۱۰ فیلم تاریخی جذابی که دقیق ترین و کمتر تحریف شده ترین فیلم های این ژانر هستند

۱۰ فیلم تاریخی جذابی که دقیق ترین و کمتر تحریف شده ترین فیلم های این ژانر هستند

فیلم هایی که در مورد واقعیات تاریخی ساخته می شوند معمولاً دست به تحریف های خلاقانه می زنند و تفسیرهای خاص خود را از ماجرا دارند، چه دراماتیزه کرده یک داستان تاریک باشد و چه تبدیل کردن شخصیتی منفور به انسانی قابل دلسوزی یا پیدا کردن بهانه ای برای قرار دادن مت دیمون در فیلمی که در چین باستان روایت می شود. اما برخی فیلم ها کمی بیشتر تلاش می کنند تا واقعیت تاریخ را در قالب داستانی که روایت می کنند به تصویر بکشند. این فیلم ها سعی می کنند از منابع دست اول استفاده کرده یا تلاش دارند وقایع تاریخی خاص را همانطور که در دنیای واقعی رخ داده اند بازسازی نمایند. وبسایت IMDb از کاربران خود خواسته است دقیق ترین فیلم های تاریخی که کمترین میزان تحریف در آن ها صورت گرفته را انتخاب کنند و نتیجه در ادامه آمده است. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با دقیق ترین فیلم های تاریخی که کمترین میزان تحریف و تغییر در واقعیت در آن ها رخ داده آشنا کنیم.

فیلم های دقیق تاریخی که کمترین تحریف را دارند

۱- Downfall (2004)

جنگ جهانی دوم یکی از منابع عمده و همیشگی فیلمسازان برای الهام گرفتن به منظور ساخت فیلم است، به ویژه اتفاقاتی که در بخش اروپایی ماجرا رخ داد. اغلب فیلم های تاریخی مربوط به جنگ جهانی دوم در مورد نیروهای متفقین ساخته شده که با شجاعت تمام علیه نازی های می جنگند اما فیلم Downfall نگاهی به آن سوی ماجرا دارد و مخاطبان را با آخرین روزهای زندگی آدولف هیتلر در جریان نبرد برلین آشنا می کند. فیلم Downfall بر اساس کتاب های نوشته شده توسط تاریخ نگاران و همچنین روایت های تاریخی واقعی ساخته شده و تلاش دارد تا به شکلی دقیق و واقعی شخصیت رهبران نازی را به تصویر بکشد، درست همان اتفاقی که در روزهای آخر و زمانی که دوران قدرتشان به آخر رسیده بود افتاد. این فیلم آلمانی بسیار زیبا و تاثیرگذار در دوران اکرانش جنجال آفرین شد اما اکنون یکی از دقیق ترین و واقعی ترین تصویرسازی ها از آخرین روزهای جنگ جهانی دوم در آلمان نازی به شمار می آید.

فیلم های دقیق تاریخی که کمترین تحریف را دارند

۲- Moneyball (2011)

فیلم Moneyball داستان یکی از مشهورترین فصول تاریخ بیسبال مدرن را روایت می کند. این فیلم در واقع داستان بیلی بین، سرمربی تیم اوکلند اتلتیکس را بازگو می کند در شرایطی که تلاش دارد تیمی قوی از بازیکنان کمتر شناخته شده و نادیده گرفته شده بسازد. این فیلم بر اساس کتابی نوشته مایکل لوییس ساخته شد که در واقع در فصل افسانه ای ۲۰۰۲ تمامی اتفاقات درون تیم را دنبال و مستند می کرد و اغلب روایت های او از منابع دست اول بدست آمده بود. داستان تیم اوکلند اتلتیکس و استراتژی تکنولوژیکی سرمربی آن برای پیدا کردن بازیکنان جدید چنان دقیق به تصویر کشیده شده که فیلم Moneyball در ابتدا قرار بود به عنوان فیلمی نیمه مستند ساخته و منتشر شود. در حالی که این ایده هیچگاه محقق نشد، واقعیت گرایی و دقت تاریخی فیلم Moneyball محقق شد.

فیلم های دقیق تاریخی که کمترین تحریف را دارند

۳- Spotlight (2015)

داستان فیلم Spotlight بسیار دقیق و الهام گرفته شده از تحقیقات واقعی توسط روزنامه بوستون گلوب در مورد اتهامات مربوط به سوء استفاده جنسی مطرح شده علیه کلیسای کاتولیک رومی است. این فیلم به تحقیقات تیم روزنامه نگاران این روزنامه می پردازد در حالی که موفق می شوند شبکه ای از سوء استفاده جنسی و لاپوشانی در اوایل دهه ۲۰۰۰ را کشف می کنند که به اسقف اعظم بوستون نیز منتهی می شود. فیلم Spotlight از زمان انتشارش به خاطر دقت و صحت بالایی که در به تصویر کشیدن تحقیقات تیم روزنامه نگاران روزنامه بوستون گلوب دارد مورد تحسین قرار گرفته در شرایطی که بسیاری از کشف هایی که در این تحقیقات صورت گرفت مستقیماً و بدون کم و کاست در فیلم وارد شده اند. تصویرسازی این فیلم از کلیسای کاتولیک، مطابق انتظار باعث جنجال هایی شد اما به طور کلی، این فیلم یکی از تحسین شده ترین و دقیق ترین فیلم های تاریخی بوده و در بخش بهترین فیلم سال ۲۰۱۶ اسکار نیز نامزد دریافت جایزه شد.

