اعتراض جالب به جنگ در پربیننده‌ترین شبکه تلویزیونی روسی + ویدیو

اعتراض جالب به جنگ در پربیننده‌ترین شبکه تلویزیونی روسی + ویدیو

یک زن روسی با در دست داشتن پلاکاردی در اعتراض به جنگ با اوکراین به اجرای زنده تلویزیون دولتی روسیه وارد شد.

مارینا اوسیانیکوا (Marina Ovsyannikova)، سردبیر شبکه یک روسیه، پربیننده‌ترین کانال رسمی این کشور است. او به یک‌باره با پلاکاردی در دست وارد صحنه تلویزیون شد که روی آن نوشته بود: «جنگ را متوقف کنید! تبلیغات سیاسی را باور نکنید! اینجا دارند به شما دروغ می‌گویند! روس‌ها علیه جنگند.» و البته اندکی پس از این اتفاق توسط پلیس دستگیر شد. این زن شجاع می‌گوید: «آنها نمی‌توانند همه ما را به زندان بیندازند.»

پیش از قطع سریع برنامه توسط تهیه‌کنندگان و جلوگیری از افشای حقیقت از سوی اوسیانیکوا، مجری برنامه همچنان در حال ادامه دادن به صحبت‌های خود بود. اوسیانیکوا پیش از این کار شجاعانه ویدیویی در خانه ضبط کرده و در آن گفت: «مسئولیت این تجاوز ارضی تنها به عهده یک مرد است: ولادیمیر پوتین.»

حرکت اعتراضی سردبیر تلویزیون روسیه+ویدیو

کانال یک روسیه اولین شبکه‌ روسی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است و بیش از ۲۵۰ میلیون بیننده در سرتاسر جهان دارد. این شبکه اعلام کرد در حال بررسی وقفه ایجاد شده در برنامه‌های معمول خود است. حالا این زن ممکن است تا ۱۵ سال زندانی شود. او که از پدری اوکراینی متولد شده قبل از اقدام اخیرش گفته بود از اینکه دروغ‌های کرملین را تبلیغ می‌کرد شرمنده است.

او گفت: «آنچه در اوکراین در حال روی دادن است یک جنایت است و روسیه متجاوز است. مسئولیت این تجاوز به عهده یک مرد است: ولادیمیر پوتین.» او ادامه داد: «پدرم اوکراینی است و مادرم روسی و آنها هرگز با هم دشمن نبودند.»

حرکت اعتراضی سردبیر تلویزیون روسیه+ویدیو

خانم اوسیانیکوا گفت: «متاسفانه چند سال اخیر در شبکه یک مشغول به کار بودم و برای کرملین تبلیغ می‌کردم. از این بایت بسیار شرمنده‌ام. از اینکه به آدم‌ها اجازه دادم از صفحه تلویزیون دروغ بگویند. ما در سال ۲۰۱۴ وقتی همه چیز تازه شروع شده بود سکوت کردیم. زمانی که کرملین الکسی ناوالنی (از رهبران اعتراضات سال‌های ۲۰۱۱-۲۰۱۲ در روسیه) را مسموم کرد اعتراض نکردیم. ما در سکوت، این رژیم ضدانسانی را تماشا کردیم. حالا تمام دنیا از ما روگردان شده و ده نسل آینده از فرزندان ما هم نمی‌توانند ننگ این برادرکشی را از بین ببرند.» او مرتب تکرار می‌کرد: «آنها نمی‌توانند همه ما را به زندان بیندازند.»

حرکت اعتراضی سردبیر تلویزیون روسیه+ویدیو

در چهارم ماه مارس پوتین قانونی را امضا کرد که طی آن عملا مخالفت عمومی یا پوشش خبری غیردولتی درگیری‌ها جرم تلقی می‌شود؛ راه دیگری برای مهار مخالفت‌های گسترده با جنگ و مقابله با تحریم‌های فلج‌کننده غرب.

حرکت اعتراضی سردبیر تلویزیون روسیه+ویدیو

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین سردبیر تلویزیون روسیه را که روز سه شنبه با پلاکاردی در اعتراض به حمله مسکو به اوکراین در کانال رسمی این کشور ظاهر شد، تحسین کرد. او شخصا از این زن به خاطر شجاعتش تشکر کرد و گفت از همه روس‌هایی که از اعتراض نمی‌ترسند و حقیقت را در مورد حمله به اوکراین می‌گویند سپاس‌گزار است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۷ نظر

ورود

 • امیر اسفند ۲۴, ۱۴۰۰

  دلم به حال پوتین میسوزه که گیر همچین غرب زده هایی افتاده! انگار نه انگار چند وقت پیش دولت اوکراین درخواست ساخت سلاح هسته ای داده بود! یکی نیست بگه برادر کشی فقط با حمله ی مستقیم رخ میده؟ برادر کشی با بمب اتم رخ نمیده؟ اونم وقتی که ۴۰ ماهه ایران رو به جرم ساخت سلاح هسته ای (!!!) تا جای ممکن تحریم کردن؟

  • h اسفند ۲۴, ۱۴۰۰

   دلت به حال پوتین میسوزه؟ دلت برای مردم ایران و روسیه نمیسوزه؟ مسبب تحریم ها رفتار چه کسانی هست؟ یه کم بیشتر فکر کن

   • امیر اسفند ۲۴, ۱۴۰۰

    غرب زده من تا الان فکر می کردم آمریکا اول از همه از برجام خارج شد. نگو روسیه بوده من نمیدونستم. ممنونم از دادن اطلاعات نادرست بهم توسط شما.
    اگه سلاح هسته ای بده نباید فقط آمریکا و متحد هاش داشته باشن. ما هم حق داریم داشته باشیم. شرق هم همینطور. نباید اوکراین تصمیم به ساخت بمب هسته ای بگیره ما نگیریم. حالا هم چشم دولت شون کور. خودشون کردن. دلم به حال مردم ایران و روسیه هم می سوزه که گیر غرب زده ها افتادن. شک نکن در این باره.

    • h اسفند ۲۵, ۱۴۰۰

     لعنت به جهالت و نادانی و تعصب کور

     • امیر اسفند ۲۶, ۱۴۰۰

      اینم نتیجه ی تعصب و نادانی شما که وقتی حرف نداری توهین می کنی.

  • بماند... اسفند ۲۴, ۱۴۰۰

   بایدم همین‌طور باشه .. البته‌که جهان به‌شما و امثال شما که سابقه‌ی شاخ‌وشونه کِشیدن و تهدید برای جهان دارین؛ اجازه نمی‌ده هرکاری‌که دوست دارین انجام بدین.

 • حامد اسفند ۲۵, ۱۴۰۰

  لعنت به پوتین و همه طرفدارای خشک مغزش