهایی به این موجود آهنی متوسل می شود. پیام کلی این فیلم این است که انسان ها باید رویه آینده نگرانه بهتری در پیش گرفته و مراقبت بیشتری از زمینی داشته باشند که روی آن زندگی می کنند، در حالی که نشان داده می شود بعد از غیرقابل تحمل شدن آلودگی های زیست محیطی روی کره زمین، این کره خاکی دیگر قابل سکونت نبوده و انسان ها آن را ترک کرده اند. دیزنی هرگز در تحریک احساسات قوی در تماشاگرانش ناکام نبوده و فیلم Wall-E نیز پر از لحظات تعمق برانگیز و البته ویرانگر و احساسی است.

10 فیلم برتر تاریخ سینما در مورد پایان دنیا

۲- Knowing

کیلب کوستلر یک تکه کاغذ با اعدادی تصادفی روی آن در یک کسپول زمان متعلق به ۵۰ سال قبل پیدا می کند که قرار است نشان دهد دانش آموزان ۵۰ سال پیش چه تصوری از اتفاقات آینده روی زمین داشتند. پدر کیلب که استاد اخترفیزیک از دانشگاه MIT است، در می یابد که این اعداد در واقع تاریخ، تعداد تلفات و مشخصات جغرافیایی اتفاقاتی است که در طی ۵۰ سال اخیر رخ داده اند. فیلم Knowing  برداشت متفاوتی نسبت به پایان معمول دیگر فیلم ها دارد و جان کوستلر با بازی نیکلاس کیج متقاعد می شود که خانواده اش با ماجرای پایان دنیا در ارتباطند که باعث می شود بفهمد شراره ای از خورشید در راه نابود کردن زمین است. نوعی امید در انتهای فیلم وجود دارد، وقتی درخت زندگی شانسی برای شروع دوباره زندگی بشری را امید می دهد.

10 فیلم برتر تاریخ سینما در مورد پایان دنیا

۳- Don’t Look Up

هجو این فیلم به خوبی بسیاری از واکنش های واقعی مردم جامعه برای نادیده گرفتن هشدارها در مورد فجایع ویرانگری که زندگی روی زمین را تهدید می کنند را نشان می دهد. لئوناردو دی کاپریو نقش استاد اخترشناسی را بازی می کند که همراه با دانشجوی دکترای خود جنیفر لارنس، حرکت شهاب سنگی بزرگ به سمت زمین را کشف کرده و در تلاشی خستگی ناپذیر اما همراه با درماندگی به همه می گویند که باید به هشدارهای آنان گوش دهند. فیلم Don’t Look Up به همه انتقاد می کند، از رسانه های خبری تا تمدن بشری در کلیت آن و سیاستمداران در حالی که هیچ کسی نمی خواهد با دیگری برای پیدا کردن راه حلی برای این مشکل ویرانگر همکاری نماید. پیام منفعل ماندن و صبر کردن تا زمانی که دیگر خیلی دیر شده است در تمام لحظات این فیلم دیده می شود، فیلمی پر از ستارگان هالیوودی، و همچنین اینکه چطور این انفعال دانشمندانی را تحت تاثیر قرار می دهد که تلاش های آن ها برای هشدار به زمینیان نادیده گرفته می شود.

10 فیلم برتر تاریخ سینما در مورد پایان دنیا

۴- Seeking A Friend For The End Of The World

تیک تیک ساعت آغاز شده و تنها چند روز با برخورد شهاب سنگ بزرگی با زمین باقی مانده است و این موضوع زندگی یک فروشنده بیمه معمولی را دچار آشوب می کند. فیلم Seeking A Friend For The End Of The World با بازی استیو کارل، در مورد مردی است که همسرش در آخرین روزهای زندگی روی کره زمین او را ترک کرده و او معنای زندگی اش را از دست می دهد تا اینکه همسایه اش، پنی، با نامه ای به سراغ او می آید. این فیلم یک کمدی رمانتیک سبک است که در آن دو دوست جدید تصمیم می گیرند به سفری جاده ای بروند تا عشق گمشده مرد داستان را پیدا کنند و در این مسیر با افراد دیگری آشنا می شوند که سعی دارند پیش از پایان دنیا، کارهایی که دوست دارند را انجام دهند. این دو دوست نامتنجانس برداشتی بامزه از پایان جهان را خلق می کند که نشان می دهد حتی در روزهای پایانی زندگی نیز بهتر است کسی را در کنار خود داشته باشید.