فیلم های دقیق تاریخی که کمترین تحریف را دارند

۴- ۱۲ Years A Slave (2013)

فیلم ۱۲ Years A Slave ساخته استیو مک کویین از نگاه بسیاری یکی از بیرحمانه ترین و واقع گرایانه ترین تصویرسازی ها از برده داری در ایالات متحده در قالب یک فیلم سینمایی است. این فیلم که بر اساس زندگینامه خودنوشت سالومون نورثاپ نوشته شده، در مورد مردی است که ربوده شده و به بردگی فروخته می شود و در فیلم سعی شده روایتی دست اول از این ماجرا صورت گیرد. اکثریت اتفاقات فیلم به طور کامل از نوشتجات خود سالومون نورثاپ گرفته شده و بسیاری از تاریخ نگاران و مجلات آکادمیک آن را به خاطر وفاداری به واقعیت تاریخی منبع اورجینالش ستوده اند. فیلم ۱۲ Years A Slave برنده سه جایزه اسکار از جمله بهترین بازیگر زن نقش مکمل برای لوپیتا نیونگو شد که اولین فیلم بلند او نیز بود.

فیلم های دقیق تاریخی که کمترین تحریف را دارند

۵- City Of God (2002)

روایت اصلی فیلم City Of God ترکیبی از واقعیت تاریخی و افسانه است اما دقت و صحت آن رد به تصویر کشیدن واقعیت های جنایات سازمان یافته در ریودوژانیرو در برهه زمانی خاصش بسیار مورد توجه قرار گرفت. این فیلم که در برزیل ساخته شده و بسیاری از بازیگرانش کسانی بودند که در همین محلی معروف به شهر خدا زندگی می کردند، نگاهی به شدت تکان دهنده به فقر و خشونت در این منطقه در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ است. فیلم City Of God که به شکلی نیمه مستند و نیمه روایتی فیلمبرداری شده، ابایی از به تصویر کشیدن هولناک ترین اتفاقات آن عصر پایتخت برزیل نداشته و یکی از بهترین فیلم های غیرانگلیسی زبان تمام تاریخ سینما به شمار می آید.

فیلم های دقیق تاریخی که کمترین تحریف را دارند

۶- The Imitation Game (2014)

فیلم The Imitation Game که بر اساس زندگی آلن تورینگ، یک رمز شکن انگلیسی در دوران جنگ جهانی دوم ساخته شده، بر تلاش های تورینگ برای شکستن رمز دستگاه انیگمای آلمان ها تمرکز دارد، در شرایطی که قصد دارد هویت و تمایلات جنسی اش را پنهان نگه دارد. داستان واقعی زندگی آلن تورینگ یک تراژدی است و در اغلب بخش هایش، فیلم به خوبی این مسئله را به تصویر می کشد. داستان فیلم The Imitation Game بر اساس اتفاقات واقعی و رفتارهای سختگیرانه و ناخوشایند علیه تورینگ ساخته شده که از دقت تاریخی بالایی برخوردار است. فیلم The Imitation Game در سال های اخیر به خاطر رمانتیک سازی و تحریف در برخی روایت های تاریخی مورد انتقاد قرار گرفته، هم در مرود حرفه تورینگ و هم زندگی شخصی اش، اما همچنان یکی از دقیق ترین فیلم های تاریخی است که میزان تحریف آن نسبت به فیلم های تاریخی دیگر کمتر بوده است.

فیلم های دقیق تاریخی که کمترین تحریف را دارند

۷- The Pianist (2002)

این یکی هم از آن دسته فیلم هایی است که بر اساس خاطرات خاص یک فرد از اتفاقاتی که به شکلی واقعی برایش رخ داده ساخته شده است. فیلم The Pianist داستان ولادیسلاو اشپیلمن را روایت می کند، پیانیست و آهنگساز مشهور لهستانی که تلاش دارد در بحبوحه اشغال لهستان توسط آلمانی ها در طول جنگ جهانی دوم زنده بماند. این فیلم که بر اساس کتاب زندگینامه اشپیلمن به نوشته خودش و توسط رومن پولانسکی ساخته شده- رومن پولانسکی خود نیز در کودکی شاهد اشغال کشورش توسط نازی ها بود و به خوبی با وضعیت یهودیان در آن برهه از تاریخ آشنایی دارد- به خاطر تصویرسازی تکان دهنده و واقع گرایانه اش از زنگی و مرگ در محله های یهودی نشین ورشو مورد تحسین قرار گرفته است. شاید هیچ فیلمی هرگز نتواند وحشت هولوکاست را به تمامی به تصویر بکشد اما The Pianist بیش از هر فیلم دیگری به این موقعیت نزدیک شده است.

فیلم های دقیق تاریخی که کمترین تحریف را دارند

۸- Goodfellas (1990)

Goodfellas یکی از شاهکارهای تاریخی مارتین اسکورسیزی است که داستان واقعی گانگستری به نام هنری هیل را روایت می کند که به خبرچین اف بی آی تبدیل شد. این فیلم به روایت وضعیت هنری هیل از به قدرت رسیدنش در مافیا تا سقوطش را دنبال می کند، از پادویی دون پایه تا یک قاچاقچی سرشناس کوکایین که در قالب برنامه حفاظت از شاهدان علیه دیگر اعضای مافیا و همکاران و دوستان سابقش شهادت داد. فیلم Goodfellas بر اساس کتابی نوشته نیکلاس پیلگی ساخته شده که خود از گزارشگران جنایی نیویورک بوده و نکته جالب اینکه هنری هیل خودش به ری لیوتا (بازیگر نقش او در فیلم) گفته است که از تصویری که در فیلم از او ارائه شده راضی است و آن را دارای دقت و صحت بالایی می داند. فیلم Goodfellas به خاطر تصویرسازی دقیق و مسحور کننده اش از زندگی گانگستری به جایگاهی افسانه ای دست یافته و یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینما به شمار می آید.

فیلم های دقیق تاریخی که کمترین تحریف را دارند

۹- Schindler’s List (1993)

فیلم Schindler’s List در سراسر جهان به عنوان یکی از بهترین و دقیق ترین فیلم های روایت کننده ماجرای هولوکاست به شمار می آید و تنها فیلمی است که در زمینه تعداد بینندگان با فیلم The Pianist رقابت می کند. داستان فیلم در مورد اسکار شیندلر است، عضو واقعی حزب نازی که جان بیش از ۱,۲۰۰ زندانی یهودی را نجات داده و مانع از آن شد که آن ها نیز مانند بقیه به اردوگاه های مرگ و اتاق های گاز فرستاده شوند. فیلم The Pianist به خاطر سکانس های تکان دهنده اما واقعی اش از اردوگاه های محل نگهداری یهودیان و دیگر عداوت های نازی ها و همچنین بازی تحسین شده لیام نیسن در نقش شیندلر و رالف فاینس در نفش ایمون گوث افسر نازی، مورد تحسین قرار گرفته است. سکانس پایانی فیلم با حضور بسیاری از همان کسانی ساخته شده که شیندلر آن ها را از مرگ نجات داد و در نهایت برای ادای احترام به او، بر سر مزارش حاضر می شوند.

فیلم های دقیق تاریخی که کمترین تحریف را دارند

۱۰- The Wolf Of Wall Street (2013)

The Wolf Of Wall Street یکی دیگر از شاهکارهای مارتین اسکورسیزی است که بر اساس حرفه شخصی به نام جوردن بلفورت ساخته شده است، کارگزار سابق بورس که به یک خلافکار و کلاهبردار تبدیل شد. این فیلم زندگی حرفه ای بلفورت و رسیدن به اوج وال استریت از طریق ترفندهای غیرقانونی اش را به تصویر می کشد. این فیلم که ذره ای سوء استفاده های قانون شکنانه بلفورت و روش های لذت جویانه اش برای کلاهبرداری را تعدیل نمی کند، به خاطر تصویرسازی جذابش از کارهای بلفورت مورد نقد قرار گرفته اما حتی خود بلفورت واقعی نیز در فیلم حضور کوتاهی داشته است. جدای از هدف کارگردان از این شیوه به تصویر کشیدن داستان بلفورت، فیلم The Wolf Of Wall Street یکی از دقیق و کمتر تحریف شده ترین داستان های تاریخی در قالب سینماست.

بیشتر بخوانید:

۹ فیلم تاریخی مشهور هالیوود که تاریخ را به شکلی واضح و خنده دار تحریف کردند

۱۰ اتفاق تاریخی هیجان‌ انگیز و جالبی که باید هر چه زودتر به فیلم سینمایی تبدیل شوند

۸ باور غلط تاریخی که به خاطر کلیشه های فیلم های سینمایی به وجود آمده اند

۱۰ فیلم حماسی-تاریخی برتر و باشکوه تاریخ سینما؛ از Downfall تا Saving Private Ryan

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • گیله اسفند ۲۸, ۱۴۰۰

    کی این لیست رو درست کرده؟ حداقل The Imitation Game رو می دونم که چرت ترین برداشت رو از زندگی آلن تورینگ داشته. شخصیتها و وقایع الکی که به داستان زندگی این دانشمند اضافه کردند و حتی ویژگیهای شخصیتی خود تورینگ توی فیلم کاملا تخیلیه.