10 فیلم برتر تاریخ سینما در مورد پایان دنیا

۵- This Is The End

این فیلم کمدی آخرالزمانی اولین تجربه کارگردانی مشترک سث روگن و ایوان گلدبرگ بود و این دو از بهترین دوستانشان برای ساخت فیلم کمک گرفته اند. در فیلم This Is The End، جیمز فرانکو میزبان مهمانی دوستانش است که ناگهان موجودات فضایی به زمین حمله کرده و انسان ها را به آسمان می برند. خنده ها اما متوقف نمی شود در حالی که چهره این شخصیت های مشهور روی صفحه نمایش دیده شده و دقیقاً برعکس کارهایی را انجام می دهند که مخاطبان انتظار دارند. فیلم This Is The End روح تازه ای در ژانر فیلم های مربوط به پایان دنیا می دمد و تفاوت زیادی با تصویرسازی های تاریک از پایان جهان دارد که طرفداران سث روگن و جیمز فرانکو از تماشای آن لذت خواهند برد.

10 فیلم برتر تاریخ سینما در مورد پایان دنیا

۶- Contagion

تنها ۹ سال طول کشید تا این فیلم به واقعیت تبدیل شود، جایی که شیوع یک بیماری بسیار مسری همه چهان را در بر می گیرد. فیلم Contagion را می توان به سادگی داستان شروع شیوع ویروس کرونا دانست در شرایطی که بیماری ناشناخته ای رفته رفته تمام جهان را درگیر خود می کند و دانشمندان تلاشی خستگی ناپذیر را برای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری آغاز می کنند. مقدار شباهت هایی که می توان در این فیلم و ماجرای واقعی شیوع کرونا یافت بسیار تکان دهنده و باورنکردنی است، آنجا که فیلم به دیوانگی رسانه ای و هشدارهایی که گوش شنوا ندارند اشاره می کند، جایی که سیاستمداران تصمیم می گیرند هشدارها را نادیده گرفته و نفی کنند در حالی که هر لحظه بر تعداد تلفات افزوده می شود. تیم بی نظیر بازیگران طراز اول فیلم و سکانس های هیجان انگیز فیلم به خوبی مخاطب را غرق در داستان خواهند کرد اما تماشای Contagion در شرایط کنونی برای همه آسان نخواهد بود.

10 فیلم برتر تاریخ سینما در مورد پایان دنیا

۷- The Road

حال و هوای کلی این فیلم در مورد درماندگی، بی پناهی و ناامیدی است. رنگ ها از بین رفته اند و شخصیت ها حتی نام هم ندارند. در مقابل، مخاطبان در حال تماشای پدر و پسری هستند که در سرزمینی بایر و ویران شده به سمت جنوب می روند، جایی که بعد از یک فاجعه مبهم، انسان ها برای زنده ماندن باید به خاطر معدود باقیمانده های غذا و منابع با هم بجنگند. فیلم The Road که بر اساس رمانی نوشته کورمک مک کارتی ساخته شده، یکی از آن دسته فیلم هایی است که تماشاگر را دلسرد و غمگین می سازد زیرا هیچ جنبه مثبتی در انتهای بشریت را به تصویر نمی کشد. این فیلم بسیار گرافیک و بصری است و چیزی نیست که در روزهای ناراحتی و ناامیدی بخواهید تماشا کنید.

10 فیلم برتر تاریخ سینما در مورد پایان دنیا

۸- Interstellar

داستان این فیلم با جمله ای از یکی از شخصیت های دانشمند فیلم نتیجه گیری می کند، که به شخصیت کوپر با بازی متیو مک کانهی می گوید :«قرار نیست ما جهان را نجات دهیم، قرار است آن را ترک کنیم». فیلم Interstellar در مورد ویرانی، تباهی و آلودگی زمین است که کشاورزی را در بسیاری از نقاط غیرممکن ساخته و دانشمندان در می یابند که زمان زیادی از زندگی بشری روی زمین باقی نمانده است و بدین ترتیب جستجویی میان کهکشانی برای پیدا کردن سیاره ای قابل سکونت آغاز می شود. کریستوفر نولان در این فیلم شاهکاری تعمق برانگیز و تاثیرگذار با یک تصویرسازی حیرت انگیز اما ترسناک از آینده محتمل زمین خلق کرده است که با بازی های احساسی مک کانهی و آن هاتاوی به اوج کیفیت خود می رسد. فیلم Interstellar از آن فیلم های سنگین و تعمق برانگیز مملو از داده های علمی دقیق است که باعث می شوند فکر کنید این فیلم علمی تخیلی در واقع یک مستند علمی واقعی است.

10 فیلم برتر تاریخ سینما در مورد پایان دنیا

۹- Greenland

جان آلن گریتی (جرارد باتلر) از کاخ ریاست جمهوری ایالات متحده هشداری دریافت می کند مبنی بر اینکه او و خانواده اش یکی از کسانی هستند که برای جابجایی اضطراری انتخاب شده اند. فیلم اکشن-فاجعه Greenland همزمان پرتنش و احساسی است و سکانس های تکان دهنده ای در خود دارد، در شرایطی که شهاب سنگی مرگبار به نام کلارک به زمین نزدیک شده و زندگی انسان ها را بزودی نابود خواهد کرد. به تصویر کشیدن اینکه چگونه انسان ها در این شرایط ترسناک رفتار می کنند مقایسه ای تکان دهنده با شرایط کنونی زمین بوده و نشان می دهد که انسان ها در تلاش برای نجات خود دست به چه کارهایی خواهند زد در شرایطی که گریتی و خانواده اش در تلاش برای بقا، با بدترین و گاهی بدترین جلوه های انسانی روبرو می شوند.

10 فیلم برتر تاریخ سینما در مورد پایان دنیا

۱۰- Mad Max: Fury Road

کمتر فیلم پساآخرالزمانی را می توان یافت که شخصیت زن اصلی قدرتمندی داشته باشد و این یکی از تفاوت های فیلم Mad Max: Fury Road با دیگر فیلم های این ژانر است. بازی خیره کننده شارلیز ترون در نقش فیوروسا بر تنش و کیفیت فیلم می افزاید و حال و هوایی فمینیستی به فیلم می بخشد در شرایطی که شخصیت او در دنیایی مردانه دست از تلاش بر نمی دارد. فیلم Mad Max: Fury Road حاوی سکانس های اکشن بی پایانی است که در سرزمین های بایری در استرالیا روایت می شوند و تا پایان نیز خبری از آرامش نخواهد بود. این فیلم نشان می دهد که انسان ها در تلاش برای زنده ماندن، چگونه به جان یکدیگر می افتند و سکانس های واقع گرایانه فیلم باعث می شود بیش از پیش داستان و تصاویر فیلم در ذهنتان باقی بمانند.

 

10 فیلم برتر تاریخ سینما در مورد پایان دنیا

در کنار ۱۰ فیلمی که در بالا معرفی شد، نویسنده تماشای فیلم های زیر در مورد پایان دنیا را به نیز به شما توصیه می کند:

۱۱- Dawn Of The Dead

۱۲- Planet Of The Apes

۱۳- Donnie Darko

۱۴- ۲۸ Days Later

۱۵- Dr. Strangelove

۱۶- Snowpiercer

۱۷- ۱۲ Monkeys

۱۸- Shaun of the Dead

۱۹- Melancholia

۲۰- Take Shelter

بیشتر بخوانید:

تاریک‌ترین فیلم های آخرالزمانی تاریخ سینما

۱۰ فیلم آخرالزمانی که تاریک ترین و ترسناک ترین پادآرمانشهرها را به تصویر می کشند

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • احمد اسفند ۲۲, ۱۴۰۰

    دکتر استرنجلاو ابرشاهکار